martini32
13.06.14,15:01
Dobry den ,mam velmi vazny problem z DPB ktory po viac ako 10 rokoch (ani sam si nepamatam kedy bola pokuta udelena presne tusim ze v 2002 )poslal na mna exekutora a po prvy krat som dostal vcera doporucenou postou do vlastnych ruk pokutu aj z poplatkami 300 euro ktoru nie som schopny prevziat lebo som v zahranici ,ale matka volala exekutorovi podla razitka na obalke a on povedal ze si ma najde a zablokuje moj ucet v ramci EU je to vraj mozne. Jeden den som nastupil do bratislavskej elektricky kde bola viditelne dvojica mladych revizorov . Bol som treti v poradi na cvaknutie listka to sa vsak nestalo pretoze revizor zablokoval oznacovace z poznamkou ze sme na to mali jednu minutu od nastupu do elektricky. odmietol som mu vydat moj obciansky a tak volali policiu na konecnu zastavky. Bol som sokovany ,ze takto sa snazia zarobit peniaze na nevinnych poctivych cestujucich . Svoj obciansky som dal policajtovi ktory si prevzal moje udaje z platnou adresou bydliska kde byvam dodnes .Podla zakona dopravny podnik si mal vyziadat moje udaje od policajtou . DPB mi nikdy neposlal ziadnu vyzvu ani ziadne upovedomenie ze sa nieco deje z touto pokutou keby sa tak stalo ihned by som nato reagoval a nieco by sa zacalo diat .... AZ DNES PO VIAC AKO 10 ROKOCH exekutor poslal doporucenie ku mne domov .Je to vobec mozne v pravnom state ? Kde su moje vyzvi na uhradu a predvolania dodnes..? ako ma mozu odsudit bezomna a z 20 euro mozno mensej pokuty si urobit 300....? VOPRED VELKA VDAKA ZA RADU ! Martin
draik
13.06.14,15:26
Dostali ste pokutu, teda nebol najmenší dôvod, aby vás dopravný podnik vyzýval k jej zaplateniu. V tomto prípade ste však mali dostať upovedomenie od súdu, ktorý vydal platobný rozkaz (žltý lístoček od pošty v schránke). Ak ste si zásielku neprevzali, bol Vám ustanovený opatrovník a súdne konanie prebehlo (detaily sú v súdnom spise)
Veľa pokutovaných si myslí, že keď sa roky nič nedeje, že dopravný podnik na pokutu snáď zabudol....
Len na porovnanie - ak by ste dostali pokutu od policajtov za dopravný priestupok, tak by nebol žiaden súd, ale rovno by sa ozval exekútor.
martini32
13.06.14,15:42
Dakujem vam za odpoved .Ano a tam je problem nemam dovod sa zatajovat a iste by som to riesil nikdy som vsak ziadny listok nedostal byvam z matkou sme poctiva rodinna a riesil by som to. Kedze tato pokuta bola udelena revizormi ktory zablokovali oznacovace vedomi si ze cestujuci nastupili a rad za radom sme si oznacovali listok ... ja som bol posledny a revizor blokol oznacovac z usmevom na tvari ze mame na to minutu a ja som po minute.... samozrejme ze som mu odmietol dat obciansky bola to naozaj zla skusenost z DPB ....:( mam kontaktovat dpb alebo kto ma informaciu o tom ci ma kontaktovali a kde ? nezmenil som adresu od 1995 !!!
draik
13.06.14,17:33
Zájsť do informačného centra na súd, požiadať o spis z archívu. Ak v spise bude vrátená doručenka z dôvodu neprevzatia a následné ustanovenie opatrovníka, neurobíte s tým pravdepodobne nič.
martini32
13.06.14,17:44
dakujem .musim tam ist osobne zaziadat o ten spis? mozem poslat matku? momentalne som mimo sk :(
draik
13.06.14,19:11
Ak bude mať plnú moc s úradne osvedčeným podpisom, môže aj niekto cudzí.
AmmiS
13.06.14,20:23
V zmysle zákona a rozhodnutí odvolacích súdov nemožno ustanoviť opatrovníka povinnému - a rozhodovať o jeho právach a povinnostiach bez neho - pokiaľ súd nezisťuje aktívne trvalý pobyt odporcu z centrálneho registra obyvateľov a skutočne sa nepresvedčí, že sa miesto pobytu povinného nedá zistiť.

Kde je právo byť účastníkom súdneho procesu, v ktorom sa rozhoduje o jeho právach a povinnostiach? Čo ak medzičasom povinný už zaplatil a účasťou na súde by túto skutočnosť mohol preukázať? Čo sa pomerne často skutočne aj stáva. Pre procesnú chybu (nedodržanie zákona zo strany súdu) ho zaviažu platiť pokutu navýšenú už aj exekučnými trovami ešte raz? to snáď nie...
draik
14.06.14,12:00
Zadávateľ uviedol, že adresu nemenil. Predpokladám, že na doručenke nie je údaj "adresát neznámy" ale, "nezastihnutý".
AmmiS
14.06.14,12:54
Však práve to, že pokiaľ je len nezastihnutý, nemôže mu byť ustanovený opatrovník.
§ 29 ods. 2 OSP "Pokiaľ neurobí iné opatrenia, môže súd ustanoviť opatrovníka aj účastníkovi, ktorého pobyt nie je známy, ktorému sa nepodarilo doručiť na známu adresu v cudzine alebo ak je doručenie písomnosti v cudzine spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami, ktorý je postihnutý duševnou poruchou alebo ktorý nie je schopný zrozumiteľne sa vyjadrovať."

