Silvia Szalaiova
10.06.14,18:55
Dobrý deň, prosím poradte v takejto veci: Szčo bude prenajímať mot. vozidlo na podnikanie od svojho manžela, ktorý má auto na maďarskej špz-ke. Daň z motorových vozidiel nebude platiť nakoľko auto nie je evidované v SR, ale môže si na toto auto uplatniť PHM, opravy, poistné, čiže všetky náklady spojené s autom? Či vôbec môže takéto auto využívať na podnikateľské účely alebo len auto so slovenskou špz-kou? Ak viete poradte, prosím.
mondes
10.06.14,18:25
Ak firma nevlastní vozidlo, môže si ho prenajať od požičovne, iného podnikateľa na základe zmluvy, v ktorej sa určí aké výdavky sú súčasťou nájomného a ktoré výdavky hradí nájomca. Výdavkami sú: nájomné, výdavky na spotrebované pohonné látky,ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovné…). Ďalej ak je to dohodnuté v zmluve: opravy a údržba, technické zhodnotenie prenajatého majetku, daň z motorových vozidiel, ak je platená nájomcom, resp. vypožičiavateľom, ktorý auto používa na podnikanie.
Mila123
10.06.14,18:29
prenájom od súkromnej osoby? dlhodobo? neexistuje, porušuje zákon o živnostenskom podnikaní....na prenájom automobilu musí byť ŽO !!!!!!!!!
iba v prípade, že by sa jednalo o prenájom jednorázový, náhodilý, príležitostný, inak ŽO
mondes
10.06.14,18:49
Už som to opravila. Vďaka.
Silvia Szalaiova
11.06.14,03:17
Neviem či ste ma dobre pochopili, szčo potrebuje pre svoje podnikanie auto, nevlastní ho, teda by chelo používať auto svojho manžela. Samozrejme na základe zmluvy. Problém vidím v tom, že auto nie je registrované v SR, je na maďarskej špz.
mondes
11.06.14,05:55
Ja v tom poblém nevidím. Ak ho chce využívať na dosiahnutie svojich príjmov pri podnikaní, tak prečo nie.

Daňovým výdavkom v zmysle zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len ZDP) je výdavok alebo náklad slúžiaci na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v jeho evidencii (§ 2 písm. i ZDP).
Mila123
11.06.14,05:57
je auto v BSM?
Silvia Szalaiova
12.06.14,05:52
Nie je, manžel nadobudol auto ešte pred sobášom.