Alexandra Leskovjanská
10.06.14,14:18
Mám poistnú zmluvu v Amslicu už viac ako 10 rokov. Koniec poistného je v roku 2017. Tento rok som zabudla zaplatiť poistné a už vlastne ani nemám záujem ho viac platiť. Poisťovací poradca danej poistovne mi oznámil, že ak okamžite nezaplatím poistné na tento rok, poisťovňa mi poistku zmrazí a odkupnú hodnotu vyplatí až na koniec poistenia, tzn. v roku 2017. Vo VPPŽ som sa ale nič také nedočítala. Má právo poisťovňa takto postupovať, alebo čo mám urobiť, aby som sa tomu vyhla a dostala odkupnú hodnotu už teraz. Ďakujem za pomoc.
Katy a R
10.06.14,12:39
ak ju nechceš - ukonči už teraz ;) spôsoby a termíny máš vo vpp.
ale možno sa oplatí ešte tie 3 roky (možno nie)? to si už uváž sama ..
Chobot
10.06.14,17:58
To je ale hluboké nedorozumění...

Asi si zle pochopila, čo ti hovoril poradca, alebo ti to nedostatočne vysvetlil či podal.

Ak sa neplatí poistné, tak môže nastať niekoľko prípadov:

1. Poisťovňa v zmysle obč. zákonníka poistku zruší a vyplatí poistné plnenie (nezvyknú to poisťovne robiť, lebo tým úplne stratia klienta - radšej sa snažia ho udržať v kmeni). Je to aj v poistných podmienkach Amslica - ja to mám v čl. 11 ods. 6)

2. Vznikne klientovi dlžné poistné - poistka trvá ďalej a poisťovňa si toto dlžné poistné vymáha aj s prípadnými penálmi. Ak poistka už má odkupnú hodnotu, tak poisťovňa nemá dôvod nejako intenzívne vymáhať poistné, pretože pri ukončení poistenia si z poistného plnenia môže toto dlžné poistné vykompenzovať - teda si ho odpočítať. Môže teda čakať na ukončenie poistného plnenie, kým výška odkupnej hodnoty je vyššia, ako dlžná suma na poistnom.

3. Poistka môže prejsť do tzv. stavu splatenia. Je to v podstate ukončenie platenia poistného, kde poisťovňa vypočíta odkupnú hodnotu a túto považuje, ako jednorazovo zaplatené poistné. Automaticky tiež upraví poistnú sumu pre smrť aj dožitie (poistná suma sa logicky zníži) a poistený už nemusí platiť poistné. Pri ukončení poistnej doby potom dostane poistné plnenie vypočítané na základe jednorazovo uhradeného poistného.

Na uplatnenie niektorej z tých možností je potrebný súhlas alebo požiadavka klienta, niektoré sa môže automaticky uplatiť či na základe poistných podmienok. Napr. alternatívu 1 môže poisťovňa uplatniť automaticky zo zákona. Ak to ale neuplatní, môže aj klient požiadať o ukončenie poistenia a vyplatenie odkupnej hodnoty.

Ak ti informácie dával poradca, samozrejme, že ti dá také informácie alebo riešenia, ktoré sú pre neho výhodné, alebo aspoň menej bolestivé. Jasné, že ťa tlačí do uhradenia poistného, lebo ak neuhradíš a ukončíš poistenie, tak on už nedostane následnú províziu za tvoju poistku. Nebude ti hneď radiť, aby si dala výpoveď zmluvy. Ak by zmluva prešla do stavu splatenia (alternatíva 3), možno by ešte za ňu niečo dostal. Preto ťa nenápadne pripravuje na túto alternatívu. Inak tento stav je podľa VPP čl. 12 (Možnosti postupu v prípade prerušenia platenia poistného) ods. 2). Začína to textom: " Zmena poistenia na poistenie so zníženou poistno sumou: za predpokladu, že základné životné poistenie má odkupnú hodnotu..."

Tam jednoznačne vidíš, že sa to stane len vtedy, ak nepožiadaš o vyplatenie odkupnej hodnoty. Takže never svojmu poradcovi, kľudne požiadaj o vyplatenie odkupnej hodnoty. Odpočítajú ti dlžné poistné a zvyšok ti vyplatia (možno to potrvá nejakú tú nedeľu, ale nemusíš čakať do roku 2017). Poradcovi už telefón nedvíhaj, ak bude volať.
Alexandra Leskovjanská
11.06.14,06:09
Dakujem velmi pekne :)
Alexandra Leskovjanská
11.06.14,06:10
Dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved...spadol mi kamen zo srdca :)