mimuška
11.04.06,12:28
Konateľ (Talian) si kúpil na našu firmu PC
Sme platca DPH - ale Talian im to nepovedal :-(
Doniesol bloček z pokladne s DPH.
Po hľadaní na porade som našla že dovoz samozdanim (uplatnim cenu bez DPH)
čo s DPH na bločku ? Jasné že nebudem sa kontaktovať s Talianmi o vystavenie opravného dokladu.
Ide mi o to,či DPH z bločku mám zaúčtovať k cene počítača ( potom sa prekročí suma 30 000 a budem ho musieť odpisovať) alebo DPH z bločku dám na iný účet ,napr.repre alebo 548 ako pripočít.náklad.
vopred ďakujeeeem
KEJKA
11.04.06,18:20
Talian síce kúpil PC na firmu, ale používa h sám. PC teda nie je v SR, či áno?
Ale ked sa to kúpilo s DPH, je lepšie predpokladať, že sa používa mimo SR (?).
OC je včítane talianskej DPH. Ak je vyššia ako 30000 Sk - treba odpisovať.

Ešte je možnosť vybaviť vrátenie talianskej DPH, keď sa NB doviezol na Slovensko.
mimuška
18.04.06,07:57
Talian síce kúpil PC na firmu, ale používa h sám. PC teda nie je v SR, či áno?
Ale ked sa to kúpilo s DPH, je lepšie predpokladať, že sa používa mimo SR (?).
OC je včítane talianskej DPH. Ak je vyššia ako 30000 Sk - treba odpisovať.

Ešte je možnosť vybaviť vrátenie talianskej DPH, keď sa NB doviezol na Slovensko.

hm....tak mu to teda budem odpisovať
ja som to chcela elegantne obísť zaúčtovaním OC bez DPH na 501 a DPH na 548 pripočítateľnú

vďaka za radu,ešte si to nechám uležať (v hlave aj na stole),lebo po voľných dňoch sa mi ťažko rozmýšľa ;)
Mirkaska
18.04.06,08:36
mam tiež podobný prípad, podnikateľ - platca DPH, nakúpil v ČR nejaké drobné veci v úhrne asi za 2 500,-. Má doklad z ERP s vyčíslenou českou DPH. Kvôli oprave dokladu sa neoplatí ísť do ČR. DPH na vstupe nemôžem uplatniť, dám to ako pripočitateľnú položku.
Musím to aj v DP k DPH samozdaniť a zároveň odpočítať?

Ďakujem.
KEJKA
18.04.06,08:48
Podľa mňa, ked nakúpil bez preukázania sa dokladom o registrácii, tak si má celú sumu dať ako cenu obstarania a tak zaúčtovať do nákladov.
Mirkaska
18.04.06,10:02
Podľa mňa, ked nakúpil bez preukázania sa dokladom o registrácii, tak si má celú sumu dať ako cenu obstarania a tak zaúčtovať do nákladov.
Lidka,
mohla by si uviesť aj nejake §-y, v ktorých by som mohla pohľadať?
Lebo viac menej bol prezentovaný takýto názor na tento problém (kedy majitelia niečo kúpia a nepovedia, že sú platitelia):
- je to problém firmy, že neuviedla svoje IČ DPH - teda danú DPH nemôže dať do nákladov.
A to samozdanenie? V konečnom dôsledku je to pre firmu aj štát 0, len či to nebude nesplnenie povinnosti?
KEJKA
18.04.06,10:35
máš pravdu, to som napísala bez nejakého premýšľania. Ak nakupuje ako firma, a chce si to dať do nákladov, tak by to mal urobiť dôsledne. teda českú DPH zúčtuje nedaňovo (bola to jeho chyba, že neposkytol údaje dodávateľovi) a samozdaní základ dane (plsmínus) ako hovoríš.
Pre to moje tvrdenie nie je jasná opora v zákone, ešte by sa to mohlo vykladať, že tam nakúúpil veci pre osobnú spotrebu a nie pre firmu.
Toto riešenie sa mi viac páči, je čistejšie. Síce DPH má aj ČR aj SR, dokonca SR by to mala v každom prípade (napr. pri následnom predaji), ale je to čisté.
Mirkaska
18.04.06,12:20
Dakujem...
Karina
18.04.06,13:11
DPH nedávajte do obstar.ceny, neodpisujte, DPH je prip.polozka, ak by ste ju pripocitali k obstar. cene, dostala by sa do nakladov vo forme odpisov. Neznalost neospravedlnuje, je chybou firmy, ze sa nepreukazala slovendkym DIČ ako platca. Tovar treba zdaniť v SR (zakladom je suma bez talianskej DPH) a zaroven ako platca mate narok na odpocet. Tato situacia tu uz bola kedysi riesena.
KEJKA
18.04.06,13:50
DPH nedávajte do obstar.ceny, neodpisujte, DPH je prip.polozka, ak by ste ju pripocitali k obstar. cene, dostala by sa do nakladov vo forme odpisov. Neznalost neospravedlnuje, je chybou firmy, ze sa nepreukazala slovendkym DIČ ako platca. Tovar treba zdaniť v SR (zakladom je suma bez talianskej DPH) a zaroven ako platca mate narok na odpocet. Tato situacia tu uz bola kedysi riesena.
súhlasila by som, ved v predchádzajúcom príspevku sme takto vyriešili nákup v ČR.... lenže v pôvodnej otázke je spochybiteľné obstaranie na Slovensko, keďže to používa ten Talian (predpokladám, že v Taliansku, resp. mimo SR).
Karina
18.04.06,13:58
Veď na to, či sa ten počítač používa v Taliansku alebo v SR nemajú ako prísť, pokiaľ im to sám daňový subjekt neoznámi:)


súhlasila by som, ved v predchádzajúcom príspevku sme takto vyriešili nákup v ČR.... lenže v pôvodnej otázke je spochybiteľné obstaranie na Slovensko, keďže to používa ten Talian (predpokladám, že v Taliansku, resp. mimo SR).
KEJKA
18.04.06,14:12
Veď na to, či sa ten počítač používa v Taliansku alebo v SR nemajú ako prísť, pokiaľ im to sám daňový subjekt neoznámi:)
súhlasím, ale nemá ani ako dokázať, že ten NB má na Slovensku.....

§11
Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.