Jozef Mihál
18.06.14,08:29
Od 1.7.2014 sú účinné novely Zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení. Tieto zmeny sú súčasťou rozsiahlej novely (http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=6&CPT=895) zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú schválila NRSR dňa 5.6.2014. K dnešnému dňu prezident SR novelu zatiaľ nepodpísal, malo by sa tak stať v najbližších dňoch.


ZMENY V ZÁKONNÍKU PRÁCE K 1.7.2014

Od 1.7.2014 dochádza k závažným zmenám pokiaľ ide o práce na dohody vykonávané mimo pracovného pomeru (dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o pracovnej činnosti).

Dohody bude možnú uzatvárať len na dobu určitú

Od 1.7.2014 bude možné pri všetkých troch formách dohôd uzatvárať dohody len na dobu určitú a to najdlhšie na dobu 12 mesiacov. A to aj v prípade dohôd o vykonaní práce.

Pri dohodách uzatvorených "po starom", teda pred 1.7.2014 platí prechodné ustanovenie (§ 252j), podľa ktorého takéto dohody, ak neskončia skôr, musia skončiť najneskôr 30.6.2015.

V praxi to znamená, že v prípade záujmu pokračovať v "dohode" aj počas dlhšej doby, bude nutné formálne vždy po 12 mesiacoch dohodu ukončiť - s čím je spojený proces odhlásenia v Sociálnej poisťovni, prípadne aj v zdravotnej poisťovni, zaslanie evidenčného listu dôchodkového poistenia - a napríklad hneď na druhý deň s tou istou osobou uzatvoriť formálne novú dohodu - a znovu dohodára prihlásiť - načas, teda ešte pred začatím dohody !! - do Sociálnej poisťovne prípadne aj do zdravotnej poisťovne.

Splatnosť odmeny je do konca nasledujúceho mesiaca

Drohou zmenou účinnou od 1.7.2014 je ustanovenie, podľa ktorého pri dohodách o brigádnickej práci študentov a dohodách o pracovnej činnosti bude odmena za vykonanú prácu splatná a musí byť vyplatená do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala.

Znamená to, že pri týchto dvoch formách dohody nebude možné dohodnúť sa s "dohodárom" na splatnosti odmeny za dlhšie obdobie, napríklad raz za dva mesiace, štvrťročne, polročne, raz za rok alebo až po skončení dohody a podobne. Po novom ak v nejakom mesiaci dohodár pracoval, odmenu za daný mesiac musí mať vyplatenú najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca - rovnako, ako to platí pre zamestnancov v pracovnom pomere.

Ak máte už existujúce dohody, ktoré začali pred 1.7.2014, vzťahuje sa to aj na ne. Ak je súčasťou doterajšej dohody ustanovenie o splatnosti odmeny napr. raz za dva mesiace a pod., takéto ustanovenie je od 1.7.2014 neplatné a odporúčam k dohode prijať dodatok, podľa ktorého bude odmena za prácu vyplatená vždy do konca nasledujúceho mesiaca, prípadne skôr - podobne, ako v pracovných zmluvách so zamestnancami v pracovnom pomere. Ak by ste aj takýto dodatok neprijali, platí uvedená zmena Zákonníka práce.

Pozor, táto zmena sa netýka dohôd o vykonaní práce. Pri dohodách o vykonaní práce sa aj naďalej môžete s dohodárom dohodnúť na splatnosti odmeny inak, ako za každý mesiac - napríklad dohodnúť sa na vyplatení odmeny až po skončení dohody.

Dohody a Sociálna poisťovňa

Vráťme sa k dohodám o pracovnej činnosti a dohodám o brigádnickej práci študentov. Z pohľadu posudzovania odmeňovania pravidelným alebo nepravidelným príjmom podľa zákona o sociálnom poistení, u týchto dohôd v prípade že začnú v jednom a skončia v inom kalendárnom mesiaci, pôjde od 1.7.2014 vždy o formu pravidelného príjmu.

To znamená, že ak máte už existujúcu dohodu, ktorú ste uzavreli pred 1.7.2014 a dohodli ste sa na nepravidelnom príjme, k 30.6.2014 musíte dohodára odhlásiť zo Sociálnej poisťovne a k 1.7.2014 ho prihlásiť na pravidelný príjem. Neznamená to, že dohoda musí končiť - tento postup vyplýva z metodických usmernení Sociálnej posiťovne a nie je žiadna novinka - takto sa postupovalo aj doteraz v prípade, že zamestnávateľ sa s dohodárom najskôr dohodol na nepravidelnom príjme a po čase dohodu o odmeňovaní zmenili na pravidelný príjem.

Ďalej to znamená, že musíte vypočítať a odviesť odvody do Sociálnej poisťovne za obdobie od začiatku dohody do 30.6.2014 - rovnako, ako keď doteraz dohoda s nepravidelným príjmom končila. Samozrejme si musíte splniť aj povinnosť vykázať poistné na Výkaze poistného a príspevkov pre nepravidelné príjmy.

Od 1.7.2014 pre všetky dohody o pracovnej činnosti, ktoré začnú v jednom a skončia v inom kalendárnom mesiaci platí - keďže pôjde o pravidelný príjem - že v prípade dohodárov ktorí nie sú poberateľmi starobných ani invalidných dôchodkov sa musí do Sociálnej poisťovne platiť aj nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.


ZMENY V SOCIÁLNOM POISTENÍ K 1.7.2014

Od 1.7.2014 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti a povinného nemocenského poistenia. Znamená to, že osoba poistená na povinné nemocenské poistenie ako zamestnanec alebo ako SZČO nebude môcť byť súčasne aj dobrovoľne nemocensky poistená.

Od 1.7.2014 tak môže byť dobrovoľne nemocensky poistená len osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a:

- nie je povinne nemocensky poistená,
- nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a
- nie je poberateľom invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Ak sú tieto podmienky splnené, fyzická osoba môže byť dobrovoľne nemocensky poistená s tým, že zároveň musí byť aj dobrovoľne dôchodkovo poistená.

Automatický zánik dobrovoľného poistenia k 1.7.2014

Od 1.7.2014 osobám, ktorým začalo DNP pred 1.7.2014 a ktoré sú súčasne povinne nemocensky poistené, zaniká podľa § 293de dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak ide o osoby, ktoré sú povinne nemocensky poistené ako zamestnanci, zaniká im aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Dobrovoľné dôchodkové poistenie takýmto osobám zostáva.

V prípade, že dobrovoľné nemocenské poistenie k 1.7.2014 netrvalo 270 dní, resp. nepretržite najmenej 26 týždňov, dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne až v deň, kedy sa dosiahne 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP zanikne v deň, kedy budú splnené obe podmienky).

Pre dobrovoľne nemocensky poistené osoby to znamená, že súčasne so zánikom DNP im v prípade, že budú naďalej povinne nemocensky poistené, odo dňa nasledujúceho po zániku DNP strácajú nárok na čerpanie dávok nemocenského poistenia z DNP.

Ochranná lehota sa v takomto prípade neuplatní, pretože daná osoba bude naďalej povinne nemocensky poistená.

Príklad

Pani Iveta je povinne nemocensky poistená SZČO. Aby dosiahla vyššie materské, od 1.8.2013 sa prihlásila aj na dobrovoľné nemocenské poistenie. V decembri 2013 otehotnela, na materské by mala nastúpiť 15.7.2014.

Od 1.7.2014 - ak bude naďalej povinne nemocensky poistená SZČO - jej zo zákona zaniká dobrovoľné nemocenské poistenie. K 15.7.2014 požiada o materské - to jej SP prizná len z povinného nemocenského poistenia SZČO.


ZMENY V SOCIÁLNOM POISTENÍ K 1.1.2015

S účinnosťou od 1.1.2015 sa mení ustanovenie § 66 ods. 3, ktoré po novelizácií znie

"Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku ododňa žiadosti o určenie sumy starobného dôchodku sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu tejto žiadosti sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu tejto žiadosti."

Znamená to, že od 1.1.2015 bude môcť pracujúci dôchodca požiadať raz ročne o zvýšenie sumy starobného dôchodku za obdobie kedy súčasne poberal starobný dôchodok a bol dôchodkovo poistený (ako zamestnanec alebo ako SZČO).

Na rozdiel od doterajšieho stavu však nebude musieť ukončiť zárobkovú aktivitu. Inými slovami, bez toho, žeby musel ukočiť pracovný pomer, dohodu, živnosť a pod. môže raz ročne požiadať o zvýšenie dôchodku.
TomosP
19.06.14,06:25
Doposud platilo, že dohoda (každá), která začíná a končí v témže měsíci, je považována za dohodu s nepravidelným příjmem.
Po novu to tedy platí již jenom pro dohodu o provedení práce?

Př.:
DoBPŠ - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> pravidelný příjem
DPČ - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> pravidelný příjem
DoVP - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> nepravidelný příjem

Je to tak?
Jana Motyčková
19.06.14,07:27
Tiež ma zaujíma odpoveď na túto otázku, keďže pri takýchto krátkych PP sa PP majú prihlasovať na pravidelný príjem, z dôvodu, že pri PP pravidelnosť príjmu vyplývala zo ZP. Teraz pravidelnosť príjmu vyplýva zo ZP aj pre DoBPŠ a pre DoPČ, tak možno toto posudzovanie sa zmení. Dala som dopyt na SP a čakám na odpoveď.
Jana Motyčková
19.06.14,07:41
Mám pripomienku k tomuto (podčiarknutému) :
Od 1.7.2014 nebude možný súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia, dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti a povinného nemocenského poistenia. Znamená to, že osoba poistená na povinné nemocenské poistenie ako zamestnanec alebo ako SZČO nebude môcť byť súčasne aj dobrovoľne nemocensky poistená.

Súbeh dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti s povinným nemocenským poistením je možný v prípade povinného nemocenského poistenia szčo. Nie je možný súbeh povinného nemocenského poistenia zo zamestnania (t.j. povinného poistenia v nezamestnanosti) a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
Jana Motyčková
19.06.14,13:37
A ešte nesúhlasím s týmto :
"Pre dobrovoľne nemocensky poistené osoby to znamená, že súčasne so zánikom DNP im v prípade, že budú naďalej povinne nemocensky poistené, odo dňa nasledujúceho po zániku DNP strácajú nárok na čerpanie dávok nemocenského poistenia z DNP.

Ochranná lehota sa v takomto prípade neuplatní, pretože daná osoba bude naďalej povinne nemocensky poistená."



Zákon hovorí, že plynutie ochrannej lehoty sa skončí dňom vzniku nemocenského poistenia

nie ak trvá iné nemocenské poistenie.

Ak povinné poistenie trvá spred 1.7.2014, ochranná lehota podľa môjho názoru beží.

V príklade by teda pani Oľge mali priznať materské aj z DNP v ochrannej lehote. Počas plynutia ochrannej lehoty jej poistenie nevzniklo = nebol tam deň vzniku poistenia.



