zavis1
10.06.14,07:39
ahojte v skratke napisem , polovicka ma exekuciu z zdravotnej poistovne exekutor zablokoval ucet , a na ten ucet chodi vyplata aj priatelovho svagra teda mojho brata a posielali sme exekutorovi doklad o tom ze peniaze co su na ucte niesu priatelove ale jeho svagra mame potvrdenie z bratovej prace ze na aky ucet boli poslane peniaze a kolko , ale exekutor neche uvolnit tie peniaze proste ze ho nezaujima koho su tie peniaze ,poslala som mu doklad ze penaize niesu mojho priatela a on nechce uvolnit tie peniaze može takto postupovat ze blokuje peniaze ktore niesu ucastnika konania exekucie , dakujem
Chobot
10.06.14,05:52
Môže, jeho nezaujíma, koho to sú peniaze. Peniaze sú toho, na koho účte sú. Nech si ten tvoj švagor, či brat či kto to je otvorí vlastný účet, kam mu budú chodiť peniaze, potom mu ich nikto nezoberie.

Toto máte za to, že špekulujete a používate cudzie účty.

Manžel nech pekne vyplatí dlžnú sumu poisťovni, exekútor odblokuje účet a švagrovi, či kto to je môžete vyplatiť peniaze.
Bednarova J
10.06.14,13:56
Pokial to exekutor nebude chciet odblokovat aj napriek dokazom, bude musieť podať vylucovaciu žalobu podla § 55 Exekucneho poriadku , na uz zadrzany plat a presmerovat si plat druhej osoby na iny ucet. Aktivne legitimovany je tretia osoba a pasivne opravneny.
Chobot
10.06.14,17:35
Nechcem sa s tebou hádať, možno tento postup je možný, ale uvediem svoju skúsenosť.

Jeden chlapík mi nezaslal vec, za ktorú som mu zaplatil. Tak som chcel podať návrh na plat. rozkaz. Šetrením som ale zistil, že účet, kam som poslal peniaze, patrí jeho bratovi. Návrh na vydanie plat. rozkazu som smeroval teda na jeho brata.

Ten sa voči plat. rozkazu odvolal, že účet síce je jeho, ale používa ho jeho brat a aj peniaze na účte sú jeho brata a preto nesúhlasí s vymáhanou sumou a aby som si to vymáhal od jeho brata.

Samozrejme došlo k pojednávaniu, kde sudkyňa odporcu hneď uzemnila, že môj nárok som smeroval oprávnene na neho, pretože peniaze som poslal evidentne na jeho účet a ju nezaujíma, kto jeho účet používa či koho sú peniaze na jeho účte. Z pohľadu nároku sú tieto peniaze jeho a preto je on povinný mi uhradiť tú sumu plus trovy konania. Do dvoch týždňov som mal peniaze späť.
Bednarova J
10.06.14,18:01
ano.lenze Ty hovoris pravdepodobne o konani o vydanie bezdovodneho obohatenia podla osp a ja pisem o vylucovacej zalobe podla exekucneho poriadku
Chobot
10.06.14,18:03
Však preto píšem, že sa s tebou nehádam. Len som napísal svoju skúsenosť.
jelalim
10.06.14,19:34
on hovori o tom, ze ked osoba XY je vylucnym majitelom uctu, tak osoba XY je aj majitelom penazi, bez ohladu kto by mal byt konecny prijemca tych penazi.
Chobot
10.06.14,22:23
Tiež si to tak myslím, jelalim. Keby som bol exekútor, mohol by mi ten majiteľ účtu predkladať akékoľvek lajstrá. Raz je to jeho účet, pri všetkých transakciách banke prehlásil, že vkladá vo vlastnom mene, tak sú to jeho peniaze. Keby sa chcel vyhnúť povinnosti platiť, tak si zoženie rôzne potvrdenia a svedkov, že peniaze patria iným a nič by mu na účte nezostalo.

Práve pre taký dôvod musia mať napr. správcovské spoločnosti oddelené účty pre svoje fin. prostriedky a pre domy, ktoré spravujú. Keby to fungovalo tak, že majú jeden účet a tam všetky peniaze, tak by majitelia bytov mohli o svoje peniaze prísť, ak na správcu sa vyhlási konkurz. Takto exekútor vezme len peniaze, čo sú na účte správcu.