Eva01
11.04.06,10:43
Ahojte poraďáci,

som tu nová, a potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:

V našej firme (sme autorizovaný predajcovia motorových vozidiel a zároveň poskytujeme servis na tieto vozidlá) vznikla poistná udalosť na vozidle zaradené v majetku firmy. Keďže sme aj autoservis, vozidlo bolo opravované v našom servise. Poisťovňa preplatila celú sumu zníženú o spoluúčasť a DPH.
Fa na poisťovňu sme vystavili na našu firmu. To znamená v kolónke odberateľ sme uviedli údaje našej firmy.

Teraz pri kontrole účtovnej závierky nám to audítor vytkol. Vraj takéto vystavenie fa. nie je v súlade so zákonom o DPH.

Viete mi prosím niekto poradiť ako by sme mali uvedený prípad riešiť? Nejedná sa len o jednu faktúru. Takýchto faktúr máme vo firme viacej. A určite sa ešte takýto prípad aj vyskytne. Z pohľadu poisťovne prebehlo vždy všetko v poriadku.

:confused: Prosím poraďte milí poraďáci ako by sme mali postupovať.:confused:
Eva01
11.04.06,10:01
Nie je tu nikto kto účtuje v autoservise?
Ako máme vystavovať doklady pre poisťovňu na majetkové vozidlá, ktoré si opravujeme sami v servise?
Ak máme vôbec tutú problematiku účtovať z pohľadu DPH?
:confused: Prosím ozvite sa niekto.
ALBO
11.04.06,10:32
Ahojte poraďáci,

som tu nová, a potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:

V našej firme (sme autorizovaný predajcovia motorových vozidiel a zároveň poskytujeme servis na tieto vozidlá) vznikla poistná udalosť na vozidle zaradené v majetku firmy. Keďže sme aj autoservis, vozidlo bolo opravované v našom servise. Poisťovňa preplatila celú sumu zníženú o spoluúčasť a DPH.
Fa na poisťovňu sme vystavili na našu firmu. To znamená v kolónke odberateľ sme uviedli údaje našej firmy.

Teraz pri kontrole účtovnej závierky nám to audítor vytkol. Vraj takéto vystavenie fa. nie je v súlade so zákonom o DPH.


Viete mi prosím niekto poradiť ako by sme mali uvedený prípad riešiť? Nejedná sa len o jednu faktúru. Takýchto faktúr máme vo firme viacej. A určite sa ešte takýto prípad aj vyskytne. Z pohľadu poisťovne prebehlo vždy všetko v poriadku.
:confused: Prosím poraďte milí poraďáci ako by sme mali postupovať.:confused:

Podľa mňa si vy nemôžeťe fakturovať za služby sami sebe. Vy ste mali s opravou nejaké náklady(materiál, ) pri tom ste si uplatnili daň na vstupe a to bola vaša konečná spotreba.Daň na výstupe z toho nemáte.
To čo predložíte poisťovni , by mala byť len kalkulácia vašich nákladov. Aj oni majú kalkulačné tabuľky na stanovenie ceny PU , takže ak je to v norme nemal by byť problém
Eva01
11.04.06,11:09
Ahoj ALBO,

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Takéto niečo nám povedal aj audítor - vraj nemôžeme fakturovať sami sebe.
Kalkuláciu našich nákladov sme doteraz vzdy prikladali ako prílohu k týmto faktúram (poisťovňa si to žiadala)a spolu posielali do poisťovne.
S tým nápadom fakturovať sami sebe prišiel náš finančný maklér, ktorý sa nám stará o všetky poistky vo firme (má na storosti aj riešenie poistných udalostí u nás a toto mu poradili v poisťovni).

Myslíš si, že kalkulácia by mala stačiť ako doklad do poisťovne? A na základe akého dokladu budeme my účtovať v našom účtovníctve?

