Bambi23
11.04.06,11:21
Viem, že o stravných lístkoch tu už bolo popísané toho veľa, ale nevie mi niekto poradiť ako mám účtovať predaj poukážok ticket restaurant keď sme sa stali teraz platcom DPH? doteraz som im predavala lístky bez DPH, ale vraj kěďže sme už platcom DPH, tak aj stravne lístky musím cenu navýšiť o DPH, je to naozaj tak?
ďakujem
Ak by ste mali niekto aj nejaky rozpis účtovnaia po ruke, tak budem rada.
Tweety
11.04.06,09:27
Viem, že o stravných lístkoch tu už bolo popísané toho veľa, ale nevie mi niekto poradiť ako mám účtovať predaj poukážok ticket restaurant keď sme sa stali teraz platcom DPH? doteraz som im predavala lístky bez DPH, ale vraj kěďže sme už platcom DPH, tak aj stravne lístky musím cenu navýšiť o DPH, je to naozaj tak?
ďakujem
Ak by ste mali niekto aj nejaky rozpis účtovnaia po ruke, tak budem rada. Stravenky nepodiehajú dph.
Napr. nakúpiš v hodnote 80.- 213/321
načtuješ : mimin. náklad 55% z 80.-, maxim. 55% z 89.- 527/331
S.f. napr. 5 .- 472/331.-
hodnota na úhradu pre zamestnanca- pri minime z nákladov 31, pri maxime z nákladov- 26,05. 331/213.
Bambi23
11.04.06,09:36
Ďakujem, mne naši v praci tvrdili, že DPH musím účtovať, preto som sa na to radšej spýtala.
Lila
11.04.06,09:38
Ak nakupujete str. poukážky bez DPH , ďalej ich dávate svojim zamestnancom bez DPH. Samozrejme, ak Vaša predajná cena str. poukážky Vašim zamestnancom, ktorú ste si určili int. smernicou, nie je povýšená aj o ostatné poplatky a služby za ich dodanie.

Tento výklad poskytli pracovníčky MFSR p. JUDr. Alena Zuziková a Ing. Zdenka Kováčová , viď. PORADCA 11-12/2005 str.317 .
Jana Acsová
11.04.06,09:40
Príklad
Účtovanie nákupu stravných poukážok medzi platiteľmi.:

Kúpa stravovacej poukážky: 70,00: 213/321

Čerpanie stravovacích poukážok:
- príspevok zamestnávateľa vo výške 55 %, najviac však 48,95 Sk. Predpokladaný príspevok pre výpočet: 40,00: 527/213
- príspevok zo sociálneho fondu: napr. 2,00: 472/213
- úhrada od zamestnanca: 28,00: 335/213

Zamestnávateľ – platiteľ DPH uplatní odpočítanie DPH z dodanej služby sprostredkovania, ktorú na faktúre účtuje na účet 518. K prijatým poukážkam pristúpi ako k nákupu ceniny, ktorú ďalej nezdaňuje, nakoľko služba stravovania bude zdanená prislúchajúcou daňou z pridanej hodnoty pri jej poskytnutí, t.j. v reštauračnom zariadení, kde sa poukážka predloží ako úhrada za jedlo. Poskytnuté stravovacie poukážky zamestnávateľ preukáže evidenciou o ich pridelení zamestnancom.
Pri účtovaní stravných poukážok nevzniká u zamestnávateľa problém výpočtu DPH, ktorú by mal od zamestnanca prijať, nakoľko s prijatými poukážkami narába ako s ceninou a jej poskytnutie zamestnancom nie je pre zamestnávateľa zdaniteľným plnením.
Tweety
11.04.06,09:41
Ďakujem, mne naši v praci tvrdili, že DPH musím účtovať, preto som sa na to radšej spýtala. U stravovacích poukážok nie, iba u poskytovaní stravovania cez závodné jedálne, alebo iné stravovacie zariadenia. Vtedy je už dph účtovaná aj na vstupe a takisto pri predaji stravy sa musí odviesť DÚ zo sumy, ktorú platí zamestnanec bez dph-základu dane.
jalka
28.04.06,08:00
Ahoj, môže mi niekto vysvetliť, ako je to s účtovaním stravných lístkov v JÚ pre živnostníka. Môže si ich dať do výdavkou? Alebo ako je to s nimi vôbec?
sara-ke
12.05.06,08:27
Dobry den, mam fa za stravne listky :

