eviketa
15.10.04,10:02
Neviete prosím niekto poradiť, či nájdem niekde čo všetko sa dáva do obstarania budovy ? Ak si FO sám stavia kanc.priestory, všetok materiál ide do majetku, ale také drobnosti, ako sú špachtle, klince...čo s tým ?. Počula som názor,že to má ísť do obstarania, čo sa mi moc nepáči. na druhej strane, kedy nestaval ,tak by to nekupoval.
Poradí niekto ?
accad
16.10.04,10:18
Ak som správne pochopila otázku, tak firma si ako vlastnú investíciu stavia kancelárske priestory.
V tomto prípade všetko, čo ide na túto stavbu je vlastná investícia, ktorú priebežne účtujete na nákladových účtoch s presnou analytikou, 501 - napr.materiál-VI, pracovné náradie-VI, 518 - subdodávky VI, foto-dokumentácia, projetky, 521 - mzdy, ktoré sa týkali tejto VI, 524 - odvody, ktoré súviseli so mzdami k VI, 538 - poplatky, kolky VI atď.
Ak túto stavbu ukončite a skolaudujete v bežnom roku, tak zaúčtujete aktiváciu nákladov vynaložených na obstaranie investície MD-042 a D-624 vo výške nákladov podľa analytiky VI účtov triedy 5xx,
zaradíte do užívania MD-021, D-042 a odpisujete.
Ak takáto stavba nie je ukončená v bežnom roku účtujete ako o nedokončenej výrobe MD-121 a D-611 (vo výške súčtu 5xx účtov, na ktorých ste účtovali náklady na vlastnú investíciu) a postupujete ako pri účtovaní nedokončenej výroby až do ukončenia a skolaudovania stavby.
Iné by bolo ak by ste upravovali kancelárske priestory v objekte, ktorý nie je vo vlastníctve firmy. Ale to by chcelo potom upresniť v otázke.
eviketa
18.10.04,11:20
Accad dík. problém je, že je to SZČO a má JU. V PU som nie úplne celkom doma, ale skúsim sa s tým trochu popasovať.
accad
18.10.04,16:09
V JU by som to pačas roka dávala do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Ak by stavba bola ukončená a skolaudovaná v r.2004 tak interným dokladom by som to zaradila v celkovej sume do obstrania IM a do prevádzkovej réžie dala odpisy za daný rok.
eviketa
18.10.04,18:00
Tak to chcem urobiť aj ja, ale neviem či správne urobím, ak drobné veci - špachtle, klince a pod. dám priamo do réžie a nedám ich ako súčasť obstarania.

Zatiaľ dík za rady
accad
19.10.04,04:32
Ak sú spotrebované priamo na tejto stavbe, tak podľa mňa všetko ide do obstarania.
helenka.hela
17.02.05,17:14
Chcem sa opýtať na zaúčtovanie výdavkov použitých na rekonštrukciu kancelárskych priestorov v objektoch, ktoré nie sú vo vlastníctve spoločnosti. Jedná sa o RD používaný ako sídlo spoločnosti, ale nie je majetkom spoločnosti, len je majetkom súkromnej osoby. Kde nie je ani nájomná zmluva. Majiteľka nepýta peniaze za nájom. Takúto prestavbu, rekonštrukciu vnútorných priestorov resp. výmenu okien si spoločnosť zaplatila zo svojich finančných prostriedkov. Preto neni nájomná zmluva resp. majiteľka domu nepýtala peniaze za nájom. Kde sa zaúčtujú tieto výdavky spoločnosti?
Ďakujem za všetky odpovede.
accad
17.02.05,18:11
Bez ošetrenia v nájomnej zmluve to daňová kontrola neuzná za daňový výdavok. Neviem, či by to pre vlastníčku nehnuteľnosti neznamenal zdaniteľný naturálny príjem.
janka37
03.08.05,07:46
Ak som správne pochopila otázku, tak firma si ako vlastnú investíciu stavia kancelárske priestory.
V tomto prípade všetko, čo ide na túto stavbu je vlastná investícia, ktorú priebežne účtujete na nákladových účtoch s presnou analytikou, 501 - napr.materiál-VI, pracovné náradie-VI, 518 - subdodávky VI, foto-dokumentácia, projetky, 521 - mzdy, ktoré sa týkali tejto VI, 524 - odvody, ktoré súviseli so mzdami k VI, 538 - poplatky, kolky VI atď.
Ak túto stavbu ukončite a skolaudujete v bežnom roku, tak zaúčtujete aktiváciu nákladov vynaložených na obstaranie investície MD-042 a D-624 vo výške nákladov podľa analytiky VI účtov triedy 5xx,
zaradíte do užívania MD-021, D-042 a odpisujete.
Ak takáto stavba nie je ukončená v bežnom roku účtujete ako o nedokončenej výrobe MD-121 a D-611 (vo výške súčtu 5xx účtov, na ktorých ste účtovali náklady na vlastnú investíciu) a postupujete ako pri účtovaní nedokončenej výroby až do ukončenia a skolaudovania stavby.

