Lulu AlterEgo
14.06.14,08:08
Po obdrzani vyuctovania som si v archive PRVN kontrolovala nacitane hodnoty po mesiacoch. Priemerna spotreba v zimnych mesiacoch je 300 - 400 jednotiek,...v mesiaci Feb 13 vsak bola spotreba cez vyse 800 jednotiek a v Mar 13 skoro 1400 jednotiek. Spravca aj firma ktora PRVN montovala sa vyjadrili, ze odpocty su spravne no nevedia mi poskytnut ani denne vypisy spoteby ani vzorece na prepocet spotreby. Vedeli by ste mi poradit ako mam v tomto pripade postupovat?

Dakujem
dariusko
14.06.14,06:25
Ak si mala tento PRVN už vlani, skús takto :
- zober z vlaňajška počet dielikov na 1 kWh pre celý BD
- zober z vlaňajška počet dielikov na 1 m2 pre celý BD

Zober to isté pre svoj byt / porovnaj mernú spotrebu s BD
zober spotrebu tejto izby v dielikoch za predošlý rok

Ak si výrazne nezmenila teplotno technickú charakteristiku izby (napr 3 dni otvorené okno :D ), tak zákon a prax hovorí, že za 01-04 sa spotrebuje 60 % celoročnej spotreby
nájdi vyhlášku, tam je to po mesiacoch
ale cca 04 1%
03 10 %
02 20 %
01 28 %

Je dosť nelogické, aby marec bol skoro 2x február, ledaže tam máš krpcov a miesto 19 kúriš na 25

PS
Odhadnem ti riešenie : Na niečo si zabudla :D !
Lulu AlterEgo
14.06.14,07:16
Dariusko - PRVN sa montovali v DEC 2012, takze si mozem porovnat udaje iba s Feb / Mar 2014 a hodnoty su okolo 300 -400 dielikov,...ako som uz pisala. Spravca nechce reklamaciu uznat a odvolava sa, ze vsetko bolo namerane spravne. Firma ktora PRVN montovala, to potvrdila,...ale ked som sa pytala na podrobnejsie info,...tak som dostala nasledovnu odpoved - Denne vypisy merania nieje mozne zistit.
Vieme odratat len mesacne stavy.
Posielam v tabulke.
Vzorec na vypocer merania neviem zistit.
Vsetky merace su jednotne nastavene uz z vyroby.
Pri vyjazde by som skontroloval pred vlastnikom mesacne stavy za rok 2013.( v zmysle,... vyvolal by data z archivu,...co si vie spotrebitel pozriet aj sam)
Pripadne by som skusil merac pripojit k pocitacu.(... postup kontroly nebol blizsie specifikovany).
***
Pri takych ubohych info ktore som dostala,..nemam naladu minut dalsie peniaze na kotrolu PRVN, kedze velmi pochubujem, ze firma ktora ich namontovala vie adekvatne skontrolovat aj nastavenie. V Apr 2013 bolo udajne nastavovat radiove meranie na PRVN,..ale myslim ze to domotali a do Mar 2013 sa total ukazoval kumulativne,...a od Apr 2013 sa to odrazu zacalo nacitavat po mesiacoch. Ak aj firma vie o tejto chybe, tak si ju nepriznaju a ja ako amater im to nemozem dokazat. Jedine co mi zostava je spochybnit namerane hodnoty manualnym prepoctom....
..A chcm zistiť maximum dielikov, ktoré by mohol PRVN zaznamenať na radiátore, bez ohľadu na priebeh teploty, len s predpokladom určitej konštantnej teploty za čas, je potrebné zistiť aký časový interval zápisu má PRVN a spôsob nápočtu indikovaných jednotiek.*** Bohuzial, tuto informaciu som od spravcu ani od firmy ktora montovala PRVN nedostala.