Str. Listky 183 ks po 70,- Sk 12 810,- Sk 0%
Odmena 150,- Sk 19% 28,50
Poštovne 115,- Sk 19% 21,85

Cena spolu bez dph: 13 075,- Sk

dph spolu: 50,40 Sk
CELKOVA SUMA: 13 125,40 Sk

chcela by som sa opytat ako sa to uctuje (dph sa z listkov neplati?) a hlavne z ktorej sumy mam pocitat tych 55% na odpocet z 12 810,- alebo z 13 125,40 ?
(uctujem PU, sme platcami dph)
dakujem :o
Tweety
12.05.06,08:34
Dobry den, mam fa za stravne listky :

Str. Listky 183 ks po 70,- Sk 12 810,- Sk 0%
Odmena 150,- Sk 19% 28,50
Poštovne 115,- Sk 19% 21,85

Cena spolu bez dph: 13 075,- Sk

dph spolu: 50,40 Sk
CELKOVA SUMA: 13 125,40 Sk

chcela by som sa opytat ako sa to uctuje (dph sa z listkov neplati?) a hlavne z ktorej sumy mam pocitat tych 55% na odpocet z 12 810,- alebo z 13 125,40 ?
(uctujem PU, sme platcami dph)
dakujem :oNáklad je 55% z ceny lístka, maximálne 48,95 na jeden lístok, v tvojom prípade pri maxime to bude z hodnoty 12810.- 8957,85
Odmena za sprostredkovanie, a poštovné - účet 518.
daň- 343.
Natka
12.05.06,10:50
Príklad
Účtovanie nákupu stravných poukážok medzi platiteľmi.:

Kúpa stravovacej poukážky: 70,00: 213/321

Čerpanie stravovacích poukážok:
- príspevok zamestnávateľa vo výške 55 %, najviac však 48,95 Sk. Predpokladaný príspevok pre výpočet: 40,00: 527/213
- príspevok zo sociálneho fondu: napr. 2,00: 472/213
- úhrada od zamestnanca: 28,00: 335/213
Malá otázočka: musím prispievať zo soc.fondu zamestnancom, keď vždy vo februári im dám do mzdy po dve tisícky, ktoré zdaním 19%? Zjednodušila som si to, nedávam na stravenky každý mesiac, ale potom vo februári im dám vlastne skoro všetko, koľko vytvoria soc.fondu.Aký máte názor na takýto postup?
Paula
12.05.06,11:01
Malá otázočka: musím prispievať zo soc.fondu zamestnancom, keď vždy vo februári im dám do mzdy po dve tisícky, ktoré zdaním 19%? Zjednodušila som si to, nedávam na stravenky každý mesiac, ale potom vo februári im dám vlastne skoro všetko, koľko vytvoria soc.fondu.Aký máte názor na takýto postup?
Nie je to voči zamestnancom spravodlivé a ty ani nedodržíš literu zákona( zabezpečiť stravovanie). Min.30% tvorby SF je určených na stravovanie s regeneráciu.....a tento príspevok sa zamestnancovi nezdaňuje.
MAGDALIENKA
17.05.06,07:16
Môže mi niekto objasniť tento výraz:
minimálna výška príspevku zamestnávateľa je 55% z ceny jedla?
Náš zamestnávateľ nám prispieva na stravné lístky (gastrošeky) minimálnou výškou. Tou cenou jedla je hodnota poukážky? Ak nám ich zmenili zo 70,- Sk na 50,- Sk je to v poriadku?
Za 50,- Sk toho veľa do žalúdka nedostanem. Sýty šéf hladnému zamestnancovi neverí.
Diky M.K.
účtovník 007
17.05.06,07:23
55% z ceny jedla je 55% zo sumy určenej Zákonom o cestovných náhradách T.j. pri pracovnej ceste od 5-12 hod je teraz suma 89 Sk.
89 x 55%=48,95 Toľko Ti môže zamestnávateľ prispieť. Výška stravenky nie je v zákone určená, ale v Tvojom prípade by si mohla doplácať 0,- Sk ak Vám prispeje niečo zo soc. fondu. (Predpokladám, že hodnota Tvojej stravenky je 50,- Sk)
MAGDALIENKA
17.05.06,08:00
Hodnota lístka je 50,- Sk.
Zamestnávateľov náklad je 55% z 50,- Sk t.j. 27,50 a
mne strhnú z výplaty 22,50.
V zákone je uvedená len odvolávka na maximálnu výšku a zákon
o cestovných náhradách, ale nie na mininálnu výšku.
Ide mi o to, že v zákone nie je napísané, čo je to tá cena
jedla. Ak zamestnávateľ nakúpi stravenky napr. po 30,- Sk,
to mi bude prispievať na stravu iba 55% z 30,- Sk?
Najka
30.05.06,05:00
Ahojte, môže mi niekto odsúhlasiť účtovanie str.lístkov v cudzom strav.zariadení?
Cena str. lístka 58 + 11 = 69,-