Inak by to mohlo byť napr. u tehotnej zamestnankyne, ktorej DNP skončilo zo zákona 30.6. a ktorá si vezme v období medzi 1.7. a nástupom na materskú 1 deň neplatené voľno - po neplatenom voľne nemocenské poistenie vzniká a ochranná lehota končí.



Problém môže mať aj zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke, ktorá je dobrovoľne nemocensky poistená počas RD. Ak z RD nastúpi na materskú dovolenku, nástupom na MD jej vzniká povinné poistenie a zaníká DNP - posledným dňom DNP je deň pred nástupom na materskú. Ochranná lehota má začať plynúť od dňa nástupu na materskú ale keďže vzniklo povinné nemocenské poistenia, ochranná lehota sa skončila a nárok na materské bude mať len zo zamestnania. DNP bolo zbytočné.



V prípadoch kedy toto hrozí u už tehotných žien na rodičovskej dovolenke, ak si DNP platili, aby o dávku neprišli odporúčam :

1. teraz ukončiť DNP a uzatvoriť pred 30.6. nové DNP

2. zároveň uzatvoriť aspoň nejakú dohodu s pravidelným príjmom pred 30.6., ktorá bude nemocensky poistená k 30.6., túto možno po 1.7. ukončiť.

To by mohlo stačiť na to aby DNP mohlo pokračovať po 1.7., najdlhšie však 26 týždňov (resp 270 dní, ak niekomu chýbajú) dni a žena by musela ísť na materskú počas trvania DNP.



Jozef, prosím o odobrenie.
Jozef Mihál
19.06.14,13:39
Janka, žiaľ nesúhlasím, som si dobre vedomý, čo som napísal v úvodnom príspevku.
Analytik1
19.06.14,15:28
Ak v existujúcej dohode o brigádnickej práci študenta, alebo v dohode o pracovnej činnosti je uvedené, že výplata príjmu bude nepravidelná z dôvodu vykonávania práce len v niektorých mesiacoch, potom tieto dohody budú aj po 1. 7. 2014 nepravidelné. Alebo sa mýlim?
DUOFin
19.06.14,19:22
Som zamestnaná, doba neurčitá, moja hrubá mzda je 745 eur a súčasne mam dcérku, ktorá v júli 2014 dovrši tri roky, takže ešte na nu poberám rodičovský príspevok. V záujme dosiahnutia maximálnej materskej sa plánujem do konca júna prihlásiť na DNP. Tehotná zatiaľ nie som. Keďže sa možnosť platiť si DNP popri zamestnaní ruší od 1.7.2014 nie je mi jasné ako bude DNP prebiehať ak sa stihnem prihlásiť do 30.6.2014. Ak sa teda prihlásim do konca júna 2014 bude mi umožnené mať DNP kým nesplním podmienku 270 dní t. j. marec 2015. Je pravda, že ak otehotniem do marca 2015 bude sa na mňa vzťahovať ochranná lehota 8 mesiacov a teda ak do októbra 2015 nastúpim na MD bude sa mi výška materskej rátať aj z DNP?


Pre dosiahnutie maximálnej materskej by som si teda mala zvoliť vymeriavací základ 1207,5-745 eur=462,5 eur
mesačné poistné: 462,5*35,15%=162,57 eur


Ďakujem veľmi za odpoveď.
Jana Motyčková
20.06.14,05:20
Ak v existujúcej dohode o brigádnickej práci študenta, alebo v dohode o pracovnej činnosti je uvedené, že výplata príjmu bude nepravidelná z dôvodu vykonávania práce len v niektorých mesiacoch, potom tieto dohody budú aj po 1. 7. 2014 nepravidelné. Alebo sa mýlim?

Správne .
Jana Motyčková
20.06.14,05:24
Som zamestnaná, doba neurčitá, moja hrubá mzda je 745 eur a súčasne mam dcérku, ktorá v júli 2014 dovrši tri roky, takže ešte na nu poberám rodičovský príspevok. V záujme dosiahnutia maximálnej materskej sa plánujem do konca júna prihlásiť na DNP. Tehotná zatiaľ nie som. Keďže sa možnosť platiť si DNP popri zamestnaní ruší od 1.7.2014 nie je mi jasné ako bude DNP prebiehať ak sa stihnem prihlásiť do 30.6.2014. Ak sa teda prihlásim do konca júna 2014 bude mi umožnené mať DNP kým nesplním podmienku 270 dní t. j. marec 2015. Je pravda, že ak otehotniem do marca 2015 bude sa na mňa vzťahovať ochranná lehota 8 mesiacov a teda ak do októbra 2015 nastúpim na MD bude sa mi výška materskej rátať aj z DNP?


Pre dosiahnutie maximálnej materskej by som si teda mala zvoliť vymeriavací základ 1207,5-745 eur=462,5 eur
mesačné poistné: 462,5*35,15%=162,57 eur


Ďakujem veľmi za odpoveď.



Toto jej asi vec, kde si ja myslím iné ako Jozef. Ja si myslím, že nárok v ochrannej lehote bude, Jozef si myslí, že nebude, viď príspevky vyššie.
TomosP
20.06.14,05:42
Správne .

Domnívám se, že takový výklad zcela popírá smysl zákonné změny.
Na základě změny zákoníku práce by měly být všechny DPČ a DoBPŠ z principu považovány od 1.7.2014 za dohody s pravidelným příjmem, bez ohledu na to, zda práci skutečně vykonává každý měsíc či jednou za dva měsíce.
Jana Motyčková
20.06.14,07:09
Zaujíma ma - je uzatvorená DoPČ od 1.1.2014 do 31.12.2014, práca vykonávaná každý mesiac (bežné napr. u správcov bytov). V dohode je dohodnuté, že odmena bude vyplatená až po skončení dohody. Po 1.7. bude potrebné na túto dohodu vyplácať odmenu každý mesiac, ale kedy vyplatiť odmenu za prvý polrok, ak nedôjde k zmene dohody? Ak chcem vyplatiť odmenu za polrok v júnovej výplate, musím uzatvoriť dodatok k dohode?
mariapol
20.06.14,09:53


Domnívám se, že takový výklad zcela popírá smysl zákonné změny.

Na základě změny zákoníku práce by měly být všechny DPČ a DoBPŠ z principu považovány od 1.7.2014 za dohody s pravidelným příjmem, bez ohledu na to, zda práci skutečně vykonává každý měsíc či jednou za dva měsíce.

Súhlasím s Vami a myslím si že v tomto prípade "výplata príjmu bude nepravidelná z dôvodu vykonávania práce len v niektorých mesiacoch", ani nemala byť uzatvorená dohoda s nepravidelným príjmom. Veď ak aj pracoval na dohodu nepravidelne ale odmena mu bola vyplatená vždy vo výplatnom termíne po odpracovaných hodinách mala to byť dohoda s pravidelným príjmom.

Doposud platilo, že dohoda (každá), která začíná a končí v témže měsíci, je považována za dohodu s nepravidelným příjmem.

Po novu to tedy platí již jenom pro dohodu o provedení práce?

Př.:

DoBPŠ - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> pravidelný příjem

DPČ - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> pravidelný příjem

DoVP - trvání 1.7. až 30.7.2014 -> nepravidelný příjem

Myslím si že Dohody uzatvorené na trvanie v rozmedzí jedného kalendárneho mesiaca zostávajú všetky ako nepravidelný príjem. Nepriamo to vyplýva z úvodnej časti:

Vráťme sa k dohodám o pracovnej činnosti a dohodám o brigádnickej práci študentov. Z pohľadu posudzovania odmeňovania pravidelným alebo nepravidelným príjmom podľa zákona o sociálnom poistení, u týchto dohôd v prípade že začnú v jednom a skončia v inom kalendárnom mesiaci, pôjde od 1.7.2014 vždy o formu pravidelného príjmu.

DUOFin
20.06.14,18:17
Toto je odpoved čo mi prišla mailom z SP dnes:
Ak sa prihlásite na DNP do 30.6.2014 a nezískate najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, vtedy Vám DNP plynie aj po 30. júni 2014, najdlhšie do dňa, v ktorom získate najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia.
Zároveň je potrebné dodať, že po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia začne plynúť ochranná lehota na účely nároku na nemocenské dávky, ktorá je 7 dní, resp. 8 mesiacov - ak Vám toto poistenie zanikne v období tehotenstva. Plynutie ochrannej lehoty sa však skončí vznikom nového nemocenského poistenia.
Ak splníte zákonom stanovené podmienky nároku na materské z obidvoch nemocenských poistení, materské sa vyráta z obidvoch.


Avšak osobne na pobočke mi povedali zase niečo celkom iné... a už mi zostáva len 10 dní na rozhodnutie... :(
Jana Motyčková
21.06.14,09:27
V každom prípade, keď sa situácia vyjasní, ak by aj nárok v ochrannej lehote nebol, dá sa získaných 270 dní využiť aj tak, že pred nástupom na materskú uzatvoríte popri pracovnom pomere dohodu s pravidelným príjmom a nárok na nemocenské bude z tejto dohody. Celkovo momentálne je výhodnejšie aj na získanie doby 270 dní poistenia využívať namiesto DNP pravidelné dohody, ak je možnosť.
Jozef Mihál
21.06.14,17:35
V každom prípade, keď sa situácia vyjasní, ak by aj nárok v ochrannej lehote nebol, dá sa získaných 270 dní využiť aj tak, že pred nástupom na materskú uzatvoríte popri pracovnom pomere dohodu s pravidelným príjmom a nárok na nemocenské bude z tejto dohody. Celkovo momentálne je výhodnejšie aj na získanie doby 270 dní poistenia využívať namiesto DNP pravidelné dohody, ak je možnosť.

Musím uznať, že zo znenia § 32 ods. 4 vyplýva, že ochranná lehota zaniká vznikom nového nemocenského poistenia.

Avšak logicky - ak cieľom ochrannej lehoty je poskytnúť bývalému poistencovi "ochranu" po zániku nemocenského poistenia a táto ochrana zaniká vznikom nového nemocenského poistenia (a to môže byť zásadne iné - napr. si zoberte DNP so základom 1200 eur alebo povinné nemocenské poistenie SZČO so základom 402,50) - tak "načo" by mala byť ochranná lehota osobe, ktorá má paralelne existujúce druhé nemocenské poistenie.
Iveta Matlovičová
22.06.14,13:43
Domnívám se, že takový výklad zcela popírá smysl zákonné změny.
Na základě změny zákoníku práce by měly být všechny DPČ a DoBPŠ z principu považovány od 1.7.2014 za dohody s pravidelným příjmem, bez ohledu na to, zda práci skutečně vykonává každý měsíc či jednou za dva měsíce.



Tiež ma to zaujíma, po novom sa na všetky dohody vzťahuje § 129: Mzda (od 1.7. už aj odmena) je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve (počnúc 1.7. už aj v dohode) nedohodlo inak.

