Natka
11.04.06,07:11
Prosím vás, je nejaká zmena v r.2006 ohľadne prijatých faktúr napr. za T Com, či T mobile? Dodanie služby bolo 31.03.2006 a fa prišla 10.04.2006, stále platí, že DPH uplatňujem 31.03.2006?
Jana Acsová
11.04.06,06:05
Právo na odpočítanie dane v prípade, že obdržíte faktúru do 25.4. t.j. do termínu na podanie DP za mesiac marec môžete uplatniť v prípade mesačného platiteľa:
- v mesiaci marec, alebo
- v mesiaci apríl.

Ak ste štvrťročný platiteľ:
- v 1. štvrťroku, alebo
- v 2. štvrťroku.

Platia štandardné pravidlá. Pozrite napríklad aj (všimnite si možnosti na uplatnenie práva na odpočítanie dane):
http://www.porada.sk/t18735-odpoeitanie-dane-51--oneskoreny-doklad-z-erp.html
Natka
11.04.06,10:27
Ďakujem, ten príspevok, priložený v prílohe od Jany Acsovej je super!
abel
12.04.06,19:05
Zobrala som nového klienta, ktorý mi dnes priniesol doklady k DPH za 1.Q/06. Sú tam aj faktúry od T-Mobile a T-Com, na ktorých však nemá uvedené IČO ani IČ DPH, len svoje meno a adresu. Povedala som mu, že z tých faktúr mu nemôžem uplatniť DPH a nech si určí, v akej výške sú zhruba výdavky na podnikanie - má tam aj hovory do USA, Kanady a pod., samozrejme že príjmy má len zo SR a 2000.- CZK. Trval na tom, že predchádzajúca účtovníčka mu DPH dávala do odpočtu. Mám pravdu, že zo súkromného telefónu mu nemôžem vôbec dávať DPH, i keby povedal, že 50 % používa na podnikanie?
Tých problémov tam bolo toľko, že ma celkom vyčerpali. Všetkým vopred ďakujem.
Zita5
12.04.06,19:09
Zobrala som nového klienta, ktorý mi dnes priniesol doklady k DPH za 1.Q/06. Sú tam aj faktúry od T-Mobile a T-Com, na ktorých však nemá uvedené IČO ani IČ DPH, len svoje meno a adresu. Povedala som mu, že z tých faktúr mu nemôžem uplatniť DPH a nech si určí, v akej výške sú zhruba výdavky na podnikanie - má tam aj hovory do USA, Kanady a pod., samozrejme že príjmy má len zo SR a 2000.- CZK. Trval na tom, že predchádzajúca účtovníčka mu DPH dávala do odpočtu. Mám pravdu, že zo súkromného telefónu mu nemôžem vôbec dávať DPH, i keby povedal, že 50 % používa na podnikanie?
Tých problémov tam bolo toľko, že ma celkom vyčerpali. Všetkým vopred ďakujem.

Považovala by som to za súkromné fa , kde by som právo na odpočet DPH neuplatňovala .Som presvedčená o správnom postupe z Tvojej strany .
Paula
12.04.06,19:22
Považovala by som to za súkromné fa , kde by som právo na odpočet DPH neuplatňovala .Som presvedčená o správnom postupe z Tvojej strany .
Súhlasím a dodávam, že nám niektorí pridávajú prácu s prepočtom nákladov a uplatňovaním DPH aj "vďaka" hlasovaniu do kadejakých zábavných programov.
Zita5
12.04.06,19:25
Súhlasím a dodávam, že nám niektorí pridávajú prácu s prepočtom nákladov a upltaňovaním DPH aj "vďaka" hlasovaniu do kadejakých zábavných programov.

No to sú tie špeciálne prípady , nie ?:)
abel
12.04.06,19:43
Ďakujem Vám za podporu, hneď sa mi bude lepšie oponovať. Je skutočne neskutočné, čo si tam niektorí "podnikatelia" chcú všetko podávať.Ale povedala som si, že musím pritvrdiť od začiatku, lebo nabudúce mi prinesie aj manželkin účet od zubára (aj to sa mi už stalo).
Zita5
12.04.06,19:48
Ďakujem Vám za podporu, hneď sa mi bude lepšie oponovať. Je skutočne neskutočné, čo si tam niektorí "podnikatelia" chcú všetko podávať.Ale povedala som si, že musím pritvrdiť od začiatku, lebo nabudúce mi prinesie aj manželkin účet od zubára (aj to sa mi už stalo).

Elenka a možno aj niečo iné .........:)
durisovad
12.04.06,20:49
Manzelkin ucet od zubara aj ucet za "nieco ine" mu kludne zauctuj - DO NEDANOVYCH NAKLADOV - nech je spokojny...
ivetaf
13.04.06,05:03
Na faktúre od T Com alebo Tmobil je dôležité nie to či je zdaniteľné plnenie dňa 31.03.2006, ele dátum vystavenia faktúry. Hlavne na faktúrach od
T Comu je vždy dátum vystavenie 03.04.2006, takže nemôžeš dať do odpočtu za Marec 2006, ale až za mesiac apríl 2004, lebo si nemala faktúru už v marci. Ak by si dostala faktúru v Apríli a dátum vystavenia faktúry by bol 31.03.2006 tak by si ju mohla dať do odpočtu za Marec 2006.
Hovorím ti to z vlastnej skúsenosti, lebo aj ja som tútu chybu urobila v minulosti, lebo som si zle vysvetila zákon, ale hneď pri prvej kontrole, mi to DÚ
vyhodil z odpočtu
Jana Acsová
13.04.06,06:32
Na faktúre od T Com alebo Tmobil je dôležité nie to či je zdaniteľné plnenie dňa 31.03.2006, ele dátum vystavenia faktúry. Hlavne na faktúrach od
T Comu je vždy dátum vystavenie 03.04.2006, takže nemôžeš dať do odpočtu za Marec 2006, ale až za mesiac apríl 2004, lebo si nemala faktúru už v marci. Ak by si dostala faktúru v Apríli a dátum vystavenia faktúry by bol 31.03.2006 tak by si ju mohla dať do odpočtu za Marec 2006.
Hovorím ti to z vlastnej skúsenosti, lebo aj ja som tútu chybu urobila v minulosti, lebo som si zle vysvetila zákon, ale hneď pri prvej kontrole, mi to DÚ
vyhodil z odpočtuPredpokladám, že hovoríte o situácii pred platnosťou dnes platného zákona o dani z pridanej hodnoty, t.j. o období pred 1.5.2004. Vzťahovalo sa to napr. na podmienku zaúčtovania, kde logicky nebolo možné zaúčtovať faktúru pred jej vystavením.

Pri aplikácii platného zákona uvedené už neplatí. Viď § 51 ods. 2 ZDPH.
ALBO
13.04.06,07:57
Predpokladám, že hovoríte o situácii pred platnosťou dnes platného zákona o dani z pridanej hodnoty, t.j. o období pred 1.5.2004. Vzťahovalo sa to napr. na podmienku zaúčtovania, kde logicky nebolo možné zaúčtovať faktúru pred jej vystavením.

Pri aplikácii platného zákona uvedené už neplatí. Viď § 51 ods. 2 ZDPH.

POdľa mňa nehovorí dobre ale kúsok pravdy má. Asi viem z čoho vychádza ale záver iný.
Ak je na Fa Dvys. 3.4., D dod. 30,3. a je to za marec.§ 19/3 hovorí, že im vzniká DP najneskôr dňom vystavenia. Podľa mňa my nevieme , kedy oni odviedli daň. V marci alebo apríli?
No a nárok na odpočet mám, keď vznikla DP a tá vznikla kedy?
Ja by som to bez problémov dala do marca aj apríla, dokonca aj zvažujem či aj nie do mája, keď to prišlo začiatkom apríla.

