arthurka
12.06.14,08:20
Dobrý deň, chcem sa opýtat, ako je to s exekutorom, ktorý odo mňa vymaha dlh z neplatného lístku MHD este z roku 1998? ja som sa v tom roku aj odstahovala a neviem o žiadnom oznameni, volala som mu a povedal, že mi to stale posiela na staru adresu. Teraz mi blokol ucet.
Chobot
12.06.14,06:57
No keď to už vymáha exekútor, tak asi bol vydaný platobný rozkaz súdom. Ak si veriteľ uplatnil prostredníctvom platobného rozkazu svoju pohľadávku v lehote do 3 rokov, tak platobný rozkaz je platný a je vymáhateľný. Veriteľ mal potom 10 rokov na to, aby začal vymáhať dlh prostredníctvom exekútora. Keďže neuvádzaš žiadne dátumy (kedy bol vydaný plat. rozkaz, kedy sa začala exekúcia) ani ti nikto fundovane neporadí, či náhodou nezmeškali nejakú lehotu.

Osobne si ale myslím, že pri takýchto veciach si dávajú záležiť, aby to bolo v rámci zákonných lehôt a je len malá šanca, že by vymáhanie nebolo právoplatné.

O lehotách si prečítaj aj toto, je to podobné, ako tvoj prípad:

http://www.e-pravo.sk/questions/view/162/premlcanie-prava-priznaneho-rozhodnutim-sudu
arthurka
12.06.14,08:13
ďakujem pekne za radu, ale ja vôbec neviem žiadne podrobnosti, nemám žiadny list, len mi bol bloknuty ucet a v banke mi povedali aky je to exekutor tak som mu volala. Dal mi č.ú. nič viac, ani žiadny variabilny symbol nič, len mi bolo povedané, že to je za MHD z roku 98
taiko
12.06.14,08:23
exekutor Ti musi poskytnut doklady o exekucii. Ak nebude chciet, isiel by som na policiu a nahlasil podvod. Urcite by som nic neriesil na zaklade telefonickeho rozhovoru a bez pisomnosti.
Chobot
12.06.14,08:32
Máš 2 možnosti:

1. Uhradiť exekuovanú sumu

2. ísť za exekútorom a vyžiadať si kópiu kompletnej dokumentácie a na základe nej preveriť oprávnenosť vymáhanej pohľadávky (napr. formou oslovenia právnika). Ak je možnosť podať námietku premlčania, tak môžeš sa skúsiť odvolať voči exekúcii, ak nie, tak ti nezostane nič iné, len uhradiť.

Vieš, niekedy staré dlhy dobehnú človeka. Vtedy si si možno myslela, že dopravný podnik zabudol na tú pokutu.... ale oni nezabudli. Mala si vtedy ísť na centrálu dopravného podniku a pokutu uhradiť.

Aj mne sa už stalo, že ma chytili, ja radšej uhradím pokutu na mieste - je to bez zisťovania osobných údajov a viem, že mám pokoj.
arthurka
12.06.14,08:32
ďakujem budem ho kontaktovať, citala som si ten pripad čo uviedol chobot, tak ešte si upresnim, či to chápem dobre, ak teda bol napríklad platobný príkaz vydaný ešte v roku 98 tak už nemá právo dlh odo mňa vymáhať? V tých dokladoch o exekúcii o ktoré požiadam by teda mal byť uvedený dátum toho platobného príkazu?
Mila123
12.06.14,08:33
o akej sume sa bavíme?
arthurka
12.06.14,08:34
ja nemám problém to uhradíť, tu nejde o to, len celé sa mi to zdá veľmi podivné, aj správanie exekutora, ktorý mi ponukol že mu to zaplatim do týždňa, tak mi zľavi z tej sumy.
arthurka
12.06.14,08:35
je to 300€ aj to podľa mňa vymahana suma je minimalna a všetko su trovy za ten dlhy čas
Chobot
12.06.14,09:07
VYmáhaná suma bude niečo okolo 40 - 50 EUR. K tomu sa ti za tie roky nabalili úroky z omeškania (50-100 EUR), trovy konania (do 50 EUR) a zvyšok sú trovy exekútora.