Mne z toho vychádza, že odmena za vykonanú prácu na dohody bude splatná mesačne s výnimkou dohôd:
- v ktorých sa splatnosť dohodla inak (napr. u DVP podľa § 226 ods. 4 - tu súhlasim s TomoS)
- ktoré boli uzatvorené pred 1.júlom 2014, tie by mali dobehnúť podľa prechodného ustanovenia § 252j "po starom" najneskôr do 30.6.2015, t.j. dohody s nárokom na nepravidelný príjem dobehnú ako dohody s nárokom na nepravidelný príjem, napr. ten príklad so správcom, čo uvádzala Janka, odmena bude splatná až po roku
- dohody, ktoré budú trvať najviac jeden mesiac budú nepravidelné, lebo z takéhoto právneho vzťahu neviem určiť, či dohoda zakladá nárok na pravidelný alebo nepravidelný príjem


Definícia ne/pravidelného príjmu neexistuje, a preto aj táto novela to ešte viac podľa mňa "zamotala":-(. Vždy sa vychádzalo z toho ako je to uvedené v dohode. Ak teda v dohode bude uvedené, že odmená je splatná napr. k 10-dňu nasl.mesiaca (a budú aj mesiace, kedy nebude prácu vykonávať), pôjde vždy o dohodu s PP. Ak pôjde o dohodu, kde bude uvedené, že práca bude vykonaná napr. príležitostne, podľa potreby, alebo v konkrétne vymenovaných mesiacoch (ale nie v každom mesiaci) odmena bude vyplatená vždy do konca nasledujúceho mesiaca, alebo pôjde o NP a poistné sa vypočíta a odvedie po uplytnutí 12 mesiacoch (najviac 12).
Jozef Mihál
22.06.14,17:50
Moja reakcia na doterajšiu diskusiu (vyjadrujem svoj osobný názor, nemám to prekonzultované s ministerstvom ani SP):

Všetky dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študentov sa od 1.7.2014 budú považovať za dohody s pravidelným príjmom.

Výnimkou budú dohody ktoré začnú a skončia v tom istom kalendárnom mesiaci - ak Sociálna poisťovňa nezmení ňou doteraz uplatňovaný výklad.

Pri dohodách, ktoré začali pred 1.7.2014 sa § 252j vzťahuje na povinnosť ukončenia dohody, nie na splatnosť odmeny.

Aj pri dohodách uzatvorených pred 1.7.2014 bude musieť zamestnávateľ rešpektovať § 129 Zákonníka práce a ustanovenia takýchto dohôd, podľa ktorých je splatnosť odmeny napríklad raz za rok, budú automaticky po 1.7.2014 neplatné.

Ako si to zabezpečia zamestnávateľa a či to má logiku "nikoho nezaujíma".
janber
23.06.14,05:47
DBPŠ (nepravidelná) uzatvorená do 31.08.2014. Odmena splatná po skončení dohody. Práce študent vykonáva každý mesiac. Ako a kedy vysporiadať poistné za mesiace 1 až 6/2014?

Je potrebné od 01.07.2014 zaslať RLFO so zmenou z nepravidelného na pravidelný príjem?



Vopred ďakujem.
TomosP
23.06.14,07:18
DBPŠ (nepravidelná) uzatvorená do 31.08.2014. Odmena splatná po skončení dohody. Práce študent vykonáva každý mesiac. Ako a kedy vysporiadať poistné za mesiace 1 až 6/2014?

Je potrebné od 01.07.2014 zaslať RLFO so zmenou z nepravidelného na pravidelný príjem?



Vopred ďakujem.

Viz úvodní příspěvek, kapitola Dohody a Sociálna poisťovňa
Jozef Mihál
23.06.14,07:30
DBPŠ (nepravidelná) uzatvorená do 31.08.2014. Odmena splatná po skončení dohody. Práce študent vykonáva každý mesiac. Ako a kedy vysporiadať poistné za mesiace 1 až 6/2014?

Je potrebné od 01.07.2014 zaslať RLFO so zmenou z nepravidelného na pravidelný príjem?



Vopred ďakujem.

Rovnako ako TomosP Vás poprosím, aby ste si pozornejšie prečítali úvodný príspevok témy, ďakujem ,-)
Jana Motyčková
23.06.14,09:01
janber možno mala na mysli takýto problém :
DoBPŠ od 1.1.2014 do 31.8.2014, odmena spolu 800 €, dohodnutá splatnosť po skončení DoBPŠ. Do konca júna zarobil 600, ale nemal ich vyplatené. Nepodpíšu zmenu DoBPŠ.

Môj názor :

Keďže na obdobie do 30.6. sa nový ZP nevzťahuje, časť odmeny 600 € bude vyplatená po skončení DoBPŠ.
Teraz sa oznámi ukončenie dohody s nepravidelným príjmom k 30.6., prihlási sa DoBPŠ s pravidelným príjmom a vykážu sa nulové VZ na Výkaze poistného a príspevkov za obdobie 1-6/2014.

Za júl a august sa bude vykazovať dohoda v Mesačných výkazoch.
600 € sa doplatí po skončení dohody a to sa vykáže ako príjem po skončení DoBPŠ s nepravidelným príjmom (pôvodnej).
Jozef Mihál
24.06.14,08:52
L-M
24.06.14,10:52
Dobrý deň, prečítala som si blog na ktorý ste poslali link, ale aj tak neviem či tomu dobre chápem v tomto prípade.

Kamarátka si platila DNP počas zamestnania,kedy bola tehotná a následne bola poistená aj počas materskej dovolenky.

Poistenie trvalo od.20.7.2012-2.7.2013. Teraz momentálne je na rodičovskej dovolenke- to znamená, že má prerušené povinné nem.poistenie. Je opäť tehotná a termín pôrodu má pribl.20.11.2014. Na materskú by mala nastúpiť 9.10.2014. Ak dobre rátam tak ukončené DNP v posledných dvoch rokoch teda od9.10.2012 doteraz má 38 týždňov - čo je 266 dní. V podstate by potrebovala len 4 dni DNP aby mohla požiadať o materskú aj z DNP.

Keďže má prerušené povinné nem.poistenie -rodičovská dovolenka,stačilo by jej uzavrieť DNP niekedy koncom septembra 2014? Alebo je potrebné toto poistenie uzavrieť do 30.6.2014 Neviem či tomu dobre rozumiem- keď jej ale vznikne ( obnoví sa nem. poistenie ) nástupom na materskú zo zamestnania, tým pádom sa jej ukončí DNP zo zákona v ten deň , bude mať nárok na materskú aj z DNP.

Už som z toho mierne domotaná, či sa na ňu bude vzťahovať ochranná lehota 8 mesiacov.

Dúfam, že to bude aspoň trochu zrozumiteľné.

Vopred ďakujem
Jana Motyčková
24.06.14,12:15
1. 270 dní sa počíta v dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu, nie pred nástupom na materskú, takže potrebovala by získať viac dní DNP.
2. Ak uzavrie teraz DNP, nástupom na materskú zo zamestnania sa jej musí DNP skončiť a ochranná lehota neplynie, lebo jej vzniklo nové poistenie. Podľa mňa by nárok na materské z DNP nevznikol, aj keď to MPSVaR v odpovedi nehovorí. Takéto prípady sa dajú nájsť v poradni na SP. Odporúčam namiesto DNP, aby sa to minulé poistenie využilo, uzatvoriť dohodu s pravidelným príjmom, ktorá sa ukončí až po nástupe na materskú.
Arava
25.06.14,05:09
Prosím poraďákov o radu,
má zamestnávateľ povinnosť uzatvoriť písomnnú Dohodu o nadčasovej práci v prípade nariaďovania nad prípustný rozsah 150 hod., defin. v ZP § 97 odst.5
L-M
25.06.14,09:39
1. 270 dní sa počíta v dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu, nie pred nástupom na materskú, takže potrebovala by získať viac dní DNP.
2. Ak uzavrie teraz DNP, nástupom na materskú zo zamestnania sa jej musí DNP skončiť a ochranná lehota neplynie, lebo jej vzniklo nové poistenie. Podľa mňa by nárok na materské z DNP nevznikol, aj keď to MPSVaR v odpovedi nehovorí. Takéto prípady sa dajú nájsť v poradni na SP. Odporúčam namiesto DNP, aby sa to minulé poistenie využilo, uzatvoriť dohodu s pravidelným príjmom, ktorá sa ukončí až po nástupe na materskú.



Dobrý deň, ďakujem za usmernenie počítania dvoch rokov :-). Dohoda zrejme nepripadá do úvahy.

Volala som na informácie do sociálnej poisťovne, kde mi povedali, že pri DNP- sa sleduje termín pôrodu- pre priznanie materského . Keďže zo zamestnanie nastúpi na materskú 9.10.2014 ( termín pôrodu je 20.11.2014 ) aj papier na materskú z DNP bude mať od 9.10.2014.

K dátumu 9.10.2014 jej DNP automaticky zanikne- ale keď porodí napr .18 11.2014. 6 týždňov je 7.10.2014- kedy DNP ešte trvalo a tak ževraj nárok na materské bude aj z DNP. Čo si o tom myslíte vy? Už sa v tom strácam.

Vopred ďakujem
Jana Motyčková
25.06.14,10:49
Tento výklad SP som už niekde postrehla. SP pri tomto vychádza zrejme z § 50 :
"Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo pred skutočným dňom pôrodu. "
Podľa mňa ale zmysel toho ustanovenia je, že nárok na materské v ochrannej lehote je :
- ak pôrod nastane skôr ako je 6 týždňom pred očakávaným dňom pôrodu, nárok je odo dňa pôrodu;

- inak je nárok od začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu


Výklad SP, ktorý dali telefonicky akoby vychádzal z toho, akoby tá časť vety "ku dňu začiatku 6 týždňa" .... patrila aj k tej časti vety za alebo "pred skutočným dňom pôrodu".



Ja osobne by som sa na tento výklad nespoliehala, ale skúsiť to môžete.




.
Ja by som sa na ten výklad SP nespoliehala.
L-M
25.06.14,11:46
Tento výklad SP som už niekde postrehla. SP pri tomto vychádza zrejme z § 50 :
"Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo pred skutočným dňom pôrodu. "
Podľa mňa ale zmysel toho ustanovenia je, že nárok na materské v ochrannej lehote je :
- ak pôrod nastane skôr ako je 6 týždňom pred očakávaným dňom pôrodu, nárok je odo dňa pôrodu;

- inak je nárok od začiatku 6 týždňa pred očakávaným dňom pôrodu


Výklad SP, ktorý dali telefonicky akoby vychádzal z toho, akoby tá časť vety "ku dňu začiatku 6 týždňa" .... patrila aj k tej časti vety za alebo "pred skutočným dňom pôrodu".



Ja osobne by som sa na tento výklad nespoliehala, ale skúsiť to môžete.




