biomajak
15.06.14,11:19
Som drobný živnostník a nedopatrením sa na mojom e-shope ocitol obrázok, ktorého súčasťou je fotka orechov, ktorá je v databáze českej spoločnosti zastupujúcej na území ČR a SR oprávneného vykonávateľa majetkových práv autora.
Nedopatrením znamená, že som obrázok použila zo stránky mojej dodávateľskej spoločnosti, ktorej produkty predávam a nenapadlo ma kontrolovať fotodokumentáciu, keďže súčasťou predmetného obrázku boli aj dodávané produkty .

Teraz si česká spoločnosť uplatňuje u mňa nárok a uhradenie čiastky 315,- eur za "bezdôvodné" obohatenie. Túto čiastku považujú za ústretové riešenie a odvolávajú sa na obvyklú čiastku 630,- eur. Uvedený obrázok je pritom pre mňa úplne bezcenný . V prípade, že sa nedohodneme, chce táto spoločnosť postúpiť vymáhanie tohto poplatku slovenskej spoločnosti zaoberajúcej sa vymáhaním pohľadávok
Otázka znie, v akej výške si môže uplatňovať u mňa táto spoločnosť uvedený poplatok ? Čo znamená v tomto prípade "obvyklá čiastka" ?
Aké by boli šance pri súdnom jednaní v prípade nedohody?

Ďakujem za Vaše rady
Maja
jslancik
15.06.14,09:23
Hladaj, hladaj, toto tu uz bolo...
Chobot
15.06.14,11:52
Myslím, že začal novodobý hon na čarodejnice:

http://www.porada.sk/t244912-je-mozne-pozadovat-poplatok-za-obrazok-pouzity-vo-web-stranke.html

Či je to legálne alebo nie, ťažko v dnešnom guláši legislatívy posúdiť.
vlado 33
15.06.14,16:23
Následkom porušenia jednotlivých ustanovení Autorského zákona, t.j. následkom porušenia autorského práva, môže byť podľa platných právnych predpisov Slovenskej republiky vydanie rozhodnutia:
a.v občianskoprávnom konaní, na zdržanie sa akéhokoľvek ďalšieho používania diela, nariadenie vymazania či odovzdania nelegálnych kópií a samozrejme do úvahy pripadá aj rozhodnutie o zaplatení náhrady spôsobenej škody (jednak materiálnej, ale aj nemateriálnej ujmy), či vydanie bezdôvodného obohatenia získaného z takéhoto nelegálneho používania diela. Súd spravidla rozhodne aj o povinnosti uhradiť trovy konania, ktoré môžu dosahovať vysokú sumu.
b.v trestnoprávnom konaní. Trestný zákon v § 283 vymedzuje objektívnu stránku trestného činu porušovania autorského práva. Objektívnou stránkou tohto trestného činu je konanie, ktorým je neoprávnené zasiahnutie do zákonom chránených práv k autorskému dielu. Neoprávneným zásahom sa rozumie najmä privlastnenie si autorstva k dielu a akékoľvek uverejnenie diela bez súhlasu autora, prípadne s jeho súhlasom, avšak so zmenami v diele, na ktoré autor nedal súhlas, ale aj použitie diela tak, že to znižuje jeho umeleckú hodnotu. Trestný zákon pre tento prípad vymedzuje možnosť uložiť sankciu: ◾vo forme trestu odňatia, ktorý v zákonom stanovenom prípade môže byť až na 5 rokov
◾vysoké pokuty
◾prepadnutie majetku

Na súde budú musieť vydokladovať finančnú alebo inú ujmu, určite by som sa poradil s právnikom. Nech ti pošlú prepočet ušlého zisku. Napíš im, že si dáš vyhotoviť znalecký posudok diela, pre prípad súdneho sporu. Nabudúce obrázok uprav (zmeň), stiahni ho z fotobanky zadarmo aby ťa nemohol nikto vydierať.
vlado 33
15.06.14,17:10
Ešte doplním, pokiaľ sa jedná o bezdôvodné obohatenie súd bude skúmať nárast predaja e-shopu a jeho zisk. Pokiaľ si náhle nezbohatol, nemáš sa čoho báť.