iglomiš
13.06.14,06:19
Dobrý deň, potreboval by som poradiť.
Vedľa seba sú tri pozemky – vedené ako orné pôdy, označme ich A, B, C. Ja som vlastníkom toho v strede, čiže B. Na obidvoch susedných parcelách A a C som spoluvlastníkom s asi druhým najvyšším podielom o veľkosti 2959/13440. Ďalšími spoluvlastníkmi sú: osem mŕtvych, ktorých podiely sú v správe Slov. pozemkového fondu a ešte deväť ľudí, ktorých väčšiny podiely sú skoro zanedbateľné (cca 1/1792, 3/224 a pod.). Akurát jedna slečna z týchto spoluvlastníkov vlastní podiel o veľkosti 1/3. Tú som oslovil ako prvú, ale nemá záujem predať svoj podiel, skôr sa nahnevala a povedala, že ona si svoj podiel dá vyčleniť, že ho dostala od príbuzných (neviem presne koho) a je to jej. Preto sa chcem spýtať, je možné požiadať o vyčlenenie môjho podielu s tým, že by som ho pričlenil k pozemku B, kt. vlastním? Ak áno, viete mi poradiť kde a akým spôsobom? Veľmi by mi to pomohlo, môj pozemok by sa rozšíril o cca 4 metre dokopy a v budúcnosti by sa mi ľahšie riešila aj prípadná stavba na pozemku (môj súčasný je síce dlhý, ale široký cca 13,5 m).
Ešte chcem upresniť, nejedná sa o žiadne lukratívne miesto, vedie síce k nemu obecná cesta, ale tá by sa najprv musela vybudovať, teraz je to skôr taký burinou zarastený jarok, ide prudko do kopca, nie sú tam žiadne iné inžinierske siete a prípojky, obec nemá kanalizáciu, vodovod a pod. Ďakujem.
command
13.06.14,05:43
V prvom rade potrebujes vediet ci budu s vycleneným tvojho podielu suhlasit ostatný a hlavne v ktorom mieste bude, ak niekto nebude suhlasit ze tvoja cast je práve na tom mieste kde chces ty tak potom asi len sudom a zamozrejme treba si dat spravit geometrické plány a pod. Ale není som si 100%istý podla mna by ti malo stacit si dat len vyclenit pozemok na tom mieste kde chces ty a nemusis ho pridruzovat k povodnemu Stavba moze byt aj na dvoch pozemkoch pokial budes vlastnikom.
AmmiS
13.06.14,08:43
Dobrý deň, vaša vec ohľadne vysporiadania pozemku zahŕňa niekoľko možných postupov, ktoré závisia od informácií uvedených na LV o majetkovej podstate a o ostatných vlastníkoch.

Len tak na úvod: neznámi vlastníci nemôžu dať súhlas, pokiaľ sú neznámi. Práve preto, akákoľvek dispozícia s vašimi spoluvlastníckymi právami je obmedzená. Je potrebné riešiť vec od začiatku a nezabudnúť na dodržanie aj všetkých ostatných zákonných povinností, ktoré z inštitútu spoluvlasntíckych práv vyplývajú (predkupné právo a pod.), aby ste nakoniec o svoje nadobudnuté podiely neprišli.
jorry
14.06.14,18:26
pokiaľ chcete pripojiť svoj podiel z parcely A a C k Vaše parcele B, tak budete potrebovať nový geometrický plán, no a na to, aby to prešlo na správe katastra, tak budete potrebovať k tomu geometráku súhlas všetkých spoluvlastníkov z pozemkov A,C prípadne len z toho, z ktorého sa bude robiť prevod na nový pozemok... ak s tým nesúhlasí čo i len jeden vlastník, tak to neprejde. zároveň sa musí k tomu vyjadriť aj SPF za tých mŕtvych vlastníkov, ale tam by problém nemal byť.
iglomiš
16.06.14,05:09
Ďakujem za rady...uvidím čo sa s tým bude dať robiť.