Nepovažujem za dobré, povedať striktne, že dátum DP je apríl.
Stále sa mi zdá, že si môžem vyberať z tých dvoch dátumov.
Zita5
13.04.06,08:02
Albo súhlasím , ale s tým májom nie ...to by už zasa bolo veľmi neskoro .;)
Jana Acsová
13.04.06,08:08
POdľa mňa nehovorí dobre ale kúsok pravdy má.No z toho, čo uvádza ... ja to tak nevidím.

Je to na inú debatu, tú rozvádzate vy ... a v tej význam vidím.


Ak je na Fa Dvys. 3.4., D dod. 30,3. a je to za marec.§ 19/3 hovorí, že im vzniká DP najneskôr dňom vystavenia. Podľa mňa my nevieme , kedy oni odviedli daň. V marci alebo apríli? Celkovo si osoby, ktoré poskytujú elektronické komunikačné služby podľa zákona 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách robia po svojom a využívajú možnosti zákona, takže čo dodávateľ to prípad. A spravidla .-) všetky správne. Jednoducho majú tieto zákonné možnosti.
A že DP vzniká najneskôr dňom vystavenie? Áno. Ale môžeme rozporovať deklarovanie skoršieho dátumu? Podľa môjho názoru nie. Uvedenie dátumu dodania je povinnou náležitosťou faktúry, je v súlade s § 19 a teda nemáme dôvod vysvetľovať, či sami si posúvať vznik daňovej povinnosti. To môže iba dodávateľ a ten si svoj postup obháji aj rôznymi variantmi, teda aj tým, ktorý sa uvádza v príklade. A kedy odvádza daň? Predsa všetci vieme, kedy by ju mal odviesť a nenáleží nám skúmať, či skutočne tak urobí.
Jana Acsová
13.04.06,08:13
Prečo nesúhlasím?

Na faktúre od T Com alebo Tmobil je dôležité nie to či je zdaniteľné plnenie dňa 31.03.2006, ele dátum vystavenia faktúry. Hlavne na faktúrach od T Comu je vždy dátum vystavenie 03.04.2006, takže nemôžeš dať do odpočtu za Marec 2006, ale až za mesiac apríl 2004, lebo si nemala faktúru už v marci. Lebo argument znie, vznik práva na odpočítanie dane nezávisí:
- od dátumu vystavenia faktúry,
- od dátumu obdržania faktúry ... v tomto konkrétnom prípade, ktorý je uvedený a zdôvodnený tým, že nakoľko faktúra bola vystavená 3.4. nemohli sme ju obdržať v marci.

Ak by si dostala faktúru v Apríli a dátum vystavenia faktúry by bol 31.03.2006 tak by si ju mohla dať do odpočtu za Marec 2006.
Ani tento argument nie je argumentom podľa § 51 ods. 2. Dátum vzniku daňovej povinnosti a teda aj práva na odpočítanie dane sa odvíja nezávisle od dátumu vystavenia faktúry. Každý platiteľ má zákonnú lehotu na jej vystavenie.


Hovorím ti to z vlastnej skúsenosti, lebo aj ja som tútu chybu urobila v minulosti, lebo som si zle vysvetila zákon, ale hneď pri prvej kontrole, mi to DÚ vyhodil z odpočtuA tu predpokladám, že kontrola sa týkala obdobia pred účinnosťou zákona 222/2004 Z.z.
ALBO
13.04.06,08:44
No z toho, čo uvádza ... ja to tak nevidím.

Je to na inú debatu, tú rozvádzate vy ... a v tej význam vidím.
Celkovo si osoby, ktoré poskytujú elektronické komunikačné služby podľa zákona 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách robia po svojom a využívajú možnosti zákona, takže čo dodávateľ to prípad. A spravidla .-) všetky správne. Jednoducho majú tieto zákonné možnosti.
A že DP vzniká najneskôr dňom vystavenie? Áno. Ale môžeme rozporovať deklarovanie skoršieho dátumu? Podľa môjho názoru nie. Uvedenie dátumu dodania je povinnou náležitosťou faktúry, je v súlade s § 19 a teda nemáme dôvod vysvetľovať, či sami si posúvať vznik daňovej povinnosti. To môže iba dodávateľ a ten si svoj postup obháji aj rôznymi variantmi, teda aj tým, ktorý sa uvádza v príklade. A kedy odvádza daň? Predsa všetci vieme, kedy by ju mal odviesť a nenáleží nám skúmať, či skutočne tak urobí.

Prečo odpoveď iIvty bola taká vie len ona. V každom prípade, máte pravdu, je tam zlé posúdenie z pohľadu § 51 ale súčasne sa odvoláva na deň vystavenia , čo má asi z § 19/3.
Nevadí, načali sme novú tému, aký máme teda záver? Z tej Fa vystavenej 3.4. a s dátumom dodania30.3. pre mňa ako odberateľa je deň vzniku práva odpočítať daň jednoznačne len 30.3.?
Vôbec nemôžem uvažovať, že ten dátum je 3,4?
Pýtam sa preto, lebo keby doklad prišiel 1.5. musím ho dať len do mája? Nemôžem si povedať DP vznikla 3.4. a preto ho môžem dať do apríla?
JAJA11
13.04.06,09:10
Pri faktúrach od T-COMu si treba všímať dátum dodania služby. Ja ho mám zvyčajne 7. v mesiaci, takže aj keď je to vyúčtovanie za napr. marec až apríl, DPH može byť v apríli alebo máji, prípadne ak neobdržíte fa v normálnom čase, tak v mesiaci, kedy faktúra dorazila.
Jana Acsová
13.04.06,09:12
Prečo odpoveď iIvty bola taká vie len ona. V každom prípade, máte pravdu, je tam zlé posúdenie z pohľadu § 51 ale súčasne sa odvoláva na deň vystavenia , čo má asi z § 19/3.To je samozrejmé. Možno, že sa vychádza ešte aj zo situácie, keď boli na faktúre údaje:
- fakturačné obdobie (pokrývalo kalendárny mesiac),
- dátum vystavenia a dátum dodania totožný, spravidla začiatkom nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Možno ... aj také faktúry sme chvíľku mali (a niektorí ešte aj majú) v rukách . A vtedy by tiež sedel vznik práva na odpočítanie dane v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po uplynutí fakturačného obdobia.


Nevadí, načali sme novú tému, aký máme teda záver? Z tej Fa vystavenej 3.4. a s dátumom dodania 31.3. pre mňa ako odberateľa je deň vzniku práva odpočítať daň jednoznačne len 31.3.?
Podľa môjho názoru len, nakoľko uvedený dátum deklaroval dodávateľ. Ten je zodpovedný za správnosť faktúry, zároveň vieme z výkladu § 19, že aj uvádzaný dátum je v súlade s týmto §. Nemáme dôvod vykladať si to inak, lebo vznik daňovej povinnosti sa viaže k dátumu dodania. K tomuto dňu sa zároveň viaže povinnosť dodávateľa odviesť daň, rovnako aj vznik práva na odpočítanie dane u odberateľa.


Vôbec nemôžem uvažovať, že ten dátum je 3.4?
Pýtam sa preto, lebo keby doklad prišiel 1.5. musím ho dať len do mája? Nemôžem si povedať DP vznikla 3.4. a preto ho môžem dať do apríla?Podľa môjho názoru odberateľ nie je kompetentný inak si vykladať vznik daňovej povinnosti deklarovaný dodávateľom. Čiže, keby sme túto faktúru obdržali 1.5. tak by sme právo na odpočítanie dane mohli uplatniť v mesiaci, kedy ju obdržíme, t.j. máj.