.
Ja by som sa na ten výklad SP nespoliehala.



Ďakujem veľmi pekne,

odovzdám informácie, nech sa kamarátka rozhodne. Jej v SP nevedeli povedať nič bližšie, dokonca nemala ani zamestnávateľom nahlásené prerušenie poistenia z dôvodu prechodu na rodič.príspevok...



Prajem pekný deň
Jozef Mihál
26.06.14,06:57
Prosím poraďákov o radu,
má zamestnávateľ povinnosť uzatvoriť písomnnú Dohodu o nadčasovej práci v prípade nariaďovania nad prípustný rozsah 150 hod., defin. v ZP § 97 odst.5


Nie, povinnosť písomného oznámenia zamestnancovi o nariadení nadčasovej práce Zákonník práce nestanovuje, možno to však odporúčať.
eva6459
26.06.14,14:50
Moja reakcia na doterajšiu diskusiu (vyjadrujem svoj osobný názor, nemám to prekonzultované s ministerstvom ani SP):

Všetky dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študentov sa od 1.7.2014 budú považovať za dohody s pravidelným príjmom.

Výnimkou budú dohody ktoré začnú a skončia v tom istom kalendárnom mesiaci - ak Sociálna poisťovňa nezmení ňou doteraz uplatňovaný výklad.

Pri dohodách, ktoré začali pred 1.7.2014 sa § 252j vzťahuje na povinnosť ukončenia dohody, nie na splatnosť odmeny.

Aj pri dohodách uzatvorených pred 1.7.2014 bude musieť zamestnávateľ rešpektovať § 129 Zákonníka práce a ustanovenia takýchto dohôd, podľa ktorých je splatnosť odmeny napríklad raz za rok, budú automaticky po 1.7.2014 neplatné.

Ako si to zabezpečia zamestnávateľa a či to má logiku "nikoho nezaujíma".





Sú už tieto skutočnosti overené a naozaj platné ?
TOPKA
30.06.14,08:39
Dobrý deň,

chcela by si s vami overiť ći som dobre pochopila Vami uvádzané zmeny na svojich dohodách :

1. DVP od 5.5. 2014 - 05.07.2014 odmena po skončení dohody, splatnosť odmeny nemením, ale musím ho odhlásiť k 30.06.2014 z nepravidelnej dohody na pravidelnú od 1.7.2014 - urobím to cez zmenu ? , za júl dohodu vykážem už mesačnom výkaze, dohodu ale neruším, ukončujem ju až 5.7.2014

2.DoPČ od 1.5.2014 - 31.08.2014 odmena nepravidelne 2 x ....1x za jún v júli, 2x za august v septembri. Dohodárovi zmením dodatkom splatnosť od 1.7.2014 na odmenu pravidelnú. K 30.6.2014 ho odhlásim z nepravidelnej dohody a k 1.7.2014 na pravidelnú dohodu ä cez zmenu), za jún ho vykážem vo výkaze príspevkov na poistné a od júla v mesačnom výkaze.

Ďakujem Vám za skoré posúdenie.
Jana Motyčková
30.06.14,10:45
1. Na DoVP sa nevzťahuje to ustanovenie, že odmena za prácu vykonanú v mesiaci by mala byť vyplatená do konca nasledujúceho mesiaca. Na DoVP sa vzťahuje doterajšie ustanovenie, že odmena z DoVP je splatná po vykonaní úlohy, ak v dohode ni eje uvedené inak. Čiže tu sa niž nemení. Túto DoVP vykážete v SP po skončení vo Výkaze poistného.
2. Áno.
Jozef Mihál
30.06.14,12:01
Sú už tieto skutočnosti overené a naozaj platné ?

Ako ste napísali tak citujem ,-) ... Sociálna poisťovňa sa ešte na svojej stránke nevyjadrila, za všetkým čo je v mojom príspevku uvedené si stojím.
TOPKA
30.06.14,13:20
1. Na DoVP sa nevzťahuje to ustanovenie, že odmena za prácu vykonanú v mesiaci by mala byť vyplatená do konca nasledujúceho mesiaca. Na DoVP sa vzťahuje doterajšie ustanovenie, že odmena z DoVP je splatná po vykonaní úlohy, ak v dohode ni eje uvedené inak. Čiže tu sa niž nemení. Túto DoVP vykážete v SP po skončení vo Výkaze poistného.
2. Áno.

Ďakujem Vám,

odpoveď č. 2 je tak ako som si myslela, ale č.1 pri DVP dohodára nemusím odhlásiť k 30.06.2014 a prihlásiť k 1.7.2014, tá splatnosť odmeny mi je jasná to nemusím riešiť dodatkom???
Jana Motyčková
01.07.14,05:11
S akoukoľvek DVP k 1.7.2014 nič robiť nemusíte.
TOPKA
01.07.14,12:29
S akoukoľvek DVP k 1.7.2014 nič robiť nemusíte.

Veľmi pekne ďakujem.
Katka303
02.07.14,10:08
Dobrý deň,

prosím o radu s nasledovným problémom:

Miestna organizácia Rybárskeho zväzu má s členmi svojho výboru a členmi rybárskej stráže uzatvorené dohody o pracovnej činnosti na dobu neurčitú s nepravidelným príjmom nakoľko činnosť vykonávajú priebežne, ale odmeňovaní sú zvyčajne 1x za rok nakoľko odmena sa schvaľuje 1x za rok na zasadnutí výboru. Zvyčajne sa jedná ročne o čiastky 25 € - 200 €.

Mám im ukončiť existujúce dohody o prac.činn. k 30.06.2014 a nakoľko v tomto prípade nie je možné ich vyplácať pravidelne, tak im urobiť od 07/2014 dohody o vykonaní práce s nepravidelným príjmom? Alebo existuje aj iná možnosť, aby som súčasné dohody mohla zachovať aspoň do konca tohto roku, lebo odmeny sú vyplácané zvyčajne na konci roku, aby som im mala z čoho strhnúť odvody.

Ďakujem.
Jana Motyčková
02.07.14,10:30
V podstate urobte, ako vám to najlepšie vyhovuje.
Treba si uvedomiť, že už nejaký čas musíte evidovať pracovný čas dohodára, alebo pri DVP odpracované hodiny po dňoch. Ak vykonávajú práce každý mesiac, na DoPČ by po 1.7. mali byť odmeňovaní pravidelne. Ak ale prácu nevykonávajú každý mesiac (a je to tak uvedené v dohode), môžete pokračovať v doterajších dohodách. Pri DVP zase má byť práca vymedzená výsledkom, čiže DVP napr. na stráženie v určitých dňoch/hodinách nie je v poriadku.
Jozef Mihál
02.07.14,15:29
Dobrý deň,

prosím o radu s nasledovným problémom:

Miestna organizácia Rybárskeho zväzu má s členmi svojho výboru a členmi rybárskej stráže uzatvorené dohody o pracovnej činnosti na dobu neurčitú s nepravidelným príjmom nakoľko činnosť vykonávajú priebežne, ale odmeňovaní sú zvyčajne 1x za rok nakoľko odmena sa schvaľuje 1x za rok na zasadnutí výboru. Zvyčajne sa jedná ročne o čiastky 25 € - 200 €.

Mám im ukončiť existujúce dohody o prac.činn. k 30.06.2014 a nakoľko v tomto prípade nie je možné ich vyplácať pravidelne, tak im urobiť od 07/2014 dohody o vykonaní práce s nepravidelným príjmom? Alebo existuje aj iná možnosť, aby som súčasné dohody mohla zachovať aspoň do konca tohto roku, lebo odmeny sú vyplácané zvyčajne na konci roku, aby som im mala z čoho strhnúť odvody.

Ďakujem.

Predpokladám, že Rybársky zväz je občianske združenie. Ak je to tak, odporúčam Vám zamyslieť sa nad týmto ustanovením zákona o dani z príjmov:

"§ 9 ods. 2 písm. j)

...Od dane sú oslobodené aj ... podpory a príspevky z prostriedkov občianskych združení..."
petacuckova
02.07.14,17:05
Ak som to pochopila spravne...ak sa dohoda vykonava pravidelne mesacne ide oPP a ak by sa trebars dopc vykonavala kazdy druhy mesiac,ostava ako nepravidelny prijem?
Jana Motyčková
03.07.14,04:41
Ja to tak chápem.
TomosP
03.07.14,05:30
.... a ak by sa trebars dopc vykonavala kazdy druhy mesiac,ostava ako nepravidelny prijem?

Ja to tak chápem.


Já mám jiný názor :

Podle mne pravidelnost příjmu spočívá nikoli v pravidelnosti výkonu práce, ale v pravidelné splatnosti příjmu za výkon práce.
Tedy v tom, že odměna je splatná ihned po výkonu práce, nejpozději v měsíci následujícím, a to bez ohledu na to, zda je práce vykonávána každý měsíc, každý druhý měsíc apod.

Nepravidelný příjem je pak ten, kdy je odměna splatná za více měsíců výkonu práce najednou - například výkon práce v březnu/marci a dubnu/apríli, přičemž odměna za oba měsíce najednou je zúčtována v květnu/máji - což podle novely zákoníku práce od 1.7.2014 není u DoBPŠ a DoPČ možné.

Z tohoto pohledu považuji uvedený příklad za DoPČ s pravidelným příjmem.
petacuckova
03.07.14,08:04
Píšete, že dohoda o prac.činnosti alebo DOBPŠ je pravidelný príjem s výnimkou ak sa začne a skončí v jednom mesiaci....

Podľa môjho názoru sa jedná o pravidelný príjem len v tom prípade, ak sa vykonáva práca pravidelne mesačne.... O nepravidelný príjem pôjde u týchto dohôd ( teda DOPČ a DOBPŠ a tiež u DOVP ) aj naďalej v tom prípade, ak sa práca nevykonáva pravidelne mesačne, ale iba v určitých mesiacoch počas celého trvania dohody.... CHÁPEM TO SPRÁVNE ??? ďakujem...

A ešte jedna podotázka, máme zamestnať na dohodu o vykonaní práce ZC na dni 4.7 - 10.7 ... ak by som dohodu urobila na obdobie od 4.7 do trebárs 3.8 pôjde o pravidelný príjem aj keď bude mať odmenu vyplatenú len v auguste za júl a za august bez odmeny ?
Jozef Mihál
03.07.14,09:27
Píšete, že dohoda o prac.činnosti alebo DOBPŠ je pravidelný príjem s výnimkou ak sa začne a skončí v jednom mesiaci....

Podľa môjho názoru sa jedná o pravidelný príjem len v tom prípade, ak sa vykonáva práca pravidelne mesačne.... O nepravidelný príjem pôjde u týchto dohôd ( teda DOPČ a DOBPŠ a tiež u DOVP ) aj naďalej v tom prípade, ak sa práca nevykonáva pravidelne mesačne, ale iba v určitých mesiacoch počas celého trvania dohody.... CHÁPEM TO SPRÁVNE ??? ďakujem...

