Daniela12345
13.06.14,11:14
Prosím poradiť : z-nec ukončil PP vo firme :
A - 8.5.2014 a začal pracovať vo firme
B- 9.5.2014 a má nariadenú exekučnú zrážku.
Mzdový program mi nezrazil po zadaní do personalistiky zrážku ani vo firme B a ani vo firme A. V obidvoch prípadoch použil sumu na povinného - takže nevyšla zrážka. Je to správne alebo ako mám postupovať (keď majiteľom obidvoch firiem je tá istá osoba)?
Mám mu zrátať príjmy z oboch firiem a vyrátať zrážku? Jednalo by sa o 69,00 E.

Vo firme B sa mu upravila mzda - mzd.program mu už vyrátal zrážku. A čo firma A- z ktorej odišiel?
Nevie nikto poradiť?
Zuzanka_ba
10.07.14,19:12
Ahoj,

vzťahujú sa na situáciu ustanovenia exe. poriadku Zmena platiteľa mzdy § 83 až § 88 Niekoľko platiteľov mzdy.

Dajme tomu, že zamestnávateľ A nemohol urobiť zrážku. Posunul túto informáciu zamestnávateľovi B, aj s informáciou aká čiastka zo sumy na povinného už bola v daný mesiac. Zamestnávateľ A totiž nevie s istotou, či a aký príjem bude mať zamestnanec, takže v prvom rade použije sumu na povinného.

B odpočítal sumu na povinného ak ešte bolo treba, a urobil zrážku.

Podľa zákona by toto mal koordinovať najmä exekútor, no je v súlade so zákonom, ak sa informácie o stave exekúcie posunú novému zamestnávateľovi.
Samozrejme obidvaja zamestnávatelia informujú exe o ukončení a začatí PP, a o ukončení vykonávania zrážok.

Ak máš info z praxe, že sa ti podarilo túto vec dobre vyriešiť, daj vedieť.


§ 83
(2) Povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy vzniká novému platiteľovi mzdy už dňom, keď sa od povinného alebo od doterajšieho platiteľa mzdy dozvie, že bol vydaný príkaz na začatie exekúcie a pre aké pohľadávky; ak sa nedozvie o týchto okolnostiach nový platiteľ mzdy už skôr, vzniká mu táto povinnosť dňom, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz podľa § 84 ods. 3. Poradie, ktoré získala pohľadávka oprávneného podľa § 72 ods. 3, zostáva zachované aj u nového platiteľa mzdy.

§ 84
(3) Exekútor doručí tomu, u koho povinný novo nastúpil do zamestnania, do vlastných rúk príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz podľa § 67 a 68, oboznámi ho s doterajším priebehom exekúcie, najmä s výškou doteraz vykonaných zrážok, uvedie, aká vysoká je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať, a aké je jej poradie; prikáže mu, aby odo dňa, keď sa mu príkaz na začatie exekúcie alebo exekučný príkaz doručí, v zrážkach zo mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všetky jeho povinnosti pri vykonávaní exekúcie zrážkami zo mzdy.
Daniela12345
14.07.14,08:54
Postupovala som podľa ust § 83,84- oznamovala som ukončenie PP, začiatok PP u nového z-teľa - nový ex. píkaz pre novú firmu mi nedošiel - myslín že som niekde čítala, že poradie ex.zrážok sa zachováva aj pre nového zamestnávateľa. Použila som aj ust.§ 88 ods.1 - pán exekútor sa namňa cez tel. vyziapal, že si neviem vyrátať zrážku, že on sa ešte s tým nestretol, aby účtovníčka si dačo vyžiadala od exekútora a že on nemá tam zákonný termín. Tak v zlosti som použila výpočet podľa vlastného uváženia - rozdelila som nepost. sumu primerane a vyrátala zrážky v obidvoch firmách.Moja doterajšia skúsenosť s p. exekútormi ne je dobrá.
Zuzanka_ba
14.07.14,15:54
Čo k tomu ziapaniu dodať, je to hanba. Aj ja mám skúsenosť, že nerobia svoju prácu podľa § 88. U mojich dohodárov, ktorí majú malé príjmy, mi nedodajú informáciu o sume na povinného ktorú nemám zraziť. A tak, keď neviem nič, uplatním celú sumu u mňa, a samozrejme výsledkom je, že exe nič nepošlem. Takže sami sebe škodia, keď sa im nechce toto riešiť.
Poradie je zachované podľa § 83 ods. 2, správne robíš.
Dobre si to vyriešila, neukrátila si ani povinného ani exekútora.
Daniela12345
16.07.14,18:40
Ani k dnešnému dňu mi neodpovedal na moju žiadosť. Ja som to mala trocha ľahšie, lebo som vedela príjem zamestnanca v obidvoch firmách. Ak ex.neodpovedá, ja by som postupovala rovnako.