Martina Senková Smrigová
13.06.14,10:15
Poraďte mi ako to je s dobrovoľnou absolventskou praxou? 2 roky po ukončení štúdia už nemôže vykonávať absolventskú prax, ale dobrovoľnú áno. Ako je to s evidenciou - resp. je potrebná dohoda o vykonaní práce alebo? Ako je to odmeňovaním?
veronikasad
13.06.14,08:17
pýtaš sa na dobrovolnícku prácu ?
Ludmiiilka
13.06.14,08:39
Ak hovoríš o absolventskej praxi:
Prax sa vykonáva na základe dohody o absolventskej praxi medzi absolventom a úradom práce. Úrad práce uzatvorí písomnú dohodu aj so zamestnávateľom. Obom dohodám predchádza žiadosť absolventa a žiadosť zamestnávateľa.
Trvanie absolventskej praxe je ohraničené dĺžkou tri až šesť mesiacov, v rozsahu najviac 20 hodín týždenne. Absolvent môže absolvovať prax najviac jedenkrát. Zároveň má nárok na desať pracovných dní voľna, ale až po uplynutí dvoch mesiacov vykonávania praxe.
Absolvent dostáva počas vykonávania praxe od úradu práce mesačný paušálny príspevok vo výške 65 % sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby. Pre rok 2014 tak príspevok za vykonávanie absolventskej praxe vychádza na 128,76 eur.
Tento príspevok sa ešte znižuje o dni voľna, či o dni pracovnej neschopnosti. Vypláca sa do 15 pracovných dní nasledujúceho mesiaca. Jeho vyplatenie je viazané na predloženie dochádzky.
Absolventská prax je iné ako dobrovoľná práca, teda služba. Najskôr si treba ujasniť o čo presne ti ide.
Martina Senková Smrigová
13.06.14,14:06
ďakujem, to všetko ovládam, ale na to má absolvent nárok do uplynutia 2 rokov od ukončenia štúdia, ale ja sa pýtam na dobrovoľnú prax, na ÚPSVaR povedali, že ju môže vykonávať, chcem info - na základe akej dohody prípadne čo je potrebné k takejto dobrovoľnej práci
veronikasad
13.06.14,14:07
Kde bude túto prácu vykonávať ?
veronikasad
13.06.14,14:10
Martina Senková Smrigová
16.06.14,07:55
ďakujem za info
sunborn
05.10.14,11:45
Chcel by som sa spytat aky zmluvny vztah je medzi zamestnavatelom u ktoreho sa absolventska prax vykonava a UPSVAR? Kladie tento zmluvny vztah nejaku povinnost zamestnavatelovi aby po ukonceni obdobia absolventskej praxe jej uchadzacom toho uchazaca aj do zamestnania prijal? Plati nieco zamestnavatel UPSAVRu za zamestnanca na 20 hodinovy tyzdenny uvazok? Nemate niekto vzor takej zmluvy resp ak taka zmluva je na UPSVAR stranke neposlali by ste mi link?
Dakujem
veronikasad
05.10.14,12:05
sunborn
06.10.14,06:50
veronikasd
dakujem za link, co si mi poslala. Nasiel som v texte odkaz na ziadost zamestnavatela k vytvoreniu miesta pre absolventsku prax.
Nenasiel som vsak to na co som sa pytal - ako vyzera zmluva medzi UPSVAR a zamestnavatelom a hlavne to, ci zamestnavatelovi z tej zmluvy vyplyvaju povinnosti voci absolventovi v tom aby absolventa po absolvovanej praxi prijal do zamestnania a nenasiel som ani to, ci zamestnavatel plati UPSVAR nejake peniaze za to, ze mu niekto vykonava pracu (sice len na polovicky uvazok ale vykonava)
veronikasad
06.10.14,07:07
Dohoda o absolventskej praxi: zamestnávateľ a úrad

Aby mohol zamestnávateľ prijať absolventa na absolventskú prax, musí s úradom práca uzavrieť zmluvu, ktorá by mala obsahovať nasledovné náležitosti:

záväzok zamestnávateľa vytvárať absolventovi školy podmienky na vykonávanie absolventskej praxe,
druh a spôsob získavania praktických skúseností, druh pracovného miesta, na ktorom bude absolventská prax vykonávaná a funkcia alebo profesia fyzickej osoby, pod ktorej vedením bude uchádzač o zamestnanie absolventskú prax vykonávať,
záväzok zamestnávateľa preukázateľne oboznámiť absolventa školy so všeobecne záväznými právnymi predpismi, s vnútornými predpismi a predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní absolventskej praxe,
záväzok zamestnávateľa viesť evidenciu dochádzky absolventa školy a predkladať ju mesačne do desiatich pracovných dní po uplynutí kalendárneho mesiaca úradu
záväzok zamestnávateľa oznámiť úradu neúčasť absolventa školy na vykonávaní absolventskej praxe, ako aj predčasné skončenie vykonávania absolventskej praxe najneskôr do dvoch pracovných dní,
záväzok zamestnávateľa, že povereným zamestnancom úradu umožní vykonať kontrolu plnenia tejto dohody,
záväzok zamestnávateľa, že nezníži počet pracovných miest z dôvodu prijatia uchádzača o zamestnanie na vykonávanie absolventskej praxe.
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CC0QFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.finance.sk%2Fdochodok%2Finfor macie%2Fabsoltventska-prax%2Fzmluva-zamestnavatel-urad%2F&ei=Uz4yVN_vL8nkaLSJgaAL&usg=AFQjCNFdylhspr3zywIx5QRVDAJFD1CiFg&sig2=TFPwjQldrkHTLZSLTU72lQ&bvm=bv.76802529,d.bGQ&cad=rja
-----------

Zamestnávatelovi nevyplýva povinnosť prijať absolventa do prac.pomeru po ukončení výkonu AP. Neplatí nič UP za výkon práce absolventa (naopak, pred pár rokmi ešte za to dostával z UP finančný príspevok), teraz už príspevok na výkon AP z UP dostáva len absolvent.
sunborn
06.10.14,16:58
to uvedene pod ciarkami je to, co som hladal. Dakujem pekne.