K tej tvojej pripomienke ohľadne vydania plat. rozkazu v roku 1998 - nie je tú úplne tak. Ak bol vydaný plat. rozkaz, tak firma má 10 rokov na to, aby postúpila jeho vymáhanie exekútorovi. A potom exekútor môže vymáhať ešte ďalších 5 - 10 či aj 15 rokov, kým sa mu nepodarí sumu vymôcť alebo kým nezastaví exekúciu z iného dôvodu (napr. nemajetnosti povinného). Nie je určené, ako dlho môže exekútor dlh vymáhať.
arthurka
12.06.14,09:17
:( chapem, len nechápem to, že exekutori si môžu natahovat ten cas dokedy sa im zachce? keby som o tom vedela už dávno to mam zaplatene, ja som sa tomu nevyhýbala predsa, oni si dokazu zistit trvale bydlisko ci nie?
arthurka
12.06.14,09:24
takže je to tak, že udalost sa stala 1997 a v roku 1998 zacal exekutor vymahat pohladavku
taiko
12.06.14,11:09
exekutor nic nenatahoval, ved si sa prestahovaa a on nevedell kam. Nevedel Ti dorucit dokumenty. Nuz a po rokoch si Ta nasiel :)
arthurka
12.06.14,11:13
to mohol skor riesit cez ucty vedel by ze tam už nebyvam
draik
12.06.14,19:16
V prvom rade bolo potrebné zaplatiť pokutu priamo dopravcovi, teraz je už zbytočné meditovať nad tým, čo mohol exekútor robiť. Je jasné, že poniektorí z nich exekúcie naťahovali skrz vyšších odmien a trov, ale primárne si za to môže dlžník.
Kontaktovať exekútora, nechať si poslať upovedomenie a ak je dlh oprávnený a všetko prebehlo v stanovených lehotách, do 14 dní zaplatiť. Odmena exekútora bude polovičná.
arthurka
12.06.14,19:20
ved ja by som aj zaplatila, keby som vedela kde, ja som nic nedostala, kedze som sa odstahovala, o to ide
arizona
13.06.14,04:39
Pravdepodobne si v tom roku 1998 vedela o tom, ze ta chytil revizor bez listka, nie? Je otazkou casu, kedy pride sek na pokutu. Takze , ked si sa stahovala, mala si aj dopravnemu podniku ohlasit zmenu bydliska. Zmena adresy sa pri prestahovani hlasi na vsetky mozne urady a institucie, odkial mozes ocakavat postu.
Mozno si na to zabudla,alebo si myslela, ze sa plateniu vyhnes, ked ta nenajdu...
Zial, exekutor sa neponahla,aby ta rychlo vyhladal. Takze ine ti nezostava, len zaplatit co najskor, aby suma nenarastla este viac
arthurka
13.06.14,06:08
áno to je pravda, mala som to nahlasiť, ale doba bola iná, ja som mala úplne iné problémy, takže asi tak...ved nič sa nedeje, vyplatím to, len som sa chcela poradiť ako to je, lebo nikdy som exekúciu neriešila, ďakujem za rady
AmmiS
13.06.14,08:23
Dobrý deň všetkým. Chcela by som pridať skúsenosť s riešením takej veci.
Je pravda, že človek si musí plniť povinnosti, ktoré mu vzniknú na základe porušenia nejakej normy, alebo predpisu.

Ale na druhej strane je potrebné, aby súdy a ostatné orgány oprávnené riešiť tieto porušenia tiež si plnili svoje procesné povinnosti.