A ešte jedna podotázka, máme zamestnať na dohodu o vykonaní práce ZC na dni 4.7 - 10.7 ... ak by som dohodu urobila na obdobie od 4.7 do trebárs 3.8 pôjde o pravidelný príjem aj keď bude mať odmenu vyplatenú len v auguste za júl a za august bez odmeny ?

Pravidelný príjem je vtedy, ak zamestnanec má nárok na vyplatenie odmeny za každý odpracovaný mesiac do konca nasledujúceho mesiaca a naopak nepravidelný príjem je vtedy, ak sa odmena za viac odpracovaných mesiacov zlúči dokopy a vyplatí sa naraz.



Preto nesúhlasím s názorom, že ak je vopred dohodnutá práca na dohodu len v niektorých mesiacoch, tak ide o nepravidelný príjem - aj vtedy ide o príjem pravidelný, pretože za každý mesiac, v ktorom sa vykoná práca, zamestnanec dostane vyplatenú odmenu najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca.



Takéto dohody sú porovnateľné s pracovným pomerom, pri ktorom sa dopredu dohodne celomesačné neplatené voľno v niektorých mesiacoch.
Jana Motyčková
03.07.14,11:00
Ak by to bolo tak ako píše Jozef, alebo TomosP, tak ak doteraz bola dohoda uzatvorená na dlhšiu dobu s tým, že práca bude vykonávaná raz za za štvrťrok a odmena je splatná po skončení mesiaca, potom malo ísť aj doteraz o dohodu s pravidelným príjmom.


S takýmto názorom nesúhlasím.


Zákon hovorí o právnom vzťahu s nárokom na pravidelný mesačný príjem. Ak mám dohodnutý právny vzťah-dohodu, kde mám dohodnuté, že budem robiť 10 hodín v júli a 10 hodín v septembri, nejde o právny vzťah s nárokom na pravidelný mesačný príjem.
Inak by to bolo, ak by v dohode bolo napísané, že budem robiť maximálne 10 hodín mesačne a v skutočnosti by som robila 10 hodín v júli a 10 v septembri, to by bola dohoda s nárokom na pravidelný mesačný príjem.
Mila123
15.07.14,08:35
Dobrý deň,chcem sa opýtať,

zamestnanec súčasne szčo (povinne poistená v SP) má aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Toto dobrovoľné poistenie k 30062014 zo zákona zaniklo?



Ďakujem
jozefIK
16.07.14,08:24
Tiež ma zaujíma odpoveď na túto otázku, keďže pri takýchto krátkych PP sa PP majú prihlasovať na pravidelný príjem, z dôvodu, že pri PP pravidelnosť príjmu vyplývala zo ZP. Teraz pravidelnosť príjmu vyplýva zo ZP aj pre DoBPŠ a pre DoPČ, tak možno toto posudzovanie sa zmení. Dala som dopyt na SP a čakám na odpoveď.


Nemáte ešte náhodou odpoveď zo SP na Vašu otázku?
Jana Motyčková
16.07.14,08:53
Ešte nemám .
Mila123
16.07.14,09:15
Dobrý deň,chcem sa opýtať,

zamestnanec súčasne szčo (povinne poistená v SP) má aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Toto dobrovoľné poistenie k 30062014 zo zákona zaniklo?



Ďakujem

poprosím, vie niekto správnu odpoveď?
Jana Motyčková
16.07.14,11:33
Podľa mňa by takéto poistenie mohlo pokračovať ďalej. Ale viem o tom, že tento problém rieši (alebo riešila) SP s MPSVaR. Výsledok nepoznám.
SP má o zániku dobrovoľného poistenia informovať klienta. Takže zatiaľ to berte tak, že ak SP neinformovala, poistenie zrejme beží. Prípadne dajte dopyt na SP.
Denis@
22.07.14,11:09
Dobrý deň, prosím pekne o rady.
Máme prijať do HPP nového zamestnanca na čiastkový úväzok, ktorý je súčasne zamestnancom v ČR na hlavný pracovný pomer, t.zn. že zdravotne i sociálne poistený je v ČR.
Trvalý pobyt, záujmy i rodinu má v ČR.

Moja otázka znie, ako má mať riešené poistenie a daň?
Zdravotná poisťovňa – neprihlasujem, na SR odvody neplatí?
Sociálna poisťovna – zamestnanec si vybavuje formulár E101, kde bude určená právna príslušnosť. Predpoklad je taký, že bude podliehať českej legislatíve. Aké sú moje povinnosti voči SP?
Daň – podlieha zdaneniu podľa SR legislatívy.

Ako, prosím, prebieha proces spracovanie mzdy takéhoto pracovníka? Ak by bola napr. HM vo výške 1000,- €, mala by som počítať odvody na sociálne a zdravotné poistenie v súlade s ČR legislatívou, vykazovať a platiť ich do Čiech. T.zn. vypočítať odvody podľa ČR legislatívy a zakomponovať ich ako zrážku zo mzdy s presmerovaním na účty českej ZP a českej správy sociálniho zabezpečení? Predpokladám, že zamestnanec má eurový účet, na ktorý mzdu budem poukazovať v eurách - ale opäť si neviem poradiť, čo s odvodmi. :confused:

Nemám doposiaľ žiadne skúsenosti s takýmto prípadom, preto budem vďačná za každú radu.

Ďakujem.
Qasar
23.07.14,06:26
milanr
25.07.14,08:08
Dobrý deň, máme otázku k § 75 ods. 2 písm. d) Zákonníka práce - Potvrdenie o zamestnaní. Na webovej stránke sociálnej poisťovne bol dňa 26.03.2014 uverejnený oznam http://www.socpoist.sk/aktuality-od-142014-uz-sp-nebude-ziadat-potvrdenie-k-davke-v-nezamestnanosti/48411s57266c? o tom, že sociálna poisťovňa od zamestnávateľov už nebude vyžadovať Potvrdenie na dávku v nezamestnanosti. Ale v § 75 ods. 2 písm. d) ZP táto povinnosť ostáva naďalej. Tak máme každému zamestnancovi aj naďalej toto potvrdenie pri skončení PP vydať?

Taktiež by nás zaujímal názor na vystavovanie Potvrdenia o zdaniteľnom príjme pri skončení pracovného pomeru. Postupujete pri vydávaní v súlade so Zákonom o dani z príjmov § 39 ods. 5 a doklady zasielate v uvedených lehotách až po skončení zdaňovacieho obdobia alebo ich vydávate hneď pri skončení PP? Ďakujeme.
eva6459
25.07.14,11:42
http://www.porada.sk/t247744-cudzi-statny-prislusnik-mzdy-odvody-dan.html#



Ako je to zamestnaním Ukrajinca? Môžete mi poradiť alebo odkázať na link?
Jana Motyčková
29.07.14,05:15
Ukrajinec potrebuje mať povolenie na vykonávanie zamestnania.
S Ukrajinou máme medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení, podľa nej sa na nich vzťahujú predpisy štátu, v ktorom vykonávajú činnosť, až na pár výnimiek viď http://www.socpoist.sk/ext_dok-zmluva-medzi-sr-a-ukrajinou-o-soci/55975c
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, zdravotne poistený je na Slovensku, ak je tu zamestnaný a nie je zdravotne poistený v inom štáte EÚ. Presnejšie §3 ods. 3 zákona o zdravotnom poistení.
Čiže počítate ho ako slovenského občana.
kajanakaja
30.07.14,10:47
Dobrý deň, len si chcem overiť, či som to správne pochopila.... 1. keď máme uzatvorenú dohodu a je na dobu určitú napr. do 31.12. (dávame obvykle na rok) s tým, že predlžíme na ďalší rok, musíme odhlásiť zo SP 31.12 a 01.01. prihlásiť? A nemôže byť už predĺženie, ale musí byť úplne nová dohoda?

2. ak máme dohodu uzatvorenú pred 01.07. na dobu neurčitú, stačí ukončiť k 30.06.2015.

Vopred ďakujem za Váš čas.
Jana Motyčková
30.07.14,13:25
Dohody uzatvorené pred 30.6.2014 sa musia skončiť najneskôr do 30.6.2015. Čiže ešte ju predĺžiť môžete, ale skončiť musí najneskôr 30.6.2015.
Podla toho, či skončíte a uzatvoríte novú dohodu alebo predĺžite túto, dáte buď odhlášku a prihlášku alebo nič a pri skončení dohody odhlášku.
2. áno.
UMMS
31.07.14,05:43
Dobrý deň, prosím o radu.
1. DVP vypl. od 1.5.2014 do 31.7.2014 na 150 hodín , odmena vyplatená vo výpl. za 7/2014.
2. DVP od 9/2014 do 5/2015 na 200 hodín - nepravidelný príjem, za 50 hodín bude vyplatená odmena v 12/2014 za 150 hodín vo výplate za 5/2015.
Na koľko hodín môžem uzatvoriť ďalšiu dohodu o vykonaní práce v r. 2015 ?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
31.07.14,07:12
Ak je dohodnuté, že v r. 2015 odpracuje 150 hodín, ďalšia dohoda môže byť uzatvorená ešte na 200.

Ak je dohodnuté iba rozdelenie odmeny, nie hodín, potom ďalšiu dohodu uzatvoríte najviac na 350 mínus počet odrobených hodín v r.2015.
Ak by ďalšia dohoda v r. 2015 bola uzatvorená pred skončením tejto, tak zistíte koľko odrobil z 200 hodín v roku 2014 a zvyšok odpočítate z 350 a na ten rozdiel môžete uzatvoriť dohodu.
kajanakaja
31.07.14,07:16
Dohody uzatvorené pred 30.6.2014 sa musia skončiť najneskôr do 30.6.2015. Čiže ešte ju predĺžiť môžete, ale skončiť musí najneskôr 30.6.2015.
Podla toho, či skončíte a uzatvoríte novú dohodu alebo predĺžite túto, dáte buď odhlášku a prihlášku alebo nič a pri skončení dohody odhlášku.
2. áno.
Ďakujem p. Motyčková, čiže do 30.6.15, ak budeme predlžovať, neodhlasujeme. Od 01.07.15 sa správame akoby nastupovali k novému zam-teľovi. No klobúk dolu pred novelou : )
Mila123
01.08.14,17:40
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, ideme zamestnať dohodára (DPČ) na 2 dni. Prihlásim ho na pravidelný či nepravidelný príjem?

