Jana103
11.06.14,20:22
Dobrý deň,
prečitala som toho na porade dosť, ale stále mi nie je jasné, ako vysporiadať DPH v súvislosti so stravným v našej spoločnosti. Takže:
1. spoločnosť nám vozí obedy, ktoré sú v sume 2,00 Eur bez dph + 0,40 Eur DPH...ak teda zamestnávateľ prispieva zamestnancom plnú sumu a zamestnanec nič nedopláca, musí odviesť zamestnávateľ nejakú daň na výstupe z toho?
2. Nakupuje stravné lístky v hodnote 3,00 Eur, ale od zamestnancov nežiada žiaden príspevok - ako je to s DPH, musí niečo na výstupe odviesť? Ak by žiadal od zamestnanca cca 0,10 Eur za lístok, ako by potom vyzeralo DPH?
3. Zamestnanci chodia do reštaurácie, ktorá potom raz mesačne fakturuje stravné spoločnosti. Reštaurácia nie je platcom DPH a suma za obed je 2,70 Eur - tiež ma tu zaujíma DPH.
Vo všetkých príkladoch zamestnávateľ nepožaduje od zamestnanca žiaden príspevok, alebo bolo by lepšie vzhľadom na DPH, aby zamestnanec niečo prispieval? Ďakujem veľmi pekne za pomoc a odpovede.
a_je_to
12.06.14,07:44
Najprv treba vedieť, že zamestnávateľ môže daňovým výdavkom prispieť do 55% zo 4 Eur, teda 2,20, vrátane DPH. Čiastku nad túto sumu znáša zamestnanec a odvádza sa z nej DPH. Ale zamestnávajúca firma musí tvoriť aj sociálny fond a z neho prispievať povinne na stravu. Teda u :
1. by zamestnanec mal doplatiť 0,20 Eur na stravenku, z toho 0,03 DPH. Ale ak 0,20 ešte doplatí SF, tak nič, DPH 0,03 sa odvedie z toho
2. Na lístok za 3 Eurá musí zamestnanec doplácať. Ak nedopláca tak suma nad 2,20, teda 0,80 sa rozdelí na príspevok zo SF a sumu hradenú za zamestnanca z nedaňových nákladov. DPH neodvádza, lebo lístok nie je služba, ale platidlo.
3. Tak isto, 2,20 hradí firma. Zbytok 0,50 sa rozdelí medzi SF a zamestnanca, resp. nedaňové náklady účet 527. Odvedie sa mimo a navyše DPH 0,10 Eur
áčko
12.06.14,18:18
toto som rozoberala s pani Jablonkovou, je to tak, že pokiaľ zamestnanec za stravu dopláca (nie za stravné lístky, ale stravu), tak zamestnávateľ musí odviesť DPH na výstupe z tej sumy, ktorú vyberie od zamestnanca, teda napr. aj keby išlo o 0,01€. Príspevok zo SF sa do základu dane nezahŕňa. Ak však zamestnávateľ, nepožaduje od zamestnanca úhradu za stravu, tak je jedno či zamestnávateľ prispieva do zvyšku sumy zo SF, alebo iným spôsobom, z pohľadu DPH ide o bezodplatné dodanie a zamestnávateľ je povinný odviesť DPH z celej sumy stravného, ktorú by od zamestnanca požadoval, pričom v tomto prípade sa už na príspevok zo SF sa neprihliada.
lotina
13.06.14,08:45
Ahojte, rozumiem tomu dobre? Ak ja nechcem od zamestnanca nič za stravu, tak mám odviesť DPH z tých 45% čo by som mal dostať od neho?
áčko
13.06.14,08:48
áno
a_je_to
13.06.14,11:56
No tak to neviem, kto je pani Javorková, asi nejaká renomovaná poradenská autorita, ktorú ja nepoznám. Ale by som si s ňou vedel o tomto podebatiť. Lebo týmto renomovaným poradcom sa niekedy zdá, že môžu vyrábať pravdu aj z vlastného poblúdenia v téme. To napokon aj nám ostatným ... hi hi. Z faktúry za stravu s plnou DPH je odpočítateľná celá DPH, ak ju platiteľ použije celú na svoje zdaniteľné plnenia. Ak časť nepoužije na svoje zdaniteľné plnenia, tak za túto časť nárok na odpočet nemá. Je jasné, že 55% tejto faktúry, vrátane DPH použije platiteľ na splnenie svojej povinnosti poskytnúť určený príspevok na stravu, ako svoj náklad bez výnosu.Ostatných 45% je povinnosť považovať za pohľadávku oproti výnosu vrátane DPH od stravníka. Pohľadávku uhradí sčasti stravník a sčasti môže dostať
príspevok zo SF. Samozrejme, že príspevok SF nie je súčasťou základu dane, nemá byť prečo. Lebo je iba jedným zdrojom úhrady celého 45% plnenia na výstupe od stravníka. Z celej faktúry nemožno určené % považovať za samostatné plnenie voči SF. A navyše nejako alternatívne oslobodené ... raz áno a raz nie ... takto pravda nestojí.
Teda 45% je zamestnávateľ povinný považovať za zdaniteľný výnos od stravníka. Čiže plnenie na výstupe, vrátane DPH. Až následne môže zo SF prispieť na stravu zamestnancovi = prevziať časť jeho záväzku. Pre SF nie je samostatná časť plnenia za stravu, ale SF je časťou plnenia pohľadávky za zamestnanca. Príspevok zo SF na stravu by nešiel do základu vtedy, keby bol v zákone vymenovaný za oslobodený. Alebo keby sa rovnaká čiastka DPH neuplatnila aj v odpočte na vstupe. Inak nie.
áčko
13.06.14,22:42
no možno v r. 2003

