Jasmina123
13.06.14,22:12
Dobrý deň prajem,

vediem účtovníctvo a miesto môjho podnikania je miesto trvalého pobytu - vlastním 2-izbový byt.
Keďže mi už kapacitne nestačí na výkon prác, mám možnosť si prenajať v neďalekej blízkosti byt, ktorý by som používala ako kanceláriu - spracovanie účtovníctva, uloženie šanónov od klientov a pod.
Je možné si na výkon podnikania prenajať aj byt, alebo to musí byť len nebytový priestor?
Bude tento prenajatý byt - priestorom súvisiacim s podnikaním, alebo je to prevádzka? (pozn. po doklady si chodím ku klientom)
Je potrebná nejaká ohlasovacia povinnosť voči živnostenskému úradu?

Zároveň sa zamýšľam, či by bolo nájomné za takto prenajatý byt -na účely podnikania ako kancelária daňovým výdavkom, alebo by s tým mohli robiť daniari v prípade kontroly problémy....

Má prosím Vás s týmto niekto skúsenosti?

Ďakujem veľmi pekne.
akina
17.06.14,10:13
Milá Jasmina, je potrebné vyjasniť si pojmy, čo je kancelária, čo súvisiaci priestor a čo prevádzkareň, lebo nie všetko sa ohlasuje živnostenskému úradu. Už tu bolo popísané veľa ohľadom súvisiaceho priestoru a prevádzkarne pri účtovníckych prácach. Keďže prevádzkareň je priestor, kde sa prevádzkuje živnosť, tak pokiaľ účtovnícke práce robíš doma, na adrese trvalého bydliska, potom táto adresa je prevádzkarňou a v tvojom prípade aj miestom podnikania. Prevádzkareň sa ohlasuje na živ. úrad a vzťahuje sa na ňu aj § 30 ods. 1 živ.zákona.Pojem kancelária nikde v zákone nie je definovaný.Niekto o svojej prevádzke hovorí, že je to kancelária, nuž z jeho pohľadu áno, ale z definície zákona je to prevádzkareň. Súvisiaci priestor je definovaný v § 17 ods. 3 živ. zákona, odsek a) až e). Miesto podnikania je súvisiaci priestor (priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti), ale miesto podnikania oznamuješ pri ohlásení živnosti a ide zo zákona len o adresu zapísanú v živnostenskom registri, t.z. že miestom podnikania môže byť teoreticky aj poštová schránka, ktorá je na inej adrese ako tvoje bydlisko (vtedy sa ale pri registrácii predkladá nájomná zmluva). V praxi sa často stáva, že miesto podnikania a zároveň prevádzkareň sú na tej istej adrese (napr.pri účtovníckych prácach, krajčírske práce, projektové činnosti, činnosti viazané len na prácu s PC a pod). To, že pre doklady chodíš ku klientom neznamená, že nemáš prevádzkareň, veď spracuvávaš doklady kdesi, na nejakej adrese, teda v prevádzkarni. Aj prenajatý byt môže slúžiť ako prevádzkareň, ak tam budeš účtovať, potom tú adresu musíš ohlásiť na živ.úrad.ako prevádzkareň.Pokiaľ by ti priestory slúžili len na uskladnenie dokladov, šanónov, tak to potom nie je ani prevádzkareň, ani, súvisiaci priestor, nič neohlasuješ. Podnikať môžeš aj v byte, ale je potrebné žiadať o vyňatie byt.priestorov na nebyt.účely.., .
Jasmina123
19.06.14,11:50
Milá akina, ďakujem pekne za tvoju odpoveď. Viem, že miesto môjho trvalého pobytu je zároveň prevádzkarňou, ale teraz si chcem ako som spomínala prenajať ešte jeden priestor, kde budem vykonávať činnosť - jedná sa o spomínaný nájomný byt a neviem, či je to ďalšie prevádzkáreň, alebo súvisiaci priestor. Volala som v tejto veci aj na živnostenský úrad, kde mi pani v tejto veci povedala, že podľa nej sa jedná o súvisiaci priestor - ale predsa som chcela skúsiť ešte nejaké názory takto cez poradu, ak má s tým niekto skúsenosť.
Ďakujem pekne.
akina
19.06.14,12:09
Ak v tom byte budeš vykonávať účtovnícke práce, bude to ďalšia prevádzkareň.