Vies mi poradit aj teraz?
Peggynka
14.06.14,07:38
Lulu AlterEgo
14.06.14,07:41
Ahoj,...ano poradili,...ale pokial si nezistim vyssie uvedene nastavenie, ....ktore mi zatial ani dodavatel ani spravca nepotvrdili,...tak sa dalej nepohnem....Ak ovsem nepridem na nejake dalsie riesenie...
Peggynka
14.06.14,07:44
Popátraj,pod koho patrí kontrola (URSO asi nie,to kontroluje ceny).
Peggynka
14.06.14,07:46
Lulu AlterEgo
14.06.14,07:52
No uz som patrala,...Statnu energeticku inspekciu uz zlucili so SOI,.... s tymi si asi nepomozem, nakoľko pomerové rozdeľovače tepla nie sú zo zákona meradlami a nie sú ani určenými meradlami, je zrejmé, že pojem „overovanie“ sa vzťahuje len na „určené meradlá tepla“. ***"SOI vyúčtovanie služieb spojených s bývaním v spoločenstve nekontroluje, keďže ide o správu vlastného majetku a nejde o poskytovanie služby spotrebiteľom vo vzťahu podnikateľ - spotrebiteľ," - vid http://financie.etrend.sk/osobne-financie/5-rad-ako-reklamovat-rocne-vyuctovanie-za-byt.html :(
dariusko
14.06.14,11:01
Asi ti neporadí nikto.

Bavil som sa o niečom podobnom.
Firmy , ktoré montujú, netušia , ako to funguje vnútri - výrobcovo "how now "
( " tuto informaciu som od spravcu ani od firmy ktora montovala PRVN nedostala. " )

Obecne :
- skor zlyhá človek , ako technika
- technika buď funguje, alebo nefunguje

Je 1 takáto malá nádej, že to majú naraz a všetci
A má 2 riešenia.
Prvé
Ak je to v celom BD rovnaké ako u teba (niekedy boli ZLE nastavené PRVN a v apríli ich nastavili dobre - ale to by mohli kľudne priznať) , je to OK.

Lebo ak sú na všetkých radiátoroch PRVN
rovnako umiestnené
dobre nastavené koeficienty radiátorov

(pozri na rozúčtovaní € na UK = malo by to byť cca 1,0 až 2,0)

Je predsa potom úplne jedno, oľko spolu namerajú - - či 3000000 alebo 5000000
Prvn ( P = pomerové) určujú pomer tvojich platieb k BD a ostatným spotrebiteľom
NEROB NIČ

