scart
10.06.14,17:19
Dobrý deň ku novému notebooku som si objednal aj poistenie voči "blbosti" na dva roky. Blbosti som dal do úvodzoviek lebo veľa ľudí si neprečíta podmienky a potom plačú,že zaplatili 100€ za poistenie a prasknutý displej alebo iné poškodenie ktoré sa im stane poisťovňa nechce preplatiť. Ja som si prečítal zmluvné podmienky a súhlasil som s nimi. Notebook je pracovný,takže cez víkendy ho ponehávam v práci a tento víkend sa stala nepríjemná vec a niekto sa cez okno dostal do kanclu a vyraboval čo sa dalo a dokonca aj môj notebook(ktorý bol v zamknutom šuflíku a k tomu ešte aj pripevnený zámkom kensington). No a teraz sa dostávame k problému. V zmluvných podmienkach je bod ohľadom odcudzenia:
b) Ak došlo k odcudzeniu tovaru,prevezme od poisteného kópiu dokladu od Polície SR(orgánov činnom v trestnom konaní) o oznámení odcudzenia tovaru.

Ale na stránke alzy(kde ma odkázali pracovníci alzy) je napísané toto:

Čo robiť ak mi tovar(poistený) bude odcudzený?
V tomto prípade je potrebné dodať protokol od polície SR o zastavení alebo odložení daného prípadu. S týmto dokladom a kópiou dokladu, na ktorom máte zakúpené Poistenie sa dostavíte na akúkoľvek našu pobočku.

Keď som na túto nezrovnalosť poukázal nevedeli mi odpovedať ani na pobočke v Žiline ani telefonicky na centrále v BA a dokonca ani vo vedení v Prahe. Všade len "mykli" plecom a odkazovali ma na stránku. Ale ja som podpisoval zmluvu kde je napísané inak ako oni mi kážu aj napriek tomu,že zmluva mi takisto káže bez odkladu oznámiť poístnikovy(alza) škodovú udalosť.Ale keďže nikde mi to nechcú zobrať na pobočke lebo to nieje doklad o ukončení/prerušení vyšetrovania tak som ostal aktuálne na mŕtvom bode.
Samozrejme všetky doklady ktoré zmluva požaduje som poslal ako poisťovni tak aj do alzy aby som bol krytý tým,že som nezamlčal/neodkladal oznámenie škodovej udalosti.
Otázka je či sa mám držať toho čo mi určuje zmluva o poistení a následne napadnúť správanie alzy,že ma schválne a vedome chcela oblbnúť alebo mám dať na ich rady a riešiť to až naša polícia nikoho nenájde? Zmluva je k nahliadnutiu tu.
http://www.alza.sk/vyhodne-poistenie-tovaru--art3996.htm
Ďakujem za odpovede/názory
misoft
10.06.14,15:26
Teda máš pripoistenie aj pre prípad krádeže. Dôvod, prečo toto požadujú - polícia v pátraní koná.... a ak je možnosť že ho nájdu, stále je to tvoj majetok (i keď ho už má niekto iný). Teda ti nemôžu zaň zaplatiť - pretože by právne mal aj NB aj peniaze za neho - a to by bolo neoprávnené obohatenie. Ak by sa našiel - samozrejme s lajstrami od PZ - uplatnil by si si tú poistku na prípadné poškodenia. Ak PZ ti dá, že vyšetrovanie sa prerušuje (alebo skôr ukončuje) - t.z. že nie sú schopní nájsť tvoj majetok a teda ho podľa polície už NEMÁŠ a vtedy ti to preplatia....
scart
10.06.14,15:53
Ja veľmi dobre chápem načo požadujú až doklad o ukončení/prerušení vyšetrovania.A takisto viem,že pokým sa to neuzavrie tak nedostanem nič.(a ak vôbec)
Moja otázka skôr je prečo je v zmluve s poisťovňou doklad o oznámení odcudzenia tovar a alza pýta doklad o ukončenie/prerušenie vyšetrovania. Nebolo by to prvý krát keby človeka okabátili tým,že niečo iné mu povedali a potom sa vyhovorili na zmluvu "však sa pozrite tu to máte takto napísané nie tak ako nám hovoríte" a človek je nahraný lebo to podpísal.
Česká verzia zmluvy to má ošetrené v tomto bode:
Pojistník/pojištený/oprávnená osoba je povinna neprodlene oznámit pojistiteli
nález pojištených vecí a dále tyto veci
a) pfievzít,
b) vrátit pojistiteli vyplacené pojistné plnení po odečtení přiměrežených nákladú,
které musela vynaložit na opravu závad vzniklých v dobû, kdy byla zbavena
moÏnosti s majetkem nakládat
Chobot
10.06.14,17:16
Popíšem ti prípad z našej firmy. Administrátorovi ukradli z neuzamknutého šuflíka nový iPhone, ktorý mal byť pridelený inému zamestnancovi. Bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a prípad bol nahlásený do škodovej komisie. škodová komisia informáciu prijala, ale podľa stanoviska právnikov mobil ešte nemohli odpísať (resp. vymáhať náhradu časti škody od zamestnanca), kým prebiehalo šetrenie políciou. Museli sme počkať, kým polícia vydá uznesenie o pozastavení trestného stíhania z dôvodu, že páchateľa nebolo možné vypátrať. Až potom sme mohli v škodovej komisii rozhodnúť, koľko zaplatí zamestnanec a koľko firma odpíše. Kým prebiehalo pátranie, stále bola možnosť, že sa páchateľ či mobil nájdu. (pre úplnosť uvádzam, že robím v poisťovni).