Ďakujem
petacuckova
02.08.14,17:00
Nepravidelny. Ide o dohodu na kratsie obdobie ako jeden mesiac.
rrrrr
04.08.14,12:31
Dobry den,

mate niekto vyjadrenie zo SP co s dohodami o prac. cinnosti a o brig. praci studentov, ak boli do 30.6. nepravidelne, ako postupovat od 1.7?

my sme dali pisomny dotaz a celkom ma prekvapili. mala som za to, ze naozaj je to o tom, ze nevyplatim prijem kazdy mesiac, ale za vykon prace za viac mesiacov naraz.

a dosla mi takato odpoved:

K obmedzeniu dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študenta) došlo podľa Zákonníka práce. Sociálna poisťovňa nie je vecne príslušná sa vyjadrovať k uvedeným zmenám, nakoľko nie sú to zmeny podľa zákona o sociálnom poistení ale podľa ustanovení Zákonníka práce.

Za predpokladu, že tieto právne vzťahy - dohody trvajú a nedošlo k zmene odmeňovania, odhlášky ani prihlášky nezasielate. Zákon o sociálnom poistení naďalej rozlišuje pravidelný a nepravidelný príjem. Podľa zákona o sociálnom poistení k zmenám nedošlo, a postupujete aj naďalej ako sa pri nepravidelnom príjme postupovalo. Vymeriavací základ sa určuje až po zániku dohody. Vymeriavací základ je priemerný mesačný príjem. Výkaz poistného a príspevkov predkladá zamestnávateľ po skončení právneho vzťahu na dohodu. Ak má dohodár nepravidelný príjem, jeho poistné je splatné do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol.

S pozdravom




Viera Vanková



Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/)
Jana Motyčková
04.08.14,12:58
Dôležitá je časť vety "Za predpokladu... a nedošlo k zmene odmeňovania,".
Lenže k zmene odmeňovania došlo, zmena vyplýva zo zmeny Zákonníka práce.
rrrrr
04.08.14,15:08
Vy máte od nich nejaké stanovisko? Dakujem
Jana Motyčková
05.08.14,05:50
Ja stanovisko nemám, ale už som takéto stanovisko niekde čítala. A odpovedám na to, čo ste uviedli vy.
mariapol
12.08.14,12:34

Dobrý deň. Študent, už mal 18 rokov, pracuje na DoBPŠ s pravidelným príjmom, kde si uplatnil podľa § 227a nárok na odvodové zvýhodnenie. Dohoda začala 1.1.2013 a skončila 30.12.2013. Študent každý mesiac zarobil sumu do 155 eur, preto počas celého trvania dohody nebol povinne dôchodkovo poistený a zamestnávateľ počas celého trvania dohody odvádzal len poistné na úrazové a garančné poistenie.

Po skončení dohody v mesiaci február 2014 dostal študent dodatočne doplatených 1200 eur.

Z dodatočne doplatenej odmeny sa tak v uvedenom prípade poistné neodvádza? (ani na dôchodkové poistenie, ani na úrazové a garančné poistenie)?

TomosP
15.08.14,12:46
Dôležitá je časť vety "Za predpokladu... a nedošlo k zmene odmeňovania,".
Lenže k zmene odmeňovania došlo, zmena vyplýva zo zmeny Zákonníka práce.

Zdá se, že jsme se mýlili, když jsme dávali dohromady novelu zákoníku práce od 1.7.2014 do souvislosti s pravidelností/nepravidelností příjmu pro sociální pojištění:( - alespoň Sociální pojišťovna má jiný oficiální názor - viz http://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-nadalej-rozlisuje-pri-dohodach-pravidelny-aj-nepravidelny-prijem-/48411s58767c :

15.08.2014
Od 1. júla 2014 ukladá Zákonník práce zamestnávateľom každú odmenu za prácu vykonanú na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti vyplatiť do konca mesiaca nasledujúceho po výkone práce. V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ustanovenia zákona o sociálnom poistení, ktoré upravujú status zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom a zamestnanca s nepravidelným príjmom, neboli od 1. júla 2014 zmenené. Uloženie zákonnej povinnosti zamestnávateľovi zaplatiť zamestnancovi odmenu za vykonanú prácu na základe uvedených dohôd najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po vykonaní práce nemá vplyv na platenie a vykazovanie poistného.
Sociálna poisťovňa aj po 1. júli 2014 posudzuje pravidelnosť alebo nepravidelnosť odmeňovania na účely sociálneho poistenia podľa toho, ako je dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti uzatvorená, t.j. či ide o právny vzťah zakladajúci právo na pravidelný mesačný príjem alebo o právny vzťah zakladajúci právo na nepravidelný príjem (ak sú napr. práce vykonávané nepravidelne a príležitostne). Ak je v dohode určený nepravidelný príjem, zamestnávateľ naďalej posiela výkaz poistného a príspevkov až po skončení dohody. Poistné je splatné do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom právny vzťah zanikol.
rrrrr
16.08.14,13:19
Už prestávam rozumiem pravidelnosti a nepravidelnosti prijmu a to som myslela, ze mam v tom jasno....

Cize ak v dohode je uvedene, ze sa nerobi kazdy mesiac, tak ide u rovno o nepravidelny prijem, aj ked je vzdy vyplacana po vykonani prace, ide o nepravidelny prijem.
Jana Motyčková
18.08.14,06:54
Ja tomu stále rozumiem tak, keďže pravidelnosť odmeny na základe zmeny Zákonníka práce závisí už iba od pravidelnosti vykonávania práce (podľa znenia dohody), tak ak je v dohode uvedené, že nebude robiť každý mesiac, ide o nepravidelný príjem.
TomosP
18.08.14,07:08
Ja tomu stále rozumiem tak, keďže pravidelnosť odmeny na základe zmeny Zákonníka práce závisí už iba od pravidelnosti vykonávania práce (podľa znenia dohody), tak ak je v dohode uvedené, že nebude robiť každý mesiac, ide o nepravidelný príjem.

Takže o dohodu s nepravidelným příjmem se může jednat pouze a výhradně tehdy, je-li v dohodě výslovně uvedeno, že nebude vykonávat práce každý měsíc?

Tím se celá problematika posouvá od pravidelnosti příjmu k (ne)pravidelnosti výkonu práce na dohodu. Dosud se pravidelnost/nepravidelnost odvozovala od toho, jak je v dohodě sjednáno odměňování, nikoli výkon práce.
rrrrr
18.08.14,13:35
V zakone o SP je uvedene pravidelny mesacny prijem a nepravidelny prijem. cize ak nema kazdy mesiaci prijem, tak je nepravidelny. Ja som si to povodne tiez davala do pomeru, ze ak neodmenuje kazdy mesaic po praci, tak je len nepravidelny. Pritom ak dohodnem pravidelny a jeden mesiac nepracuje, tak je stale pravidelny. To bol tu asi ten rozpor p. Motyckovej s p. Mihalom, ak si spravne spominam, ze mali kazdy iny nazor.

lebo uz sa mi stalo, ze pobocka SP povedala zaemstnavatelovi, ze ked nema prijem, tak maju odhlasit z pravidelneho a prihlasit na nepravidelny.
Jana Motyčková
19.08.14,05:49
Takže o dohodu s nepravidelným příjmem se může jednat pouze a výhradně tehdy, je-li v dohodě výslovně uvedeno, že nebude vykonávat práce každý měsíc?

Tím se celá problematika posouvá od pravidelnosti příjmu k (ne)pravidelnosti výkonu práce na dohodu. Dosud se pravidelnost/nepravidelnost odvozovala od toho, jak je v dohodě sjednáno odměňování, nikoli výkon práce.
Tým, že zaviedli povinnosť vyplácať odmenu z dohody "pravidelne", ak je práca vykonávaná každý mesiac, nie je možné dohodnúť nepravidelné odmeňovanie, ak je dohodnutá pravidelná práca. Čiže odpoveď na prvú otázku - ja si myslím, že ak má byť dohoda "s nepravidelným príjmom", tak by malo byť v dohode uvedené, že práca nebude vykonávaná každý mesiac.
Jana Motyčková
19.08.14,05:53
V zakone o SP je uvedene pravidelny mesacny prijem a nepravidelny prijem. cize ak nema kazdy mesiaci prijem, tak je nepravidelny. Ja som si to povodne tiez davala do pomeru, ze ak neodmenuje kazdy mesaic po praci, tak je len nepravidelny. Pritom ak dohodnem pravidelny a jeden mesiac nepracuje, tak je stale pravidelny. To bol tu asi ten rozpor p. Motyckovej s p. Mihalom, ak si spravne spominam, ze mali kazdy iny nazor.

lebo uz sa mi stalo, ze pobocka SP povedala zaemstnavatelovi, ze ked nema prijem, tak maju odhlasit z pravidelneho a prihlasit na nepravidelny.

Zákon nehovorí o pravidelnom/nepravidelnom príjme, ale o právnom vzťahu s nárokom na pravidelný/nepravidelný príjem. Dôležité je teda znenie dohody. Čiže ak je uzatvorený právny vzťah, z ktorého vyplýva nárok na pravidelný príjem, tak aj keď nejaký mesiac sa práca nevykonáva a odmena teda vyplatená nebude ostáva to právnym vzťahom s pravidelným príjmom.
Ester plus
10.09.14,06:46
Zistili sme že 19.08.2014 sme uzatvorili DoPČ a uviedli sme dobu neurčitú. Táto dohoda je aj na ÚP. Môžme ju opraviť dodatkom a uviesť dobu určitú? V prípade ak je to možné, bude táto oprava znamenať pre nás nejakú sankciu?
Jana Motyčková
10.09.14,07:09
Treba to opraviť, napr. dodatkom. IP by to mohol namietať, ale ak to opravíte, nemyslím, že by to riešil pokutou. Myslím, že ÚP to riešiť nebude.
Ester plus
10.09.14,07:44
Mám ešte jednu otázku. Od 1.7.2014 už možno dohody uzatvárať len na 12 mesiacov a ďalšie predĺženie dodatkom nie je možné. Ak teda uzatvoríme dohodu len na 6 mesiacov, môžme ju predĺžiť dodatkom na ďalších 6 mesiacov?
Jana Motyčková
10.09.14,10:58
Áno .
JajaFabša
25.09.14,10:23
Pravidelne sledujem stránku sociálnej poisťovne, ale zistila som, že asi nie dôsledne, pretože v dnešnej správe zo stránky SP http://www.socpoist.sk/aktuality-ako-postupovat-pri-zamestnavani-dohodarov/48411s58976c som sa dozvedela, že všetky druhy dohôd vykonávaných mimo pracovný pomer, uzatvorené na kalendárny mesiac a menej sú naďalej dohodami s nepravidelným príjmom. Už sa to na Porade riešilo a myslím, že prvotný výklad zmien platných od 1.7.2014 bol v takomto znení. Potom bol výklad zmenený, a aj v úvode prvého príspevku je tak uvedené, t.j., že DoPČ a DoBPŠ napriek ich dohodnutiu na kalendárny mesiac a menej, sú dohodami s pravidelným príjmom. DoVP bola a je z toho vyňatá (v zmysle ZP).

