Jimmyx
09.06.14,13:44
Dobry den,čítam diskusie je tu toho vela popísané,ale radšej ak to nevadí položím aj ja otázku.
Takže matka mi darovacou zmluvou darovala byt,ktorý vlastnila viac ako 5rokov a ja som tam mal trvalý pobyt viac ako 2roky( dlhodobo pobývam v zahraničí,ale neviem o tom že by ho rušila,čo viem tak mesto rok čo rok pošle fakturu za odpad aj na mna,tak asi trvalý pobyt zrušený nebol,jedine čo viem tak si nechala u správcu bytov upravit počet osob a znížit zálohy,ale to predpokladam nehrá rolu).
Otázka je teda,kedže byt chcem ponúknut na predaj,aké su moje povinnosti voci buducemu majitelovi a štátu( dane,odvody,kto platí prepis atd.)
Dakujem.

P.S: ....jedna vec by ma ešte zaujímala,6.6 bol na katastri urobený prepis alebo nahlasený zápis do katastra neviem ako to presne pomenovat,ale teraz ked ešte dnes požiadam o online vyhotovenie čiastočného výpisu tak tam moje meno uvedené nie je,je to normálne ,jediné čo sa na liste vlastníctva zmenilo je zvýraznéná veta ,,PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 798/2014
,,.....čo to znamená a prečo to tak trvá?Dakujem
Mária27
09.06.14,12:34
Ak by si mal mať príjem oslobodený od dani z príjmu, musel by si byt vlastniť aspoň 5 rokov. Trvalý pobyt na to už nemá vplyv. Daň budeš platiť z rozdielu predajnej ceny a hodnoty bytu pri nadobudnutí.
Jimmyx
09.06.14,13:52
...no byt bol darovaný,takže 0€,to znamená že ho musím nechat ohodnotit?A potom ked predám získam rozdiel a z toho zaplatím neviem cca 20% alebo kolko je dan?Kto robí a kolko stojí taký posudok,dakujem.
draik
09.06.14,19:38
Pri predaji darovaného bytu sa ako nadobúdacia cena pre účely dane a zdravotných odvodov berie trhová ceny v čase nadobudnutia. Daň a zdravotný odvod sa platí len z rozdielu medzi predajnou cenou a touto hodnotou.
Katy a R
09.06.14,19:57
http://www.porada.sk/245134-dane-z-predaja-bytu-post2559487.html#post2559487
http://www.porada.sk/t244663-dan-z-predaja-domu.html
doplnenie:
kataster si zaplatíte podľa dohody, zmenu dodávateľov plynu a el. si spravte spolu (aj telef sa dá). v januári 2015 podáš na obci DP -daň z nehnuteľnosti (zánik platenia). ak ti matka darovala vlani - tak ste obidvaja mali do 31.1. podať DP - ty vznik a ona zánik daňovej povinnosti...
DP - daň z príjmu - do konca marca 2015
Jimmyx
10.06.14,11:44
Dakujem za odkaz,podla tejto diskusie mi vyšlo,že mi stačí predat byt,nechat si v realitke vystavit nejaké potvrdenie,prípadne odložit pár kopii ponuk bytov v podobnej lokalite a stave a získam možno aj mínusovu hodnohu,takže rozdiel pre učel zdanenia bude 0€,je to tak?A to sa bavíme o dani z príjmu,čo ostatné dane a poplatky,ako som písal voči štátu alebo novému majitelovi,kto platí prepis (kataster,dodavatelia služieb atd.).Dakujem
Katy a R
10.06.14,11:52
doplnené
Jimmyx
10.06.14,12:09
super,dakujem.Ešte by ma zaujímalo,či je možné požiadat spoločnost ktorá byty spravuje o ,,stopku,, t.j získat presné čísla z vodomerov,meračov tepla a vyrovnat zavazkov a pohladavok voči sebe k určitemu dátumu,alebo ako sa to rieši.Dakujem
Katy a R
10.06.14,12:42
preberací protokol ...;) a samozrejme vieš - že prílohou návrhu na vklad je potvrdenie správcu - že nie sú podlžnosti
Jimmyx
10.06.14,13:38
no tak to neviem,ale správce je sused(sme spoločenstvo vlastníkov) tak hádam nebude problém.thx
Jimmyx
30.06.14,11:49
otázka doplnená,prosím o odpoved........dakujem