maros37
11.04.06,14:35
Som SZČO používam mot.vozidlo nezahrnutého do obchodného majetku, ktoré je prenajaté, cestna dan je zaplatená môžem si ako daň.výdavok pri prevádzke mot.vozidla uplatňovať
-nájomného (výpožičného)
-výdavok na spotreb.PHM
- opravy, údržby
-dalľšie prevádzkové výdavky súvisiace s používaním mot.vozidla (dialničné poplatky, parkovné, rôzne opravy, nakup pneumatik atd.
KEJKA
11.04.06,18:28
nájomné a PHM áno, tiež drobné výdavky súviasiace s používaním auta - doplnenie vody do ostrekovačov, výmena žiarovky ap. tiež parkovné, DN(známky). Ostatné podľa mňa nie, ale záeží ako máte uzavretú zmluvu.
turbo
12.04.06,08:06
Ak nie je vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, tak sa môže uplatňovať náhrada za spotrebované pohonné hmoty a náhrada za opotrebenie vozidla, čo predstavuje 6,20 sk na 1 km. Suma základnej náhrady zohľadňuje amortizáciu vozidla, drobné opravy, údržbu, náklady na pneumatiky, cenu nadobudnutého vozidla, zákonné poistenie, zmes do ostrekovačov a ďalšie. Takže by som odporúčal tento postup!
Všetkým príjemný a úspešný deň!
KEJKA
12.04.06,08:22
ale je prenajaté... otázka od koho.
Ak si mal na mysli svoje auto prenajímaš sebe ako SZČO, tak to nie je správne. Platí príspevok vyššie (č.3 - TURBO).
renča1
12.04.06,08:23
turbo nemôže si uplatniť 6,2 pretože vozidlo nie je jeho osob.vlastníctvom, vozidlo je prenajaté.
Tak, ako píše Lida, ak sa poriadne spraví zmluva , tak si môže uplatniť výdavky s tým spojené, okrem zákon.poistenia.
turbo
12.04.06,08:40
OSpravedlňujem sa, ale máte pravdu! Ak ide o prenajaté vozidlo, tak si nemožno uplatniť náhradu!
maros37
12.04.06,12:39
auto je prenajdete od inej osoby a ak je v zmluve uvedene ze najomca si hradi vsetky naklady, ktore su potrebne pre prevadzku vozidla moze byt daň.výdavok aj napr. {kupa diskov a vymena pneumatik} alebo iba tie drobne vydavky doplnenie vody do ostrekovačov, výmena žiarovky ap. tiež parkovné, DN(známky).
Manual
12.04.06,12:46
auto je prenajdete od inej osoby a ak je v zmluve uvedene ze najomca si hradi vsetky naklady, ktore su potrebne pre prevadzku vozidla moze byt daň.výdavok aj napr. {kupa diskov a vymena pneumatik} alebo iba tie drobne vydavky doplnenie vody do ostrekovačov, výmena žiarovky ap. tiež parkovné, DN(známky).
Obyčajne sa dáva do takýchto zmlúv to, že nájomca bude udžiavať vozidlo v riadnom technickom stave. To znamená bežné opravy a údržba. Vieš, netreba to siliť, pretože disky by si mohol meniť, keby ti ich niekto "kladivom zdevastoval" ale ak si tam dáš elektrony miesto plechových, tak to nie je bežná údržba tecnického stavu. Viem že tam chceš dať maximum, ale treba to robiť s rozumom. To je môj názor.
Pekný deň...:)
maros37
12.04.06,13:01
to proste bola iba vymena zimnych za letne a kedze boli iba disky so zimnymi pneumatikami tak popri tom som dokupoval tie disky aby neskor stacilo iba vymenit kola myslim si ze to je bezna udrzba alebo sa mylim?
Manual
12.04.06,13:08
to proste bola iba vymena zimnych za letne a kedze boli iba disky so zimnymi pneumatikami tak popri tom som dokupoval tie disky aby neskor stacilo iba vymenit kola myslim si ze to je bezna udrzba alebo sa mylim? Výmena je bežná údržba, ale ty s tým autom ako píšeš nakladáš ako s vlastným, a čo na to majiteľ auta ? Tie disky mu potom dáš ? Alebo predáš ? (alebo si ich kúpil on sám a ty ich tam len dávaš) A čo ak ich nebude chcieť, dáš si ich do garáže ale čo s nimi spravíš ? Neviem ako a od koho to máš požičané ale najlepšie si je dať do zmluvy o zapožíčaní auta čo prenajímateľ považuje napr. za bežnú údržbu ktorú budeš zabezpečovať a čo bude platiť on. Ja by som to takto riešil.:)
maros37
12.04.06,13:21
auto je prenajate od mojej priatelky takze tie kupy su prediskutovane a odsuhlasene.
renča1
12.04.06,15:59
Tak sa s priateľkou v zmluve dohodni tak, že ked prestaneš používať os.automobil v zmysle podnikania, tak jej tie disky, pneumatiky odpredáš za dohodnutú sumu. :) Ja potom nevidím problém si uplatniť disky, pneuamtiky do daňových výdavkov.