kajab
10.06.14,13:50
Spoločnosť Sro, platca DPH. Spoločník nakúpil v hotovosti (obdržal doklad z ERP) v sume cca 944 EUR s DPH. Vyznačil na doklade, pri ktorých tovaroch sa odpočíta DPH (cca 880 EUR s DPH) a ktoré sú pre jeho osobnú spotrebu. A teraz otázka. Je možné zaúčtovať doklad z ERP len vo výške 880 s DPH? Musím účtovať pri tovaroch, pri ktorých nie je možný odpočet DPH, pohľadávku voči spoločníkovi (ak áno, to práve nechcem)? On kupuje normálne občerstvenie pre seba pri nákupe napr. nafty do auta a zakaždým mu vysvetľovať, že spoločnosť má pohľadávku voči nemu ma nebaví. Prečo by som mala účtovať o tovaroch pre osobnú spotrebu, keď to ani neevidujem? Ďakujem
kompozit
10.06.14,13:44
A jeho to baví vyznačovať na doklade? Lepšie by bolo vypýtať dva doklady hneď pri nákupe: jeden pre spoločnosť a jeden pre spoločníka. Veď sú to dve rôzne osoby, nemôžu viesť jedno účtovníctvo :-)
kajab
11.06.14,06:40
Ja viem, že by to nemalo byť, ale nie všetci to tak aj pochopia. Čiže v takomto prípade mám dať výdaj z pokladne len to čo je pre Sro (880 s DPH) alebo aj s osobným nákupom?
paťuška
11.06.14,07:12
Ja to účtujem výdaj celý z pokladne, nákup spoločníka pre vlastnú potrebu účtujem ako repre - neovplyvňujúce ZD, ostatné ako náklad sro.
kajab
19.06.14,13:21
Čiže v KV by to malo byť nasledovne:
- celková suma základov dane: 786,67 €
- celková suma dane: 157,33 €
- celková suma odpočítanej dane: 146,67 €?