P.S.: upravila som dátum z 30. na 31. ... aby sme nezavádzali, lebo to by už bol opäť iný prípad. .-)
Orsz
18.02.07,16:49
Prevzala som novú firmu, a zistila som, že firma zmenila sídlo v OR ešte v priebehu roka 2006, ale i napriek tomu niektoré faktúry až doteraz zneli na pôvodné sídlo. Za mesiac január ako som to prevzala, som to dala prerobiť, ale problém je s T-com, kde to neprerobia, ale vo februári už budú uvádzať správnu adresu. Rozmýšlam, či DPH z januárovej faktúry teraz uplatniť, alebo nie - stretol sa niekto s problémom už neplatnej adresy sídla a uplatnením DPH? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
28.11.07,06:31
ahojte

vraciam sa k téme mobil a DPH - čítal som teraz názor že pri vystavení faktúry keďže je tam uvedený paušál to jest službu ktorú si predplácate si môžete uplatniť dph až vtedy ak dôjde k úhrade. Píšem to tu lebo ja s tým nesúhlasím a hlavne som sa s takýmto názorom nestretol a hlavne je to názor od daňového poradcu preto sa nad tým zamýšľam inak by som to hodil do koša hehe...neviem kde na tento názor prišla ale proste bol by som rád ak by ste sa k tomu vyjadrili

vyjadrenie toho poradcu

pri .....za deň dodania služby je deň vyhotovenia faktúry....

V prípade ak je platba prijaáí pred dodaním služby, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH dňom prijatia platby poskytovateľom služby - t.j. pri platbe paušálu vopred.
To znamená, že pri faktorovaných prevolaných minútach za predcházdjúci miesiac vzniká právo na odpočítanie dane najskôr v zdaňovacom období, v ktorom bola vyhotovená faktúra, za paušál platený na nasedujúci mesiac vznikne právo na odpočítanie dňom úhrady.
Vzhľadom k tomu, že obe sumy sú uvedené na jednej faktúre, potom ak platiteľ faktúru dostane v tom mesiaci, vktorom bola vyhotovená, aj ju uhradí, DPH si odpočíta v tomto zdaňovacom období.
Ak by úhrada faktúry bola v nasedujúcom mesiaci ako ju dostal potom si odočíta DPH v zdaňovacom období, v ktorom bola uskutočnená úhrada.

takto je vyjadrený názor čo vy na to? Mne to príde nejaké zkomolené...Veď mne zákon dáva len dve podmienky pri uplatnení si DPH a to musím mať faktúru a daň musí byť uplatená na výstupe...ale túto mám pocit že je zmotané jedno cez druhé...
kalkulka
28.11.07,07:00
Myslím, že technicky v softwéri by sa to asi ťažko dalo urobiť.
Ako si mám rozdvojiť fa, čo môžem uplatniť a čo nie? Alebo by sme všetko potom uplatňovali vtedy, keď to zaplatíme?
Fakt zmotané. Toto však nie je zálohová fa, ale riadny daňový doklad. Tu je asi myslené na opakované dodávky. §19 ods.3 hovorí o elektronických komunikačných službách a tam sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia fa.
Vladimír Ozimý
28.11.07,08:32
no ale toto vyjadrenie je konkrétne na faktúru mobilu hm a mám taký pocit že to je motané jedno cez druhé...
sway
28.11.07,08:41
Ja idem na to len sedliackym rozumom, ak T mobile vystaví faktúru a na nej je dátum zd.plnenia napr. 11.10.2007 - odvedie DPH v 10-tom mesiaci.
Moja firma faktúru zaúčtuje podľa toho čo je na nej uvedené, teda dátum zd. plnenia je 11.10.2007 - tak to naúčtujem aj ja a uplatním si DPH v 10-tom mesiaci. Veď práve kvôli týmto rozličným názorom sa vymyslelo aby na faktúre bolo uvedené dátum zdaniteľného plnenia - tak sa tým riadim.;)
A aj z pohľadu ŠR je to vyrovnané.
JAJA11
28.11.07,08:56
no ale toto vyjadrenie je konkrétne na faktúru mobilu hm a mám taký pocit že to je motané jedno cez druhé...