Práve som dočítala tento príspevok a chcela by som Vás poprosiť o radu - od roku 2002 naša firma tiež stavia prevádzkový objekt a kolaudácia sa zrejme stihne už tohto roku. Problém je v tom, že to po celý ten čas účtujem úplne inak.
Náklady súvisiace so samotnou stavbou (materiál, dovoz materiálu, práce, projekty, atď.) účtujem na 042/1 MD s tým, že po kolaudácii sumu, ktorá sa tam "nazbiera" začneme odpisovať ako vstupnú cenu majetku.
Náklady na drobné kusy zariadenia, ktoré nie sú súčasťou stavby, ale už ich priebežne nakupujeme, účtujem na 042/2. Jeden účtovník mi poradil, že ich naraz zaradíme do nákladov ako spotrebný majetok až po kolaudácii, keďže sa teraz ešte nepoužívajú.
Náklady na jednotlivé kusy zariadenia, ktoré spĺňajú kritériá dlhodobého hmotného majetku, účtujem na 042/3. Po kolaudácii ich každé zvlášť zaradíme do používania ako samostatný majetok a budú sa odpisovať jednotlivo.

Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, či takýto spôsob účtovania je prípustný? Doteraz som bola presvedčená, že áno...http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
janka37
03.08.05,12:15
Vedel by mi s tým niekto pomôcť, prosím?

Vopred ďakujem.
janka37
04.08.05,08:29
Naozaj sa s tým nikto z Vás nestretol? Už sa nám schyľuje ku kolaudácii... :mee:
Ak niekto vie, prosím poraďte.
Duša
05.08.05,21:17
Nemali sme tento prípad, ale mne sa to zdá správne.
babenko1
06.08.05,07:15
.
Náklady na drobné kusy zariadenia, ktoré nie sú súčasťou stavby, ale už ich priebežne nakupujeme, účtujem na 042/2. Jeden účtovník mi poradil, že ich naraz zaradíme do nákladov ako spotrebný majetok až po kolaudácii, keďže sa teraz ešte nepoužívajú.
Náklady na jednotlivé kusy zariadenia, ktoré spĺňajú kritériá dlhodobého hmotného majetku, účtujem na 042/3. Po kolaudácii ich každé zvlášť zaradíme do používania ako samostatný majetok a budú sa odpisovať jednotlivo.
čo sú to náklady na drobné kusy zariadenia??
janka37
08.08.05,10:07
Týmto (asi nie celkom presným) pojmom zvyknem označovať všetko, čo patrí k tej stavbe, je v nej umiestnené, ale nespĺňa kritériá pre zaradenie do kategórie dlhodobého hmotného majetku. Samozrejme, pred kolaudáciou sa nič z toho nebude používať. Napríklad rastliny vysadené pred vchodom, zariadenie do kuchynky - rýchlovarná konvica, čajník, malé skrinky, poličky, rohožky, držiaky na mydlo nad umývadlo, vešiak, atď., jednoducho všetko, čo by som bežne účtovala priamo do spotreby.
janka37
12.08.05,12:24
Citát:
Pôvodca textu príspevku: accad
Ak som správne pochopila otázku, tak firma si ako vlastnú investíciu stavia kancelárske priestory.
V tomto prípade všetko, čo ide na túto stavbu je vlastná investícia, ktorú priebežne účtujete na nákladových účtoch s presnou analytikou, 501 - napr.materiál-VI, pracovné náradie-VI, 518 - subdodávky VI, foto-dokumentácia, projetky, 521 - mzdy, ktoré sa týkali tejto VI, 524 - odvody, ktoré súviseli so mzdami k VI, 538 - poplatky, kolky VI atď.
Ak túto stavbu ukončite a skolaudujete v bežnom roku, tak zaúčtujete aktiváciu nákladov vynaložených na obstaranie investície MD-042 a D-624 vo výške nákladov podľa analytiky VI účtov triedy 5xx,
zaradíte do užívania MD-021, D-042 a odpisujete.
Ak takáto stavba nie je ukončená v bežnom roku účtujete ako o nedokončenej výrobe MD-121 a D-611 (vo výške súčtu 5xx účtov, na ktorých ste účtovali náklady na vlastnú investíciu) a postupujete ako pri účtovaní nedokončenej výroby až do ukončenia a skolaudovania stavby.




