k.79
16.06.14,10:22
Dobry den pred dvoma rokmy som sa rozviedol a chcel by som podat majetkove vyrovnanie na sud lebo som z toho vysiel najhorsie a nie rovnako a to :
mal som byt iba na mojom mene zobrali sme hore dve pozicky na prerabku bytu potom klesli ceny bytov my sme sa rozviedli a pozicky my nechala na krku v com som potom predal byt a vyplatil vacsiu pozicku a teraz este splacam polovicu tej druhej je to podla vas normalne. ak dobre viem je to aj samoobohacovanie sa cize je to trestne pordte mi co mam spravit ako a kde zacat a kam najprv ist co vybavovat dakujem
Mária27
16.06.14,08:38
Byt bol tvoj, aj ti zostal. Spoločne nadobudnutý majetok si delíte napoly (hodnotou). Aj spoločné pôžičky, ak išli na spoločné veci, si delíte napoly.
Ak ste však zobrali pôžičky na zhodnotenie tvojho bytu, zo spoločného ste investovali do tvojho výlučného majetku, teda by si jej mal polovicu z toho, čo ste uhradili za manželstva (zo spoločnej pôžičky), vrátiť. Zvyšok pôžičky na byt pravdaže splatíš len ty.
Je to v § 150 občianskeho zákonníka:

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.