Janži
11.04.06,09:55
Ahojte, Dobrý deň!!!!

Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

Ďakujem.
Tweety
11.04.06,07:57
Ahojte, Dobrý deň!!!!

Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

Ďakujem. Pokladničná kniha je potrebná. Ako budete účtovať o príjme a výdaji cez pokladňu?:cool:
JarkaL
11.04.06,08:03
Pokl. knihu treba viesť - každý príjem do P aj výdaj z P. Keď máte výdavky (pokl. bloky), musíte mať aj príjem do pokladne - buď výber z bakového účtu alebo dotáciu od spoločníka, aby ste neboli v mínuse. Ja svojim klientom nahodím do PC pokl. doklady a pokl. knihu vytlačím z účtovného SW. Ideálne by bolo, keby si aj klient viedol pokl. knihu (stačí v zošite alebo Exceli) a vždy by sme si porovnali stav pokladne.
evina
11.04.06,08:05
Ahojte, Dobrý deň!!!!

Účtujeme v podvojnom účtovníctve, naša účtovná firma prehodila len tak mezi rečou, že by sme si mali viesť pokladničnú knihu. Alenepoužívame registračnú pokladňu, máme iba prijaté účty - bloky. Teraz neviem či sa má kniha viesť aj v takomto prípade - čo pokldám za veľmi nepravdepdobné, alebo či mám zlé info a vedomosti.

Ďakujem.
Z otázky vidieť, že účtovníctvo máte spracovávané dodávateľským spôsobom. Účtovná firma účtuje na základe blokov a pod. Vaše príjmy a výdaje a vytvorí tým aj Pokladničnú knihu /v softe/. Vy však máte príjmy a výdaje nie raz do mesiaca, kedy spracováva firma napr. účtovné doklady za daný mesiac, ale v priebehu mesiaca. Ak si nevediete Pokladničnú knihu, nemáte vôbec prehľad o pokladničnej hotovosti a ani o toku peňazí.
Vo firmách, kde spracovávam účtovníctvo /závisí podľa rozsahu/ tiež vedú túto svoju pokladničnú knihu a tú potom porovnávame s výstupmi z účtovníctva, kde ja vlastne tú Pokladničnú knihu vytvorím v softe a máme zároveň spravenú takýmto postupom inventarizáciu. Ak Vám to doporučila účtovnícka firma, predpokladám, že z hľadiska rozsahu a kontroly u Vás by ste ju teda mali viesť...
Lucka F.
15.08.06,12:22
Ahojte...

ako je treba viest pokladnicnu knihu? Len ak je prijem alebo vydaj z pokladne? Lebo mne niekedy nosia iba bloky, zauctujem voci zaväzku a ten vyrovnam z bankoveho uctu. Zapisuje sa aj takyto pripad do PK? Alebo len to, kde je +/- hotovosti?

Dakujem..:))
Tweety
15.08.06,12:25
Ahojte...

ako je treba viest pokladnicnu knihu? Len ak je prijem alebo vydaj z pokladne? Lebo mne niekedy nosia iba bloky, zauctujem voci zaväzku a ten vyrovnam z bankoveho uctu. Zapisuje sa aj takyto pripad do PK? Alebo len to, kde je +/- hotovosti?

Dakujem..:))
Pokladňa- to je vlastne hotovosť. Ak tie bloky hradíš cez banku, nezaznamenáš to v pokladničnej knihe, ale v pohybe na bankovom účte.
Lucka F.
15.08.06,12:25
Dakujem, dakujem...a pekny den prajem..:))
mudroš
17.08.06,08:35
Netvrdím, že pokladničnú knihu nie je dobre viesť. Je to dobré z hľadiska kontroly, hľadania prípadných chýb, hmotnej zodpovednosti a ochrany majetku, atď.

Ale otázka znela či musím viesť pokladničnú knihu.

Moja odpoveď je, že nemusím.

Vyhláška o pokladničných operáciách bola zrušená v roku 1992. A žiadny iný predpis mi neukladá viesť pokladničnú knihu. Aby som bol presný, týka sa to PÚ. V JÚ musím, ak mám viac pokladní a viac účtov, viesť za každú osobitnú evidenciu o príjmoch a výdavkoch (v tomto prípade nestačí pokladničný denník).

Ani vystavovať príjmové a výdavkové doklady nemusím. Musím vyhotoviť účtovný doklad podľa § 10 zákona o účtovníctve. Mohol by to byť nejaký môj vlastný doklad.

Ale načo vymýšľať už vymyslené. Navyše ak mi niekto zaplatí, určite chce doklad o tom, že zaplatil.

Pokladničnú knihu a príjmové a výdakové doklady sú teda nie povinné, ale je to užitočné a pohodlné. Prečo by sme to teda nerobili.