enida
14.06.14,10:59
Dobry den,

takze, situacia je asi takato:

Este v roku 2010 som robila u zamestnavatela, ktory mi z hrubej mzdy riadne a normalne strhol odvody, avsak urobil chybu a poukazal ich nespravnej poistovni. Zdravotne odvody tym padom skoncili vo VsZP. V roku 2011 mi prisiel vymer nedoplatkov z poistovne Dovera.

Vymer som namietala, zdravotnej poistovni som situaciu vysvetlila a dodala im vsetky potrebne podklady (vratanie Potvrdenia o zrazenych preddavkoch od vtedajsieho zamestnavatela). Namietka mi bola uznana s tym, ze mi prisiel dalsi vymer nedoplatkov, ktory predchadzajuci vymer zrusil v plnom rozsahu Citujem:
"Ku dnu vydania tohto noveho vykazu nedoplatkov, zdravotna poistovna neeviduje voci platitelovy pohladavky predpisane zrusenym vykazov nedoplatkov c.... "

Pred par tyzdnami som si sla do poistovne pre novy zdravotny preukaz a bolo mi oznamene, ze som vedena ako dlznik z roku 2010 (ta ista suma ako v prvom vymeri). Podala som ziadost o urychlene doriesenie neopravneneho vedenia ako dlznika, Odpoved mi prisla z predexekucneho oddelenia poistovne, v zmysle: dlzna suma bola vypocitana spravne. Taktiez svietim na internete ako dlznik v zozname dlznikov s tym, ze mam narok len na neodkladnu zdravotnu starostlivost...

Moja otazka;
Da sa poistovna zazalovat za poskodenie dobreho mena, branenie opravneneho pristupu k zdravotnej starostlivosti na ktoru mam narok, neopravnene stazenie pristupu k uverom?
Alebo ako sa mam branit voci tomuto postupu?
Nasiel by sa tu ochotny pravnik ktory by mi pripadne pomohol spisat podanie na sud? Z hladiska nalezitosti... a toho co mam vlastne ziadat.

Poznamka: ak by chceli, tie peniaze mohli mat uz stokrat vymohnute do byvalej firmy alebo od VsZP.... ale nie, oni idu strpcovat zivot mne...

