MB30T
12.06.14,09:08
Nákup materiálu-PFA, montáž externou firmou-PFA, výsledkom bude nábytok, ktorý pôjde do majetku, neviem však výslednú cenu-nemám všetky PFA, a teda neviem či to budem odpisovať alebo či to zaevidujem len ako zásobu.
Chrusťa
12.06.14,08:47
kým nie je jasná vstupná cena daného nábytku, tak to účtuj na obstaranie 042 analytika al. si vytvor nejaký nákl.účet-analytiku, kde budeš účtovať všetky náklady viažúce sa na daný nábytok. Po výslednej cene sám posúdiš či to pôjde do majetku a bude sa odpisovať al. ako tzv. "DKP" a priamo do spotreby
MB30T
12.06.14,09:31
bude potom účtovne správne to preúčtovať zápisom 042/501 spolu suma 501 a následne zaradenie 022/042 ???
Chrusťa
12.06.14,09:44
cez ID by sa to potom "presunulo" kam treba v priebehu účt. obdobia.Avšak ty by si už hádam mohol na základe faktúry za nákup materiálu odhadnúť, či vstupná cena po ďalšom zarátaní nákladov na montáž prekročí zákonom stanovený limit al. nie. Limit je 1700€ bez DPH /pre neplatcu DPH je to samozrejme suma s DPH 1700€/. No pri nábytku by som to riešila individuálne ako sektor a nie súbor samostat.hnuteľných vecí. Napr. samostatne stôl, samostatne napr. komoda, skrinka a pod. čiže nie spolu, ale na jednotlivé kusy, kt. môžu samostatne sa dať použiť-čiže majú samostatne technicko ekonomické funkcie
MB30T
12.06.14,10:00
neviem koľko bude činiť faktúra za montáž, preto váham....a rozdeliť to individuálne sa nedá, bude to prepojený súbor skriniek, ktorý bude lemovať stenu...ale teda mi odporúčaš to urobiť nejak tak, aby to vchádzalo len ako "DKP" a neodpisovať????
Chrusťa
12.06.14,10:48
ja by som to dala určite ako DKP a priamo do nákladov na 501-ku analytika, ale už ako sa rozhodneš je na tebe. Môžeš to účtovať aj na 042 a zaradiť potom na 022, veď zákon definuje, že odpisovať možno aj majetok, kt. je pod sumu 1700€ ak sa tak UJ rozhodne a samozrejme doba použiteľnosti takéhoto majetku je dlhšia ako jeden rok. viď postupy účtovania
MB30T
12.06.14,10:53
ďakujem ti veľmi pekne....