Vie mi poradiť ešte aj niekto iný?
Ľuba
11.04.06,11:44
My sme mali v autoservise podobný prípad vlani - tiež som tam dala "len" zákazkový list - a boli spokojní (jednalo sa o Allianz).
Eva01
11.04.06,12:31
Ľubka a ako si to celé účtovala? Ako si zaúčtovala náhradné diely a vykonanú prácu na oprave? :)
Ľuba
11.04.06,12:39
Ja si to už nepamätám, ale pravdepodobne - spotrebu dielov 501, a predpis náhrady škody vo výške toho ZL (bez DPH).
Jana Acsová
11.04.06,12:45
Ľubka a ako si to celé účtovala? Ako si zaúčtovala náhradné diely a vykonanú prácu na oprave? :)Je to oprava vykonaná vo vlastnej réžii a všetky náklady s ňou súvisiace je potrebné zahrnúť do nákladov. A to zrejme aj máte, len o tom neviete. Napr. mzdy ľudí, ktorí boli účastní pri oprave, odvody, energie atď. Ak s opravou súvisel výdaj materiálu zo skladu, tak sa jedná o spotrebu materiálu. Všetky položky sú u vás nákladovými. Iné by bolo, keby výsledkom prác bolo technické zhodnotenie ... ale to je iná kapitola.
Ľuba
11.04.06,13:02
Áno, veď oni to robili v pracovnom čase - takže časť 521-ky, 524-ky atď. sa premietla aj v práci na tom zákazkovom liste.

BINGO! Práve som sa stala Poraďákom.
Eva01
11.04.06,13:41
Veľmi pekne ďakujem všetkým za odpoveď :p

Na základe vašich príspevkov to znamená, že zaúčtujeme len spotrebu náhradných dielov ( u nás všetky náhradné diely evidujeme ako tovar - v našom prípade použijem účet 504) a vykonanú prácu na oprave už samostatne neúčtujeme? Tá sa mi premietne vo vorme nákladov na mzdy, odvody.....? Rozumiem tomu správe?

Ale do zákazkového listu resp. do kalkulácie pre poisťovňu vyčíslim spotrebu náhrádných dielov a vykonanú prácu. (počet servisných hodín potrebných na opravu x sadzba za 1 hod). Je to tak správne?:confused:

Potom nemusíme vystavovať žiadnu faktúru na našu firmu a nebudeme mať ani DPH na výstupe. :rolleyes:
KEJKA
11.04.06,14:23
je to správne až na ten tzv. tovar. Kedže použijete ND zo skladu tovaru pre vlastnu potrebu (myslím firemnú potrebu) zaúčtujete na 501 a nie 504.
Jana Acsová
13.04.06,06:27
Na základe vašich príspevkov to znamená, že zaúčtujeme len spotrebu náhradných dielov ( u nás všetky náhradné diely evidujeme ako tovar - v našom prípade použijem účet 504) a vykonanú prácu na oprave už samostatne neúčtujeme? Tá sa mi premietne vo vorme nákladov na mzdy, odvody.....? Rozumiem tomu správe?
Takže tak ako uvádza Lida, výdaj zo skladu by mal byť už vecne priradený k spotrebe materiálu a nie k tovaru, nakoľko sa nepremieta do ani tržby za tovar, čím by došlo k skresleniu marže. Uvedené by mala mať účtovná jednotka riešené interným predpisom, nakoľko ani zápis 501/132 nie je úplne v poriadku. Čiže upravte si postup podľa vašich konkrétnych podmienok v prípade spotreby "tovaru" na vlastnú spotrebu smernicou. Tovar totiž v tomto prípade už nie je tovarom.


Ale do zákazkového listu resp. do kalkulácie pre poisťovňu vyčíslim spotrebu náhrádných dielov a vykonanú prácu. (počet servisných hodín potrebných na opravu x sadzba za 1 hod). Je to tak správne?:confused:

Potom nemusíme vystavovať žiadnu faktúru na našu firmu a nebudeme mať ani DPH na výstupe. :rolleyes:Áno, tak ako uvádzate.
Katarína STR
17.05.06,09:43
Môžem sa ešte aj ja opýtať ohľadom opravy auta vo vlastnej réžii ?

Riešim ten problém, že či je vôbec nárok na DPH na vstupe z použitého materiálu a tovaru na opravu vlastného auta.
Mám pocit, že nie.

