JarkaL
11.04.06,10:34
Dostala som sa do nepríjemnej situácie. Firma, ktorú účtujem 2. mesiac. prijala zamestnanca - riaditeľa, ktorý "všetko vie a všade bol". Spoločník s.r.o. mu dovolil, aby mi nosil FA za domácu tel. linku aj súkr. mobil a chce, aby som mu to preplácala. Vraj telefonuje pre firemné účely(výpis hovorov mi nedáva)navrhla som, aby sme mobil aj tel. linku prepísali na firmu, že budem mať riadny daň. doklad na firmu a aj nárok na odpočet DPH. To odmieta, lebo vo firme, kde robil predtým, mu to vraj preplácali. Vysvetlila som mu, že to pre nich nemohol byť daň . náklad a že chcem len, aby to bolo aj pre firmu daňovo uznané. Je urazený, že si dovolím ho poučovať a pozerá na mňa, ako keby so mu zjedla večeru. Ako to mám riešiť?
mysimis
11.04.06,08:40
Pokiaľ mu to spoločník dovolil, aby si mu preplácala účty za tlf tak mu ich preplácaj, ale upozorni spoločníka, že pre firmu to nie je daňovo uznateľný výdavok. A aby si bola krytá aj Ty kaťdý účet za tlf by som spoločníkovi dala podpísať, že si je vedomý o aké sumy sa jedná.
Zita5
11.04.06,08:51
Nech Ti dá k tomu písomný príkaz ....a s kľudným svedomím mu to preplať a zaúčtuj . Ešte by som trvala na tom , aby v príkaze sa uvádzalo , že žiadajú účtovať do nákladovej položky aj keď je to považované za nedaňovú .To snáď už nie je možné ...čo ľudia vymyslia . Nech si to potom zdôvodňuje . ;) :rolleyes:

Inak by som to taktiež považovala pre zamestnanca ako nepeňažný prospech , ktorý by sa mal zdaňiť v jeho mzde ...ak sa nemýlim .Určite telefón bude pomužívať nie len spkromne , ale aj služobne .Pozri zákon o príjme ....čo sa týka zamestnanca ........:)
JarkaL
11.04.06,08:56
Máte pravdu, bez písomného príkazu to nemôžem preplácať. Vtip je v tom, že konateľ súhlasí so mnou, ale chce byť kamarát aj so spoločníkom aj s riaditeľom (a aj so mnou). Ja som tá, ktorá "vyrobila problém". Nový riaditeľ mi je ochotný zistiť, na aké účty to účtovala ich ekonómka. Ja som asi práve zliezla zo stromu a nepoznám účtovnú osnovu. On nechápe, že aj keď mu to preplácali, nemohli to dať do nákladov.
ormika
11.04.06,09:00
Daj to nákladov a na konci roka to samozrejme pripočítaj k základu dane, aby si sa zbytočne nedostala do problémov.
Zita5
11.04.06,09:00
Nuž Jarka sitáciu máš ťažkú .:)
Zita5
11.04.06,09:01
Pozri aj § 5 odst. 2 zákona o DzP .
JarkaL
11.04.06,09:05
No to by ho porazilo, keby so mu to pri výplate zdanila. Vyzerá to tak, že začali preteky o to, kto v tej firme vydrží dlhšie, riaditeľ alebo ja. (tých pár korún mes., čo mi dajú za účto môžem oželieť)
Zita5
11.04.06,09:08
Ten paragraf by sa týkal telefónu , ktorý by mu poskytla firma .
ZEvina
12.04.06,09:02
Ja mám podobný problém. Môj riaditeľ je z ČR. K činnosti našej firmy je nevyhnutný telefón a internet - naši pracovníci z PDA cez telefón posielajú faktúry, skladové zásoby a pod. Riaditeľ tieto údaje spracúva vo svojom Note Booku - večer. Môžem mu preplácať 50% výlohy na telefón a internet? Neviem si predstaviť, ako by som zabezpečila v Brne služobný telefón.
ajobs
12.04.06,09:23
Ja mám podobný problém. Môj riaditeľ je z ČR. K činnosti našej firmy je nevyhnutný telefón a internet - naši pracovníci z PDA cez telefón posielajú faktúry, skladové zásoby a pod. Riaditeľ tieto údaje spracúva vo svojom Note Booku - večer. Môžem mu preplácať 50% výlohy na telefón a internet? Neviem si predstaviť, ako by som zabezpečila v Brne služobný telefón.

Ak máš telefón a internet evidované na firmu, potom áno.
ZEvina
12.04.06,09:26
Nie nemám. Je to jeho súkromný telefón aj internet - v Brne. Dá sa zo Slovenska vybaviť službonú pevnú linku v zahraničí?
ajobs
12.04.06,09:27
Nie nemám. Je to jeho súkromný telefón aj internet - v Brne. Dá sa zo Slovenska vybaviť službonú pevnú linku v zahraničí?

Treba zistiť u telekom. operátora.:)