Lenka Ivančíková
13.06.14,21:41
Dobry den, byvali sme v podnajme, ktory sme mali uzatvoreny s prenajimatelom na dobu neurcitu, s 3-mesacnou vypovednou lehotou. Po dvoch rokoch nam koncom aprila tohto roka zacalo do jednej z izieb po dazdi zatekat, zrejme z terasy na vrchnom poschodi. Aspon tak to po obhliadke vyhodnotil spravca domu. Stena izby je z jednej patiny od stropu dole vlhka, plesniva s opadajucou umietkou, vzduch je tam tazky, neda sa tam nielen spat, ale ani vyklonavat denne cinnosti. Vsetko som po dvoch dnoch (co som intenzivne vetrala a cakala, ze to vyschne) nahlasila majitelovi bytu. Ten to nijak neriesil, mala som sa obratit na spravcu. Izbu som vypratala, odniesla z nej vsetky veci lebo boli navlhnute a smrdeli a izbu prestala pouzivat. Ani po tyzdni sa to nezlepsilo, skor naopak. Vsetko som mala zdokumentovane fotografiami a tie som poslala e-mailom majitelovi bytu. Kedze sa problem zhorsoval a my sme mali o jednu izbu menej (ja som s manzelom spala namiesto v spalni v obyvacke, kde nas budili ostatni clenovia rodiny navstevou kuchyne, ktora je s obyvackou spojena), o chybajucom sukromi ani nehovorim, sme sa s rodinou dohodli, ze si musime najst ine byvanie lebo uz to zacalo byt neunosne. Vsetko som oznamila majitelovi a neskor som mu napisala Dohodu o ukonceni podnajomnej zmluvy k 31. 5. 2014 (pretoze som uz mala zaplateny podnajom na cely maj dopredu) s odvolanim sa na čl. VII, bod 3 Podnájomnej zmluvy, v ktorom sa pise o tom, ze podnajom zanika okamzite pisomnou vypovedou zo strany Podnajomcu, ak sa predmet podnajmu stane nesposobilym na dohodnute uzivanie, a to aj v pripade posobenia vyssej moci, zivelnej pohromy a podobne. Majitel mi na dohodu zaslanu doporucene i e-mailom neodpovedal. Neskor sme sa dohodli na odovzdani bytu k 2. 6. 2014. Aj po vyse mesiaci a pol bola stena v izbe stale vlhka, s plesnami a bol tam tazky vzduch. Vtedy mi oznamil, ze ziada kompenzaciu jedno mesacne najomne navyse, pretoze sme odisli skor nez po troch mesiacoch, a ze je este zhovievavy. Ked som mu pripomenula bod zmluvy o ukonceni podnajmu z dovodu nesposobilosti na byvanie tvrdil, ze islo iba o jednu izbu a mala som si na ten cas, kym sa problem vyriesi, najst nahradne ubytovanie. S tym som nesuhlasila. Ani s dalsim najmom ako pokutou a trvala som na svojej, jemu zaslanej dohode o ukonceni najmu. Dohodou som to nazvala preto, ze pri vypovedi je 3-mesacna vypovedna lehota a pri dohode ide o konkretny urceny datum. Alebo sa mylim? Naozaj som z toho zufala, vyhrazal sa mi sudom, kde si bude vymahat usly zisk! No s rodinou (5-clennou) som nemohla v byte zo zdravotnych dovodov ostat. Odstahovali sme sa v polovici maja. Ked som mu pisala Dohodu o ukonceni, ani sme nevedeli, kam pojdeme. Inak sme tam boli spokojni. Teraz byvame v drahsom a v horsej lokalite, ale tam sme naozaj nemohli ostat. Navyse nereaguje na moju ziadost o vratenie kaucie, ktoru sme vyplatili pri zaciatku najmu. (690 eur). Uz som mu posielala dva e-maily. Potrebujem radu, ako sa mam zachovat, ved mi zadrziava moje peniaze. Dakujem za kazdu radu.
ivka70
14.06.14,03:21
Dohoda je dohoda, lebo sa musia 2 strany dohodnut.
Ty si mala okamzite skoncit najom podla zmluvy a toho bodu, lebo sa predmet najmu stal nesposobilym na byvanie.
Obavam sa, ze v tomto stave sa budes musiet obratit na pravnika so spisanim predzalobnej vyzvy a pripadne si tu kauciu vysudit.
Pravnik ti dokaze posudit, ci vsetky kroky, ktore si podnikla, su v sulade so zmluvou, ktoru ste mali podpisanu.
Lenka Ivančíková
14.06.14,05:28
Dakujem za odpoved. Tym, ze majitel prevzal kluce a podposal mi stav energii k 2.6. vlastne suhlasil s odovzdanim bytu, nie? Keby trval na trojmesacnej vypovednej lehote, co je v tomto pripade vzhladom na stav bytu neodovodnitelne, mala som tam de facto este ostat tri mesiace byvat a nemal byt preberat. Ked treba napisat okamzitu vypoved, tak to mozem este aj teraz?
jslancik
14.06.14,05:55
tvoje dedukcie sú prinajmenšom divné... Že od teba prevzal byt, neznamená, že s tým súhlasil... Čo mal nechať, aby si kľúče hodila do schránky alebo niečo podobné? Potom by si z kaucie možno musela riešiť vykradnutý byt.
Lenka Ivančíková
14.06.14,06:02
nie som pravnik a preto som mu pisala list o dohode, lebo som predpokladala, ze je slusny clovek a chape situaciu. Kto normalny by trval na najme v plesnivej, mokrej a zatuchnutej izbe? Vzdy sa k ludom spravam korektne a to iste ocakavam od rduhych. Asi som naivna. Nikdy som s najmom nemeskala, pokazene veci v byte opravovala...Do schranky by som kluce nehodila, ved som musela odpisat stav energii s majitelom. A doteraz mi ani neposlal vyuctovanie, aj ked slubil do tyzdna, lebo ho vraj uz mal.
jslancik
14.06.14,06:07
vyúčtovanie? za ktorý rok chceš vyúčtovanie? Snáď nie 2014?
Lenka Ivančíková
14.06.14,06:14
nie, za 2013. vravel, ze ho chodi v maji a ze ho ma, ale nie so sebou. a ze vraj je tam nedoplatok 650 eur, co je blbost. Platili sme zalohy 200 eur mesacne a nijak neplytvali. Skor naopak. Priznal, ze tam mal asi nastavene mensie zalohy, nez od nas bral, takze je dost mozne, ze po vyuctovani toho, co sme spotrebovali a zaplatili budeme mat nakoniec preplatok. A to by nam samozrejme tiez nerad vratil. Mozno preto sa doteraz s tym vyuctovanim neozval.