evulaluk
15.06.14,13:47
Dobry den, chcela by som sa opytat,kde co najpresnejsie zohnat informacie ako postupovat pri zakladani zivnosti v SR. O niekolko mesiacov planujem odchod do zahranicia, kde budem nahlasena do zdravotného aj sociálneho sytemu krajiny. Chcem si zalozit e-sho v SR. Je najefektivnejsie sa informovat na uradoch? Dakujem
Katy a R
15.06.14,11:55
na "úrady" si treba ísť splniť povinnosti - ak chceš byť szčo na SK - tak máš aj povinnosti szčo - platia pre teba naše zákony .
na ŽÚ vybavíš skoro všetko naraz - priamo v tlačive aj žiadosť o registráciu na DU (pošlú dič poštou), do ZP lepšie osobne.. do SP zatiaľ netreba
arizona
15.06.14,12:07
Zdravotne poistenie nemozes platit v dvoch krajinach sucastne.
Ak budes mat obe zivnosti otvorene, na socialnej poistovni Ti vydaju tlaciva,vyplnis ich a na zaklade toho ti urcia,kde,v ktorej krajine budes platit ZP. Ci na SK,alebo v zahranici.
Takze potom navstiv aj soc.poistovnu a informuj sa.Hlavne ,ak poberas rodinne pridavky.
Katy a R
15.06.14,12:24
píše, že o niekoľko mesiacov .. tak zatiaľ by to zbytočné bolo ;)
arizona
15.06.14,12:27
Jasne,no,ved az potom, ked bude mat dve zivnosti. Ja ze sa informuje dopredu...
evulaluk
15.06.14,18:19
Dakujem
veronikasad
15.06.14,19:01
Sociálna poisťovňa nerieši zdravotné poistenie ani prídavky na deti. Ak živnosť ešte len ide zakladať, nie je povinným platitelom v SP.
Katy a R
15.06.14,22:02
Veronika - ari myslela už do budúcna ... potvrdenie o príslušnosti k právnym predpisom (A1/E101) vydáva pre SK sociálna poisťovňa! aj pre ZP
arizona
16.06.14,06:32
Diky Katy za doplnenie. Radsej som do prispevku dopisala " potom, ked budes mat obe zivnosti otvorene", aby to bolo zrozumitelnejsie