Toto je po právnej stránke také isté ako tvoj prípad. Poisťovňa nemôže plniť, kým prebieha vyšetrovanie. Keby našli páchateľa, musel by si si škodu uplatniť od neho buď cez trestné konanie alebo osobitným občianskym konaním.

Uznávam, že poistné podmienky sú pre ľudí jednou španielskou dedinou, ale ja sa v nich pohybujem už viac ako 10 rokov a časom to dá zmysel. Je to síce komplikované, ale tie podmienky sa tvorili desaťročia a formulácie sú také, aké sú.

Aj v tých poistných podmienkach, na ktoré odkazuješ, sa v odseku 8.2. neuvádza nič o plnení, ale tento pojednáva o úkonoch pri poistnej udalosti, t.j. napr. krádež. To znamená, že ak nastane taká udalosť, ty si povinný nahlásiť krádež a to odovzdaním zápisnice z polície o oznámení krádeže. Neznamená to automaticky, že máš nárok na poistné plnenie. Poisťovňa na základe tvojho oznámenia zaeviduje poistnú udalosť (resp. škodovú udalosť, poistnou udalosťou je podľa poisťovníckej terminológie taká udalosť, z ktorej vyplynie poisťovni poistné plnenie - teda nie každá škodová udalosť sa stane poistnou udalosťou) a začne šetrenie poistnej (škodovej) udalosti. Potom likvidátor poistnej udalosti môže od teba požadovať ďalšie doklady alebo určiť ďalší postup.

Zase trochu odbočím - napr. v prípade poistnej udalosti - smrti, oprávnené osoby nahlasujú poisťovni poistnú udalosť - smrť. Likvidátor si zvykne následne vyžiadať od zdravotníckeho zariadenia napr. lekársku správu o zdravotnom stave poisteného za posledné X roky. To tiež nie je v poistných podmienkach, že je potrebné predložiť správu o zdravotnom stave.

O poistnom plnení v prípade odcudzenia pojednáva až ods. d), kde sa uvádza, že "AK poistenému vznikne nárok na poistné plnenie..." - to znamená, že nárok na poistné plnenie nevzniká automaticky nahlásením škodovej udalosti a predložením policajnej zápisnice o nahlásení odcudzenia predmetu. Poistený je ale povinný predložiť túto zápisnicu v rámci hlásenia poistnej udalosti.

Takže nevidím rozpor v tom, čo udávajú poistné podmienky a v tom, ako inštruujú klientov na stránke Alzy. Na stránke v tých otázkach len vychádzajú z praxe - teda vie sa, že pre to, aby vznikol nárok na poistné plnenie, je potrebné aby polícia nenašla páchateľa - teda prípad odložila alebo zastavila.

Musíš počkať, potrvá to možno 4 -6 mesiacov, kým prípad zastavia. Potom ti vznikne nárok na poistné plnenie.

Ja viem, že je to dlhá doba, ale poisťovne sú také. Bohužiaľ je tento produkt tak nastavený.