527 60% z 58 t.j. 34,80
335 16,80
472 6,40
343 11,00
/321 69,00

331/335 20,- cena lístka pre zamestnanca
335/343 3,20 DPH
Tweety
30.05.06,05:17
Ahojte, môže mi niekto odsúhlasiť účtovanie str.lístkov v cudzom strav.zariadení?
Cena str. lístka 58 + 11 = 69,-

527 60% z 58 t.j. 34,80
335 16,80
472 6,40
343 11,00
/321 69,00

331/335 20,- cena lístka pre zamestnanca
335/343 3,20 DPH
Z nákladov nie je možné uznať 60%, minimum je 55% z ceny jedla,maximum to môže byť 55% z 89.- (stravného pri SC 5-12 hod.)
Najka
30.05.06,05:21
Ani keď si to zamestnávateľ určil v smernici, že im bude prispievať vyššou sumou?
Tweety
30.05.06,05:25
Ani keď si to zamestnávateľ určil v smernici, že im bude prispievať vyššou sumou?
Môže si to určiť, ale nebude to daňovo uznaný náklad.:)
Najka
30.05.06,05:46
Prečo by to nemalo byť daňovo uznané, veď v ZP sa píše najmenej vo výške 55% z ceny jedla a najviac do výšky 55% hodnoty stravného. Takže môj príspevok je 34,80 čo je menej ako 44 a teda by to malo byť daňovo uznané.
Tweety
30.05.06,05:53
Prečo by to nemalo byť daňovo uznané, veď v ZP sa píše najmenej vo výške 55% z ceny jedla a najviac do výšky 55% hodnoty stravného. Takže môj príspevok je 34,80 čo je menej ako 44 a teda by to malo byť daňovo uznané. Ja som skôr reagovala na tých 60 %, ak ti to celkovo vychádza v nákladoch do sumy 55% z maxima, čo je 48,95.- je to v poriadku, je to daňovo uznaný náklad.
Najka
30.05.06,05:56
Vďaka za potvrdenie
ALBO
30.05.06,06:14
Ani keď si to zamestnávateľ určil v smernici, že im bude prispievať vyššou sumou?
Neprispievate vyššou sumou. Prispievate v sulade so zákonom. Minimálne z hodnoty 55% ceny jedla a maximálme zo stanoveného limitu, čo je 55% z 89 Sk.
ALBO
30.05.06,06:18
Malá otázočka: musím prispievať zo soc.fondu zamestnancom, keď vždy vo februári im dám do mzdy po dve tisícky, ktoré zdaním 19%? Zjednodušila som si to, nedávam na stravenky každý mesiac, ale potom vo februári im dám vlastne skoro všetko, koľko vytvoria soc.fondu.Aký máte názor na takýto postup?
Predsa príspevok na stravné zo SF je oslobodený od dane a vy im takto dávaný príspevok zdaňovať musíte. Skúste si prerátať o kolko ich oberiete korun.
Dodo_1
30.05.06,06:32
Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../
KEJKA
30.05.06,20:38
Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../ ide o dve DPH
vy poctivo vyúčtujete cez ERP tie stravné poukážky, ale to znamená, že len poctivo vysporiadate DPH na výstupe . DPH zodpovedá tržbám, SL sú len platidlo. To je výstup.
SL odovzdáte, a dostanete protihodnotu zníženú o 4%. Tie 4% je cena prijatej služby (sprostredkovateľská provízia), ktorá sa rozdelí na ZD a DPH. Tu je to však DPH na vstupe. Zaplatená provízia (aj ked formou započítania) je náklad reštaurácie a DPH je na vstupe - tú si odpočítate.
Bambi23
31.05.06,09:27
Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../