Základ dane sa určí ako protihodnota, ktorú zaplatí zamestnanec za cenu stravného, zníženú o daň. Do základu dane podľa § 22 ods. 2 zákona o DPH zamestnávateľ nezahrnie (rozsudok ESD C-412/03):
1. príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov v nadväznosti na Zákonník práce (55% hodnoty stravného platného pre prvé pásmo podľa zákona o cestovných náhradách),
2. príspevok zo sociálneho fondu.

Ale veď kľudne zdaňujme zamestnancom aj príspevok na stravu zo SF, určite budú mať radosť, takisto aj štátnu kasu je úctyhodné dobrovoľne dotovať :)

Ale ak sme príliš dobrí na zamestnancov a nepožadujeme od nich úhradu, tak ide o bezodplatné dodanie a výška príspevku zo SF už nehrá žiadnu rolu.
Jana103
15.06.14,06:06
takže môžte mi prosím napísať ešte raz, ako to bude? ....je pravda, že ak nepožadujeme od nich úhradu, tak potom celá suma ide do základu DPH na výstupe? môžme to urobiť tak, že budeme od nich požadovať napr. 1 cent? čo pôjde potom do základu? Ďakujem veľmi pekne, lebo už z toho mám riadny zmätok
a_je_to
15.06.14,22:20
V prípade stravy od platiteľa /nie gastrolístka/ má zamestnávateľ dve možnosti účtovania. Prvá - časť 45% ktorú znáša stravník považuje za
pohľadávku voči stravníkovi, ktorú priamo zníži o príspevok SF a odpočet DPH z tejto časti neuplatní. Účtovanie u lístka á 4 Eurá :
527 ..... 1,83
343 ..... 0,37
335 ..... 1,50
472 ..... 0,30
321 ............ 4,00
Druhá - uplatní celú DPH na vstupe a z časti 45%, ktorú znáša stravník odvedie DPH. Účtovanie u lístka á 4 Eurá :
527 ..... 3,33
343 ..... 0,67
321 ............ 4,00
a
335 ......1,80
602 ............ 1,50
343 ............ 0,30
a
211,331 .. 1,50
472 ......... 0,30
335 ................ 1,80
V obidvoch prípadoch platí zamestnanec 1,50 Eur za obed. Pred citovaným rozsudkom ESD /účtoval som už aj vtedy/ mal podľa našich daňových mudrcov stravník platiť nie 1,50, ale 1,50 = 45% zo základu 3,33, plus DPH z celej protihodnoty, t.j. 0,67, spolu 2,17. Samozrejme v dobovej sadzbe. Netreba si to však mýliť, že príspevok zo SF teraz nepodlieha DPH. Lebo v príspevku 0,30 je zahrnutá aj DPH 0,05. Iba je skrytá a platí ju SF.
lotina
16.06.14,11:15
No som z toho stále zmätený. Takže poprosím , ako???
Robím laicky JÚ, obedy nám nosia.
Jeden obed stojí 3,30 s DPH
55% - 1,815 dám do VOZD - z toho si DPH nenárokujem celé to dám do tých výdavkov.
45% - 1,485 dám celé do VNZD ? - z toho by mal platiť zamestnanec ten základ? A ja mám odviesť z toho DPH, aj keď som nevzal ani halier ? A nie je taká možnosť, že si to nikam nezaradím, tým pádom nič od nikoho nechcem? To len tak laicky. S týmto mám stále problém, lebo sto ľudí, sto názorov. Tak mi môže niekto úplne ako začiatočníkovi presne poradiť??? Ďakujem. Alebo ešte som rozmýšľal, že si nebudem dávať nič do nákladov, veď mám len jedného zamestnanca. Doklad od obedov mám, že mu ich poskytujem. Tak kto má chuť mi poradiť, moc díkkk
áčko
16.06.14,15:43
to ako píšeš znie síce logicky, ale na druhej strane ide o rôzne transakcie z pohľadu DPH:

DPH na vstupe:
obstaranie stravy pre zamestnancov - nákup: zamestnávateľovi vyplýva zabezpečenie stravy pre zamestnancov zo zákona (zákonník práce), z čoho vyplýva, že má právo na odpočet DPH na základe §49 ods.2 a §51 ods. 1 písm. a.