dakujem
misoft
14.06.14,09:50
Zadaj podnet NBS - Národná Banka Slovenska - tá má zo zákona dohľad na poisťovňami (i zdravotnými), nakoľko sa tam pracuje s financiami.....
http://www.investujeme.sk/dohzad-nbs-najviac-staznosti-je-na-poistovne/
http://www.nbs.sk/sk/o-narodnej-banke/kontakty
Peggynka
14.06.14,12:02
Ja by som postupovala takto: do poisťovne sťažnosť (samozrejme doporučene!) s uvedením,že dávaš na vedomie ÚDZS (jednu kópiu taktiež doporučene zaslať ÚDZS).Myslím,že ÚDZS je ten,kto má nad zdravotnými poisťovňami dohľad.Mali by ti odpovedať do 30 dní.Ešte otázka (ak tomu dobre rozumiem),VšZP vrátila peniaze Dôvere? Riešila si to vo VšZP (resp. zamestnávateľ,ktorý urobil chybu)?
Peggynka
14.06.14,12:11
misoft
14.06.14,15:02
Písal som vyššie - okrem toho nech zašle podnet NBS - tá má dohľad na poisťovňami (i zdravotnými) - po finančnej stránke, nakoľko poisťovňa má klientov, ktorí majú u nich tzv. účty na ktoré prichádzajú peniaze.
Chobot
14.06.14,17:22
Misoft, NBS nevykonáva dohľad nad zdravotnými posťovňami. Orgánom dohľadu pre zdravotné poisťovne je Úrad pre dohľad nad zravotným poistením. Takže na NBS nie. Možno na UDZS.
Chobot
14.06.14,17:24
Misoft nieee. NBS nie, ani po finančnej stránke. Neviem, o akých účtoch píšeš, ale v NBS nemajú zdravotné poisťovne účty.
veronikasad
14.06.14,17:47
Chybu urobil zamestnávateľ Odstránil ju ? Keď ti prišiel prvý výmer, upozornila si na to vtedajšieho zamestnávatela ?
veronikasad
14.06.14,17:49
Poriadok s platbami musí urobiť zamestnávatel. (vyžiadať vrátenie preplatku z VšZP a zaslanie úhrady do ZP Dôvera), ak enida nezabudla nahlásiť zmenu poisťovne zamestnávatelovi.
Peggynka
14.06.14,18:23
Ja tiež nerozumiem,ako môže byť ona dĺžnik.
Chobot
14.06.14,19:02
A si si istá, že je to dlžné poistné za obdobie, kedy si bola zamestnanec? Lebo nechce sa mi veriť, že by Dôvera vymáhala od teba poistné, ktoré vlastne dlhuje zamestnávateľ. JA by som to na tvojom mieste skúsil ešte raz preveriť osobne v poisťovni, ktoré mesiace nie sú uhradené. Skôr si myslím, že si neuhradila niektoré poistné, kedy si bola ako samoplátca alebo SZČO
enida
15.06.14,04:37
Dakujem, rozhodla som sa, ze budem postupovat takto: UDZS - media - pravnik - sud. Uvidim co sa podari....
enida
15.06.14,04:37
tak tomuto ani ja vobec nerozumiem, ved to je to. a navyse, ked mi ten vykaz sami zrusili...
enida
15.06.14,04:40
ano, som si ista. cely rok som bola len zamestnanec (365 dni v roku) . dokonca som ani poistovnu nemenila, stale mam tu istu. suma navyse presne zodpoveda sume preddavkov na zdravotne odvody zrazene zo mzdy.
enida
15.06.14,04:41
byvaly zamestnavatel sa choval ako vos pod chrastou... od neho akosi nikto nic nechcel (teda okrem mna), tak co by mal...
veronikasad
15.06.14,05:21
Nezdá sa mi, že ak ide o nedoplatok zamestnávatela, že ho ZP vymáha od teba. Zisti, či nie si za toto obdobie vedená v ZP ako samoplatitel. (zamestnávatel ťa do ZP Dôvera vôbec neprihlásil)
veronikasad
15.06.14,05:29
Výkaz ti zrušili, lebo zrejme vyzvali na vysporiadanie zamestnávatela. Zamestnávatel zrejme nereagoval, ty obdobie nemáš pokryté, tak zodpovednosť znovu presunuli na teba, aby si si to dala do poriadku. Skús ísť osobne do VšZP alebo zavolaj na ich infolinku, a zistiť ako to dať do poriadku.
Peggynka
15.06.14,05:38
Skús ešte najprv VšZP,či tie peniaze vedú-urýchliš tento proces vysporiadania,v tejto motanici nekompetentnosti je v tvojom záujme,aby sa to vyriešilo čím skôr.
misoft
15.06.14,08:13
OK! Beriem späť. Ale je tu ešte jedna štátna inštitúcia - ministerstvo financií - a to už na zdravotné poisťovne dohliada....
kopretinka
15.06.14,08:28
ja nechápem,čo ty s tým máš,veď si bola zamestnanec.......:eek:
Janiela
15.06.14,08:31
enida, ja ti verím, dosť mojich známych malo ten istý problém, niektorí z nevedomosti dlh za zamestnávateľa uhradili, iný doniesli na poisťovňu kópiu svojej zmluvy a jej ukončenie, dokonca poisťovňa žiadala aj zápočtový list. Zanes tieto kópie aj ty a k tomu dolož všetku písomnú dokumentáciu s poisťovňou. Aj veronikasad ti dobre radí, upozorni aj bývalého ZĽ - samozrejme doporučene. Hlavne komunikuj s poisťovňou, aby sa nemohli vyhovárať na tvoju nečinnosť. držím ti prsty a želám pevné nervy
enida
15.06.14,08:36
to vsetko som im tam poposielala uz v roku 2011, kedy mi ten dlh oficialne, novym vymerom zrusili... napriek tomu som vedena v zozname dlznikov.
avalik
15.06.14,08:44
enida, a komunikovala si pisomne aj so zamestnavatelom? ziadala si ho o napravu? ako ti pisomne odpovedal?
misoft
15.06.14,08:52
Niekedy sledujem Fokus - a bol tam raz rozoberaný podobný prípad. Zástupca poisťovne povedal - pokiaľ zamestnanec riadne odvádzal odvody a má to zaznačené i vo výplatnej páske (teda povinné odvody zamestnávateľom) - nemal by NIKDY byť vedený ako dlžník, pretože to bolo povinnosťou zamestnávateľa. Teda ak máš všetko zaznačené - choď do ZP a znova zdokladuj. A zároveň im pohroz, že podáš na ZP žalobu. Ty ako zamestnanec si si svoje splnila, zamestnávateľ si svoju povinnosť nesplnil a poisťovňa je POVINNÁ to vymáhať od neho - nie od teba. A už v žiadnom prípade ti nesmie z toho dôvodu byť odmietnutá zdravotná starostlivosť - či už tá základná, alebo i viac.
Boli ti dané rady - postupuj podľa nich - a len TVRDO po nich - nie je možné, aby za šlendriánstvo zamestnávateľa/podnikateľa trpel ten, ktorý za to nemôže a všetko si splnil.
Peggynka
15.06.14,09:00
Podľa tohto môžeš na nich podať aj trestné oznámenie:
Do kolízie s legislatívou však poisťovňa príde, ak zverejní meno dlžníka neoprávnene. V súlade s Občianskym zákonníkom sa môže fyzická osoba domáhať ochrany svojho mena, a to odstránením zo zoznamu alebo verejným ospravedlnením.
Ak bola „v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti“, môže žiadať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. No musí preukázať, že ujma vznikla a že jej rozsah zodpovedá sume, ktorú si nárokuje.

