Marzobb
10.06.14,00:41
Dobrý deň,
bývame dvaja v menšom podnájme v bytovke a mám istý problém s ročným zúčtovaním, platím nájom vrátane všetkých energii a služieb, v nájomnej zmluve je napísané:

"1. Záloha za úhradu služieb a energií je uhrádzaná prenajímateľom vo výške stanovenej ako pri užívaní bytu dvomi osobami."

2. Ak dôjde v priebehu trvania nájomného pomeru k prekročeniu uhrádzaných limitov podľa ods.1 a tým vzniknutého nedoplatku, je nájomca povinný nedoplatok po preukázaní uhradiť."


Lenže to je všetko, nikde niesú uvedené žiadne čísla koľko presne môžu minúť tie spomínané dve osoby, je na to nejaký zákon alebo ako sa to dozviem? Alebo tá zmluva je zle napísaná a nemôže odomňa nič vymáhať? Sme prvý nájomcovia a predtým tam bývala stará pani, matka prenajímateľky a samozrejme vznikol ročný nedoplatok 532€ ktorý od nás chcela uhradený v plnej miere. Preštudoval som si ročné zúčtovanie a zistil, že mala ročne predplatené na zálohách len 6,9m3 TÚV! a minulo sa 34m3, čo uznávam je dosť na dvoch, 1m3 stojí 13,7€/m3, čiže nedoplatok bol 377€ na TÚV. Studenej bolo 47m3 a 40€ nedoplatok a za kúrenie 115€ nedoplatok. Aby som zistil cca koľko spotrebujú byty v našej bytovke (všetko 2i byty) vydelil som celkovú spotrebu na bytovku počtom bytov (48) a vyšlo mi že priemerne na byt sa minie 25m3 TÚV a 41,5m3 studenej. Nakoľko nebolo stanovené v zmluve koľko môžeme minúť, navrhol som prenajímateľke že urhadíme všetko nad 20m3 teplej a 30m3 studenej, kúrenie som odmietol zaplatiť nakoľko jej zálohy stačili len na "základnú zložku" vykurovania, teda za m2, teda museli by sme mať vypnuté radiatory aby nebol nedoplatok. Vyšlo to teda 240€ no ona s tým nesúhlasí a chce aspoň 350€. Myslím že som jej navrhol férové spotreby, mesačne by mala so všetkým teda aj plyn a elektrina platiť na zálohách 145€ a mi jej platíme 280€, čiže za rok zarobí 1620€. Byt je akurát hodný tých 280€, nábytok po babičke, stará linka, žiadny balkón, 4. poschodie bez výťahu, 57m2.
sosak
10.06.14,02:00
Však si nájdi iný prenájom, toto je slovenský marazmus, dať nízke spotreby do zálohových platieb, aby bol nedoplatok, ktorý musíš uhradiť. Otázka : To v tom byte nie sú vodomery, aby ste si vedeli skontrolovať skutočnú spotrebu vody a TÚV ??? Inak sa ti čudujem, že si tam chceš naďalej prenajímať byt.
Marzobb
10.06.14,08:22
Máme v byte merače, jasné, ja tú spotrebu nespochybňujem. Tú priemernú spotrebu bytov som spočítal len aby som mal prehľad koľko sa tak priemerne míňa vody na byt. Len chcem vedieť či je nejaká zákonná norma že koľko môžu minúť 2 osoby, keďže v zmluve nemám špecifikované presné čísla. Veď aj odídem, len musím odísť do konca mesiaca, neviem či dačo zoženiem na tej istej ulici za 3 týždne.
stormcatcher
10.06.14,08:45
predpokladám, že tu z niekoho robíš somára!!! a nemyslíš vážne to vyššie napísané
kopretinka
10.06.14,09:57
ako si mohol podpísať takúto sprostosť a ešte aj zaplatiť nedoplatok po jej matke......jakožeeeeee............:eek:
jslancik
10.06.14,10:02
napísal to úplne blbo. Snáď by nebol taký blbý, aby platil nedoplatok po predošlých obyvateľoch. Chcel pravdepodobne povedať, že boli zálohové platby nastavené pre 1 osobu s nízkou spotrebou, a majiteľ ich nezmenil. Potom za pôsobenia MarzoBB vznikol samozrejme nedoplatok.
jslancik
10.06.14,10:06
chlapci a dievčatá, prečo vás to nezaujíma vopred? Každý nájomca hľadá čo najlacnejší prenájom, ale nezaujíma ho vôbec, čo je v tom zahrnuté. Predišlo by sa zbytočným konfliktom. Aj keď v práve je zrejme nájomca. Ale má z toho zbytočné problémy, musí si teraz o. i. hľadať nový byt. Snáď neurobí znovu tú istú chybu a bude požadovať vo vlastnom záujme rozpísané zálohové platby.

