Zuzanka_ba
16.06.14,14:27
Ahojte,
stretol sa už niekto s tým, že jeho študent - brigádnik mal podpísané tlačivo oznámenia a čestného vyhlásenia viackrát? Ak už sa do toho SP pustí /ako v mojom prípade/, aké môžu byť pre dotyčného študenta následky, okrem toho, že bude musieť prípadne doplatiť poistné?
V mojom prípade mal za dané obdobie študent príjem len od nás, druhý zamestnávateľ mu príjem nevypláca, avšak má ho prihláseného a vykazuje nuly.
Podľa mojej mienky nedošlo ku skutočnej škode /v zmysle, že by nebolo zaplatené niečo čo malo byť zaplatené/, ani môj študent nemal zlý úmysel, avšak SP je neoblomná. Zatiaľ mám dojem, že budú chcieť doplatiť poistné z dohody čo má s nami. Určite malo byť druhému zamestnávateľovi doručené ukončenia uplatňovania, čo je spätne už ťažko riešiť.
Za info k Vašim skúsenostiam budem vďačná. V zákone o SP som vyslovene nenašla, či môžu byť jemu uložené pokuty, a keď, tak aké.. prípadne by som potrebovala vedieť, podľa akej právnej normy môže SP dotyčnému uložiť pokuty či sankcie za nepravdivé čestné vyhlásenie.
Kovačovičová
16.06.14,12:48
Ano, stretla som sa s tým, zdokladovala som výkon výkazom práce, ale nepomohlo, v druhej spoločnosti že vraj podpísala vyhlásenie skôr. Potom, čo som poslala opravy na kód neštudenta - prihláška, odhláška, opravený výkaz - rozdiel cca € 48,- - to trvalo cca dva mesiace, mi Sociálna poisťovňa oznámila, že tá druhá spoločnosť niečo buď nedodržala alebo nepredložila - možno to bolo niečo podobné ako Váš prípad a mi oznámila, že sa všetko ruší a platí pôvodné. Čert sa v tom vyznaj.
Zuzanka_ba
16.06.14,15:54
Ďakujem za info. Takže tam kde podpísal vyhlásenie neskôr sa to musí opraviť, čo je v našom prípade u mňa. Uvidím či a čo predloží druhý zamestnávateľ, už sa teším na prerábanie výplaty:)
VÍNO NITRA
16.06.14,16:45
Tiež som sa o tom, že študent si u nás uplatnil druhýkrát odvodové zvýhodnenie, dozvedela až pri kontrole zo SP. V tej prvej firme tiež nemal žiadny zárobok v mesiaci, kedy pracoval u nás. SP však postupovala tak, že upravila náš výkaz o poistné a museli sme doplatiť.
Misano
22.10.14,16:23
Tiež u nás práve prebieha kontrola zo SP, a obdobne máme študenta, ktorý si u nás uplatnil výnimku, máme čestné prehlásenie, potvrdenie štatútu študenta. Nič čo vyžaduje zákon sme nezanedbali. Zamestnávateľ nemá možnosť zistiť, či si študent niekedy, niekde neuplatnil výnimku, a v registri je to stále zaevidované, aj keď v tej inej firme nemá žiadny príjem. SP chce dorubiť odvody nám, ako zamestnávateľovi. Študent už u nás dávno nepracuje. Máme sa súdiť a vymáhať poistné od zamestnanca-brigádnika? Prečo SP nevymáha poistné od toho kto pochybil?????
Papierniková
22.10.14,16:44
Aj u nás sa stal podoboný prípad, pri kontrole SP bolo zistené, že študent si uplatnil odvodovú výnimku 2x a na našu smolu u nás bola tá druhá .... takže oprava registračného listu a aj výkazov a doplatok + pokuta a penále .... avšak naviac sme zistili, že spomínaný študent mal byť zamestnaný u jednej firmy, avšak z dôvodu že nemal 18 rokov ho nezamestnali, avšak prihlásili, a aj dáku mzdu uplatnili na jeho meno ... dali sme to prešetriť a čakám na vyjadrenie ... mali si z tej druhej firmy vyžiadať všetky doklady ... všetko sa dá v dnešnej dobe zneužiť ....
Papierniková
22.10.14,16:45
Pre nich je platiteľom zamestnávateľ, nie študent ... a je to asi nová móda, študenti podpisujú ako na bežiacich pásoch ... údajne firmy platia 10 € za kópiu občianskeho preukazu ..
ivka70
22.10.14,16:48
SP potrebuje správne zaplatené odvody. Ale celu škodu - teda aj odvody zamestnávateľa aj jeho, ktoré treba doplatiť -by som vymáhala od študenta, ako neoprávnený zisk. Spôsobil to on, svojim podpisom, mal by znášať celé následky
Papierniková
22.10.14,16:50
V prípade, že študent vyhlásenie podpísal, je to podľa stanoviska SP aj právne vymožiteľné ...
JAJA11
22.10.14,16:56
my sme mali v lete rovnaký problém.... tie deti ani netušili čo sa ich pýtame, často sa nás prišli pýtať po 3 dňoch, že či sa počíta ak niečo také podpísali inde, ale tam nepracujú.....
jednoducho súčasná novela je dobrý spôsob, ako uložiť pokutu....ja osobne sa pýtam, prečo SP neoznámi okamžite po podpísaní druhej takejto dohody študentom novému zamestnávateľovi, že ten študent má takúto zmluvu už podpísanú.....
túto informáciu predsa vie okamžite zistiť a tak predísť chybám z nevedomosti....
ak chce SP pokutovať, jednoznačne by sa mal pýtať študenta, prečo to podpísal, nie šikanovať zamestnávateľa, ktorý dal robotu mladým ľuďom.....
Papierniková
22.10.14,16:57
Najhoršie na tom všetkom je to, že SP nemá možnosť kontrolovať uplatnenie výnimky u študentov priebežne, ale len v rámci kontroly a vyrubenia penálov ... takže firma sa to môže dozvedieť aj za riadne dlhý čas ...