kajkina
11.06.14,09:27
Dobrý deň,
potrebujem vysvetliť niečo čo sa týka katastra a darovanie polovice domu synovi.
Dnes som na katastri zistila, že polovica domu, ktorú som darovala už dávnejšie, je síce napísaná na môjho syna ale účastník právneho vzťahu je napísané: správca - Slovenský pozemkový fond Bratislava, neviem čo to znamená a syn mi to nechce vysvetliť. Prosím ak mi to viete vysvetliť čo to znamená budeme potešení. Ďakujeme
Chobot
11.06.14,07:58
A ako máme my vedieť, čo sa stalo, keď ti to ani syn nechce vysvetliť?

Ale môžem sa na to pozrieť, ako to je vlastne zapísané na tom liste vlastníctva. Napíš mi obec a číslo listu vlastníctva. Ak nechceš sem, verejne, napíš mi to do súkromnej správy alebo na mail chrobak7@post.sk.



DOPĽŇAM:

Pozeral som ten list vlastnictva aj som si ho overil na katasterportáli. PResne síce neviem, prečo je správcom pozemkový fond, ale najpravdepodobnejšie to bude preto, lebo on, ako vlastník nie je v liste vlastnictva presne identifikovaný. Na stráne katasterportálu sa uvádza nasledovná infomrácia:

"V prípade, ak ste zistili nehnuteľnosť, ktorá by Vám alebo Vašim predchodcom mohla patriť, obráťte sa na príslušný Okresný úrad, katastrálny odbor podľa umiestnenia nehnuteľnosti, resp. postupujte podľa ustanovení zákona NR SR č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na vysporiadanie vlastníctva k pozemkov v znení neskorších predpisov.
Ak je vlastník evidovaný v katastri nehnuteľností ako nezistený vlastník a preukáže vlastnícke práva verejnou listinou alebo inou listinou, zapíše Okresný úrad, katastrálny odbor vlastníka podľa § 34 katastrálneho zákona.
Ak vlastník je známy ale miesto jeho trvalého pobytu alebo sídla nie sú známe, alebo ak pri vlastníkovi nie sú evidované iné osobné údaje ako meno a priezvisko, zapíše Okresný úrad, katastrálny odbor tieto údaje po predložení príslušných dokladov, ako sú najmä občiansky preukaz, rodný list, sobášny list a iné.
Na základe vykonaného zápisu do katastra nehnuteľností zanikne správa Slovenského pozemkového fondu (ďalej len “SPF“) alebo správa štátnej organizácie lesného hospodárstva (ďalej len “ŠOLH“).
Pri usporiadaní právnych vzťahov k pozemkom , ktorých vlastník je nežijúcou osobou je potrebné podať na príslušný okresný súd žiadosť o začatie dedičského konania podľa mena poručiteľa."

Takže asi bude musieť zájsť na katastrálny úrad a predložiť tú darovaciu zmluvu, aby bol riadne zapísaný ako zistený vlastník nehnuteľnosti. Terza figuruje na LV iba jeho meno adátum narodenia (adresa trvalého pobytu tam nie je). Neviem prečo to nezapisali vtedy, keď si mu darovala polovicu domu. Bude musieť nahlásiť katastru adresu trvalého pobytu.

A ešte - podľa LV ide o inú budovu, nie o rodinný dom. Prečo to je ako budova a nie ako rod. dom?