Opatrovník sa môže ustanoviť účastníkovi, ktorého pobyt nie je známy. Tomu musí predchádzať aktivita súdu v zisťovaní pobytu a v doručovaní napr. policajtom priamo domov vo večerných hodinách, prostredníctvom obecného úradu, na pracovisku atd...( § 45 ods. 1 OSP). Nebudem tu písať čísla judikátov, lebo si myslím, že kto (z profesne súvisiacej oblasti) to potrebuje vedieť, už dávno si našiel a vie, ako riešiť a ako argumentovať, aby dospel kam chce.
AmmiS
14.06.14,14:17
Predsa len úryvok z rozhodnutia NS SR 6M Obdo 2/2007

"Je potrebné prisvedčiť dovolávateľovi, že dôvod, pre ktorý sa účastníkovi ustanovuje opatrovník musí by spoľahlivo preukázaný. To znamená, že súd má pred ustanovením opatrovníka účastníkovi z dôvodu jeho neznámeho pobytu vyčerpať všetky dostupné možnosti k zisteniu, či jeho pobyt je skutočne neznámy. Nebolo dostačujúce uspokojiť sa len so správou policajného zboru o tom, že v mieste trvalého bydliska sa dlhšiu dobu nezdržiava. Nezisťoval napríklad vzhľadom na správu policajného zboru, kde sa zdržuje a či nemá zaevidovaný prechodný pobyt.

Z uvedeného je zrejmé, že súd prvého stupňa ustanovil opatrovníka žalovanému hoci k tomu neboli splnené zákonné predpoklady uvedené v § 29 ods. 2 OSP. Pretože vec prejednal s opatrovníkom, týmto nesprávnym postupom súdu bola žalovanému odňatá možnosť konať pred súdom, čím mu znemožnil realizáciu procesných práv priznaných Občianskym súdnym poriadkom za účelom obhájenia a ochrany jeho práv a právom chránených záujmov. Dovolací súd na základe vyššie uvedeného zistil prípustnosť dovolania podľa § 237 písm. f/ OSP. " NS SR zrušil rozhodnutie Okresného súdu a vrátil vec na nové konanie.
draik
14.06.14,15:57
Vyššie uvedené veci sú známe a nikto ich nespochybňuje. V tomto má však zadávateľ nevýhodu, že jeho pobyt zrejme nebol neznámy. Predovšetkým však všetko sú akademické debaty, kým nebude jasné, ako súd postupoval.
Zuzanka_ba
17.06.14,12:36
Podľa Občianskeho zákonníka:
§ 110
(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

Takže, treba počítať odkedy bol správoplatnený/vykonateľný platobný rozkaz, nie kedy pokuta vznikla.

Ak návrh na exekučné konanie bol daný neskôr než 10 rokov po dátume správoplatnenia/vykonateľnosti rozkazu, je premlčaný.

Ale predpokladám že bol daný ešte v lehote.

Ak bol daný ešte v lehote, vyššie uvedená premlčacia doba prestáva plynúť, a môže sa vymáhať.

Poznámka k sume: mne osobne sa podarilo túto sumu znížiť o cca 80 eur tým, že som podala námietku k trovám exekúcie (v prípade potreby text námietky rada posuniem na ďalšie použitie) - poslala som ju v časovej lehote exe, ten ju dal súdu, a súd rozhodol v môj prospech. Sumu, už zníženú som uhradila, a prišlo mi konečné vyúčtovanie od exe, čuduj sa svete, presne na tú sumu čo som uhradila, už nechcel ani cent.

K procesným chybám, o ktorých sa nižšie diskutuje sa neviem vyjadriť.
AmmiS
17.06.14,17:58
Áno súhlasím, ale ak nebol neznámy pobyt, tak súd pochybil v doručovaní.

Už sa to rieši, martini32 dá potom vedieť všetkým ako to dopadlo, aby neostalo len pri akademickej debate :-)
AmmiS
09.09.14,16:37
Takže ako som spomínala v mojom komentári dňa 17.6.2014, došlo k vyriešeniu veci pýtajúceho sa. Exekúcia bude zastavená a Martini32 nebude povinný platiť žiadne trovy exekúcie a to z dôvodu, že neboli dodržané jeho procesné práva v súdnom konaní. Pokuta bude povinným samozrejme zaplatená.
AmmiS
09.09.14,16:42
Takže ako som spomínala v mojom komentári dňa 17.6.2014, dnes došlo k vyriešeniu právnej veci pýtajúceho sa. Exekúcia bude zastavená a Martini32 nebude povinný platiť žiadne trovy exekúcie a to z dôvodu, že neboli dodržané jeho procesné práva v súdnom konaní. Pokuta bude povinným samozrejme zaplatená.