gufy
15.06.14,14:42
Dobrý deň,
včera som si pri práci spôsobil na prste ruky "menší" tržný úraz. Zatiaľ je to úplne pokojné, snáď sa teda dovnútra nedostali žiadne nečistoty, vyzerá, že by nemali byť problémy. Na pohotovosti 2 cm tunel zröntgenovali, povrchovo očistili, previazali, a odporučili okrem kontroly u chirurga navštíviť aj obvodného lekára za účelom zaočkovania proti tetanu - už len preto, že minulé zaočkovanie je v minulom nedohľadne. Do zbytočných očkovaní sa mi veľmi nechce, aký máte názor na pozitíva a negatíva tohto zaočkovania? Pomôže v prípade možnej komplikácie ešte vôbec zaočkovanie tomuto samotnému úrazu, ak sa má vakcína ešte len objednať a až potom ešte len očkovať?
arizona
15.06.14,13:42
gufy
15.06.14,15:55
Ďakujem za úprimnú snahu pomôcť.

Hneď prvý rozkliknutý link (www.spriev................) vyzerá ako kópia klišé dramatickej argentínskej telenovely - aj s jej prešťastným slnečným záverom, prípadne FAQ internetovej stránky. Človek nemusí byť paranoik, aby si myslel, že tie niektoré doslova priblblé kontrastné príspevky (alias otázky), s dôveryhodnými ideálnymi menami prispievateľov, prifarbené prostoduchými citoslovcami typu "ble" a pod, sú predhodené prevádzkovateľmi uvedenej stránky, aby mohol nastúpiť nekonfliktný múdry a kvalifikovaný odborník (ak by náhodou bola pravdou časť prvá, tak aj v tejto druhej časti len herec s nastrčeným titulom MUDr.) a usmerniť tak nerozhodnú širokú verejnosť, kladúcu si samozrejmé otázky podobného typu, v čo najširšom spektre.

Dôveryhodnosť odpovedí uvedeného linku samozrejme nespochybňujem. Čítal som napríklad aj wiki tetanus, len som chcel dať bokom google stoku a skúsil som názory, prípadne skúsenosti, tu na porade.
Indeed
15.06.14,16:29
Podĺa mojho názoru proti tetanu si už BOL zaočkovaný aspoň 1x určite,
teda nejaké protilátky v tele určite sú a svoje zohráva aj celková imunita,
pokiaľ nežiješ niekde v sterilnom prostredí, a vykonávaš všetky bežné činnosti v domacnosti, záhradka, dielňa atd. tak máš v tele dostatok protilátok a tetanu sa obávať nemusíš.....
arizona
15.06.14,17:50
Tych linkov tam bolo vela,ako aj vela nazorov...je len na tebe,ku ktoremu sa priklonis. Napr. ja osobne som proti povinnemu ockovaniu,lebo su to cudzie,chemicke latky, na ktore organizmus moze zareagovat zle a upozornuje na to coraz viac odbornikov. A nazory Poradakov na ockovanie si mozes pozriet napr.aj TU http://www.porada.sk/t199230-aky-je-vas-nazor-na-ockovanie-nechali-ste-ockovat-vase-dieta-seba.html
gufy
15.06.14,19:54
Ďakujem, je to link z tohto storočia, čiže ešte bude nejakú dobu aktuálny, škoda rozvíjať tú tému ešte raz.

Keby som to mal otvorené a teda vyčistené, neznepokojovalo by ma to. Hm, ale je zasa možné, že vrták vytlačil všetky nečistoty druhou stranou von :) A keď už anjelici stáli nado mnou pri poranení (neporanil som si v prste nič dôležité, a to mi doň vrazil zlomený vrták a rval všetko naokolo), verím že postoja nado mnou aj naďalej :)

Po čítaní všelijakých tých tém a emociálnych vyjadrení v nich, že nikto nemá právo rodiča nútiť svoje dieťa zaočkovať, bez toho, že by som sa prikláňal na akúkoľvek stranu, mi nedá vysloviť: že deti nie sú "moje" alebo "tvoje". Napriek rodičovskému (materskému) citu, je povinnosťou rodiča sa "len" o deti starať... A zrejme asi tak nejako treba pristupovať k povinnému očkovaniu detí... Pretože celé je to v polohe takej, že štát sa záujmy týchto jedincov, neschopných sa zatiaľ v prírode samostatne o seba postarať, snaží chrániť. Ako vie - alebo nevie... Ale žijeme - v ňom.........
gufy
15.06.14,20:14
Teraz som sa dočítal na inej wikipedii: zaočkovanie samotnému poraneniu už zväčša aj tak nepomôže - pretože protilátky sa vyvíjajú asi 14 dní. Tak už len posplácať rýchlo dlhy :)