Pri nezaplatení pokuty DP najprv DP podá návrh na súd na vydanie platobného rozkazu, ktorý musí byť doručený do vlastných rúk odporcovi. Ak doručený nie je, lebo sa zmenila adresa pobytu, (ako v prípade pýtajúcej sa), súd zruší platobný rozkaz, nariadi pojednávanie a ustanoví odporcovi (dlžníkovi) opatrovníka . V tomto štádiu je ale nevyhnutné, aby súd skúmal a zisťoval adresu pobytu odporcu a vyvinul aktivitu pri zisťovaní tejto zmeny adresy! a až potom ustanovil opatrovníka. Tu je v praxi množstvo judikátov, keď súd vôbec nezisťoval (k čomu je zo zákona povinný) a tým porušil zákon a právo odporcu na spravodlivý proces. Pretože keby zisťoval, novú adresu by celkom určite našiel (v tomto prípade) a odporca by zaplatil oveľa skôr a nemuselo to dôjsť do toho štádia, že dlh z € 30 narastie na € 300.

Bavíme sa síce o situácii, keď odporca môže dôvodne očakávať postih z nezaplatenej pokuty, ALE stávajú sa prípady a zvlášť kde je navrhovateľ DP, keď kauza cestovania bez lístka sa nikdy nestala. V takom prípade a vlastne vo všetkých prípadoch, by mali platiť pre všetkých zúčastnených, že zákonom stanovené povinnosti sa majú plniť a osoba aj keď porušila právnu povinnosť by mala mať právo sa na súde vyjadriť sa k skutku, k dôkazom a byť súčasťou procesu, v ktorom sa o jej právach rozhoduje.

