cage
10.06.14,20:49
staviam dom, vie mi niekto poradit, pre ktoru tehlu sa mam rozhodnut ? a preco ?
heluz 30 plus alebo family ?

FAMILY 30 brúsená s penou alebo lepidlom 3,78 2,06 37 1,30 1,56 247/300/249 96
UNI 30 brúsená s penou alebo lepidlom 3,19 2,03 46 1,10 1,32 247/300/249 96
alltracboy
10.06.14,18:59
zober najlacnejsiu. Preco? lebo je to uplne jedno ked zateplis.
taiko
10.06.14,19:00
juuuuj, a ci je to pravda? Da sa to takto priamociaro povedat?
cage
10.06.14,19:09
ok, cene rozumiem. ale v com je lepsia family, ked stoji viac ?
cage
10.06.14,19:30
a co povies na toto

sirka muriva 300, family 30 = R 3,78, plus 30 UNI 1,88
alltracboy
11.06.14,08:14
family je robena ako tehla ktora sa uz nezatepluje. Pokial sa pozries na taku tehlu uvidis ze ma vela vzduchovych komor ktore su vacsinou aj tak popraskane uz vyroby ako sa vypaluju. Prakticky co som videl ako muruju z tehal ako takych, tak je to tragedia. Osekava sa to kladivom, samozrejme ze taka tehla sa neda odrezat uplne presne ako ytong, snad iba na pile. Potom do toho zacnes z vnutra robit drazky na rozvody a narobis brutal tepelne mosty. Takze na tepelnoizolacne vlastnosti tehal by som az tak nepozeral, hlavne ked sa dom bude zateplovat (co je pri 30cm asi samozrejmost). Cize preto som napisal ze daj najlacnejsiu tehlu a za ten rozdiel radsej kup o 1cm hrubsie zateplenie. Ked som ja chcel murovat na to tenke lepidlo tak to nevedel nikto robit. Na hrubu maltu ked im ujde tak to dorovnaju, ked sa seknu pri lepe tak sa to bude prenasat az po veniec. Na lepenie na penu zabudni, to ako by si iba poukladal tehly na seba. Osobne som nakoniec muroval z ytongu a jediny problem bol v kotveni izolacie, ale keby som kupil drahsie srobovacie kotvy tak ani to by nebol problem. Proste pri natlkani niektore kotvy povolili. Vyhoda bola, ze nebol prakticky ziaden odpad, lebo chalani si priniesli pasovu pilu a vedeli si spravit aj uzky dorezok. Kolegovy stavali z tehal a mal na zahrade haldu otlcenych tehal
cage
12.06.14,05:32
dakujem za radu, paci sa mi
lubko63
15.06.14,19:47
Súhlasím s Altracboyom, ale jednu radu pridám. Keď ti budú mať priviezť tehlu, trvaj na tom, aby boli všetky palety s rovnakým dátumom výroby. Ak to nebude možné, dávaj pozor pri murovaní, aby si na jeden múr bral tehlu z jednej palety, prípadne paliet s rovnakým dátumom. Pointa: Každý výrobca vzrába tehly v definovaných rozmeroch, ale z veeeelikou toleranciou, ktorú udáva v katalógu. Tá tolerancia spôsobuje, že ak miešaš tehly s minimálnou a maximálnou odchýlkou, vyskakujú ti na múre 10-15mm zuby a keď uložíš radu cca 15-20 tehiel, druhá rada ti na konci vyjde tehla na tehlu. Čiže nebude prekladaná pol na pol, stredom nad špárou spodých dvoch tehiel. Ak som sa nevyjadril dostatočne pochopiteľne, tak napíš. Skúsim to inak.
Tehlu nelep penou. Nezatvoríš dutiny tehly a dochádza k vertikálnemu prúdeniu. Keď použiješ celoplošné lepidlo, požičaj s dobrých stavebnín stroj na nanášanie(ked u nich kúpiš tehlu, požičajú, mne požičali.) Keď uhádneš správnu mädovú konzistenciu lepidla, nanesieš ho na 2-3m jedným ťahom a zakryješ dutiny. Druhý môže za tebou hneď ukladaˇtehly. Ide to super.
Alebo kúp tehlu plnenú izoláciou ...
alltracboy
16.06.14,07:19
S tym prudenim vzduchu je to pravda. Kolegovy fukal studeny vzduch cez zasuvky. A druhemu som vrtal diery na skrinky a tiez tade fukal vzduch.
lapejko
16.06.14,19:19
ľudia, prestaňte blbnúť s deravou tehlou, okrem toho fúkania v dutinách, je s tým blbá robota, má to neskutočne veľa tepelných mostov, v spojoch to praská samo a keď si majstri nasekajú inštalačné ryhy, dom drží iba vonkajšia škrupina...tento materiál výrobca upravuje každý rok...prečo asi? Ak by ste chceli dodržať predstavy výrobcu, potrebujete plno špeciálnych doplnkov a tvaroviek, ktoré možno ani nezoženiete, ale isto nezaplatíte. Centrum pasívnych domov v ČR vyhodnotilo dutú tehlu ako najproblémovejší a najhorší materiál na nízkoenergetickú výstavbu, naopak pri murovanej výstavbe doporučujú tenké vnútorné obvodové steny z plných blokov, na ktoré ide masívne zateplenie.