Damián
11.04.06,12:36
Vie mi niekto povedať ako je to z predajom služobného bytu? Chcem predať služobný byt. Byt stál 1.400.000,-Sk. Ja by som ho chcel predať za nejakých 500.000,-Sk. Už je po kolaudácii. Ako je to z hľadiska DPH a kde sa odzrkadlí rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou?
:confused: :confused: Aký je vlastne postup účtovania. Ide sa podľa ceny v znal.posudku alebo podľa kúpno predajnej zmluvy?
Ďakujem....
Lenka1979
19.07.09,12:28
Rada by som sa chcela poradiť ohľadom predaja služobného bytu. Firma s.r.o. dostala byt-o ktorom účtuje ešte na účte obstarania ako protihodnotu za PVC okná,ktoré robila pre inú firmu. Teraz bude kolaudácia, čiže s.r.o. bude vlastníkom bytu, avšak byt chce hneď po kolaudácii predať. Môže ho predať hocikomu (ďalšej s.r.o., FO alebo občanovi)? Môže ho predať za hociakú cenu za akú sa strany dohodnú? O byte sa zatiaľ nič neúčtovalo, žiadne odpisy, žiadne náklady, je stále evidovaný v účtovníctve na účte 042. Keď ho predá, predaj podlieha zdaneniu 19% sadzbou DPH, keďže neubehlo 5 rokov vlastníctva od klaudácie. Má s.r.o. ešte nejaké povinnosti pri taktom predaji služobného bytu? Nemám s tým skúsenosti. Na porade som nič nenašla.
Ďakujem za pomoc, prípadne nasmerovanie na nejaký iný link. Budem hľadať ďalej. Za každý názor som veľmi vďačná.
Lenka1979
20.07.09,05:50
... dovolím si posunúť môj príspevok :)
Ďakujem.
Lenka1979
20.07.09,17:41
.... ešte raz posuniem... skúsim... možno snáď....???:(
betka
20.07.09,17:51
O byte a PVC oknách sa malo účtovať, ako keby došlo k nákupu a predaju, čiže došlo k zámene.

Ano, može predať hocikomu, ale pozor na par 2

n) závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,

o) ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel, pričom účasťou na

1. majetku alebo kontrole sa rozumie viac ako 25 % priamy alebo nepriamy podiel alebo nepriamy odvodený podiel na základnom imaní alebo na hlasovacích právach, pričom nepriamy podiel sa vypočíta súčinom percentuálnej výšky priamych podielov vydelených stomi a takto vypočítaný výsledok sa vynásobí stomi a nepriamy odvodený podiel sa vypočíta súčtom nepriamych podielov; nepriamy odvodený podiel sa použije len na výpočet výšky účasti jednej osoby na majetku alebo kontrole inej osoby, ak táto jedna osoba má účasť na majetku alebo kontrole niekoľkých osôb, z ktorých každá má účasť na majetku alebo kontrole tej istej inej osoby; ak výška nepriameho odvodeného podielu presahuje 50 %, všetky osoby, prostredníctvom ktorých sa jeho výška počítala, sú ekonomicky prepojené bez ohľadu na skutočnú výšku ich podielu,
2. vedení sa rozumie vzťah členov štatutárnych orgánov alebo členov dozorných orgánov obchodnej spoločnosti alebo družstva k tejto obchodnej spoločnosti alebo družstvu,

p) iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty,

r) zahraničnou závislou osobou vzájomne prepojená tuzemská fyzická osoba alebo tuzemská právnická osoba so zahraničnou fyzickou osobou alebo zahraničnou právnickou osobou spôsobom podľa písmena n); rovnako sa posudzuje aj vzťah medzi daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálymi prevádzkarňami v zahraničí, ako aj vzťah medzi daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálou prevádzkarňou na území Slovenskej republiky,
Lenka1979
20.07.09,18:35
O byte a PVC oknách sa malo účtovať, ako keby došlo k nákupu a predaju, čiže došlo k zámene.

Ano, može predať hocikomu, ale pozor na par 2

n) závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,

o) ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel, pričom účasťou na

1. majetku alebo kontrole sa rozumie viac ako 25 % priamy alebo nepriamy podiel alebo nepriamy odvodený podiel na základnom imaní alebo na hlasovacích právach, pričom nepriamy podiel sa vypočíta súčinom percentuálnej výšky priamych podielov vydelených stomi a takto vypočítaný výsledok sa vynásobí stomi a nepriamy odvodený podiel sa vypočíta súčtom nepriamych podielov; nepriamy odvodený podiel sa použije len na výpočet výšky účasti jednej osoby na majetku alebo kontrole inej osoby, ak táto jedna osoba má účasť na majetku alebo kontrole niekoľkých osôb, z ktorých každá má účasť na majetku alebo kontrole tej istej inej osoby; ak výška nepriameho odvodeného podielu presahuje 50 %, všetky osoby, prostredníctvom ktorých sa jeho výška počítala, sú ekonomicky prepojené bez ohľadu na skutočnú výšku ich podielu,
2. vedení sa rozumie vzťah členov štatutárnych orgánov alebo členov dozorných orgánov obchodnej spoločnosti alebo družstva k tejto obchodnej spoločnosti alebo družstvu,

p) iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty,

r) zahraničnou závislou osobou vzájomne prepojená tuzemská fyzická osoba alebo tuzemská právnická osoba so zahraničnou fyzickou osobou alebo zahraničnou právnickou osobou spôsobom podľa písmena n); rovnako sa posudzuje aj vzťah medzi daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálymi prevádzkarňami v zahraničí, ako aj vzťah medzi daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálou prevádzkarňou na území Slovenskej republiky,


Jani, ďakujem za skorú odpoveď.;)
O PVC oknách sa účtovalo riadne ako o predaji vlastných výrobkov a o byte sa účtuje zatiaľ na účte 042, do dňa jeho kolaudácie, ktorá ešte nebola. Ale hneď po kolaudácii ho chce majiteľ predať.
Lenka1979
22.07.09,05:33
Jani, ďakujem za skorú odpoveď.;)
O PVC oknách sa účtovalo riadne ako o predaji vlastných výrobkov a o byte sa účtuje zatiaľ na účte 042, do dňa jeho kolaudácie, ktorá ešte nebola. Ale hneď po kolaudácii ho chce majiteľ predať.

Jani, ak by si ešte toto čítala: dúfam,že som účtovala správne, keď o PVC oknách som účtovala riadne ako predaji na účty tr. 6xx a naopak oni nám vystavovali faktúry "akože" za príjem preddavku za byt , ktorý som účtovala na 042 (ten preddavok už bol akože prijatý preddavok s DPH), do času, kým sa byt neprevedie na našu s.r.o. Potom budem účtovať zaradenie služob. bytu na 029/042, následne predaj služobného bytu: 311xx/641xx
311xx/343xx
... a vyradenie z majetku 089xx/029xx v OC.