bazil
13.06.14,16:54
Prosím o radu. Zamestnankyňa - kolegyňa má v pracovnej náplni skladové hospodárstvo a fakturáciu. Keď nastúpila do vtedy ešte len začínajúcej firmy, vytrápila sa s tým sama, šéfov postoj bol, že je to jej povinnosť a ona to takto aj skutočne brala, popri vtedy malých deťoch si všetko naštudovala a platila aj za chyby ktoré narobila. Šéf ale prijal pre1,5 mesiaca svoju neter, ktorá po návrate z cudziny mala problém nájsť si tu zamestnanie s tým, že našu kolegyňu zrazu chcel "odbremeniť" a dal neteri teda sklad. Kolegyňa s tým aj súhlasila, lebo fakt toho mala veľa. Je však povinná zaučiť jeho neter? Čo znamená zaučenie? Bola ochotná a ukázala jej program a základné veci - prostredie skladu, príjem a výdaj tovaru a pod.. Problém je ale v tom, že šéfova neter nemá ani páru o sklade, lepšie povedané ani snahu niečo aj sama preštudovať, ich predstava bola, že naša kolegyňa bude s neterou asi sedieť pol roka a vodiť ju za rúčku. Výsledok je, že kolegyňa je na tom pomaly horšie ako predtým, lebo každú chvíľu rieši s neterou nejaký problém ( keď niekto neovláda ani základnú prácu na počítači to sa ťažko robí ) za každú chybu šéfovej netere zlizne ona, tak sa ohradila a šéf jej pohrozil že ak nebude spolupracovať vyrazí ju. Dá sa prosím čo sa týka zaučenia o niečo oprieť? Veď aj pomoc musí mať nejaký limit, lebo z jej pohľadu toto nie je zaučovanie ale šikanovanie. Ďakujem
veronikasad
13.06.14,14:57
Kolegyňa už podpísala dohodu o zmene pracovnej zmluvy ? Akú prácu vykonáva teraz vo firme ?
misoft
13.06.14,14:58
Poradil by som zamestnankyni - nech radšej odíde a nájde si prácu inde. Dôvod? Stále bude zodpovedná - teda i za chyby "netere" - bude makať za dvoch (neter bude však brať riadny plat).
Takto to ostane na tej "neteri" a šéf sa potom bude za hlavu chytať, až bude mať bordel, až mu príde kontrola a bude mať v tom guláš....
ivka70
13.06.14,15:59
Ja by som mu povedala, nech skusi, ju vyrazit. Myslim, ze by si to velmi rychlo rozmyslel.
Kedze kazdy ma v prac. zmluve klauzulu: a ostatne prace podla nariadenia nariadeneho a zaucanie neodporuje jej prac. zmluve, nemoze ho odmietnut.
misoft
13.06.14,16:04
To je síce pravda - ale poznáme šéfov (i moja 3/4 sa furt háda s direchtorkou, bo jej nariaďuje veci, ktoré odporujú pracovnej náplni a za ktoré má zodpovednosť ona, alebo iná osoba). Preto som jej radil - pá-pá-pá šéfe - tráp sa sám....
bazil
13.06.14,16:41
Veronika, áno, kolegyňa zmenu pracovnej zmluvy podpísala, teraz má na starosti len fakturáciu, myslíš, že by sa mohla odvolať na to, že je nútená robiť práce, ktoré de facto už nie sú jej pracovnou náplňou? Inak, kolegyňa je zlatá baba, fakt tej neteri napriek všetkému pomohla, aj ju zaučila, ale teraz ide aj podľa nás len o využívanie.
bazil
13.06.14,16:45
Hej, tiež by som tak povedal, len nájsť dnes prácu nie je také jednoduché. práve preto hľadáme spôsob ako jej pomôcť.
misoft
14.06.14,11:13
Chápem to - je to ťažké rozhodnutie. Ale možný scenár: doteraz vo firme všetko klape, pretože niekto zodpovedne vedie skladové hospodárstvo, objednané práce sú splnené, šéf nemá starosti. Teraz však príde nová "pracovná" sila, ktorá po tom ani šajnu nemá, stará pracovníčka ju musí zaučiť (zadarmo!), ale nová snahu nemá. Čo sa stane, až stará pracovníčka dá zbohom? V sklade bude chaos a bordel, práce sa spomalia, prípadne zastavia, faktúry sa budú hromadiť a budú nevyplatené, daňová kontrola zistí nedostatky - a šéfstvo potom zistí, že je na dne, pretože bude musieť zaplatiť nielen faktúry, ale aj úroky z omeškania, prípadne daňové nedoplatky. Zákazníci hneď vyhodnotia - firma je nespoľahlivá a ukončia s ňou vzťah. A firma padne - nebude majetok, nebudú peniaze (a ani tá nová nič nedostane). Ale stará zamestnankyňa tam už nebude pracovať, bude niekde inde, kde ocenia jej prácu...