lucy164
11.06.14,08:41
Dobry den chcem sa spytat ako sa riesia pripady ked zamestnanci cestuju v konecnom dosledku kazdy den - su to obchodni zastupcovia ktori chodia za zakaznikmi alebo servisni technici ktori cestuju k zakaznikom kvoli opravam...vsetko sa vykazuje ako sluzobna cesta? doteraz sa to vo firme neriesilo a uz by bol cas to napravit.. sluzobne cesty sa vacsinou vykazovali len ak isli na noc niekam. Vopred dakujem za odpoved a radu
Tweety
11.06.14,06:42
Pozri do Zákona o cestovných náhradách.http://www.porada.sk/t178055-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-07-2012-a.html

lucy164 (Dnes 09:59) dakujem a ked nepresiahne tych 5 hodin je tam narok na stravny listok alebo nie
To, či má zamestnanec nárok na SL,-zabezpečenie stravovania nájdeš v § 152 ZP.

Nárok na stravné počas PC- teda nie zabezpečenie stravovania podľa ZP, rieši Zákon o CN.
lucy164
11.06.14,06:46
dakujem ale mna zaujimaju skor riesenia z praxe
maped
11.06.14,06:57
Posudzovala by som to ako služobnú cestu. Pokiaľ ich cesta k zákazníkovi presiahne viac ako 5 hod. je to považované za služobnú cestu s nárokom na diétu pre dané časové pásmo.
lucy164
11.06.14,06:59
dakujem a ked nepresiahne tych 5 hodin je tam narok na stravny listok alebo nie?
maped
11.06.14,07:10
ak si nebude uplatňovať diéty v cestovnom príkaze, normálne odpracuje 8 hod. pracovný čas, majú nárok na jeden stravný lístok. Neviem aký pracovný čas má Váš servisný technik. Čiže potom čas strávený u klienta + čas strávený v práci = nárok na stravný lístok.
Chobot
11.06.14,07:11
To záleží od toho, či v ten deň odpracoval na pracovisku viac ako 4 hodiny. Ak áno, vzniká mu nárok na stravu - teda stravný lístok.
Tweety
11.06.14,07:11
doplnila som do príspevku
lucy164
11.06.14,07:16
technici maju 8hodinovy pracovny cas, viem ze ak odrobi na pracovisku viac ako 4 hodiny pripadne mu narok na stravny listok, potom uz ma narok na diety ...ak by boli do 5hodin u zakaznika a 3 v praci - na co maju narok?
Chobot
11.06.14,07:16
Ak máte takéto špecifické prípady, na tvojom mieste by som to ošetril internou smernicou, kde by bolo určené, že za pracovnú cestu sa bude považovať práca mimo miesta výkonu práce, ktorá presiahne 5 hodín. Vtedy budú musieť zamestnanci vyplniť vyúčtovanie prac. cesty (môžu buď individuálne za každú cestu, alebo hromadne, napr. 1x týždenne za celý týždeň, ak napr. za týždeň boli 4 x na prac. ceste). Ostatné výkkony práce mimo miesta výkonu práce (kratšie ako 5 hodín) by som ošetril služobnou neprítomnosťou. Škoda robiť vyúčtovania, ak im žiadny nárok na stravné nevznikne - zbytočná byrokracia.