Takže, ak ste sa zdržiavali na SR a skutočne bola len vaša adresa zmenená, je možné zvrátiť tento stav a platili by ste len za pokutu a prípadne úroky z omeškania (bez trov exekučného konania).
martini32
13.06.14,13:15
Ahoj Arthurka ja mam uplne podobny pripad tebe ! vcera mi dosiel doporuceny postou od exekutora AZ DNES nasiel DPB
martini32
13.06.14,13:20
Ahoj Arthurka ja mam uplne podobny pripad tebe ! vcera mi dosiel doporuceny postou od exekutora AZ DNES nasiel DPB A EXEKUTOR spravnu adresu na mna !!! V mojom pripade je to este zaujimavejsie kedze ja som mal prefikanych revizorov a odmietol som im vydat obciansky tak volali policiu a od nich si dodatocne DPB mal vyziadat moje udaje a poslat mi vyzvy na zaplatenie co sa nikdy nikdy nestalo !!! moja adresa je ta ista od roku 1995 a problem z revizormi ktory zablokovali oznacovace vedome ze si cvakame listky rad za radom ja som bol posledny a naschval mi blokli oznacovac !!! takto zarabaju na nevinnych cestujucich POCTIVYCH!! A teraz exekutor po viac ako 10 rokoch ani sam si uz nepamatam rok....je to neuveritelne ako je vsetko skorumpovane inak nemam ine vysvetlenie ved ten obciansky co mal policajt mal platnu adresu a byvam z matkou nie je mozne aby som ja nieco nedostal postou......!!! kedy mi exekutor zablokuje listok ako sa mozem branit ...???
arthurka
13.06.14,14:21
woow ďakujem krásne za radu, áno odsťahovala som sa cca 70km od trvalého bydliska, kde by som sa mala teda obrátiť? zájsť na dopravný podnik? moja adresa sa určite dala zistiť, hoc len na polícii napríklad.
arthurka
13.06.14,14:40
celé mi to príde podivné až choré, keď sa nad tým zamyslím, tak už len pri tých revízoroch....viem si predstaviť, že niektoré skutky sa ani nemuseli stať, stačí, že vás chytí raz revízor, má vaše údaje, vy nič nepodpisujete, len vám vystaví blok, či ako to je....kľudne taký jeden aj viac blokov môže na vaše meno predsa vystaviť bez vášho vedomia, nieje to tak? A potom sa vám môže stať po 15tich rokoch toto. Ja netvrdím, že mňa nechytili, len rozmýšľam nad tým celým systémom, aké to je nechutné :(
martini32 viem si to živo predstaviť čo sa vám stalo, to je teraz niečo podobné aj s tými sms, odošlete ale smska vám príde až o minútu takže musíte ju poslať skúr, lebo inak idete načierno...a čo keď bude bus meškať? celé aj to dokazovanie je choré :( smutné .... oni sú páni, my sme len čiselká
martini32
13.06.14,14:41
tak zistovali v mojom pripade a policia im dala adresu kde nebyvam uz sto rokov a dokonca sa ta ulica ani tak nevola......vitajte na slovensku!!!
arthurka
13.06.14,14:44
:( tak ale na čo su exekútori, to pre nich nemôže byť predsa problem to zistit
martini32
13.06.14,14:46
dolezita vec je ze ja viem ako tak zakladne pravo a nikdy neukazujem osobne doklady nikomu a uz vobec nie revizorom..... ti bratislavsky su pekne prefikany cakajuci na nevinne obete a potom ze maju agresivnych cestujucich a rizikove povolanie.....doklad mozte ukazat policii co som aj spravil a dpb dostal na man zlu adresu takze im to trvalo cez 10 rokov ma najst na spravnej adrese ale uz s exekutorom na krku??? to je vrchol kde boli vyzvi upomienky ....o mne bezomna??? to iste nie !!! moja adresa je ta ista 15 rokov!! fuj sudnictvo na sk je strasne uz to vidim na vlastnej kozi ziadna logika!
misoft
13.06.14,14:48
Stáva sa i to. Mám inú skúsenosť - síce nie v BA, ale v PO. Lístok po vstupe do autobusu som pichol do strojčeka - nič, autobus sa pohol a vedľa mňa už stál revízor a vraj kontrola - samo, že lístok neoznačený (pritom stál pri mne a videl, že ho strkám dnu) - vraj pokuta. Ja mu na to - nezaplatím, pokiaľ nebude označovač funkčný a tento je nefunkčný. Vraj nepravda - dohadovali sme sa po ďalšiu zastávku - tak som navrhol, že pokiaľ na zastávke bude označovač funkčný - zaplatím pokutu bez slova, pokiaľ nie, oznámim správanie revízora DP - no a na zastávke označovač neoznačil ani kontrolný lístok od revízora - a debil bez slova z autobusu vypadol.... už som neriešil - označil som a hotovo.
martini32
13.06.14,14:54
ano a presne to musim zistit aj ja ako sa teraz branit je to na hlavu postavene samozrejme ze mame adresy a platne v mojom pripade sa adresa nezmenila od 1995 a vidite nikdy ma nekontaktovali ! moja matka volala exekutorovi samozrejme on vam neporadi( jemu ide viac ako 200 euro z 300 takze niet divu ...)co treba robit jedine co povedal ze si najde moj ucet coskoro a blokne ho ! VITAJTE V PRAVNOM STATE !
martini32
13.06.14,15:02
Je to neuveritelne to vam poviem bol som sokovany niektory si aj pytaju peniaze do vrecka a podobne student kamarat mi povedal ....je to vsetko bordel ale na DBP web stranke sa docitate aky maju rizikovy job a ako su napadani a podobne ....ano nepoctivymi cestujucimi ale co mi co platime a oni len sliedia ako nas obabrat!!!
martini32
13.06.14,16:06
tak si to tu citam a pride mi to naozaj smiesne ako sa mozu veci stat v pravnom state takto.... predsa ked zmenila adresu a oni ju hladali dopravny podnik cez ich organy neviem ci policajne alebo ake mali dostat presnu adresu nie? naco si registrujeme adresy ked maju bordel v systemoch ? Ja mam ten isty pripad na stole a ja som adresu nezmenil od 1995 pokuta dana niekedy v 2002 .... ziadna vyzva,upmienka nikdy nic o nas bez nas....? wow !
Chobot
14.06.14,18:48
Ale vôbec ťa netrápi to, že si si to spôsobil sám - dostal si pokutu a nezaplatil si ju. Čo si čakal? Že na to DPB zabudne?