Andurit
11.06.14,09:15
Zdravím, mohol by som sa spýtať v čom je konkrétny rozdiel medzi právoplatnostou a účinnosťou rozhodnutia správneho orgánu?

Mám dojem ze rozhodnutie je pravoplatne aj účinné vtedy ak proti nemu nieje možné podať riadne opravne prostriedky ako napr. odvolanie ale v čom spočiva rozdiel netuším.
avalik
11.06.14,07:18
71/1967 Zb.Zákon o správnom konaní (správny poriadok)

§ 52
Právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia

(1) Rozhodnutie, proti ktorému sa nemožno odvolať (podať rozklad), je právoplatné.

(2) Rozhodnutie je vykonateľné, ak sa proti nemu nemožno odvolať (podať rozklad) alebo ak odvolanie (rozklad) nemá odkladný účinok.
Andurit
11.06.14,08:00
tj základny rozddiel je, ze odvolanie nema odkladny ucinok. Tento znak som doteraz prisudzoval vykonatelnemu rozhodnutiu. Aky je teda rozdiel medzi vykonatelným a učinnym?
Mária27
11.06.14,08:29
Účinné je rozhodnutie zvyčajne vtedy, keď právoplatné, len občas sú výnimky. Tie bývajú napísané v zákone či v rozhodnutí. Ak napr. podáš námietku pri výkone rozhodnutia, niekedy má odkladný účinok. Niekedy stratí rozhodnutie účinnosť časom (predbežné opatrenie, nesplnenie nejakej podmienky...).
Lepšie by bolo, keby si sa pýtal konkrétne.
viktorviktor
11.06.14,09:39
Prameňom správneho práva sú všeobecne záväzné právne normy, potom
Účinnost označuje začiatok účinnosti právneho predpisu, tj. okamžik (deň), kedy predpis nadobúda účinnosť. V právnom štáte môže právny predpis nadobudnúť účinnosť najskôr dňom jeho vyhlásenia, spravidla však nadobudnutie účinnosti býva stanovené určitým neskorším dňom (napr. konkrétnym dňom alebo prvým dňom tretieho mesiaca po vyhlásení predpisu). Dátum sa spravidla stanoví v poslednom ustanovení predpisu.

Účinnosť
znamená, že právny akt má všetky náležitosti a je spôsobilý mať zamýšľané právne účinky. Oprávnený subjekt je povinný sa správať spôsobom, kt. je v obsahu aktu

Právoplatnosť
– znamená, že právny akt od určitého okamihu sa stáva relatívne nezmeniteľným a záväzným pre subjekty práv. vzťahu, ktorých sa to týka

Vykonateľnosť
– je možnosť vymôcť určitými prostriedkami od povinných subjektov splnenie právnych povinností. Právny akt je vykonateľný, keď proti nemu nie je možné podať opravný prostriedok.