My chodime nakupovat za stavne listky tovar. Je to ovela vyhodnejsie ako si robit zmluvu s firmami na odber gastrolistkov.
SilviaS
01.06.06,12:38
Dobrý den.
Chcem sa opýtať ak kupujeme stravné lístky za 67,50 Sk tak zamestnanec
má uhradiť 30,50 a zamestnávateľ 37,- Sk je to správne???
A ak zamesntanec si kúpi obed za 135,- alebo 105,- tak to mám rátať z
89,- Sk na ktoré má nárok a ostatné si musí sám zaplatiť???
Vďaka pekne Silvia:) :) :)

Naozaj nikto neporadíííííííííííííííííííí
jenny7
05.06.06,10:53
Dobrý den.
Chcem sa opýtať ak kupujeme stravné lístky za 67,50 Sk tak zamestnanec
má uhradiť 30,50 a zamestnávateľ 37,- Sk je to správne???
A ak zamesntanec si kúpi obed za 135,- alebo 105,- tak to mám rátať z
89,- Sk na ktoré má nárok a ostatné si musí sám zaplatiť???
Vďaka pekne Silvia:) :) :)

Naozaj nikto neporadíííííííííííííííííííí


Podľa mojho názoru - zamestnávateľ ti môže prispieť sumou - 48,95 Sk to je 55% z maximálneho príspevku, ktorý si môže dať do nákladov a to ostatné doplatí zamestnanec. Alebo zbytok môže ísť aj so SF.
Účtuješ 527/213
331/213
alebo ten zbytok zo SF 472/213
Ale pre istotu, počkaj si na viac názorov.;)
SilviaS
05.06.06,11:11
Vďaka za radu.
Pekný den praje Silvia:) :) :)
kacena
14.06.06,11:04
Ahojte.Mám jednu otázočku.
Sme malá firma a zamestnancom dávame gastrolístky v hodnote 60,-Sk
Žiadny sociálny fond u nás neexistuje.
Z toho čo som sa tu dočítala , chápem správne , že zamestnanec má nárok na stravný lístok za fyzicky odpracovaný deň a hradí si sumu 45% z hodnoty lístku, v tomto prípade 27,-Sk za jeden stravný lístok ?
Vopred ďakujem za rady.kacena
Tweety
14.06.06,11:09
Ahojte.Mám jednu otázočku.
Sme malá firma a zamestnancom dávame gastrolístky v hodnote 60,-Sk
Žiadny sociálny fond u nás neexistuje.

Vopred ďakujem za rady.kacena
To je chyba. Podľa zákona o SF je povinnosťou prispievať na stravovanie zamestnancov. To neúčtujete ani tvorbu SF podľa zákona? To nie je dobré.
kacena
14.06.06,11:25
To je chyba. Podľa zákona o SF je povinnosťou prispievať na stravovanie zamestnancov. To neúčtujete ani tvorbu SF podľa zákona? To nie je dobré.