Práve som dočítala tento príspevok a chcela by som Vás poprosiť o radu - od roku 2002 naša firma tiež stavia prevádzkový objekt a kolaudácia sa zrejme stihne už tohto roku. Problém je v tom, že to po celý ten čas účtujem úplne inak.

Náklady súvisiace so samotnou stavbou (materiál, dovoz materiálu, práce, projekty, atď.) účtujem na 042/1 MD s tým, že po kolaudácii sumu, ktorá sa tam "nazbiera" začneme odpisovať ako vstupnú cenu majetku.
Náklady na drobné kusy zariadenia, ktoré nie sú súčasťou stavby, ale už ich priebežne nakupujeme, účtujem na 042/2. Jeden účtovník mi poradil, že ich naraz zaradíme do nákladov ako spotrebný majetok až po kolaudácii, keďže sa teraz ešte nepoužívajú.
Náklady na jednotlivé kusy zariadenia, ktoré spĺňajú kritériá dlhodobého hmotného majetku, účtujem na 042/3. Po kolaudácii ich každé zvlášť zaradíme do používania ako samostatný majetok a budú sa odpisovať jednotlivo.

Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, či takýto spôsob účtovania je prípustný? Doteraz som bola presvedčená, že áno...http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Vedel by mi s týmto niekto pomôcť, prosím?
KEJKA
12.08.05,12:41
Chcem sa opýtať na zaúčtovanie výdavkov použitých na rekonštrukciu kancelárskych priestorov v objektoch, ktoré nie sú vo vlastníctve spoločnosti. Jedná sa o RD používaný ako sídlo spoločnosti, ale nie je majetkom spoločnosti, len je majetkom súkromnej osoby. Kde nie je ani nájomná zmluva. Majiteľka nepýta peniaze za nájom. Takúto prestavbu, rekonštrukciu vnútorných priestorov resp. výmenu okien si spoločnosť zaplatila zo svojich finančných prostriedkov. Preto neni nájomná zmluva resp. majiteľka domu nepýtala peniaze za nájom. Kde sa zaúčtujú tieto výdavky spoločnosti?
Ďakujem za všetky odpovede.musí to byť v najomnej zmluve, aj ked zadarmo. Musí byt ustanovenie, že majiteľ SUHLASI s upravou-prestavbou. To čo si firma dá do nákladov, FO si musí priznať ako príjem a zdaniť v tom istom roku.
Ak si to firma dá do majetku a odpisuje ako OSTATNY MAJETOK, majiteľ neurobi nič, len po skončení nájmu sa zostatková cena TZ daňová musí vysporiadať. Bud ju majiteľ zaplatí, alebo si to zdani v roku skončenia nájmu.
KEJKA
12.08.05,12:46
Práve som dočítala tento príspevok a chcela by som Vás poprosiť o radu - od roku 2002 naša firma tiež stavia prevádzkový objekt a kolaudácia sa zrejme stihne už tohto roku. Problém je v tom, že to po celý ten čas účtujem úplne inak.
Náklady súvisiace so samotnou stavbou (materiál, dovoz materiálu, práce, projekty, atď.) účtujem na 042/1 MD s tým, že po kolaudácii sumu, ktorá sa tam "nazbiera" začneme odpisovať ako vstupnú cenu majetku.
Náklady na drobné kusy zariadenia, ktoré nie sú súčasťou stavby, ale už ich priebežne nakupujeme, účtujem na 042/2. Jeden účtovník mi poradil, že ich naraz zaradíme do nákladov ako spotrebný majetok až po kolaudácii, keďže sa teraz ešte nepoužívajú.
Náklady na jednotlivé kusy zariadenia, ktoré spĺňajú kritériá dlhodobého hmotného majetku, účtujem na 042/3. Po kolaudácii ich každé zvlášť zaradíme do používania ako samostatný majetok a budú sa odpisovať jednotlivo.

Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť, či takýto spôsob účtovania je prípustný? Doteraz som bola presvedčená, že áno...http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
áno je, súhlasím. Len tie drobné kusy by som dávala na sklad, lebo každé majú samostatné určenie, a chcete ich naraz dať do nákladov, takže radšej 112.2-zariadenie kancelárskych priestorov
Ak to zostane na 042, tak zaradíte 022/042 a musíte 2 roky odpisovať - teda viac ako rok, aby som bola presná (lebo zaradením do odpisovaného majetku tvrdíte, že ide o dlhodobý majetok.
janka37
12.08.05,12:50
áno je, súhlasím. Len tie drobné kusy by som dávala na sklad, lebo každé majú samostatné určenie, a chcete ich naraz dať do nákladov, takže radšej 112.2-zariadenie kancelárskych priestorov
Ak to zostane na 042, tak zaradíte 022/042 a musíte 2 roky odpisovať - teda viac ako rok, aby som bola presná (lebo zaradením do odpisovaného majetku tvrdíte, že ide o dlhodobý majetok.Ďakujem za odpoveď, len by som si ešte chcela overiť - ak som to účtovala na 042/2 počas viacerých rokov a je to na tomto účte aj v účt. závierkách, môžem to teraz preúčtovať na 122/2?
KEJKA
12.08.05,13:10
Ďakujem za odpoveď, len by som si ešte chcela overiť - ak som to účtovala na 042/2 počas viacerých rokov a je to na tomto účte aj v účt. závierkách, môžem to teraz preúčtovať na 122/2?nie 122, ale 112
ja myslím, že áno - int.dokladom a opis účtovného prípadu - dala by som tam zoznam a oprava účtovania. Nič sa nedeje.
Jana Acsová
14.08.05,11:38
Náklady súvisiace so samotnou stavbou (materiál, dovoz materiálu, práce, projekty, atď.) účtujem na 042/1 MD s tým, že po kolaudácii sumu, ktorá sa tam "nazbiera" začneme odpisovať ako vstupnú cenu majetku.
Náklady na drobné kusy zariadenia, ktoré nie sú súčasťou stavby, ale už ich priebežne nakupujeme, účtujem na 042/2. Jeden účtovník mi poradil, že ich naraz zaradíme do nákladov ako spotrebný majetok až po kolaudácii, keďže sa teraz ešte nepoužívajú.
Náklady na jednotlivé kusy zariadenia, ktoré spĺňajú kritériá dlhodobého hmotného majetku, účtujem na 042/3. Po kolaudácii ich každé zvlášť zaradíme do používania ako samostatný majetok a budú sa odpisovať jednotlivo.
Vrátim sa ešte k tejto téme, na spresnenie druhej časti otázky, t.j. nákup drobných zariadení, ktoré nie sú súčasťou stavby a sú účtované na 042/2, v ďalšej časti sa uvádza, že sa jedná o rýchlovarnú kanvicu, vešiaky, poličky a pod.
Nakoľko pri obstaraní účtovná jednotka deklarovala, že sa jedná o dlhodobý majetok (účtovanie na 042), nemá podľa môjho názoru inú možnosť, ako takto obstaraný majetok zaradiť na 022AE (ak nemá otvorený iný účet napr. 028) a odpisovať minimálne 13 mesiacov, t.j. dlhšie ako jeden rok. Keby postupovala inak, tak by došlo k preklasifikovaniu tohto majetku, čo DÚ nemá veľmi rád. Ak ste nechceli účtovať do nákladov, nakoľko majetok sa ešte nevyužíval, mal sa rovno naúčtovať na zásoby t.j. 112, odkiaľ by bolo bezproblémové ho výdajkou odúčtovať do spotreby (obdobne pri spôsobe A aj B účtovania zásob je tento prípad riešiteľný). Ale nakoľko ste ho pri obstaraní posúdili ako dlhodobý, doporučovala by som účtovať o odpisoch drobného dlhodobého majetku. Iné riešenie by vlastne znamenalo opravu pôvodného účtovania a problematickú obhajobu. (Aj včera aj dnes to je rovnaká rýchovarná kanvica.)
KEJKA
14.08.05,14:43
nie 122, ale 112
ja myslím, že áno - int.dokladom a opis účtovného prípadu - dala by som tam zoznam a oprava účtovania. Nič sa nedeje.citujem samu seba, aby bolo vidno rozdiel, neupravujem príspevok.
Dala som preto odporúčanie na preklasifikovanie - v dôsledku toho uviesť že ide o opravu účtovania. Omyl pri účtovaní je možný a je aj obhájiteľný. Ale súhlasím, že by sa to daniarom muselo vysvetľovať, ale vysvetliť a obhájiť sa to dá. Do kolaudácie aj tak nie sú žiadne náklady.
V každom prípade je to na rozhodnutí účt. jednotky.
Jana Acsová
15.08.05,05:44
Lidi, moja odpoveď sledovala iba k spresneniu pohľadu na druhú časť otázky. Ty si vo svojich odpovediach naznačila niečo podobné, ja som ich len doplnila. Riešenia sú vždy alternatívne. Ale stretla som sa s tým, že "preklasifikovanie" výdavku nebolo uznané, nakoľko dôvody účtovnej jednotky boli veľmi nepresvedčivé.

