Lulu AlterEgo
14.06.14,08:26
Niekde na internete som nasla nasledovnu smenicu =

15. Odčítanie a kontrola meradiel sa zabezpečuje podľa týchto zásad:

a) Kontrolu bytových vodomerov na TÚV, SV a PRT vykonávajú poverení zamestnanci OSBD Nitra.
b) Kontrola meradiel môže byť uskutočnená na podnet konečného spotrebiteľa alebo družstva.
c) Za účelom kontroly bytových meradiel alebo ich odpočtu je povinný konečný spotrebiteľ sprístupniť byt podľa § 17, ods. 5 a § 18 ods.6 Zákona 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike.
d) Odčítaním meradiel v bytoch najmenej 1 x ročne (na konci zúčtovacieho obdobia) je zmluvne poverená organizácia, ktorá vykonáva pre družstvo aj rozúčtovanie nákladov za tepelnú energiu na vykurovanie, dodávku TÚV a SV.
e) Odčítanie meradiel v bytoch, kde nie je odpočtom poverená iná organizácia, zabezpečí OSBD Nitra prostredníctvom splnomocnených zástupcov vlastníkov, prípadne prostredníctvom poverených zamestnancov.
f) V odôvodnených prípadoch ( napr. pri zmenách cien ) sa vykonávajú mimoriadne odpočty aj v priebehu rozúčtovacieho obdobia.
g) Konečný spotrebiteľ je povinný pri odpočtoch meradiel v byte prekontrolovať odčítané stavy vodomerov, PRT a svojim podpisom potvrdí odčítací protokol. Obdrží kópiu odčítacieho protokolu ihneď po odpočte meradiel a jeho podpise. Konečný spotrebiteľ je plne zodpovedný za správnosť odčítaných údajov.
h) Konečný spotrebiteľ je ďalej povinný požadovať pri poškodení meradla odčítacou službou uviesť túto skutočnosť do odčítacieho protokolu.
:confused: Kedze si nepamatam, ze by ma na niekto kontaktoval na kontrolu a podpis protokolu odpoctu vodomerov,...vedel by mi niekto poradit, ze ci vyssie uvedene vyplyva zo zakona alebo si Bytova sprava moze individualne urcit tieto pravidla, to znamena , ze nemusi zo zakona vyzvat obyvatelov aby protokoly odpoctov podpisali?

Dakujem
Lulu AlterEgo
14.06.14,06:48
Ty si si to docital???,....myslim,...ze som jasne napisala, ze ma nikto nekontaktoval aby som nieco podpisala. Vodomery su v stupacke na chodbe,...takze k nim maju pristup. Moja hlavna otazka je ci spravca musi mat tento protokol zo zakona alebo nie? Nabuduce sa prosim nevyjadruj,...ak nemas odpoved na konkretnu otazku. Dakujem !
dariusko
14.06.14,06:55
Nepíš také sprosté dlhé = prečítam :D
Jasne správca musí mať podklady z odpočítania (btw aj ja som správca :D) , z čoho by inak robil vyúčtovanie

Ale asi to NEBUDE protokol
Protokolom by som nazval papier z oprávnenej organizácie, keby sa ti zdalo, že vodomer zle meria a žiadala o jeho preskúšanie - - platí to ten, ktorý nemá pravdu

PS
Takže najprv :
Používaj správne termity

a až potom píš " Nabuduce sa prosim nevyjadruj "
dariusko
14.06.14,06:58
Nebuď fajnová

osobitnú žiadosť by si chcela ?

na veľa vecí zákon hovorí : "obvyklým sposobom"

Poznám v BD 1 vchod (č. 20)
- vyvesia hociaká oznam / papier / zápisnicu
- do pol dňa je strhnutý
Lulu AlterEgo
14.06.14,07:22
Mna nezaujima ci bol na dverach oznam,...alebo nebol. Aj ked viem, ze nebol...lebo oznamy citam a navyse pri takychto akciach nam zasielaju aj emaily. Mna zaujima zakon...a na to ze si aj ty spravca, by si mal takuto otazku brat ako banalitu a bez problemov odpovedat. Mimochodom odbocujes od temy,...zacinam uvazovat, ci si nepisem s nasim spravcom,...ten ma tiez trapne argumenty. Ked sa ti nechce citat dlhe komentare,...tak sa nevyjadruj,...ale ocividne aj tak nemas co ine na robote.
dariusko
14.06.14,11:16
asik ty nemáš čo robiť, keď sa pýtaš také hovadiny :

""
si nepamatam, ze by ma na niekto kontaktoval na kontrolu a podpis protokolu odpoctu vodomerov,...vedel by mi niekto poradit, ze ci vyssie uvedene vyplyva zo zakona alebo si Bytova sprava moze individualne urcit tieto pravidla, to znamena , ze nemusi zo zakona vyzvat obyvatelov aby protokoly odpoctov podpisali?
""

teľa

Ty by si vari chcela , aby zákon uložil správcovi, aby
- každého vlastníka INDIVIDUALNE kontaktoval
- VYZVAL k podpisu "" prepytujem protokolov" o odpočte
- a potom v tebou určenom termíne by ti ich doniesol k tvojmu láskavému podpisu :D :D
dariusko
14.06.14,11:18
Nenapadlo ťa , že v tomto je nad 3/4 zo zákona ?????????????