Druhé
Mohli by ste to dať prepočítať odborným odhadom pekelníka :
- BD sa nezmenil
- ľudia sa nezmenili
- rozdiel v spotrebe teplo (rok voči roku) MUSÍ byť menší ako 15%
dariusko
14.06.14,11:04
Rozúčtovanie sojka
jednotkové ceny urso
"hospodárnosť" šejka
dariusko
14.06.14,11:05
určené meradlá skor metrologia
Kvaka
14.06.14,13:41
Nájdi si na internete typ PRVN, ktorý máš a pozri sa v návode, ako sa odčítajú mesačné námery. My máme taký, že do bytu nemusia vstupovať, odčítajú zvonku. No a ukazuje nám hodnotu kumulatívnu, ak chcem vedieť napríklad námer za mesiac dozadu, musím použiť také minitlačítko, správne ho postláčať a na displeji PRVN sa takto dá zistiť až za 11 alebo 12 mesiacov dozadu, nechce sa mi to hľadať.
Ak si toto urobila, pričom ti ukazuje taký vysoký námer iba za mesiac marec 2013, tak si možno mala zabudnuté otvorené okno a nafúkalo ti studený vzduch na PRVN, vtedy dieliky naskakakujú rýchlejšie nielen preto, že radiátor ide na plný plyn.
Doplnila som, lebo som si všimla, že to máš za marec 2013, myslela som, že tento rok.
misoft
14.06.14,14:57
Poznámka - pokiaľ máš digitálny PRVN - ten uschováva mesačné údaje za posledných 12-13 mesiacov. Ak by musel uschovávať za každý deň - tak by tam museli namontovať rovno počítač....
Lulu AlterEgo
14.06.14,15:40
Ahoj, ...dakujem za radu,...ano isla som podla navodu,...viem si vyvolat data spatne az do decembra 2012,...vo Feb a Mar 2013 je nadmerne vysoka spotreba. Pochybujem ze by som zabudla poriadne zatvorit okno dva mesiace a este k tomu v zime,...a aj keby,...tak podla energetickej agentury a kazdeho, kto sa s takymito datami stretava castejsie,... pretoze som sa pytala aj inej firmy, ktora tiez montovava PRVN alebo domoveho spravcu v inom meste...vsetci sa vyjadrili, ze napocitane jednotky su vysoke a nepravdepodobne, ...ked priemerna najvyssia spotreba v inych zimnych mesiacoch je 300 - 400 jedntiek.....Ved len za marec 2013 mi napocitalo v totale tolko,...co za zimu 2013/2014 dokopy od Sep 13 az do Apr 14. Ale este som si chcela overit jednu vec,...ten kumulativny napocet, teda hodnotu nameranu od Jan 2014 vidis aj teraz v letnych mesiacoch,...pretoze teraz by PRVN nemali nacitavat nic,..tak neviem, ze ci su tak nastavene, ....ze ked nic nemeraju neukazuju ani kumulativny zostatok,....alebo mi to ten PRVN neukazuje,...alebo ja hladam zlym sposobom,...aj ked idem podla navodu. Prosim ta mohla by si mi dat vediet, ci vidis kumulativny zostatok pre 2014 na vasom PRVN aj teraz v lete? Dakujem
Kvaka
14.06.14,15:51
Mne ukazuje vždy po stlačení minitlačítka doterajší námer od 1.1.2014, po druhom stlačení mi ukáže námer za rok 2013.
Lulu AlterEgo
14.06.14,15:59
...nam po kratkom stlaceni ukazuje 00000000,...takze sa budem musiet spytat susedov,...ako to maju nastavene oni,...ked som sa na to pytala tej inej firmy, ktora tiez montuje PRVN,....tak sa dost zarazili,..ked som vravela , ze neviem nacitat kumulativny zostatok,...no proste musim hodit rec s nejakym susedom,..kazdopadne dakujem za prispevok....
dodo1001
14.06.14,16:42
Ahoj, píšeš, že máš namontované PRVN s rádiovým modulom. Pri týchto sa displej po cca 40s automaticky vypína, aby sa šetrila batéria. Máš na ňom určite tlačítko, ktoré ak stlačíš, zobrazia sa Ti namerané spotrebované jednotky. PRVN nepodliehajú overeniu. O ich kontrolu môžeš požiadať firmu, ktorá ich montovala. Tá ich pošle na kontrolu výrobcovi, pri neoprávnenej sťažnosti však počítaj s cenou viac ako 200 €. V podstate PRVN porovnáva teplotu na radiátore s teplotou v miestnosti, pomer týchto teplôt prepočíta elektronika v prístroji a výsledok zobrazí na displeji (princíp merania a spôsob prepočtu Ti nikto nepovie, je to firemné tajomstvo). Neviem odkiaľ si, ale skús kamaráta googla a porovnaj si teploty vo Vašom meste za sledované obdobie.
sito
14.06.14,17:13
Nikdy nie je na škodu si skontrolovať vec, ktorá slúži v dome na spoločné užívanie, účel, rozpočítanie spoločných nákladov, však je v tvojom byte. To zariadenie je spoločné, nie je tvoje, ale to číslo? Tiež nie je tvoje, ale má vplyv na tvoju peňaženku, peniaze v nej. Ak ty musíš zaplatiť viac, niekto musí zaplatiť menej, že?

Menili ste v decembri 2012. A od tej istej firmy, taký istý typ ako ste montovali pred 10 rokmi?

A odpisové hárky za dobu činnosti tých PRT máš? Ak, porovnaj ich, tvoj postoj k termostatickým hlaviciam. Teoreticky mohlo byť znemožnené uzavretie ventilu hlavicou a radiátor vykuroval aj keď nemusel, no a ten PRT to zaznamenal.