Priznám sa že nie som ekonómka , to u nás robí jedna pani externe a ja jej len chystám podklady.Takže neviem ako si to ona účtuje.
Potrebujem len vedieť koľko mám pýtať peňazí od zamestnancov pri zajtrajšej výplate za jeden stravný lístok.
Tweety
14.06.06,11:30
Priznám sa že nie som ekonómka , to u nás robí jedna pani externe a ja jej len chystám podklady.Takže neviem ako si to ona účtuje.
Potrebujem len vedieť koľko mám pýtať peňazí od zamestnancov pri zajtrajšej výplate za jeden stravný lístok. No ak chceš tak narýchlo, tak takto: Maxim. náklad spoločnosti môže byť 48,95/ ks, potom ostane 11.- pre zamestnanca. Ostatné zaokrúhliš.
Ale na to by mala byť smernica o poskytovaní príspevku na stravovanie.
Minimum príspevku z nákladov je 55% z ceny jedla, v tomto prípade 33,-, potom ostane na zamestnanca 27.-
sara-ke
16.06.06,04:51
Dobry, mam otazku ohladom socialneho fondu - prispevku zo SF na stravne listky. Neviem ci to chapem dobre, pomozete mi? ja som to pochopila tak ze z hrubych miezd je 0,6% SF - ta suma co sa s nou robi, to je iba uctovnicka polozka, alebo sa niekde vyplacaju tie peniaze, ked sa nevyplacaju ani nikam neodvadzaju tak ich nemozem dat ako prispevok zo SF,hm?-aby zamest-c platil menej, alebo ako je to ?
prosim vysvetlite mi to niekto polopatisticky :mee:
Tweety
16.06.06,05:14
Dobry, mam otazku ohladom socialneho fondu - prispevku zo SF na stravne listky. Neviem ci to chapem dobre, pomozete mi? ja som to pochopila tak ze z hrubych miezd je 0,6% SF - ta suma co sa s nou robi, to je iba uctovnicka polozka, alebo sa niekde vyplacaju tie peniaze, ked sa nevyplacaju ani nikam neodvadzaju tak ich nemozem dat ako prispevok zo SF,hm?-aby zamest-c platil menej, alebo ako je to ?
prosim vysvetlite mi to niekto polopatisticky :mee: Je to prídel z nákladov. 527AE/472. Tento prídel, resp. jeho tvorba je povinná. Ak zamestnávateľ za predchádzajúci rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové a odvodové povinnosti vo ŠR, ZP, SP, zvýši povinný prídel najviac do výšky 1% v rozsahu dohodnutom v KZ.
Základna tvorba fondu je vo výške 0,6% z miezd . Tento prídel sa okrem iného použije aj na stravovanie. Potom jeho použitie na stravu účtovne vyzerá takto: 472/213. Tento nepeňažný príjem zamestnanca sa nezdaňuje.
sara-ke
16.06.06,05:18
Je to prídel z nákladov. 527AE/472.
Je to 0,6% z miezd . Tento prídel sa okrem iného použije aj na stravovanie. Potom jeho použitie na stravu účtovne vyzerá takto: 472/213. Tento nepeňažný príjem zamestnanca sa nezdaňuje.

takze tie peniaze na SF su akoby fiktivne?(dolezite je aby bola taka suma na bank. ucte?) takze pracujem s tymi peniazmi len na papieri? :rolleyes:

a este ta suma, ktoru nam stiehnem zames.-covi z vyplaty za strav. listky sa zdanuje? mam z toho vypocitat 19% a zaplatit (kde to uvediem v dan. prizna. k dph??)
Tweety
16.06.06,05:20
takze tie peniaze na SF su akoby fiktivne?(dolezite je aby bola taka suma na bank. ucte?) takze pracujem s tymi peniazmi len na papieri? :rolleyes: Tie peniaze máš v účtovníctve na účte 472. Rozdeluješ ich na stravovanie a iné soc. vecí pre zamestnancov. Skús si pozrieť zákon o Sociálnom fonde, tam je toho uvedeného viac o možnostiach tvorby a čerpania.
sara-ke
16.06.06,05:29
Tie peniaze máš v účtovníctve na účte 472. Rozdeluješ ich na stravovanie a iné soc. vecí pre zamestnancov. Skús si pozrieť zákon o Sociálnom fonde, tam je toho uvedeného viac o možnostiach tvorby a čerpania.

zakon som citala, len som si potrebovala overit ci to chapem dobre.... takze tie peniaze mam len akokeby fiktivne nikde ich nikomu nevyplacam-realne, len nejaku sumu odpocitam zo strav. listkoch??

a co s dph ? to mam platit dph z tej sumy, ktoru mi vyplatia zam-ci(resp. ktoru im stiahnem ) ?
Tweety
16.06.06,05:36
zakon som citala, len som si potrebovala overit ci to chapem dobre.... takze tie peniaze mam len akokeby fiktivne nikde ich nikomu nevyplacam-realne, len nejaku sumu odpocitam zo strav. listkoch??