pozri si 182 :D
1993 !!!!!!!!!!
Lulu AlterEgo
14.06.14,15:55
Ty si tupy jak hrdzava kolajnica,...Ked to nie je protokol,....tak ako by si to nazval ty,....podla odbornej spravcovskej terminologie,...ved sa vyjadri.....
Kvaka
14.06.14,16:06
To, čo si ty našla, je smernica konkrétneho správcu (asi). Našla som ju. Určuje postup Okresného stavebného bytového družstva v Nitre, ako priameho odberateľa rozpočítavania nákladov, tepelnej energie na vykurovanie, spotrebu TÚV a SV pre konečného spotrebiteľa.
Je tam napísané, že záväznosť " Smernice" je daná všeobecnými právnymi normami - Zákonom č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. Zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov v znení neskorších noviel , Vyhláškou č. 630/2005 Z. z. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Zákonom č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, Vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR, č. 397/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodanej verejným vodovodom a množstvom vypúšťaných vôd, o spôsobe výpočtu množstva vypúšťaných odpadových vôd, a o smerných číslach spotreby vody, Zákonom č. 142/2000 Z. z. o metrológii, zmluvou o výkone správy.

Takže ak si oni v zmluve tieto veci okolo rozpočítania nákladov takto dali na papier, je vcelku dobre.

No a či tie hárky s menami a číslami vodomerov a s dátami odpisov vody, čo s nimi chodia po bytoch zástupcovia vlastníkov bytov sa oni rozhodli pomenovať "odčítací protokol", nie je podstatné. Mohli si tak odsúhlasiť. Podstatné je to, že všetci vlastníci bytov tieto odčítané stavy potvrdia svojim podpisom na tých hárkoch.
Lulu AlterEgo
14.06.14,16:16
No ale my sme svojimi podpismi urcite nic nepotvrdzovali,..vy to potvrdujete podpisom tiez kazdy rok....? Takze to chapem spravne, ze spravca nedodrzal v tomto smere zakon? Niektori susedia sa totiz stazovali,...ze maju na vyuctovani aj dost velke nedoplatky za vodu,...tak ma napadlo, ze keby som to nepodpisala iba ja,...tak aspon suseda by si bola vedoma ,...ze trebars mala vacsiu spotrebu vody,....keby jej dal niekto podpisat stavy vodomerov...Takze kludne spravca aj v tomto smere mohol urobit chybu....
Kvaka
14.06.14,16:22
My podpisujeme vždy, potvrdzujeme tým správnosť odčítaných údajov. Už sa stalo, že vlastník podpísal, ani neskontroloval, ale pri odpisovaní stavu vodomeru zástupca omylom odpísal stav s osmičkou na začiatku namiesto šestky. Keďže to "bilo do očí", tak sa ešte raz vykonal odpočet, kde sa potvrdila chyba.
Lulu AlterEgo
14.06.14,16:33
Dakujem za info...kedze byvame v dome,...ktory bol jednym z developerskych projektov,..a posledne byty sa predali len nedavno.....mnoho ludi ma svoje vlastne byvanie prvy krat,...takze im ujdu mnohe detaily,..ktore su pre obyvatelov z inych bytovych domov uplne samozrejme....
sito
14.06.14,18:26
Každy správca má svoju smernicu, OSBD pre svojich členov. OSBD Nitra musímať s každým domom, ktorý spravuje s jeho spoluvlastníkmi, vlastníkmi bytov zmluvu o výkone správy.

Samozrejme, že musí byť v súlade so Zákonom 182/1993, Zákonom 657/2004, a ich novelami, tiež vyhláškami 630/2005 a 358/2009. Horšie je to, že žiadny zákon neuvádza podmienky ohľadne rozpočítania nákladov za pitnú, studenô vodu. Teda len v zmluve môžu byť dohodnuté.

V 182 je len toto.

