Ľubomír Tiger Domaracký
14.06.14,18:01
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. V máji roku 2013 som kúpil byt. Tento rok nám prišlo ročné vyúčtovanie a preplatok 175,-€. Predchádzajúca majiteľka však požiadala o prerozdelenie. Následne nám prišlo to prerozdelenie, pričom predchádzajúca majiteľka má nedoplatok 420,-€ a ja preplatok 600,-€. Je tu však problém, ona to odmieta zaplatiť, lebo v byte mala nájomníčku, takže chce aby tento nedoplatok zaplatila nájomníčka, o čom však pochybujem že to zaplatí. A mne na bytovom družstve povedali, že dokedy nebude vyplatený nedoplatok tak mne do vtedy nezaplatia môj preplatok. Prečo je to tak? Zase ja ako tretia osoba čo s týmto nedoplatkom nemám nič spoločné nato doplácam. Ako prinútiť predchádzajúcu majiteľku aby to vyplatila? Veď ona nech si tie svoje problémy rieši sama, nech si svoje peniaze potom vymáha. Ale čo ja? keď sa bude súdiť niekoľko rokov tak ja svoje peniaze do vtedy neuvidím? Ďakujem za rady.
Chobot
14.06.14,16:40
Ty nemáš s tou bývalou majiteľkou nič spoločného - ty nezodpovedáš za jej dlhy za užívanie bytu. Správca je povinný ti tvoj preplatok vyplatiť a vymáhať nedoplatok od nej.

To bolo A. Na druhej strane treba povedať aj B: Môže sa stať, že celkové nedoplatky budú v dome vyššie, ako sú preplatky. V takom prípade správca, ak dom nemá dostatočnú rezervu, nemá ako vyplatiť preplatky (nemá z čoho). On nie je povinný úverovať bytový dom, on len spravuje ich prostriedky a majetok. V takom prípade by nevyplatenie preplatku bolo opodstatenené.

Nemyslím si ale, že nedoplatok 420 EUR by bol tak veľký, aby ho správca nemohol z prevádzkových prostriedkov domu vyplatiť. Teba nemusí zaujímať, že niekto iný má nedoplatok (teda zaujímať by ťa to malo, lebo tým pádom aj ty ho úveruješ a je aj v tvojom záujme, aby si dlh vyrovnal - ale nie v súvislosti s tvojim preplatkom), ty máš preplatok, a pokiaľ má bytový dom prostriedky na prevádzkovom účte, tak ti je správca povinný tento preplatok vyplatiť.

Ak máš vyúčtovanie, na ktorom je uvedený preplatok, môžeš kľudne dať návrh na súd, aby ti ho vyplatili.

Správca mu čudné praktiky. Keby ti aspoň povedal, že bytový dom nemá peniaze na vyplatenie preplatkov ... tak by som to pochopil. Ale takto....?
Ľubomír Tiger Domaracký
14.06.14,17:17
Ďakujem za radu, hneď v pondelok zájdem na bytové družstvo. Mám však ešte taký dodatok: že oni nám peniaze môžu vyplatiť, ale keď oni nevyplatia nedoplatok tak ja sa automaticky dostanem do červených čísel, lebo systém je nastavený na byt a nie na vlastníka, čiže mne by automaticky vznikal nedoplatok k Ďalšiemu ročnému vyúčtovaniu. tak ako?
sito
14.06.14,17:43
Dobrý deň,

Dobrý, tiež.

potreboval by som poradiť.

Neporadím, ale svoj názor poviem.

V máji roku 2013 som kúpil byt. Tento rok nám prišlo ročné vyúčtovanie a preplatok 175,-€.

Vyúčtovanie bola spravené ako na byt bez zmeny vlastníka.

Predchádzajúca majiteľka však požiadala o prerozdelenie.

Nenažranosť má všeliakú podobu, prečo by aj jej nemalo patriť z toho preplatku, že?

Následne nám prišlo to prerozdelenie, pričom predchádzajúca majiteľka má nedoplatok 420,-€ a ja preplatok 600,-€.

Samozrejme, že správca vychádzal zo zaplatených úhrad za užívanie bytu. 1 až 5 mesiac ona, za 6 až 12 vy. Samozrejme že aj stavy meracích zariadení v byte na meranie spotreby tepla a vody v byte a počet nahlásených osobomesiacov bývajúcich v byte, ostatné veci nemôžu mať až taký vplyv na rozdiel v prerozdelení ročného vyúčtovania.

Je tu však problém, ona to odmieta zaplatiť, lebo v byte mala nájomníčku, takže chce aby tento nedoplatok zaplatila nájomníčka, o čom však pochybujem že to zaplatí.

Správne je to ich osobná vec vyplývajúca z nájmu vtedy jej bytu.

A mne na bytovom družstve povedali, že dokedy nebude vyplatený nedoplatok tak mne do vtedy nezaplatia môj preplatok.

Ak by ten prepočet správca nespravili, mal by si preplatok 175 €. Ale, ak ti poslali nové vyúčtovanie na ktorom je preplatok 600 €. Tak ti ho je povinný správca vyplatiť do dňa uvedeného na novom ročnom vyúčtovaní.

Prečo je to tak? Zase ja ako tretia osoba čo s týmto nedoplatkom nemám nič spoločné nato doplácam. Ako prinútiť predchádzajúcu majiteľku aby to vyplatila?

To nie je tvoja starosť. Povinnosť správcu to je zo zákona!

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

Komu nedoplatky za užívanie bytu napočítal, vyčíslil od toho si ich má vymáhať on. Nie od toho kto nedoplatky podľa jeho zákonného, vyjadrenia nemá ( ročné vyúčtovanie), nespôsobil v byte, dome.

Veď ona nech si tie svoje problémy rieši sama, nech si svoje peniaze potom vymáha. Ale čo ja? keď sa bude súdiť niekoľko rokov tak ja svoje peniaze do vtedy neuvidím? Ďakujem za rady.

Názor na vec. Môj.
Ľubomír Tiger Domaracký
14.06.14,17:54
Ďakujem, prečítali ste si aj dodatok čo som dopísal? No uvidím v pondelok čo mi povedia.
sito
14.06.14,17:59
To je hlúposť, čo vám tvrdia! Ak by to bolo tak, že nemôžu, že je to nastavené na celý byt, ako vám potom mohli spraviť to rozúčtovanie ročného vyúčtovania na jednotlivých vlastníkov bytov v priebehu roka 2013, že?

Veď každý vlastník bytu má v systéme svoje variabilné číslo. Čí váš preplatok/ nedoplatok za ročné vyúčtovanie za 2014 pošlú jej?
Ľubomír Tiger Domaracký
14.06.14,18:21
Ďakujem pekne
Chobot
14.06.14,18:54
To je hlúposť, čo povedali. Ich partnerom je vlastník, nie byt. Nemôžu kompenzovať tvoje preplatky s ich nedoplatkami.