a co s dph ? to mam platit dph z tej sumy, ktoru mi vyplatia zam-ci(resp. ktoru im stiahnem ) ?
Reálne nevyplácaš, dotáciu z fondu na stravovanie urobíš iba účtovne, o túto sumu znížiš sumu na stravenku, alebo stravovanie zamestnancovi.
Dph neplatíš. Ak poskytuješ stravenku, dph neodvádzaš.
sara-ke
16.06.06,05:38
Reálne nevyplácaš, dotáciu z fondu na stravovanie urobíš iba účtovne, o túto sumu znížiš sumu na stravenku, alebo stravovanie zamestnancovi.
Dph neplatíš. Ak poskytuješ stravenku, dph neodvádzaš.

mam informaciu, ze s tej sumy, ktoru mi zaplati zam-c mam odviest dph, tak?
Tweety
16.06.06,05:42
mam informaciu, ze s tej sumy, ktoru mi zaplati zam-c mam odviest dph, tak? Neviem, či poskytujete stravenky,alebo máte závodné stravovanie, ale stravovanie u iných zariadení. Takto je veľmi ťažko dať správnu odpoveď. Skús napísať ako poskytujete stravovanie.
sara-ke
16.06.06,05:51
kupujeme stravne listky, takze stravovanie u iných zariadeni
Tweety
16.06.06,06:02
kupujeme stravne listky, takze stravovanie u iných zariadeni
AK je stravný lístok ( cenina) bez dane, tak ani pri jej predaji zamestnancovi daň neodvádzame, ale ak je stravenka( stravovanie v inej ZJ) s daňou, pri jej predaji zamestnanc. odvádzame daň z ceny pre zamestnanca bez dane. Skús sa aj pozrieť na už vypracované otázky o stravovaní. Tam sú všetky možností poskytovania stravovanie pekne rozpísané.
sara-ke
16.06.06,06:21
Tweety nemas nahodou link na tie vypracovane otazky? nemozem to najst
Tweety
16.06.06,06:31
Tweety nemas nahodou link na tie vypracovane otazky? nemozem to najst Skúsim popozerať.:cool:
Napr:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=1137103&pp=25&page=4
Jana Acsová
16.06.06,06:48
Účtovanie nákupu stravných poukážok:


Účtovanie nákupu stravných poukážok medzi platiteľmi.:
Položka


SK



Účet

Hodnota stravnej poukážky:


70,00



213/321

Čerpanie stravovacích poukážok:


40,00



527/213

- 55 % príspevku zamestnávateľa, najviac 48,95 Sk*
- príspevok zo sociálneho fondu*


