bronifac
09.06.14,18:34
Tweety
09.06.14,16:35
Môžeš.
Anik
09.06.14,17:25
Prepáč, ale na základe Tvojej otázky, by som asi najprv vyhľadala niekoho kto tomu rozumie viac. Síce na Tvoju jednoznačnú otázku si dostal správnu jednoznačnú odpoveď, ale ten kto tomu rozumie by Ti dal ešte zopár otázok a hlavne by Ti povedal čo všetko to obnáša.
Ak to vieš tak prepáč, že som sa zapojila do diskusie
bronifac
09.06.14,19:07
dakujem a co vsetko to moze obnasat ?
veronikasad
09.06.14,19:10
Dostal si dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, alebo dotáciu na podnikanie pre občana so zdravotným postihnutím ?
Akú činnosť bude vykonávať tvoj brigádnik ?
bronifac
09.06.14,19:12
dotacia na samostane zarobkovu cinnost, bude vyrabat pizzu alebo predavat
veronikasad
09.06.14,19:15
Môžeš mať brigádnika, treba však dodržať všetky povinnosti zamestnávatela voči ZP, SP a daňovému úradu.
Anik
09.06.14,19:25
myslela som na povinnosti zamestnávateľa. Prihlásenie sa na daňový úrad, sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu aj ako zamestnávateľ. Nahlasovanie zamestnancov - brigádnikov deň dopredu, resp. pred začatím práce na SP na ZP do 8 dní nahlásenie zamestnanca. Následné nosenie výkazov na daňový úrad, SP a ZP za každý mesiac. To je to minimum čo musíš.
Dav
09.06.14,19:25
Budeš sa musieť prihlásiť ako platiteľ do sociálnej poisťovne a do tej zdravotnej poisťovne, kde je poistený brigádnik. Na daňový úrad sa prihlásiš ako platiteľ dane zo závislej činnosti. S brigádnikom uzavrieš Dohodu o pracovnej činnosti, pravidelný alebo nepravidelný príjem. Brigádnika prihlásiš do SP PRED nástupom do práce, do ZP do 8 dní. V určený deň mu vypočítaš výplatu, vyplatíš, vypočítaš odvody, vyhotovíš a pošleš výkazy do ZP, SP-do SP podľa príjmu bud mesačný výkaz, alebo Výkaz, sú 2 druhy; a na daňový úrad zašleš Mesačný prehľad. Dohodár môže podpísať Vyhlásenie k zdaneniu a uplatňovať si nezdaniteľnú časť, môže byť evidovaný na úrade práce a musíš dávať pozor, aby nezarobil viac, ako môže - cca 146 Eur, aby nebol vyradený z evidencie. Ak bude potrebovať, budeš mu dávať mesačné potvrdenie o príjme a na konci roka alebo pri ukončení dohody Potvrdenie o príjme. Ak pôjde o študenta, má odvodovú výnimku, za dodržania podmienok výšky príjmu. Po ukončení dohody mu urobíš a do SP zašleš Evidenčný list dôchodkového poistenia. Zhruba toto sú základné povinnosti zamestnávateľa.