Ľuba
11.04.06,11:16
Ahojte,
môže mať firma pri rôznych majetkoch rôzny spôsob odpisovania? Doteraz sme používali zrýchlený spôsob, a teraz by som chcela napr. pre os. auto kúpené na lízing použiť rovnomerný.
renča1
11.04.06,10:10
je na tebe, ako sa rozhodneš odpisovať kúpený majetok. Bud rovnomerne alebo zrýchlene, ak si účtov.jednotka stanoví odpisový plán a aj stanoví spôsob odpisovania , tak v priebehu odpisovania sa už nedá meniť spôsob odpisovania. To znamená, ak si kúpila auto na lízing , tak si ho zaradíš a začne odpisovať rovnomerne. V priebehu odpisovania tohto auta na lízing nebudeš meniť rovnomerný na zrýchlený...
Ľuba
11.04.06,13:08
Asi sme sa nepochopili. Ja nechcem meniť spôsob odpisovania u konkrétneho majetku. Moja otázka bola či môže mať firma pri rôznych majetkoch rôzny spôsob odpisovania?
Jana Acsová
11.04.06,13:09
Nie je zakázané rozhodnúť sa pri zaradení majetku o spôsobe odpisovania. Pričom rozdielne metódy u jednotlivých druhov je možné použiť. Nie je možné ich len na tom-ktorom jednotlivom majetku meniť počas doby odpisovania. Pokojne môžete mať 10 "kusov" odpisovaných zrýchlene a napr. 3 rovnomerne. Odpisy si stanovíte na jednotlivý majetok podľa uváženia ... patrí do do finančného plánovania a je to právo účtovnej jednotky.
Ľuba
11.04.06,13:10
Ďakujem Janka, toto som chcela "počuť".
mudroš
13.04.06,08:41
Nie je zakázané rozhodnúť sa pri zaradení majetku o spôsobe odpisovania. Pričom rozdielne metódy u jednotlivých druhov je možné použiť. Nie je možné ich len na tom-ktorom jednotlivom majetku meniť počas doby odpisovania. Pokojne môžete mať 10 "kusov" odpisovaných zrýchlene a napr. 3 rovnomerne. Odpisy si stanovíte na jednotlivý majetok podľa uváženia ... patrí do do finančného plánovania a je to právo účtovnej jednotky.
Súhlasím, pokiaľ sa bavíme o daňových odpisoch.
Pri účtovných odpisoch sa jedná o požité účtovné zásady v zmysle zákona o účtovníctve. Tie je možné meniť, len sa to musí popísať v poznámkach účtovnej závierky.
Jana Acsová
13.04.06,08:52
Súhlasím, pokiaľ sa bavíme o daňových odpisoch.
Pri účtovných odpisoch sa jedná o požité účtovné zásady v zmysle zákona o účtovníctve. Tie je možné meniť, len sa to musí popísať v poznámkach účtovnej závierky.Už aby som si dávala pozor na slovíčka. A to si teda väčšinou dávam. .-)
Rovnako sa bavím o účtovných odpisoch a o možnosti uplatnenia spôsobu odpisovania u každého jednotlivého majetku osobitne. Táto otázka bola riešená prednostne.

A čo sa týka zmien odpisovania, tak nemôžem nesúhlasiť. Odpisový plán môže účtovná jednotka meniť podľa meniacich sa podmienok. Môže sa upraviť zostatková doba odpisovania, sadzby a pod.

Viacmenej som vychádzala z princípu, či v priebehu odpisovania meniť zrýchlený odpis na lineárny a naopak pri nemeniacich sa podmienkach v účtovnej jednotke. A to podľa môjho názoru nie je možné ani účtovne. Pričom princíp zrýchlených a lineárnych odpisov môže vychádzať aj z účtovných zásad (nemám na mysli striktné dodržanie spôsobov stanovených zákonom o daniach z príjmov, ale spôsob odpisovania stanovený účtovnou jednotkou a vychádzajúci z interných potrieb ÚJ).