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných zariadení domu,
Lulu AlterEgo
14.06.14,19:34
Dakujem za prispevok,...ak spravca teda moze len opisat aktualne stavy vodomerov bez pritomnosti vlastnika,... teda hodnoty uz nikto nekontrolue,...potom tam moze vzniknut priestor na chyby,..ktore sa uz nedaju spatne dolozit,...vlastnik nema kopiu nameranych stavov, takze mozno si moze vyziadat harky s odpisanymi hodnotami a nasledne sa modlit aby to bolo na vyuctovani zhodne. Ak ovsem chyba nastala uz pri odpise....zostava mu uz len suhlasit s pouzitymi udajmi :)
dariusko
14.06.14,19:58
dobré ráno stará mama :D
dariusko
14.06.14,20:00
a čo nezájdeš za správcom
doma si pozrieť vodomery
odčítaš pol roka
a on by ti mal ukázať spatne ako mu nadvazujú stavy a z nich spotreby

čo je na tom také ZLOŽITÉ ?????????? :D :D
dariusko
14.06.14,20:02
Odpisový hárok / lístok
podľa toho, či pre vchod, alebo byt
dariusko
14.06.14,20:12
1, za zhodu by sa mal modliť správca a NIE vlastník
2, ak nastala chyba pri odpise (a nebol menený vodomer), dá sa to ľahko spatne kontrolovať
prinajhoršom urobiť odborný odhad

PS1
Ja som vlani po dohode s vlastníkom dal priemer za BD, lebo boli zamenené studený a teplý vodomer

PS2 Kamarátka sa mi vlani sťažovala, že mávala preplatok a za 2012 jej nedoplatok došiel cca 170 evri
zabehol som za technikom BD / skontroloval/našiel chybu / opravil
preplatok bol cez 200

PS3
na kúrení sa mi pred rokom sťažoval
- že skoro žiadny preplatok (a že ani nekúri)
- vravím prídu chlapci / odčítajú trubičky (odvtedy už majú rádiové ) / zapíšu / vy podpíšete / prinesú mi
- a ja verím, že to je dobre


- a on, že má také divné dioptrie , že nevidí, čo podpisuje :D :D

No nekúp to !!!!!!!!
misoft
15.06.14,08:42
Hele Lulu - môže sa stať chyba pri odpise - ale! Nabudúce bude odpis v poriadku a zrazu bude spotreba menšia.... a je preplatok.
Stalo sa i mne - miesto 1 videl 4 - a hneď bolo o 30 kubíkov viac. Ja som si to tiež poriadne neskontroloval (moja chyba) - nedoplatok som zaplatil - no pri ďalšom odpise (už poriadnom a skontrolovanom) - bol preplatok jak noha (a dokonca mi vykompenzoval i ten nedoplatok).
Je pravda, že by sa to malo kontrolovať, podpisovať (tým potvrdzuješ správnosť) - ale ruku na srdce - koľkí to tak robia?
Uvedom si jedno - pokiaľ sa meradlo nemení - ak je raz "nameraná" zvýšená spotreba chybným odpisom, nabudúce už bude nameraná "úspora" správnym odpisom....
kopretinka
15.06.14,08:47
citujem ťa:.ak spravca teda moze len opisat aktualne stavy vodomerov bez pritomnosti vlastnika,..pýtam sa,ako môže správca opísať bez prítomnosti vlastníka?on má kľúče od tvojho bytu a chodí si tam,kedy chce?
Lulu AlterEgo
15.06.14,09:58
...Ahoj,. ...spravca nema kluce od mojho bytu,...stupacky kde su vodomery kazdeho bytu su na chodbe, volne dostupne...
sito
15.06.14,10:10
Kvetinka,

kardinálna otázka, ako sa môže niekto domáhať získať osobné údaje, niekoho, ktoré zaznamenávajú, monitorujú spoločné zariadenia v dome, v bytoch?

Veď ani do stanu, obydlia nemôže vstúpiť, kto chce ak kedy chce.

Ústava SR.

Čl.21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

Zákon? Aký? Osobitný? Občiansky?

Veci a práva

§ 118

(2) Predmetom občianskoprávnych vzťahov môžu byť tiež byty alebo nebytové priestory.

§ 125

(1) Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom.

Osobitný je 182/1993, § 11, odsek 3.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

--- Po technickej stránke sa domy stavali tak, že prívod vody do bytu bol riešený spoločne, cez stúpačky v byte. Samozrejme, že keď zákon ustanovil povinnosť ustanoviť montáž vodomerov v dome, kde inde by mali byť ako v dome? Byty sú tiež dom, jeho časť priestoru domu, že? ---

Komu náleží, kto, čo či vlastní byt? A kto zariadenie, ktoré v konkrétnom byte slúži ako že ... na spoločné užívanie, účel domu.

§ 2

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä ...

--- Že by tá menšina mala ten názor, že len tí ostatní sú osobitní, ohradení od nich, majú svoje geto? ---
kopretinka
15.06.14,10:15
sito,načo tieto traktáty,stačí,keď si prečítaš odpoveď nad tebou.
sito
15.06.14,10:18
LULU, vyzraď kde ste už nie za OPICAMI, že ste vpredu.
sito
15.06.14,10:27
Správne kopretina, a čo čas, časový sled? Nestihol som, ale je správny, postupný.

Porada ešte nie je na takej úrovni, že keď niekto píše, že iný, poraďák tiež nepíše, a ak stihne svoje písanie vycapiť skôr, o sekundu, či dve?

Tak by to malo byť, ako u elektriny, pred bytom, obydlím, stanom. Ale stať sa môže všetko, či nie? Teda všeličo?