Ešte začiatkom júla mi volala pracovníčka SP s tým, že som zle prihlásila študenta, že veď sú zmeny od 1.7.2014 a on nemôže byť prihlásený na nepravidelný príjem. Keďže mal byť u nás len týždeň, prihlásila som ho v dobrej viere (a podľa prvotných informácií) na DoBPŠ s nepravidelným príjmom. Tak som zmenila prihlášku na pravidelný príjem. Firmám, ktorým robím mzdy, som zaslala mail, aby DoPČ a DoBPŠ uzatvárali už len na pravidelný príjem, bez ohľadu na dĺžku uzatvoreného obdobia.

A teraz, takmer tri mesiace po platnosti zmien je to ináč. Alebo som to od začiatku celé nepochopila?
Misicka21
25.09.14,16:57
Prosím o vysvetlenie, lebo naozaj neviem, ako vyhodnotiť či ide o pravidelný, alebo nepravidelný príjem dohodára. Dododa o PČ je uzatvorená do konca roka 2014. Je v nej uvedené, že dohodár bude vykonávať prácu podľa potreby zamestnávateľa a odmena mu bude vyplatená po vykonaní práce najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca, v ktorom prácu vykonával. Ide o prácu, ktorá sa nevykonáva pravidelne každý mesiac, ale podľa potreby zamestnávateľa, čiže niekoľko dní v auguste a potom bude pracovať možno až v októbri alebo novembri. Tak neviem, je to pravidelný príjem, alebo nepravidelný???
Iveta Matlovičová
26.09.14,05:21
Prosím o vysvetlenie, lebo naozaj neviem, ako vyhodnotiť či ide o pravidelný, alebo nepravidelný príjem dohodára. Dododa o PČ je uzatvorená do konca roka 2014. Je v nej uvedené, že dohodár bude vykonávať prácu podľa potreby zamestnávateľa a odmena mu bude vyplatená po vykonaní práce najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca, v ktorom prácu vykonával. Ide o prácu, ktorá sa nevykonáva pravidelne každý mesiac, ale podľa potreby zamestnávateľa, čiže niekoľko dní v auguste a potom bude pracovať možno až v októbri alebo novembri. Tak neviem, je to pravidelný príjem, alebo nepravidelný???

ide o pravidelný príjem vzhľadom na vami uvedenu splatnosť odmeny "odmena mu bude vyplatená po vykonaní práce najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca"
Misicka21
26.09.14,06:12
ide o pravidelný príjem vzhľadom na vami uvedenu splatnosť odmeny "odmena mu bude vyplatená po vykonaní práce najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca"

Lenže on tú prácu vykonáva nepravidelne - nie každý mesiac. Toto nehrá úlohu? Mala som dohodára, ktorý bol prihlásený na pravidelný príjem, lenže nepracoval všetky mesiace trvania dohody a pri kontrole zo SP mi bolo vytknuté, že keď nepracoval, tak som mu mala nahlásiť neplatené voľno. A dodatočne som musela posielať RLFO-prerušenie.
Iveta Matlovičová
29.09.14,05:54
Lenže on tú prácu vykonáva nepravidelne - nie každý mesiac. Toto nehrá úlohu? Mala som dohodára, ktorý bol prihlásený na pravidelný príjem, lenže nepracoval všetky mesiace trvania dohody a pri kontrole zo SP mi bolo vytknuté, že keď nepracoval, tak som mu mala nahlásiť neplatené voľno. A dodatočne som musela posielať RLFO-prerušenie.



Počnúc 1.7.2014 je možné nastaviť splatnosť odmeny vyplatenej v právnom vzťahe DPČ len mesačne (novela Zákonníka práce), t.j. v mesiaci, kedy prácu vykonávať nebude, bude príjem nula.

Do 30.6.2014 bolo pri DPČ podstatné ako ste mali splatnosť odmeny uvedenú v texte dohody, a podľa toho ste registrovali zamestnanca (dohodára).
TomosP
29.09.14,11:21
Počnúc 1.7.2014 je možné nastaviť splatnosť odmeny vyplatenej v právnom vzťahe DPČ len mesačne (novela Zákonníka práce), t.j. v mesiaci, kedy prácu vykonávať nebude, bude príjem nula.

Do 30.6.2014 bolo pri DPČ podstatné ako ste mali splatnosť odmeny uvedenú v texte dohody, a podľa toho ste registrovali zamestnanca (dohodára).

Také jsem se domníval, že to, zda se jedná o zaměstnance s pravidelným/nepravidelným příjmem se i po 1.7.2014 posuzuje podle frekvence odměňování, tedy že po 1.7.2014 budou všechny DPČ/DPP považovány kvůli změně zákoníku práce za zaměstnance s pravidelným příjmem.

Z vyjádření SP (viz příspěvek 68) však vyplývá, že "Uloženie zákonnej povinnosti zamestnávateľovi zaplatiť zamestnancovi odmenu za vykonanú prácu na základe uvedených dohôd najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po vykonaní práce nemá vplyv na platenie a vykazovanie poistného."

Z další debaty v přípěvcích 68 až 74 vyplývá, že pokud je u dohody ve smlouvě napsáno, že nebude práce vykonávat pravidelně (bez ohledu na to, že odměňování za vykonanou práci je nejpozději během příštího měsíce), pak se jedná pro účely SP o dohodu s nepravidelným příjmem.
JajaFabša
30.09.14,04:48
Pravidelne sledujem stránku sociálnej poisťovne, ale zistila som, že asi nie dôsledne, pretože v dnešnej správe zo stránky SP http://www.socpoist.sk/aktuality-ako-postupovat-pri-zamestnavani-dohodarov/48411s58976c som sa dozvedela, že všetky druhy dohôd vykonávaných mimo pracovný pomer, uzatvorené na kalendárny mesiac a menej sú naďalej dohodami s nepravidelným príjmom. Už sa to na Porade riešilo a myslím, že prvotný výklad zmien platných od 1.7.2014 bol v takomto znení. Potom bol výklad zmenený, a aj v úvode prvého príspevku je tak uvedené, t.j., že DoPČ a DoBPŠ napriek ich dohodnutiu na kalendárny mesiac a menej, sú dohodami s pravidelným príjmom. DoVP bola a je z toho vyňatá (v zmysle ZP).

Ešte začiatkom júla mi volala pracovníčka SP s tým, že som zle prihlásila študenta, že veď sú zmeny od 1.7.2014 a on nemôže byť prihlásený na nepravidelný príjem. Keďže mal byť u nás len týždeň, prihlásila som ho v dobrej viere (a podľa prvotných informácií) na DoBPŠ s nepravidelným príjmom. Tak som zmenila prihlášku na pravidelný príjem. Firmám, ktorým robím mzdy, som zaslala mail, aby DoPČ a DoBPŠ uzatvárali už len na pravidelný príjem, bez ohľadu na dĺžku uzatvoreného obdobia.

A teraz, takmer tri mesiace po platnosti zmien je to ináč. Alebo som to od začiatku celé nepochopila?

Veľmi by som chcela poprosiť či už p. Mihála alebo Janku Motyčkovú, resp. ďalších zbehlejších v tejto problematike, aby sa vyjadrili, ako je to teda s dohodami uzatvorenými na kalendárny mesiac a menej.
TomosP
30.09.14,05:06
Veľmi by som chcela poprosiť či už p. Mihála alebo Janku Motyčkovú, resp. ďalších zbehlejších v tejto problematike, aby sa vyjadrili, ako je to teda s dohodami uzatvorenými na kalendárny mesiac a menej.

V úvodním příspěvku je napsáno (cituji) : "Z pohľadu posudzovania odmeňovania pravidelným alebo nepravidelným príjmom podľa zákona o sociálnom poistení, u týchto dohôd v prípade že začnú v jednom a skončia v inom kalendárnom mesiaci, pôjde od 1.7.2014 vždy o formu pravidelného príjmu."

Toto vyjádření se tedy týká se pouze těch dohod, které začínají v jednom a končí v jiném měsíci - nikoli těch, které začínají a končí v témže měsíci.

Je zřejmě nutno se držet zmiňovaného vyjádření SP, a posuzovat dohody začínající a končící v témže kalendářním měsíci ("uzatvorené na kalendárny mesiac a menej") jako dohody s nepravidelným příjmem.

P.S. Ve svém předchozím příspěvku opravuji - místo "DPČ/DPP" má být správně "DPČ/DoBPŠ"
TomosP
01.10.14,09:38
Teď jsem objevil další (byť neoficiální) výklad na MuP od Verlag Dashoferu (http://www.mup.sk/33/zamestnavanie-studentov-na-dohodu-a-trvaly-pracovny-pomer-v-roku-2014-uniqueiduchxzASYZNYgghOvcPhx_LsleuH0yJbT/?uid=36533743&e=164910&wa=W14ENMU01&odkial=ENMU), kde se praví :



Od 1. 7. 2014 pri dohodách o pracovnej činnosti a dohodách o brigádnickej práci študentov platí, že ak sa dohoda začne a skončí v rôznych kalendárnych mesiacoch, táto dohoda sa bude vždy považovať za dohodu s pravidelným príjmom. Naďalej platí, že ak sa táto dohoda začne a skončí v tom istom kalendárnom mesiaci, považuje sa za dohodu s nepravidelným príjmom.



Ak tieto dohody boli uzatvorené do 30. 6. 2014 ako dohody s nepravidelným príjmom (napr. odmena bola vyplácaná štvrťročne), od 1. 7. 2014 sa z nich stávajú dohody s pravidelným príjmom, pričom túto skutočnosť musí zamestnávateľ oznámiť Sociálnej poisťovni.


Nevím, odkud čerpají informace, ale ty jsou v rozporu s dosavadními tvrzeními SP (že i DPČ/DoBPŠ, má-li sjednán výkon práce nikoli každý měsíc, může být i po 1.7.2014 dohodou s nepravidelným příjmem).
FAKT UŽ NETUŠÍM, KDE JE PRAVDA:-(
Iveta Matlovičová
06.10.14,06:00
Pre TomosP:

Každá dohoda uzatvorená na obdobie jedného kalendárneho mesiaca a na kratšie obdobie, sa na účely sociálneho poistenia považuje za dohodu s nepravidelným príjmom. Ja to beriem tak, ako doteraz, t.j. ak je dohoda uzatvorená najviac na obdobie napr. októbra (alebo menej: od. 1.10. do 15.10.) ide o dohodu s NP. Z práce, ktorá je vykonávaná najviac počas jedného kal.mesiaca sa nedá posudzovať "pravidelnosť", napriek tomu, že novela Zákonníka práce "natvrdo" ustanovila pravidelnosť u DPČ a DBPŠ.