DPH na výstupe:
1. určenie základu dane v prípade ak zamestnávateľ požaduje úhradu od zamestnancov: zamestnávateľ sa riadi § 22 ods. 1, t.j. v nadväznosti na rozsudok ESD C-412/03

2. určenie základu dane pri bezodplatnom dodaní služby podľa §9 ods. 3: v tomto prípade sa základ dane stanoví podľa §22 ods. 5

...toto je večná téma, chcelo by to zrejme podať dopyt na FS :), lebo kde je napísané že má platiteľ povinnosť odviesť DPH aj z príspevku zo SF alebo kde je napísané, že si môže uplatniť len DPH zo sumy, ktorá je určená osobitným predpisom v tomto prípade na základe zákona o dani z príjmov v nadväznosti na zákon o cestovných náhradách - t. j. len zo sumy uznanej za daňový výdavok podľa DzP?
a_je_to
17.06.14,20:17
Tak, na toto reagovať je jednak únavné a jednak zbytočné. Všetko už bolo zodpovedané. Ja nemám problém ani so znením zákona, ani s rozhodnutím ESD, ktoré s naším problémom vôbec nesúvisí. Domnievať sa, že rozsudok ESD oslobodzuje čiastku zo SF od DPH a zároveň umožňuje odpočet je nezodpovedajúce. Platí alternatíva aj aj, alebo ani ani. Ale aj a ani u SF určite nie. A že kde je napísané ... No predsa v celom zákone o DPH.
Jana103
17.06.14,20:25
a_je_to môžte mi prosím pekne to rozúčtovanie napísať konkrétne na moje prípady? t.j. 2,00 +0,40€ DPH a 2,70€ od neplatcu DPH. Ďakujem pekne
a_je_to
17.06.14,20:53
No ... ja by som tvoj prípad vyriešil takto. Celých 3,30 z faktúry do daňových výdavkov v stĺpci Služby a do odpočtu v stĺpci DPH-vstup. Potom druhý riadok zápisu 1,10 do Služby a 0,22 do DPH-vstup, ale obidve mínusom . A tretí riadok 0,14 do Služby a 0,03 DPH-vstup, taktiež mínusom. To prvé je celé výdavok a celý odpočet. Druhé je inkaso od stravníka ako storno výdavku aj odpočtu DPH. Ak to nechceš od stravníka vyberať aj tak to musíš účtovať a vykázať ako príjem od neho. Lebo nielenže musí tam byť to storno DPH, ale aj vykázané, že nedostal bezodplatne. Lebo ak by to objavili, mohli by mu to prirátať aj k základu dane zo mzdy, ako nezdanený príjem. To tretie je príspevok zo SF, musíš ho tiež zamestnancom dávať. Treba na konci roka aj účtovne tvoriť SF. Mínusovačky sa ti prejavia ako nárast pokladne - storno výdaj = kvázi príjem. Len málokde ide pokladňa v PD JÚ podľa peňažného denníka, takže ok. Ja to v JÚ takto účtujem už 20 rokov a nebol ani raz problém. Dokonca si myslím, že ak by bola strava od neplatiteľa, tak nemožno od zamestnávateľa požadovať ani DPH na výstupe. Lebo stravovanie bolo zabezpečené podľa zákona, odpočet neexistuje a zamestnávateľ nič zamestnancovi nedodal. Nemá čo ani zdaňovať, nejde o jeho plnenie. Iba rozpísal úhradu stavy na zamestnanca a firmu. Tu fakt nie je povinnosť napočítať k podielu zamestnanca ešte DPH navrch, ak DPH nebola súčasť fakturovanej sumy. .
a_je_to
17.06.14,20:59
... ale ako ? v JU ? Či v PU ? Zajtra sa pozriem, dnes už nie
Jana103
21.06.14,19:35
v PÚ ...ďakujem ešte raz..nie som tu každý deň, tak sa ospravedlňujem, ak takto oneskorene reagujem
a_je_to
13.07.14,12:56
Na tvoju urgenciu - nie je ľahké písať na túto tému práve kvôli rôznym vyškoleným pochybovačom. Zrejme tvoj klient podnikateľ dáva zamestnancom stravu zdarma a odmieta sa baviť o tom, že by mal od zamestnancov vyberať 0,20 Eur a ešte aj odvádzať DPH. Prvá alternatíva /ani odpočet, ani plnenie/ je takto /možno použiť iba na dodávku s DPH, nie bez/ :