Myslím,že sa môže stať,že z tohto dôvodu(že si v zozname dĺžnikov),by ti napr. neposkytli zdravotnú starostlivosť.
kopretinka
15.06.14,09:03
podľa mňa nejaká nekompetentná osoba ju zaradila medzi dlžníkov a teraz neni nikoho,kto by tento lapsus opravil....lebo šak vieme,aké trúby tam pracujú.......
enida
15.06.14,09:41
komunikovala som s nim e-mailovo s tym, ze sa tvaril ze on s tym nema nic spolocne ze si to mam vybavit sama s Doverou a VsZP. Dokonca co mam informaciu, sa ani neunuval poziadat o navratenie preplatku VsZP... vtedy sa Dovera tvarila ustretovo a chceli to riesit, a doteraz som vlastne zila v tom ze vsetko je vyriesene.
enida
15.06.14,11:01
takze asi som sa dopatrala preco to zasa odo mna vymahaju. V ORZ2012 ktorym upravil ORZ2010 totiz akosi byvaly zamestnavatel neuviedol tuto sumu ako podlznost za zamestnanca, ktoru dlzi. Uviedol iba za seba ako zamestnavatela :O
Katy a R
15.06.14,11:23
z tvojho doplnenia je jasné, že chyba je na strane zamestnávateľa . Ja by som poslala sťažnosť a žiadosť o nápravu cez EP do dôvery (vybavujú rýchlo) - priložiť dokumenty o zamestnaní (o zaplatení poistného zo mzdy), resp uviesť, kedy presne si ich poslala.
no a či už aj tú žalobu podáš ... ? skôr na zamestnávateľa!
doplním: samozrejme, treba skontrolovať, či nebol nejaký nedoplatok v RZZP aj za zamestnanca - napr z dôvodu "kolísavého" príjmu ...
veronikasad
15.06.14,11:25
Čo je to za skratku ORZ ?
Katy a R
15.06.14,11:27
asi myslí zučtovanie
veronikasad
15.06.14,11:30
Ak nemala v žiadnom mesiaci príjem vyšší ako max.VZ, RZZP sa predsa nerobilo, ani nerobí.
Neplatenie odvodov zamestnávatela nie je dôvodom na vykonanie opravného RZZP (ak to je skratka ORZ)
Katy a R
15.06.14,12:01
ved či nakoniec nebude tam pes zakopaný ... rzzp a kolísavý príjem?
avalik
15.06.14,13:50
no ak sa chces sudit, potrebujes mat pisomnu dokumentaciu ... emaily vacsinou nestacia, takze si najdi pravnika a ries to
enida
16.06.14,10:48
takze som poslala oficialnu namietku, nejake tie rozhorcene mejly, volala do VsZP (kvoli potvrdeniu ze o preplatok moze poziadat jedine byvaly zamestnavatel) a mam uz takmer pripravene podanie na UDZS.