To je nejaký komplikovaný daňový poradca, keď vymýšla takéto veci. Podľa mňa je platenie vopred dohodnuté v zmluve s mobilným operátorom a vtedy je zdaniteľné plnenie podľa zmluvy.
Vladimír Ozimý
28.11.07,09:04
Ja idem na to len sedliackym rozumom, ak T mobile vystaví faktúru a na nej je dátum zd.plnenia napr. 11.10.2007 - odvedie DPH v 10-tom mesiaci.
Moja firma faktúru zaúčtuje podľa toho čo je na nej uvedené, teda dátum zd. plnenia je 11.10.2007 - tak to naúčtujem aj ja a uplatním si DPH v 10-tom mesiaci. Veď práve kvôli týmto rozličným názorom sa vymyslelo aby na faktúre bolo uvedené dátum zdaniteľného plnenia - tak sa tým riadim.;)
A aj z pohľadu ŠR je to vyrovnané.

ja plne súhlasím s týmto...ten názor som len uviedol kvôli tomu že si zoberte že vám dá niekto fundovaný takýto názor a vy neviete kde je sever...ja s ním nesúhlasím...:)
sway
28.11.07,09:13
ja plne súhlasím s týmto...ten názor som len uviedol kvôli tomu že si zoberte že vám dá niekto fundovaný takýto názor a vy neviete kde je sever...ja s ním nesúhlasím...:)

:) presne ako hovoríš, stalo sa mi neraz že mi bolo fundovaným človekom radené jedno a tu som sa dočítala a konfrontovala ...a zrazu úplný opak :eek:... a nakoniec som si spravila podľa svojho presvedčenia.
VEĎ NA TAKÉTO VECI MÁME PORADU :D:D:D
zuzana
11.12.07,12:37
Čo ak je zdan.plnenie 30.11.2007 a faktúra vystavená 4.12.2007?Kedy to odpočítať?
Tweety
11.12.07,12:40
Čo ak je zdan.plnenie 30.11.2007 a faktúra vystavená 4.12.2007?Kedy to odpočítať?
Nárok na odpočet vzniká v 11/07.
zuzana
11.12.07,13:26
Ale je to fa od T-mobile, moze sa to dať aj do 12/07, nie?Buď 11/07 alebo 12/07 podľa zákona o DPH.Alebo sa mýlim?
zuzana
11.12.07,13:28
Od Janky Acsovej
Re: Faktúry T mobile a DPH
Právo na odpočítanie dane v prípade, že obdržíte faktúru do 25.4. t.j. do termínu na podanie DP za mesiac marec môžete uplatniť v prípade mesačného platiteľa:
- v mesiaci marec, alebo
- v mesiaci apríl.

Ak ste štvrťročný platiteľ:
- v 1. štvrťroku, alebo
- v 2. štvrťroku.

Platia štandardné pravidlá. Pozrite napríklad aj (všimnite si možnosti na uplatnenie práva na odpočítanie dane):
http://www.porada.sk/t18735-odpoeita...lad-z-erp.html
Tweety
11.12.07,13:29
AK máš faktúru do podania dph za 11/07 tak ju dáš do 11., ak nemáš, dáš do 12/07.
vikinka
11.12.07,13:30
Áno,môžeš posunúť aj do 12/07 podľa § 51 ods.2 zák.o DPH
zuzana
11.12.07,13:56
Aj keď prišla 5.12.2007 môžem ju posunúť do 12/07 ak to mám v internej smernici?
lenkak
11.12.07,17:27
- môžeš.
zuzana
13.12.07,07:11
Díky leni.