A tá firma, ktorá ich vyrába, tie PRT, musí poznať ten vzorec, kto iný by ho mal vedieť ako ona nie.

A v ostatných bytoch, alebo porovnateľných, či rovnakých bytoch, aké sú namerané hodnoty? Vykurovanie objektu, domu je spoločná záležitosť všetkých vlastníkov bytov, spoluvlastníkov dome, že?
Lulu AlterEgo
14.06.14,18:02
Ahoj,.... tento bytovy dom je developersky projekt, do 12/2012 sa na rozpocitavanie nakladov na teplo pouzivalo rozpocitanie pomocou rozlohy bytov......K tvojej poznamke - Teoreticky mohlo byť znemožnené uzavretie ventilu hlavicou a radiátor vykuroval aj keď nemusel, no a ten PRT to zaznamenal - Ako si to dnes po roku skontrolujem, ...nie som kurenar,...neviem sa k tomu vyjadrit,...- K tvojej dalsej poznamke - A tá firma, ktorá ich vyrába, tie PRT, musí poznať ten vzorec, kto iný by ho mal vedieť ako ona nie. *** Ano, uz som pisala spravcovi (ktory samozrejme zabezpecoval dodavatela),...nech sa teda vyjadri ten vyrobca,...este mi neodpisal,...neviem ci sa niekedy dozviem tieto informacie, ale dufam ze ano. V kazdom pripade dakujem za prispevok....kazda rada je dobra...aj ked je to ako boj s veternymi mlynmi,...samozrejme druha strana nema zaujem riesit moje dotazy, ked si mozu vyuctovat naklady v neprospech spotrebitela. K hodnotam ostatnych bytov nemam pristup,...na mojom poschodi sa stazovala iba jedna suseda,..ale nemaju zaujem verifikovat dovod na velky nedoplatok za teplo. Vraj mali vysoke nedoplatky aj niektore byty v strednych podlaziach....v strednych bytoch,...kde by nemal byt dovod na zvysenu spotrebu,...kedze maju zo vsetkych stran susedov. A co sa tyka odpisovych harkov PRT, ...ano...udaje ktore poskytla firma, ktora radiovo odcitava PRT sa zhoduju s archivom hodnot ulozenych v PRT :(
Kvaka
14.06.14,18:30
Či sú tie PRVN všetky rovnako "nastavené zle", na spotrebované teplo to nemá vplyv, vy ako dom máte merač tepla na päte domu, to, čo tam merač zaznamená, sa rozpočíta všetkým, podľa vami schválených pravidiel v súlade s vyhláškou. Iba časť toho tepla sa rozpočítava podľa námerov PRVN. Takže to, čo píšeš, citujem: "že mali vysoke nedoplatky aj niektore byty v strednych podlaziach....v strednych bytoch,...kde by nemal byt dovod na zvysenu spotrebu,...kedze maju zo vsetkych stran susedov, to môže mať aj inú príčinu", to nemusí súvisieť so "zle nastavenými PRVN". Iba ak by ste niektorí mali rovnakú chybu, ako je vo vašom PRVN. Treba sa opýtať tých susedov, čo mali vysoké nedoplatky, aké mali oni námery vo februári a marci 2013 v porovnaní s týmto rokom. Ale to by mal dať správca preveriť. Ak je rozdiel iba u teba, niekde bola chyba u teba. Ak je to rovnaké u všetkých, tak to nerieš. Nastavenie PRVN menili v apríli a chyba sa prejavila rovnako u všetkých.
Lulu AlterEgo
14.06.14,19:20
...no bohuzial k vysledkom nameranych hodnot u niektorych susedov sa je tazko dostat,...lebo info ze s velkym nedoplatkom skoncili aj niektore byty v strede domu bola iba vseobecna,...nikto sa nesnazi dat susedov dokopy,..ani zverejnit vysledky merani .aby sa vyjasnilo, kde mohla byt chyba a niektore namerane hodnoty neumerne velke oproti priemernym hodnotam.
Samozrejme ludia s preplatkami si myslia, ze je do toho lepsie nezabrdat,...lebo co ked by sa im nahodou znizila vyska preplatku,...ale podla mna,...ked ma niekto zle vypocitany vysoky nedoplatok, cize vasci ako mal byt v skutocnosti,...potom tato skutocnost v nastavenom pomere pri kalkulacii ovplyvnuje aj vysku preplatku,...teda vyska preplatku by bola vacsia, ak by sa inemu susedovi, ktory mal nedoplatok, tento nedoplatok vyratal spravne, cize ponizil. V niektorych pripadoch sme si dokonca nasli chyby vo vyuctovani,...ako zle koeficienty znevyhodnenej polohy alebo nezhoda nameranych hodnot v archive v PRVN s hodnotami pouzitymi pri rocnom vyuctovani,....samozrejme v neprospech spotebitela. Mimochodom nevie nahodou niekto, ci po reklamacii musi spravca vyhotovoit nove vyuctovanie,...alebo ma povinnost iba opravit chybu vo vypocte a rozdiel zahrnut do vyuctovania v buducom roku?
dariusko
14.06.14,19:56
Tu čo majú PRVN je prvé ťuknutie 5 pomlčiek
druhé kumulatív od nového roku aj predvčerom som videl