2,00



472/213

- úhrada od zamestnanca


28,00



335/213


Zamestnávateľ – platiteľ DPH uplatní odpočítanie DPH z dodanej služby sprostredkovania, ktorú na faktúre účtuje na účet 518. K prijatým poukážkam pristúpi ako k nákupu ceniny, ktorú ďalej nezdaňuje, nakoľko služba stravovania bude zdanená prislúchajúcou daňou z pridanej hodnoty pri jej poskytnutí, t.j. v reštauračnom zariadení, kde sa poukážka predloží ako úhrada za jedlo. Poskytnuté stravovacie poukážky zamestnávateľ preukáže evidenciou o ich pridelení zamestnancom.
Pri účtovaní stravných poukážok nevzniká u zamestnávateľa problém výpočtu DPH, ktorú by mal od zamestnanca prijať, nakoľko s prijatými poukážkami narába ako s ceninou a jej poskytnutie zamestnancom nie je pre zamestnávateľa zdaniteľným plnením.
danastefan
21.06.06,11:39
Dobrý deň, chcem sa spýtať ,ak poskytujem zamestnancovi stravné lístky 55% - 49 Sk je to preňho príjem, ktorý mu zohľadním v hrubej mzde?
A ak ja mu dám zrážku zo mzdy tých 45% - 40SK .je to pre mňa zamestnávateľa príjem ,ktorý sa zdaňuje.Dakujem
Tweety
21.06.06,11:48
Dobrý deň, chcem sa spýtať ,ak poskytujem zamestnancovi stravné lístky 55% - 49 Sk je to preňho príjem, ktorý mu zohľadním v hrubej mzde?
A ak ja mu dám zrážku zo mzdy tých 45% - 40SK .je to pre mňa zamestnávateľa príjem ,ktorý sa zdaňuje.DakujemPoopravím, maxim., náklad môže byť 48,95. Je to daňový náklad firmy. Poskytovanie príspevku na stravovanie v takejto nepeňažnej forme nie je predmetom dane zo závislej činnosti zametnanca. Nevstupuje do HM.
danastefan
22.06.06,06:17
vdaka,a ako zohľadním unho zrážku tých 45% ,u mňa je to príjem podliehajúci dani z príjmu?
Tweety
22.06.06,06:22
vdaka,a ako zohľadním unho zrážku tých 45% ,u mňa je to príjem podliehajúci dani z príjmu? Prosím, prečítaj si pozorne odpoveď, máš to tam uvedené.:cool:
danastefan
22.06.06,06:25
Ešte raz dík, už tomu rozumiem.
sara-ke
22.06.06,07:36
dobry este sa chcem opytam ohladom uctovania strav. listkov, tu sumu ktoru uhradi zamestnanec ako uctujem, ale ked ju uhradi vlastne zrazkou zo mzdy bude to len 335/213 alebo nejako inak??
dik
Tweety
22.06.06,07:42
dobry este sa chcem opytam ohladom uctovania strav. listkov, tu sumu ktoru uhradi zamestnanec ako uctujem, ale ked ju uhradi vlastne zrazkou zo mzdy bude to len 335/213 alebo nejako inak??
dik Takto je to správne.
sara-ke
22.06.06,07:44
diiik :)
Martin1998
04.07.06,14:11
Po prečítaní mnohých príspevkov o stravných lístkoch,aj tak nemám celkom jasno
a preto prosím o radu:účtujem v JÚ bez DPH strav.lístky takto:nákup SL-VNZD,
55% z ceny SL -VOZD/prevádzková réžia/,45% z ceny strhávam z čistej mzdy
zamestnanca.Do výdavkov už potom vstupuje čistá mzda zamestnanca,znížená
o strhnutú sumu SL.Môže byť takto,alebo som na niečo zabudla?Ďakujem.
Martin1998
06.07.06,07:24
Ospravedlňujem sa,že som príspevok zaradila pod podvojné účt.,ale aj tak
prosím o vyjadrenie sa k môjmu predchádzajúcemu príspevku.Viem,že pre mnohých je táto téma notoricky známa,ale ja akosi čím viac čítam,tým som
hlúpejšia.Ide mi hlavne o to,ako správne zaúčtovať príjem za stravné lístky.keď
sa zamestnancovi za SL strháva z výplaty.
Gastro RV
12.07.06,17:15
Ahojte, som účtovník PU začiatočník a vidím, že sa tu už veľa popísalo
o účtovaní strav.lístkov, ale nejak stále neviem nájsť riešenie môjho problému. Mám tržby v reštaurácii v peniazoch aj v strav.lístkoch, ktoré
potom posielam napreplatenie napr. do Le Cheque dejeuner a oni my to potom preplácajú na BU. Múžete my napísať stručne postup zaúčtovania
týchto tržieb , aby som to nemala duplicitne. Díky
Sony
Gastro RV
13.07.06,18:44
Odpovie mi niekto na moj problem???
Ahojte, som účtovník PU začiatočník a vidím, že sa tu už veľa popísalo
o účtovaní strav.lístkov, ale nejak stále neviem nájsť riešenie môjho problému. Mám tržby v reštaurácii v peniazoch aj v strav.lístkoch, ktoré
potom posielam napreplatenie napr. do Le Cheque dejeuner a oni my to potom preplácajú na BU. Múžete my napísať stručne postup zaúčtovania
týchto tržieb , aby som to nemala duplicitne. Díky
Sony
Paula
13.07.06,19:37
Ahojte, som účtovník PU začiatočník a vidím, že sa tu už veľa popísalo
o účtovaní strav.lístkov, ale nejak stále neviem nájsť riešenie môjho problému. Mám tržby v reštaurácii v peniazoch aj v strav.lístkoch, ktoré
potom posielam napreplatenie napr. do Le Cheque dejeuner a oni my to potom preplácajú na BU. Múžete my napísať stručne postup zaúčtovania
týchto tržieb , aby som to nemala duplicitne. Díky
Sony

Pozri debatu z archívu, hádam ti pomôže:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&highlight=pouk%E1%BE%2A
ZuzanaP
03.08.06,06:35
Nakupujeme stravné lístky od Ticket v hodnote Sk 60,-- a idem takúto faktúru prvýkrát účtovať v PÚ.

