104lenka
09.06.14,20:28
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Otec si bral pred dvoma rokmi úver a tento úver si poistil pre prípad trvalej invalidity (spôsobenej v dôsledku choroby alebo úrazu), poistenie pracovnej neschopnosti (spôsobenej v dôsledku choroby alebo úrazu). Minulý rok dostal infarkt, rok bol na PN (v tom čase bol problém s poistným plnením),a následne mu bol uznaný dôchodok (trvalá invalidita 45%). Poisťovnu teda žiadal o poistné plnenie. Tá mu ho však zamietla z dôvodov že nesplnil ich kritéria a to: nemá plnú trvalú invaliditu (pričom on má podpísanú len trvalú invaliditu ktorú aj má). Že oni majú svoje špeciálne dodatky. On však žiadne dodatky nepodpisoval. Tak napísal odvolanie. Opäť len zamietnutie. A dôvod: že podpísaním zmluvy súhlasí aj s ich dodatkami... Avšak v jeho podpísanej zmluve žiadna zmienka o tom že súhlasí aj s nepodpísanými dodatkami nie je... Ako riešiť takúto situáciu?
draik
09.06.14,18:34
Prečítať si poriadne zmluvu, v ktorej je uvedené, že berie na vedomie jednostrannú zmenu obchodných podmienok a zároveň nazrieť do obchodných podmienok, podľa ktorých sa za invaliditu pre účely plnenie zrejme berie pokles pracovnej schopnosti o aspoň 70%.
104lenka
09.06.14,18:46
problém je v tom, že má len zmluvu o poskytnutí poistenia (tam nie je nič o jednostrannej zmene obchodných podmienok) a obchodné podmienky ani nemá. Predpokladám že to sa má podpisovať tiež, lenže jemu nič také nedali podpisovať
Katy a R
09.06.14,18:46
treba skontrolovať - či nie je v ZD invalidita nad 70%? čo som videla, teraz to už tak majú.
pred nejakým časom to tak nemali poisťovne definované. v roku 2003 sa menila definícia (už nie sú ČID) - a chvíľku trvalo, kým dali presnú definíciu do ZD (podľa 461/2003).
obávam sa, že pred dvomi rokmi to už mali správne..
alaya1
09.06.14,18:50
Ak si dobre pamatam, trvala a uplna invalidita je nad 70% a bez dalsich prehodnoteni. nepustala by som sa do toho. neverim, ze mu dali invaliditu neobmedzene bez prehodnotenia napr. po 2-3 rokoch.
Katy a R
09.06.14,18:50
VPP a ZD určite dostal! ak ich nevieš nájsť - pozri na stránke konkrétnej poisťovne
alaya1
09.06.14,18:51
Ak si dobre pamatam, trvala a uplna invalidita je nad 70% a bez dalsich prehodnoteni. nepustala by som sa do toho. neverim, ze mu dali invaliditu neobmedzene bez prehodnotenia napr. po 2-3 rokoch.
AmmiS
10.06.14,17:10
V uzavretej poistnej zmluve musí byť formulka, že súčasťou tejto zmluvy sú VPP (všeobecné poistné podmienky a zvyčajne majú aj číslo). Tak tieto - ich kópiu si treba žiadať od poisťovne a dobre si ju pozrieť, ako je to tam s tou invaliditou... Prípadne si dať poradiť advokátom.

A či sa súdiť s poisťovňou? Najprv je treba si dobre prečítať tie VPP, či tam nárok je alebo nie. Poisťovne poistné plnenie odmietajú aj z dôvodu, že sa im to oplatí a že snáď oprávnený si nebude nárokovať cestou súdu to, čo mu patrí. Ja osobne som riešila poistnú udalosť s poisťovňou, ktorá odmietla plniť, aj keď nastala poistná udalosť (záplava rodinných domov do výšky 2 metrov), boli splnené všetky iné podmienky, poistná zmluva bola platne uzavretá a poisťovňa aj napriek tomu odmietla plniť. Nakoniec, hneď na súde I. stupňa spor poisťovňa prehrala a platila poistné plnenie aj s úrokmi z omeškania :-)
VANUSKA
11.06.14,11:06
Mám obdobnú skúsenosť. Známy si poistil spotrebný úver a taktiež si ho poistil . Stal sa mu úraz a bol mu priznaný PLNÝ INVALIDNÝ DOCHODOK /nad 70%/.
Požiadal dotyčnú poisťovňu o krytie úveru a odpoveď ??? Že v podmienkach, ktoré samozrejme nepreštudoval, ale ani nie sa čomu čudovať, keďže kto má pri sebe lupu a čas 3 hodiny "prelúskať" chytrácke" podmienky stálo, že poisťovňa síce kryje úver, ale pokiaľ aj je invalidný dôchodca, nespĺňa podmienky, lebo v ich všeobecných podmienkach je uvedené, že musí byť invalidný dôchodca o ktorého sa nepretržite musí starať tretia osoba a to 24 hodín denne a to doživotne !!!!!!!!!!!
Ale to je možné len v tomto ABSURDISTANE !!!!!! A len tak naokraj Tak poisťovňa ako aj úverovacia spoločnosť sú sesterské spoločnosti - členovia tej istej a samej
finančnej skupiny. A súdiť sa ????? Z A B U D N I !!!!!!!!!!!!!!!!!!