SaLaDiN
12.06.14,17:09
Zdravim, potreboval by som radu..



Ako kazdy rok, dostali sme vyuctovanie nakladov za byt. Ako uz druhy rok po sebe, cela bytovka ma masivne nedoplatky. Su to takzv. socialne byty, vlastnikom je mesto a aby ste v nich byvali, musite splnat zakonne kriteria o nasobkoch zivotneho minima, ak mam spravne informacie.



Vyuctovanie sme dostali az po 31. maji, konkretne tento tento tyzden, pondelok alebo utorok, t.j. 9. ci 10. juna.

Najprv vela ludom vyuctovali preplatky, my osobne sme mali preplatok vo vyske niekolko stoviek eur. Potom sme sa zrazu dozvedeli, ze vsetko je zle, ze nam to prepocitaju opat, heh.

Ako keby zazrakom, o den nato nam priniesli nove vyuctovania a cuduj sa svete, kazdy ma nedoplatky v radoch stovkach eur, aj my.

Este som sa v tom neangazoval a nebol som to riesit na mestskom urade, nakolko to budem moct riesit az buduci tyzden.

Ale z pocutia susedov, ktori sa ohladom tohto boli stazovat na mestskom urade, sa im tam doslova vysmiali do ksichtu a povedali pre mna niekolko zaujimavych veci:

1. Vraj nase mesacne platby za najom cez SIPO nejdu cele do vyuctovania ale len 2/3. Ze 1/3 je nejaky ich biznis, nejake blizsie nespecifikovane poplatky, resp. naklady.

Toto co povedali, nedava vobec ziadny zmysel, lebo cele najomne aj tak nejde na vodu, stocne, teplo, lebo staci sa pozriet na rozpis platieb, za co sa plati a len cast z toho ide na tuto spotrebu.

Ale tak to vyzera, ze oni fakt zo sumy, co ja tam zaplatim, beru v uvahu len 2/3 a s 1/3 si robia co chcu. Takto je to rocne pri 180 najomnom cez 700 eur rocne minus oproti regulernym plnym platbam.

2. Ludom tam surovo povedali, ze ak CHCU PREPLATKY, maju si zvysit najomne o tu 1/3 z ich najomneho ci dokonca aj viac, lebo oni cast z nasho najomneho pouzivaju na blizsie nespecifikovane naklady a preto mam v bytovke takmer kazdy nedoplatok. A ze vraj ziadny zakon tym neporusuju, ze to urobili vsetko tak, aby to bolo v sulade :D



3. Tie spominane 2 body nadomnou ma byt ako kruty vtip? Teraz som si pozeral najomnu zmluvu a nie je tam ani zmienka o nejakom specifickom vypocte preplatkov, je tam normalny klasicky rozpis za co platime v najomne nieco cez 10 poloziek ci ako, ktory je uz asi 7 rokov bezo zmien, aj zmluva je cez 7 rokov rovnaka, len menia na nej kazdy rok datumy.



Tento problem s nedoplatkami su tu len posledne 2 roky, lebo odvtedy pouzivaju tento novy "revolucny" system, ked z toho, co ja zaplatim na najomnon je kratene o 1/3.





Akoze, je legalne to, co oni robia? Ja si myslim, ze nie. A co mam teraz robit? Oni si tie nedoplatky pocitaju ako hokus pokus, ja ho mam povinnost zaplatit a stovky eur na nedoplatkoch im nie som ochotny uhradzat, ked oni sa mi takto smeju do ksichtu, ze ked chcem preplatky, tak si mam zvysit najomne o xy hodnotu, lebo aj ked mam preplatok, tak nie cela suma mojho najomneho ide do vyuctovania a platim za to, co som aj nespotreboval.



Aby som tu strucne zopakoval.. Nasa bytovka ma specificky rezim vyuctovania..



Najprv nam dali prve vyuctovanie pocitane normalnych sposobom a vacsina mala preplatok.

potom sme o den neskor dostali nove pocitane podla 2/3 koeficientu a kazdy ma nedoplatok.

Navyse prve vyuctovanie prislo az tento pondelok, nie do 31. maja.



Dufam, ze som to napisal zrozumitelne ale nemam nervy na tento stat, na tento pip bananistan, kde si politici a vsivavi uradnici robia, co chcu.



Ja platim najomne a nakoniec za dozviem, ze 1/3 z toho najmu ani nejde do vyuctovnia a rocne sa tak vytvori sekera cez 600 eur, ktoru nasledne ja musim uhradzat na nedoplatku a jediny sposob ako mat preplatok aj ked mam nizsiu spotrebu ako zaplatenu, je zvysit si najomne na kralovskych cez 300 eur. Pri socialnych bytoch. Fakt uzas.



Dik za rady
misoft
12.06.14,17:42
Hoď sem sken tohto vyúčtovania (meno a adresu si začierni) - nech vidíme, čo za "poplatky" si účtujú.....
dariusko
12.06.14,19:52
Máš to dlhé
1, veď tam máš vo vyúčtovaní sumu záloh
lachko zistíš či 1/1 alebo 2/3
2, KAŽDÝ vlastník može u správcu nahliadnuť do VŠETKÝCH dokladov okolo financií = pozri Zz 182/1993
3, Takto bez info mi tá 1/3 pripadá ako splátka úveru na výstavbu tých bytov

keby aj tak to MUSÍ byť napísané (a odsúhlasené :D )
dmc
13.06.14,08:38
Kazde jedno zaplatene € musite mat uvedene vo vyuctovani. Zaplatene zalohove platby ako aj spotreba a ine platby.
misoft
13.06.14,16:00
...a pokiaľ by tam nebolo uvedené - môžete podať TO na správcu / mesto pre tr.čin sprenevery, tr.čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku....