pe306
16.06.14,11:50
Ahoj poradaci. Manzelka sa so mnou chce rozviest ale este pred tym chce aby som v banke prevzal hypoteku za byt celu na seba kedze tam figuruje ako spoludlznik. Pretoze chce vziat pozicku aby mohla zaplatit lizing za auto ktore jej otec nesplaca. Mne ide o to ze cely byt platim aj tak ja aj s najomnym a odvozom smeti takze mi nevadi ostat jedinym dlznikom. Avsak chcem vediet ci sa da spisat notarska zapisnica o tom aby bol byt vylucne v mojom vlastnictve a nemala tak po rozvode narok na vyplatenie z tohto bytu. A tak isto ci sa da nejako osetrit to aby som nemal podiel na tej pozicke ktoru si chce ona vziat na vlastne potreby. Dakujem za odpoved.
draik
16.06.14,18:14
Pomôže zrušenie BSM za trvania manželstva súdom, nie dohoda. Najjednoduchšie sa to dá dosiahnuť vtedy, ak by jeden z Vás začal podnikať.
Banka súhlas na vyňatie spoludlžníka nedá, ak nemáte dostatočnú bonitu. Bude žiadať nového spoludlžníka/ručiteľa. O to viac to platí za trvania manželstva.
Ak sa pod pôžičku nepodpíšete, priamo za ňu zodpovedať nebudete. Ak by manželka nesplácala, veriteľ sa môže uspokojiť z majetku v BSM.
pe306
17.06.14,08:20
Podnikat nemozem pretoze som prislusnik ossr a ona asi tiez kedze je u policie. Bonitu by som mal mat dostatocnu lebo ked sme brali hypoteku mal som prijem iba ja. Takze ziadny notarsky zapis nema dostatosnu pravnu hodnotu na to aby po rozvode nemala narok na vyplatenie z bytu. Ani keby to dobrovolne podpisala a vzdala sa naroku pred notarom?
draik
17.06.14,11:40
Nikto sa vopred nemôže platne vzdať svojich práv.
Mária27
17.06.14,12:38
Katastrálny bulletin č.1/2011

Otázka č. 6:
Ako bude postupovať správa katastra, pri doručení podania - dohody o vyporiadaní
bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“), ktorú uzatvoria manželia v rozvodovom konaní s odkladacou (suspenzívnou) podmienkou, k okamihu zániku BSM ich rozvodom ?

Odpoveď:
V takomto prípade, podľa § 31a písmeno a) zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon), správa katastra konanie o návrhu na vklad preruší, ak sa začalo konanie o predbežnej otázke. Konanie o návrhu na vklad bude prerušené až do doby zaslania právoplatného rozsudku súdu o zániku manželstva na správu katastra.
Podľa § 149 ods. 1 Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“), ak zanikne BSM, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 OZ.

V zmysle § 36 OZ, podmienky sa môžu stať obsahom právneho úkonu v prípade, keď to zákon výslovne nevylučuje. Odkladacia podmienka spôsobuje, že vznik, zmena, alebo zánik práv alebo povinností nastane až vtedy, keď sa splní podmienka.
Rovnako je v súlade so zákonom reálne presadzovať takú interpretáciu uzavierania dohody o vyporiadaní BSM, podľa ktorej aj rozvádzajúci sa manželia môžu platne uzavrieť takúto dohodu s odkladacou podmienkou (§ 34 OZ) k okamihu zániku BSM ich rozvodom. To znamená, že až splnením odkladacej podmienky nastane situácia, ako keby dohodu uzavreli jej účastníci už ako rozvedení manželia. K vyporiadaniu dochádza teda, až po zániku BSM, a účinnosť zmluvy (a teda aj samo vyporiadanie) nastáva až po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, to znamená aj po zániku BSM.

Niet dôvodu obmedzovať zmluvnú voľnosť manželov, aby pre prípad rozvodu mali svoje majetkové vzťahy vyporiadané. Naopak, je to cesta smerujúca k predchádzaniu súdnym sporom. (JUDr. Peter Vojčík v publikácii OZ z r. 2010)

http://www.skgeodesy.sk/sk/ugkk/rezortne-periodika/
pe306
19.06.14,18:03
Takto nejako som si to predstavoval aj ja ale uz mi oznamila ze nepotrebuje aby som v banke prevzal dlh na seba ze si to vyriesila inak. No tak to som zvedavy co nachystala. Dufam ze sa nezadlzi v nejakej nebankovke. Pocul som ze koli nebankovkam prislo dost vela ludi o byt hlavne rodicia u ktorych byvali deti a tie sa zadlzili. Nechapem ako nebankovka moze siahnut na byt niekomu kde ma dlznik trvaly pobyt a neni vlastnikom bytu. Nedava mi to logiku.
Mária27
19.06.14,18:06
To bývajú dobrovolné záložné zmluvy