Faktúra nám príde:
stravné lístky 18 000,-- 213/
provízia + doprava 649,-- 518/
dph k provízii 123,30 343/
celková suma 18 772,50 /321

rozúčtovanie na 55 % a 45 %:
zamestnávateľ 55 % zo sumy Sk 89,-- = Sk 49,-- 527/213
zamestnanec 45 % už len Sk 11,--
zrážkou zo mzdy 331/213

pri zrážke od zamestnanca ma ale zmiatli odpovede:
hodnota na úhradu pre zamestnanca- pri minime z nákladov 31, pri maxime z nákladov- 26,05. 331/213.[/quote]
alebo

dobry este sa chcem opytam ohladom uctovania strav. listkov, tu sumu ktoru uhradi zamestnanec ako uctujem, ale ked ju uhradi vlastne zrazkou zo mzdy bude to len 335/213 alebo nejako inak??[quote=sara-ke]

My stravné zrážame zamestnancom priamo vo výplate. Poradíte ti mi ako sa to teda zaúčtuje? Ďakujem veľmi pekne
Tweety
03.08.06,07:09
Nakupujeme stravné lístky od Ticket v hodnote Sk 60,-- a idem takúto faktúru prvýkrát účtovať v PÚ.

Faktúra nám príde:
stravné lístky 18 000,-- 213/
provízia + doprava 649,-- 518/
dph k provízii 123,30 343/
celková suma 18 772,50 /321

rozúčtovanie na 55 % a 45 %:
zamestnávateľ 55 % zo sumy Sk 89,-- = Sk 49,-- 527/213
zamestnanec 45 % už len Sk 11,--
zrážkou zo mzdy 331/213

pri zrážke od zamestnanca ma ale zmiatli odpovede:
hodnota na úhradu pre zamestnanca- pri minime z nákladov 31, pri maxime z nákladov- 26,05. 331/213. alebo



My stravné zrážame zamestnancom priamo vo výplate. Poradíte ti mi ako sa to teda zaúčtuje? Ďakujem veľmi pekne MInimum z nákladov 55% z ceny lístka, t.j. 33.- a maximum 55% z 89.- t.j. 48,95.
Účty máš dobré.
ZuzanaP
03.08.06,07:14
Tweety a tú zrážku vo výplate zamestnancom zaúčtujem na 331/213?
Paula
04.08.06,20:33
Tweety
07.08.06,05:54
Toto potom správne nie je:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=263057&postcount=53
Ja si to nekomplikujem tým účtom, ale môže to byť aj takto.
sara-ke
07.08.06,12:28
dobry, tak nahodou som sa zase dostala k tejto teme a som dost zmatena: takze ako spravne ma byt zauctovana zrazka zamestnancovi za stravne listky?

moze byt takto:?
331/335
335/213

alebo ako vlastne? len 331/213 .........??


prosiiim
Dajanka
07.08.06,15:28
dobry, tak nahodou som sa zase dostala k tejto teme a som dost zmatena: takze ako spravne ma byt zauctovana zrazka zamestnancovi za stravne listky?

moze byt takto:?
331/335
335/213

alebo ako vlastne? len 331/213 .........??


prosiiimtakto to má byť naúčtované,ako to máš,najprv predpis,potom úhrada zamestnanca. Dajana
Orsz
07.08.06,16:46
dobry, tak nahodou som sa zase dostala k tejto teme a som dost zmatena: takze ako spravne ma byt zauctovana zrazka zamestnancovi za stravne listky?

moze byt takto:?
331/335
335/213

alebo ako vlastne? len 331/213 .........??


prosiiim

Sara - stačí účtovanie 331/213.
Monika68
09.08.06,10:22
Ja uctujem takto:
Vydaj listkov zamestnancovi 335/213 - cast ktoru hradi zamestnanec
527/213 - cast ktoru hradi zamestnavatel
472/213 - cast ktora sa hradi zo SF
Zrazka zo mzdy zamestnanca 331/335