Mimochodom, bolo by dobre upresniť, že prenajímateľ od teba nechce doplatiť nedoplatok PO PREDOŠLOM OBYVATEĽOVI.

Vo veci tvojich výpočtov, návrhov a ich férovosti: skús si to porátať nie paušálne na 2i byt, ale na obyvateľa. Resp. teoreticky môžeš zistiť súčet obyvateľov bytovky, a zistiť spotrebu na obyvateľa. Od toho sa odraziť pri tvojom výpočte pre váš byt.
dmc
10.06.14,10:43
V najomnej zmluve by sa mal mat vyspecifikovane aka suma s toho co platis "najom" ide na spotrebu energii a sluzieb ,priadne inych platieb (idealne je mat rozpisane vsetky polozky zo sumamy zalohovych platieb) a aka suma je "cisty najom.-cize cisty (skoro) zisk majitela.

Nasledne pri vyuctovani ti ma majitel bytu predlozit vyuctovanie vsetkych sluzieb, platieb, spotreby za vsetky energie - kde je uvedene aka bola spotreba a ake boli zalohove platby (zalohove platby maju byt sucet vsetkych poloziek v zmluve uvedenych "na energie, sluzby poplatky)" - s toho presne vies kolko si zaplatil a ci je preplatok / nedoplatok vypocitany dobre.

Pokial mas iba vseobecnu zmluvu bez specifikacie - mozes si akurat tak......ved vies.
ajka432
10.06.14,11:45
chlapci a dievčatá, prečo vás to nezaujíma vopred? Každý nájomca hľadá čo najlacnejší prenájom, ale nezaujíma ho vôbec, čo je v tom zahrnuté. Predišlo by sa zbytočným konfliktom. Aj keď v práve je zrejme nájomca. Ale má z toho zbytočné problémy, musí si teraz o. i. hľadať nový byt. Snáď neurobí znovu tú istú chybu a bude požadovať vo vlastnom záujme rozpísané zálohové platby
ajka432
10.06.14,11:53
by si sa cudoval,ale zaujima.Ale vzdy je to o tom istom. kazdy prenajimatel chce co najvia cpre sba a zalohiove platby nastavi co najnizsie. Ked sme hladali 2izbak n aprenajom vmalom okresnom meste dali smesi strop 400€, viac by sme nezvladli.Akazdy chcel 300 pre seba a zvysok na poplatky. Ak sa namzdalo malo, dostali sme navrh ved si priplatte amozte si platit na poplatky aj 200 €.Ale ziadny nebol ochotny davat na poplatky 200 a pre seba mat 200e.A to nehovorim o tom,akesi kladu podmienky.dobreze by nechceli kontrolovat,ci pravidelne upratujem. Ale ak sa nieco pokazi, tak opravte si zo svojho. Takze nikto ma nepresvedsci,zeprenajimatelom ide hlavne o zisk.
Marzobb
10.06.14,12:14
Jasne, tak som to myslel že zálohové platby boli nastavené na tú babičku z predchádzajúceho roka. Nič som ešte ani neplatil a keď s tadiaľ odídeme tak ani nebudeme, neplatili sme ani kauciu. Len som chcel vedieť že aký je právny pohľad na to že je tam uvedené "pri užívaní bytu dvoma osobami"
Marzobb
10.06.14,12:16
V našom vchode je 14 bytov a 27 ľudí, čiže tak 2 na byt.
bea
10.06.14,12:32
Veď myslím, že je úplne jasné, že im ide o zisk. Prečo by inak byt prenajímali :)
Ale možno chcú niektorí priveľa. Tak potom asi si netreba ten byt prenajať. Keby nedostali toľko, koľko požadujú, museli by ísť s cenami dole. To je ako u všetkého.....