Vie mi niekto poradiť ?
Peterka
17.05.06,11:04
Môžem sa ešte aj ja opýtať ohľadom opravy auta vo vlastnej réžii ?

Riešim ten problém, že či je vôbec nárok na DPH na vstupe z použitého materiálu a tovaru na opravu vlastného auta.
Mám pocit, že nie.

Vie mi niekto poradiť ?

Pokiaľ sa auto používa na podnikanie tak neviem prečo by sa nemohla DPH odpočítať.
Katarína STR
17.05.06,11:07
Okej, ja len tak pre istotu.
Vďaka
M0NIKA
24.07.06,19:30
Ahojte poraďáci,

som tu nová, a potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:

V našej firme (sme autorizovaný predajcovia motorových vozidiel a zároveň poskytujeme servis na tieto vozidlá) vznikla poistná udalosť na vozidle zaradené v majetku firmy. Keďže sme aj autoservis, vozidlo bolo opravované v našom servise. Poisťovňa preplatila celú sumu zníženú o spoluúčasť a DPH.
Fa na poisťovňu sme vystavili na našu firmu. To znamená v kolónke odberateľ sme uviedli údaje našej firmy.

Teraz pri kontrole účtovnej závierky nám to audítor vytkol. Vraj takéto vystavenie fa. nie je v súlade so zákonom o DPH.

Viete mi prosím niekto poradiť ako by sme mali uvedený prípad riešiť? Nejedná sa len o jednu faktúru. Takýchto faktúr máme vo firme viacej. A určite sa ešte takýto prípad aj vyskytne. Z pohľadu poisťovne prebehlo vždy všetko v poriadku.

:confused: Prosím poraďte milí poraďáci ako by sme mali postupovať.:confused:

Vrátim sa k tejto téme....
Včera sa mi vyskytol presne takýto problém a majiteľ firmy mi tvrdí, že to tak robili bežne a že DPH na výstupe (sami si vystavili faktúru za opravu) neodvádzali, lebo poistná udalosť je od DPH oslobodená.
Zdá sa mi blbosť jednak to, že faktúrujú sami sebe a potom aj to, že by z vystavenej faktúry nemali povinnosť odviesť DPH. Kedže ale túto tému nemám naštudovanú a potrebovala by som to vedieť najneskôr zajtra, chcela by som niekoho poprosiť o radu, usmernenie...

Vopred veľká vďaka!!!!
fizzy
26.07.07,10:51
Prosim Vas, a co so situaciou ked faktura zo servisu je asi 2mesiace stara. Kde si uplatnime DPH? v novom mesiaci alebo urobit opravne DP?
prosim poradte...dakujem,
emgeton
26.07.07,11:46
Vrátim sa k tejto téme....
Včera sa mi vyskytol presne takýto problém a majiteľ firmy mi tvrdí, že to tak robili bežne a že DPH na výstupe (sami si vystavili faktúru za opravu) neodvádzali, lebo poistná udalosť je od DPH oslobodená.
Zdá sa mi blbosť jednak to, že faktúrujú sami sebe a potom aj to, že by z vystavenej faktúry nemali povinnosť odviesť DPH. Kedže ale túto tému nemám naštudovanú a potrebovala by som to vedieť najneskôr zajtra, chcela by som niekoho poprosiť o radu, usmernenie...

Vopred veľká vďaka!!!!

Sám sebe nemôže vystaviť fa v zmysle zákona o DPH.

Ak f. opravuje vlastné auto a potrebuje vyčísliť hodnotu vykonanej práce na účely náhrady škody od poisťovne, vystaví "montážny" list, alebo niečo podobné ( zákazkový list, súpis vykonaných prác, ....) . Ak by to aj nazval "faktúrou", nie je to faktúrou v zmysle zák. 222/2004 . Je to stále iba určitý interný doklad firmy. To že na základe tohoto dokladu dochádza k preplateniu náhrady škody od poisťovne na veci nič nemení. A na tomto doklade určite nebude uvádzať DPH.
emgeton
26.07.07,11:50
Prosim Vas, a co so situaciou ked faktura zo servisu je asi 2mesiace stara. Kde si uplatnime DPH? v novom mesiaci alebo urobit opravne DP?
prosim poradte...dakujem,


Do DP to dáte v mesiaci, keď ste doklad obdržali ( ak vám až teraz fa došla - a viete to preukázať ).