prestaň na chvíľu riešiť svoj a zisti, či mali viacerí / všetci tie 2 mesiace vysoké
Lulu AlterEgo
16.06.14,04:51
prosim Vas mohol by niekto uviest ake hodntoy sa mu zobrazuju pri vyvolani mesacne nacitanych hodnot spotreby dielikov z archivu PRVN/meraca, su to kumulovane napocty ku koncu mesiaca od zaciatku roka,...alebo iba konkretny pocet naratanych dielikov za dany mesiac?
Lulu AlterEgo
16.06.14,04:53
prosim Vas mohol by niekto uviest ake hodntoy sa mu zobrazuju pri vyvolani mesacne nacitanych hodnot spotreby dielikov z archivu PRVN/meraca, su to kumulovane napocty ku koncu kazdeho mesiaca od zaciatku roka,...alebo iba konkretny pocet naratanych dielikov za dany mesiac?
Dakujem
sito
16.06.14,05:04
Tak ako píšeš, od nuly a na konci mesiaca zaznamená stav, celkový. Hodnotu na jednotlivé mesiace si musíš vypočítať sama. Na konci roka je zvlášť zaznamenaná hodnota ako je na konci decembra.

A Typ merača, aký máš?
.
Lulu AlterEgo
16.06.14,06:32
Ja sa snazim dokazat,...ze po namontovani PRVN/meraca,...to ukladalo tak ako ty vravis,...kumulativne ku koncu kazdeho mesiaca,...ale potom ako dodavatel prisiel akoze iba zmenit nastavenie PRVN,...aby sa data dali radiovo odcitavat,...sa nahle zacali hodnoty zobrazovat iba za konkretny kalendarny mesiac....Ked som sa na to ohradila,...ze ci sa tam nestala chyba,...tak som dostala iba velmi strucnu odpoved,...ze to s tym nema nic spolocne....a namerane hodnoty su v poriadku.....bez toho aby mi to nejako dalej vypodkladovali. ....Tak si zhanam argumenty. Bohuzial vysoke nedoplatky mali iba niektory susedia,...nedostala som vsak info ktori,....tak sa snazim preverit kazdu malickost,...Lebo u ineho dodavatela, ktory ma tiez podobny predmet cinnosti,...ako dodavatel, ktory montoval PRVN som si overovala princip pracovania PRVN,....a zdalo sa im dost neuveritelne,..ze PRVN ukazuje v archive iba hodnotu za dany mesiac,...nie kumulovanu hodnotu....Takze boj na macku a mys pokracuje.....V kazdom pripade,...velmi pekne dakujem za prispevok.