Neviem, aké argumenty by sa mohli v tomto prípade použiť, aby dokladovali (potvrdili) správnosť opravy. Urobili sme chybu - podľa môjho názoru nestačí, najmä ak sa stav prenáša viac účtovných a zdaňovacích období a predmetom účtovania bolo viac položiek, t.j. účtovná jednotka deklaruje, že sa pomýlila na všetkých a dozvedela sa to po dlhšej dobe ... vratká pôda.

Ak účtovná jednotka preukáže oprávnenosť opravy, tak potom o nej môže účtovať. Ak nebude mať dostatočné dôvody, doporučujem odpisy drobného dlhodobého majetku. Z nákladového hľadiska sa jedná iba o čiastočný presun do nasledujúceho účtovného a zdaňovacieho obdobia.
Fany
15.08.05,06:57
musí to byť v najomnej zmluve, aj ked zadarmo. Musí byt ustanovenie, že majiteľ SUHLASI s upravou-prestavbou. To čo si firma dá do nákladov, FO si musí priznať ako príjem a zdaniť v tom istom roku.
Ak si to firma dá do majetku a odpisuje ako OSTATNY MAJETOK, majiteľ neurobi nič, len po skončení nájmu sa zostatková cena TZ daňová musí vysporiadať. Bud ju majiteľ zaplatí, alebo si to zdani v roku skončenia nájmu.
Dobre. Ak majiteľ prenajme priestory zadarmo firme, čo všetko si firma môže dať do nákladov. Napr. bežnú úpravu (vymaľovanie, oprava dlažby...?). Musí aj tu byť nájomná zmluva, len s tým, že je bezplatná? Alebo aká vlastne tu má byť zmluva?
Ďakujem.