Ak ste si tú fa obdržali už skôr a nedopatrením (fa blúdila po firme a na učtáreň ju dali až teraz) ste si neuplatnili DPH v období keď nárok na odp. vznikol alebo v 1. období, kt následuje po období, keď to právo vzniklo, mali by ste podať DDP.
eop
14.08.07,06:53
Aj ja mám otázku ohľadom opravy auta.
Som FO podnikateľ - platca DPH. Mám súkromné auto, ktoré nemám zaradené v podnikaní (nemám zaplatenú ani cestnú daň).
Mal som haváriu na aute. Túto opravu som si vykonal sám.
Ako je to s fa? Môžem vystaviť sám sebe fa? A čo dph a poisťovňa?
Prosím o radu.
Ďakujem.
Tweety
14.08.07,06:59
Kedže MV nie je v majetku SZČO, prípadaná fa za opravu a plnenie z poisťovne sa týkajú výlučne súkromnej osoby, nie podnikateľa.
eop
14.08.07,07:05
Kedže MV nie je v majetku SZČO, prípadaná fa za opravu a plnenie z poisťovne sa týkajú výlučne súkromnej osoby, nie podnikateľa.

To znamená, že môže vystaviť fa sebe?
A poisťovňa by mu mala potom toto plnenie zaplatiť vrátane dph?
Tweety
14.08.07,07:09
To znamená, že môže vystaviť fa sebe?
A poisťovňa by mu mala potom toto plnenie zaplatiť vrátane dph?
NIe, tým som chcela napísať, že oprava vozidla a plnenie od poisťovne nebude zahrnuté do účtovníctva SZČO ( kedže MV nemá v majetku),
eop
14.08.07,07:56
NIe, tým som chcela napísať, že oprava vozidla a plnenie od poisťovne nebude zahrnuté do účtovníctva SZČO ( kedže MV nemá v majetku),

Áno, viem, že si to nemôže zahrnúť do účtovníctva. Len som chcela vedieť, či má nárok na plnenie od poisťovne ako súkromná osoba.
Či si môže z firmy vystaviť fa na seba ako na FO a žiadať plnenie od poisťovne v plnej výške (základ + dph). Či keď už raz podniká, tak sa nemôže považovať ako FO a nie SZČO. Mám v tom chaosss :confused:
Ďakujem.
eop
15.08.07,06:21
Áno, viem, že si to nemôže zahrnúť do účtovníctva. Len som chcela vedieť, či má nárok na plnenie od poisťovne ako súkromná osoba.
Či si môže z firmy vystaviť fa na seba ako na FO a žiadať plnenie od poisťovne v plnej výške (základ + dph). Či keď už raz podniká, tak sa nemôže považovať ako FO a nie SZČO. Mám v tom chaosss :confused:
Ďakujem.

Vie mi toto niekto komentovať? Alebo potvrdiť správnosť?:confused:
Moc ďakujem.
emgeton
15.08.07,06:27
Nech vystaví súpis vykonaných opráv (montážny list, zákazkový list alebo niečo podobné). Keďže sa jedná o "súkromné" auto, tento doklad bude obsahovať DPH a tú odvedie štátu .
Paula
15.08.07,06:29
Nech už má poistené čokoľvek, čo nemá zahrnuté v majetku podnikania, plnenie od poisťovne si vybavuje a nárokuje iba ako občan - nepodnikateľ. Živnosť sa do toho nedá montovať. Môj názor.
eop
15.08.07,09:22
Nech už má poistené čokoľvek, čo nemá zahrnuté v majetku podnikania, plnenie od poisťovne si vybavuje a nárokuje iba ako občan - nepodnikateľ. Živnosť sa do toho nedá montovať. Môj názor.

Ďakujem všetkým za rady. :D