a dakujem vsetkym za rady, ste super :)
enida
16.06.14,10:52
vykaz, ktorym zrusili predchadzajuci vykaz, mi nemohli zrusit bez toho, aby oficialne vydali novy vykaz. a ten nevydali. takze - pravne nemaju v rukach nic, na zaklade coho by ma mohli oznacit za dlznika.
enida
19.06.14,10:21
takze UDZS uz zacal vykon dohladu v danej veci
enida
19.06.14,10:23
v elektronickej pobocke mi pise ze "za dane obdobie za vas platil odvody zamestnavatel XY". takze som tam nahlasena ako zamestnanec.
RZZP som musela robit kvoli este predchadzajucemu zamestnavatelovi (mala som toho roku dvoch za sebou nasledujucich), to je vsak vsetko ciste aj z mojej aj z jeho strany.
enida
19.06.14,10:28
pisomnu dokumentaciu mam myslim pomaly lepsiu nez samotna poistovna.. teda ako inak by mohli vymahat odo mna dlh na zaklade nimi zruseneho vykazu nedoplatkov?
enida
19.06.14,10:33
chyba je na strane zamestnavatela a poistovne. staznost a ziadost o napravu cez EP do dovery mi bola zamietnuta odpovedou, ktora je skor vysmechom ako odpovedou. vsetky doklady maju a poslala som ich znova.
s vtedajsim zamestnavatelom nic nemam, zo zakona ma on povinnost platit za mna odvody. ak tak neurobil, moze sa s nim sudit poistovna, ale nie ja.
misoft
19.06.14,16:22
Poriadne trúby - priam heligóny a suzafóny (alebo aj bombardóny...)
veronikasad
19.06.14,16:24
Dušan, zbytočne nadávaš na "trúby" v ZP Dôvera, ak chybu urobil zamestnávatel a zrazené poistné poslal do VšZP. Pravdepodobne v ZP Dôvera nie je ani prihlásená ako zamestnanec. Preto ZP vymáha nedoplatok od poistenca, keď na základe prac.zmluvy zamestnávatel nereaguje.
misoft
19.06.14,16:30
Lenže ona písala, že to v poisťovni vysvetľovala a dokladovala - a poisťovňa sa toho chytiť mala - teda hodiť question na VšZP - či tam niečo nelieta, question zamestnávateľovi - ale nie obháňať poistenca, ktorý si splnil všetko - a za odvody zamestnanca je zamestnávateľ zodpovedný - takže tie dychové nástroje tam pasujú....
veronikasad
19.06.14,16:33
Bohužial, to si musí vybaviť zamestnávatel. Vyžiadať vrátenie platby z VšZP (neviem či už nie je preplatok premlčaný) a poslať platbu do ZP Dôvera. Ak by bola v ZP Dôvera prihlásená, tak nedoplatok poisťovňa vymáha od zamestnávatela, ale zrejme to tak nie je a zamestnávatel s Dôverou nekomunikuje.
enida
19.06.14,16:56
do poistovne som bola prihlasena zamestnavatelom (asi dodatocne), ale prihlasena tam na to obdobie som (vidim to v elektronickej pobocke). neviem presne co tam nastalo aka komunikacia medzi tymi dvoma v roku 2011 ale nejaka tam urcite bola pretoze som bola tlacena byvalym zamestnavatelom aby som si to zaplatila do poistovne ja a ze potom mi to niekedy, ked raz dostane peniaze spat z VsZP, preplati.. co som samozrejme razne zamietla. na 90% by som tie prachy uz tak lahko neuvidela. zamestnavatel vsak uviedol vo svojom vykaze len svoju cast odvodov a moju nie. a to je dovod preco to znova otvorili. namiesto toho aby mu to vratili a ziadali doplnenie a zaplatenie, pretoze doklad o zrazenych odvodoch z mojej vyplaty mali vtedy uz v rukach.
veronikasad
19.06.14,17:13
V tom prípade nie si dlžnik ty, ale tvoj zamestnávatel a nemáš čo figurovať v evidencii dlžnikov. Podaj podnet na Úrad na dohlad nad zdr.starostlivosťou.
enida
19.06.14,17:22
uz sa stalo a uz zacali dohlad :) hmm hadam to daju do poriadku co najskor... normalne mam obavy ze co ked budem potrebovat ist k doktorke...
veronikasad
19.06.14,17:33
Dúfam, že to dobre dopadne. Asi by si sa mala istiť a pýtať si z Dôvery (alebo z UPDnZS?) potvrdenie potvrdenie, že prebieha spor so zamestnávatelom
enida
30.06.14,06:47
dockala som sa. pravdepodobne pomohol UDZS a poistovna ma vynala zo zoznamu dlznikov. sucha sprava bez ospravedlnenia zo strany poistovne. akurat rozmyslam ci je tam iba ta jedna pracovnicka tak neskutocne neschopna alebo ich je tam cele hniezdo...
misoft
30.06.14,12:50
Rada: zmeň poisťovňu....