Gard
11.04.06,07:17
Chcel by som sa spytat ci je mozne nahradit doklad, napr. o kupe kolku za 500 Sk cestnym prehlasenim, lebo doklad o kupe kolku sa stratil, resp. dotycny si pri kupovani na poste nezobral pokladnicny doklad. Na ziadost, na ktoru je kolok pouzity ide takyto kolok zo zakona a taktiez v rozhodnuti o ukone je napisane, ze poplatok v kolkoch bol zaplateny. Je mozne si dat kolok normalne do nakladov aj bez dokladu o kupe. Je treba napisat cestne prehlasenie, ze bol kupeny, ale doklad o kupe nie je ? Nieco podobne sa da spravit ak bol napr. pracovnie na sluzobnej ceste a strastil cestovny listok, tiez moze napisat cestne prehlasenie. Ako taketo riesite ?
Katarína STR
11.04.06,05:22
No ja osobne si myslím, že čestné prehlásenie ti nenahradí daňový doklad.
Bohužiaľ, je to chyba dotyčného.
Nemôžem predsa zamestnancovi preplatiť niečo, na čo mi nedá doklad.
DU ti podľa mňa čestné prehlásenie neuzná ako podklad na zaúčtovanie do nákladov.
Dada
11.04.06,05:35
Chcel by som sa spytat ci je mozne nahradit doklad, napr. o kupe kolku za 500 Sk cestnym prehlasenim, lebo doklad o kupe kolku sa stratil, resp. dotycny si pri kupovani na poste nezobral pokladnicny doklad. Na ziadost, na ktoru je kolok pouzity ide takyto kolok zo zakona a taktiez v rozhodnuti o ukone je napisane, ze poplatok v kolkoch bol zaplateny. Je mozne si dat kolok normalne do nakladov aj bez dokladu o kupe. Je treba napisat cestne prehlasenie, ze bol kupeny, ale doklad o kupe nie je ? Nieco podobne sa da spravit ak bol napr. pracovnie na sluzobnej ceste a strastil cestovny listok, tiez moze napisat cestne prehlasenie. Ako taketo riesite ?

Jaaaaaaaaj, toľko čestných prehlásení by sa dalo napísať :D . Ale asi ťažko by si s tým pochodil pri daňovej kontrole.
Doklad sa sám stratiť nemohol a ak si dotyčná osoba nevie dávať pozor na doklady, tak hold smola.
Gard
11.04.06,10:21
Nie je to mozne ani v pripade, ze v rozhodnuti (povolene na prevadzku) je uvedene, ze dana s.r.o. zaplatila spravny poplatok v kolkoch ?

Viem, ze prehlaseni by sa dalo napisat ..... Viem napr. o pripade, ked bol pracovnik na sluz. ceste a stratil listok. Vysledok jeho cesty bola ale zmluva, ktoru na danom mieste uzavrel a listok mu bol aj tak preplateny. Neviem ako sa to uctovalo. Teraz nehovorim o umelom vyrabani sluz. ciest.
Takze o cestnom prehlaseni alebo o niecom podobnom este nikto nic ?
Katarína STR
11.04.06,10:29
No, ja veru ešte nie.
Buď je doklad, alebo nie je.
Ešte som sa nestretla s tým, že by sa dalo dať namiesto dokladu čestné prehlásenie.
Myslím si, že to skrátka pred DU neobstojí.
renča1
11.04.06,10:29
u nás to funguje, ale naozaj len vo výnimočných prípadoch. U nás ak zamestnanec stratí takýto doklad, tak napíše čestné prehlásenie ale podpísať mu to musí gener.riaditeľ-predseda predstavenstva. Máme to zapracované v inter.smernici a pri kontrole s tým neboli žiadne problémy, ale naozaj len vo výnimočných prípadoch.
Chobot
11.04.06,10:44
Nie je to mozne ani v pripade, ze v rozhodnuti (povolene na prevadzku) je uvedene, ze dana s.r.o. zaplatila spravny poplatok v kolkoch ?

Viem, ze prehlaseni by sa dalo napisat ..... Viem napr. o pripade, ked bol pracovnik na sluz. ceste a stratil listok. Vysledok jeho cesty bola ale zmluva, ktoru na danom mieste uzavrel a listok mu bol aj tak preplateny. Neviem ako sa to uctovalo. Teraz nehovorim o umelom vyrabani sluz. ciest.
Takze o cestnom prehlaseni alebo o niecom podobnom este nikto nic ?

S tým lístkom to je tak, že aj keď nepredloží žiadny lístok, tak má nárok na náhradu cestovného vo výške cestovného lístka autobusu alebo vlaku na danej trase (napríklad by išiel autostopom).

Ale veď nič Ti nebráni napísať to čestné prehlásenie a zaúčtovať to, Možno nepríde daňová kontrola a prejde to. Ak by aj prišli a našli by to, tak vám to prinajhoršom vyhodia do nedaňových nákladov.

Ja chápem aj toho zamestnanca, môže sa stať, že niekto stratí potvrdenku pre firmu. Poplatok pár tisíc pre firmu nie je horibilná suma (napr. zmena v OR), ale pre fyzickú osobu - zamestnanca to je dosť veľká suma.
martinez
11.04.06,11:04
u nás to funguje, ale naozaj len vo výnimočných prípadoch. U nás ak zamestnanec stratí takýto doklad, tak napíše čestné prehlásenie ale podpísať mu to musí gener.riaditeľ-predseda predstavenstva. Máme to zapracované v inter.smernici a pri kontrole s tým neboli žiadne problémy, ale naozaj len vo výnimočných prípadoch.

Ja súhlasím s Renča1... ak sa takáto situácia nestáva často a sem-tam sa vyskytne, pričom ide z pohľadu nákladov o nepodstatnú sumu, považoval by som čestné prehlásenie dostatočné za uznanie vyššiespomínaného výdavku do základu dane. A ak je to ešte podložené v internej smernici, je to podľa mňa bezproblémové.
renča1
11.04.06,14:15
Čestné prehlásenie bude slúžiť, ako doklad na základe ktorého sa uplatní len príjem kolka na účet 213. Dôležité pre uznanie kolku do daňových výdavkoch je splnenie podmienky a to podľa § 2 ods.3 písm.j), že výdaj - spotreba kolku sa musí preukázateľne (vynaložený výdavok zaúčtovaný v účtovníctve) vydokladovať , kde v skutočnosti tento kolok bol použitý a vydaný. Od začiatku témy sa hovorí o daňovom výdavku pri nákupe. Nákup-čestné prehlásenie neslúži , ako daňový výdavok, slúži iba na zdokladovanie , že naozaj kolok bol kúpený . Veď , predsa v tomto prípade ide len a len o nákup kolku , ktorý nejde hned do daňových výdavkov,ale až pri spotrebe tohto kolku. Kolky sa účtujú do spotreby až pri výdaji a nie pri príjme.
renča1
11.04.06,14:44
Nie je to mozne ani v pripade, ze v rozhodnuti (povolene na prevadzku) je uvedene, ze dana s.r.o. zaplatila spravny poplatok v kolkoch ?


Spotreba kolku do daňových výdavkov bude slúžiť , ako fotokópia rozhodnutia, že dana s.r.o. zaplatila správny poplatok v kolkoch. :)