527 ......... 1,83
343 ......... 0, 37
472 ......... 0,10 až 0,20
335 ......... 0,10 až 0,00
321 .......................... 2,40
Z dodávateľskej faktúry ide do príspevku zamestnávateľa 55 % ceny bez DPH a do odpočtu 55% z DPH, čo je spolu 55% ceny stravnej jednozky pre zamestnanca. Ale 55% z maximálnej stravnej jednotky zo zákonnej náhrady stravného pri služobke na 5-12 hodín, nie z ceny stravy. Pre zamestnanca zostáva na úhradu 0,20 Eur, vrátane neodpočítnej DPH na vstupe. Možno vykryť z časti cca 0,10 zo SF. Lebo z minimálnej mzdy vyjde príspevok zo SF na deň max 0,16 Eur. Ale najmenej tých 0,10 musí byť účtované ako pohľadávka k zamestnancovi. Lebo už ju niet z čoho prvotne vykryť. Druhotne môže byť zúčtovaná do ostatných nákladov 548/335 nedaňových pripočítateľných. Alebo z použiteľného zisku 428/335. Ale potom bohužia ľ musia byť zahrnuté aj do základu dane zamestnanca zo mzdy, ako nepeňažné plnenie. Tak daj zamestnávateľovi na výber, či chce požadovať /zrážať/ od zamestnancov 0,10 z čistej mzdy, alebo im to pripočitovať k mesačnej mzde. Jedno z toho si musí vybrať. Ešte by sa dalo celých 0,20 dať iba na 472 a pre 335 by nezostalo nič. Potom by to nemusel dávať zamestnancom dodaniť k výplatám, lebo príspevok zo SF na stravu je ako celok oslobodený od dpzč. Ale to by musel podnikateľ dávať do SF ešte 428/472 aspoň 0,10 na zamestnanca a deň. Druhá alternatíva účtovania /aj odpočet aj plnenie/. Prvá suma je pre dodávku 2,40 s DPH, druhá za 2,70 od neplatcu :
527 ......... 2,00 ........ 2,70
343 ......... 0,40 ........ 0,00
321 ......................... 2,40 ......... 2,70
a ...
335 ........ 0,20 ........ 0,60
602 .......................... 0,17 /0,167/ ...... 0,50
343 .......................... 0,03 /0,033/ ...... 0,10
a ....
472 ......... 0,20 ........ 0,60
335 .......................... 0,20 ........ 0,60
Ja sa názorovo nestotožňujem s tvrdením, že to, čo je hradené z príspevku SF nie je základom pre DPH, ak na túto čiastku bol uplatnený odpočet /metóda aj-aj/. Argumentácia rozsudkom ESD je na tento účel nešťastne zavádzajúco pochopená. Bola prijatá ako opatrenie, keď sa DPH vykladala tak, že zamestnanec platí 45% stravy bez DPH, ale DPH zo 100% . Za protihodnotu u nás bolo považované celá hodnota stravy, nie iba časť hradená zamestnancom. Preto ESD ...
U stravy od neplatcu DPH, ak by sa uplatnilo 55% z hodnoty stravy, nie stravnej jednotky podľa cestovných náhrad je konflikt nedzi zákonmi ZP a DPH. Ak sa použije prvá metóda, tak narušuje jednotu zdaňovania DPH akože zamestnávateľom zabezpečenej stravy. Ak sa použije druhá metóda, tak hodnota stravy, ktorú platí zamestnanec je navýšená o DPH, teda vyššia, než 45% hradenej stravy dodávateľovi.
scam
28.10.14,09:15
Prosím Vás mohol by mi niekto pozrieť na kalkuláciu nášho stravného.
Fa od dodávateľa stravy 2,50 bez DPH.
Kalkulácia nášho stravného:
55% do N .....1,375
45%...............1,125 z toho počítam DPH na výstupe
0,23 (sme platcovia DPH)
Príspevok zo SF .....0,30
-----------------------------------------------------
zamestnanec uhradí......0,82
+ DPH na výstupe..........0,23
cena za stravu spolu.......1,05
Nie som si istá pri výpočte DPH na výstupe, či idem zo správnej sumy.
a_je_to
31.10.14,21:53
Áno, je to dobre počítané