Viac pozri tu: http://www.socpoist.sk/dohodari-a-postup-voci-sp/58965s
Snáď pomôže.
TomosP
06.10.14,06:15
Zdravím - ohledně nepravidelnosti dohod uzavřených na méně než jeden kal. měsíc nejsme ve sporu (viz příspěvek 86, kde tvrdím totéž):)

Spíš upozorňuju na různé výklady ohledně vynucené pravidelnosti DoBPŠ a DPČ (trvajících více než jeden měsíc) od 1.7.2014 - SP říká, že změna ZP s pravidelností/nepravidelností DoBPŠ/DPČ nesouvisí, DRAK (a Verlag Dashofer) tvrdí, že ano.
Jana Motyčková
06.10.14,13:00
Veľmi by som chcela poprosiť či už p. Mihála alebo Janku Motyčkovú, resp. ďalších zbehlejších v tejto problematike, aby sa vyjadrili, ako je to teda s dohodami uzatvorenými na kalendárny mesiac a menej.
Dohody uzatvorené na obdobie ohraničené jedným kalendárnym mesiacom sú pre SP naďalej považované za dohody s nepravidelným príjmom.
JajaFabša
08.10.14,11:48
Vďaka všetkým, takže "ako bolo na počiatku..." :), t.j. dohoda na kalendárny mesiac a menej bude dohodou s nepravidelným príjmom.
Iveta Matlovičová
09.10.14,06:52
Vďaka všetkým, takže "ako bolo na počiatku..." :), t.j. dohoda na kalendárny mesiac a menej bude dohodou s nepravidelným príjmom.

áno tak ako bolo na počiatku :) pekne povedané
olga84
30.10.14,14:14
Dobrý deň. Na školení nám bolo povedané, že dohody sa budú uzatvárať najdlhšie na 12 mesiacov tak, že dohoda bude začínať a končiť v tom istom roku. Neviem, či je to správne. Môžem uzatvoriť dohodu napr. od 1.11.2014 do 30.4.2014, alebo len od 1.11.2014 do 31.12.2014 a ďalšiu od 1.1.2015 do 30.4.2015? Ďakujem.
Jana Motyčková
30.10.14,20:22
Dohoda nemusí začať a skončiť v tom istom roku. Dohoda od 1.11.2014 do 30.4.2015 je v poriadku.
milanr
06.11.14,08:49
Dobrý deň musí byť v Dohode o brigádnickej práci študentov presne zadefinovaný pracovný čas zamestnanca, t.j. v ktoré dni bude vykonávať prácu a v akom pracovnom čase alebo stačí uviesť iba napr.: Dohodnutý rozsah pracovného času je 10 hodín týždenne v priemere? Ďakujem
milanr
06.11.14,09:14
Lenže on tú prácu vykonáva nepravidelne - nie každý mesiac. Toto nehrá úlohu? Mala som dohodára, ktorý bol prihlásený na pravidelný príjem, lenže nepracoval všetky mesiace trvania dohody a pri kontrole zo SP mi bolo vytknuté, že keď nepracoval, tak som mu mala nahlásiť neplatené voľno. A dodatočne som musela posielať RLFO-prerušenie.

Dobrý deň, reagujem na uvedený príspevok. Aj dohodár môže byť na neplatenom voľne?
Jana Motyčková
06.11.14,14:36
Dohodár môže mať ospravedlnenú neprítomnosť z určitých dôvodov viď §223 ods.2 Zákonníka práce. Podľa stanoviska SP sa v tieto dni poistenie prerušuje.
Ak ale dohodár v niektoré dni nepracuje lebo napr. zamestnávateľ mu na ten deň neurčil výkon práce, nejde o prerušenie poistenia.
Ak dohodár má v niektorý deň určený výkon práce ale nepracuje z neznámych dôvodov (čiže nie sú to dôvody uvedené v §223), napr. neospravedlnená neprítomnosť v práci, poistenie sa neprerušuje (opäť výklad SP).
milanr
10.11.14,09:36
Ďakujem za vysvetlenie. Vzťahuje sa uvedené aj na dohodára, ktorý pracuje podľa potreby zamestnávateľa a v dohode nemá uvedené presné pracovné dni a pracovný čas, zamestnávateľ ho upovedomý iba telefonicky, kedy má pracovať. Ako sa v tomto prípade posúdi prerušenie SP?
Jana Motyčková
10.11.14,13:28
Prerušenie je len v deň, keď mal pracovať a nepracoval z dôvodov podľa vyššie uvedeného paragrafu (doklad o návšteve lekára a pod.).
milanr
11.11.14,12:52
Ďakujem za vysvetlenie, už mi je to jasné.
xander
19.11.14,13:44
Dobrý deň, mám dotaz k trvaniu dohody od 15.10.2014 do 14.10.2015 (trvá 13 mesiacov). Nemala by končiť 30.09.2015 (trvá 12 mesiacov) ? Do súvislosti – napr. dohoda od 31.10.2014 do 1.11.2014 je dohodou v 2 mesiacoch (aj keď trvá 2 dni), a má to vplyv NP/PP . Existuje k tomu nejaká metodika ?
Jana Motyčková
19.11.14,20:09
Zákonník práce hovorí, že dohody môžu byť uzatvorené najviac na 12 mesiacov.
12 mesiacov je od 15.10.2014 do 14.10.2015.
Ak by tam bolo uvedené na 12 kalendárnych mesiacov, tak potom by to obdobie bolo až 13 kalendárnych mesiacov.
Mesiac sa rozumie dátumovo od- do
Kalendárny mesiac je január, február, atď.
Metodika neviem, či sa priamo niekde nájde - jazykovedný ústav, ale takto sa tie pojmy v zákonoch používajú.
majar
26.02.15,05:58
Dobrý deň,
prosím o vysvetlenie k splatnosti odmeny za DoBPŠ a DVČ.
Na splatnosť odmeny za dohodu sa má primerane uplatniť ustanovenie § 129 ZP, ktoré znie:
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Prečo teda nie je možné v zmluve o DPČ alebo DoBPŠ dohodnúť splatnosť odmeny (inak) povedzme kal. mesiacoch v 3., 6.,9.,12.
Ďakujem.
Jana Motyčková
26.02.15,14:13
Okrem tohoto ustanovenia pre DoPČ a DoBPŠ od 1.7.2014 platí aj ustanovenie § 228 ods.3 a § 228 ods.4, ktoré znejú :
"Odmena za vykonanú prácu je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala"
milanr
27.02.15,06:55
Dobrý deň, len pre našu kontrolu si chceme overiť, že dohoda môže byť uzatvorená maximálne na 12 mesiacov. Konkrétne to je od 1.3.2015 do 29.2.2016, bude to takto OK? Ďakujeme.
Jana Motyčková
27.02.15,11:26
OK .
TOPKA
30.03.15,15:04
Dobrý deň, takže dohoda o vykonaní práce uzatvorená od 18.3.2015 - 31.7.2015, práce bude vykonávať každý mesiac, ale odmena bude napr. vyplatená na konci dohody, ide o dohodu s nepravidelným príjmom? Keď je na dohode , ale uvedené pravidelný príjem a v marci by nič nevykázala až v apríli, je to ok tá pravidelná? Ďakujem .
Jana Motyčková
31.03.15,05:38
Ak bude dohodnuté, že odmena bude vyplatená až na konci, je to dohoda s nepravidelným príjmom.
Ak je na dohode uvedené, že odmena bude vyplácaná mesačne napr. podľa odpracovaného času a zo znenia vyplýva, že sa predpokladá každomesačný príjem (napr. je tam napísané, že ide o dohodu s pravidelným mesačným príjmom), potom ide o dohodu s pravidelným príjmom. Ak potom z nejakých dôvodov v niektorom mesiaci odmenu nemá, ostáva to dohodou s pravidelným príjmom.
milanr
25.05.15,10:26
Dobrý deň, je možné uzatvoriť s tým istým zamestnancom, ktorý je u nás v pracovnom pomere aj Dohodu o pracovnej činnosti? Ak áno, na čo si má dať zamestnávateľ pozor a čo musí dodržať, aby neporušil Zákonník práce? Ďakujem.
Jana Motyčková
25.05.15,11:33
Áno je to možné, ale malo by to byť na iný druh činnosti.
Julkasp
03.06.15,07:50
Musia si zamestnanci , ktorým končí dohoda zo zákona k 30.06.2015 / ide o staré dohody , uzavreté ešte pred 01.07.2014, ktoré boli uzavreté na dlhšie obdobie ako 12 mesiacov / - podávať žiadosť o ukončenie dohody o prac. činnosti ??? Alebo ich stačí len odhlásiť zo SP ?
Jana Motyčková
03.06.15,10:27
Nemusia, končia zo zákona.
Julkasp
04.06.15,09:45
Ďakujem
mariapol
06.09.15,10:23
Dobrý deň, máme zamestnanca na Dohodu o vykonaní práce nepravidelný príjem uzatvorenú od 01.07.2015 do 31.12.2015. Zároveň sme sa dohodli že dohodár musí mzdovej účtovníčke doručiť každý mesiac svoju dochádzku.

Celková odmena za vykonanú prácu je 1 200,00 EUR



Odmeňovanie z dohody sme určili bez ohľadu na odpracované hodiny:

Júl 2015 odpracované hodiny 50, odmena 0,-- EUR

August 2015 odpracované hodiny 80, odmena 100,-- EUR pozn. minimálna mzda 174,72 EUR

September 2015 odpracované hodiny 50, odmena 0,-- EUR

Október 2015 odpracované hodiny 80, odmena 100,-- EUR pozn. minimálna mzda 174,72 EUR

November 2015 odpracované hodiny 50, odmena 0,-- EUR

December 2015 odpracované hodiny 40, odmena 1 000,-- EUR

Spolu: odpracované hodiny 350, odmena 1 200,-- EUR



Chcem sa spýtať v mesiacoch august a október mali čiastočné vyplatenie odmeny po 100,-- EUR , musím v týchto mesiacoch dodržať ustanovenie o minimálnej mzde. Alebo musím len pri skončení dohody kontrolovať vyplatenie minimálnej mzdy ku pomeru odpracovaných hodín.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
07.09.15,05:51
Keďže odmena nemusí byť vyplácaná mesačne, myslím si že aj minimálna mzda by mala byť posudzovaná za celé obdobie trvania dohody.
ACCREDO
05.10.15,06:22
Dobrý deň,



prosím Vás o informáciu pre nášho klienta, ktorým je slovenská s.r.o. a má sídlo a miesto podnikania na Slovensku, či je možné uviesť v pracovnej zmluve so zamestnancom z iného štátu EÚ uviesť miesto výkonu práce v domovskom štáte EÚ prostredníctvom telepráce.
Vopred ďakujeme.
Jana Motyčková
05.10.15,09:54
Ja si myslím, že zakázané to nie je. Ale v tomto prípade by mal mať nároky podľa predpisov štátu, kde vykonáva zárobkovú činnosť a poistné sa bude tiež platiť do toho štátu.
ACCREDO
05.10.15,10:16
Ja si myslím, že zakázané to nie je. Ale v tomto prípade by mal mať nároky podľa predpisov štátu, kde vykonáva zárobkovú činnosť a poistné sa bude tiež platiť do toho štátu.



Predmetný zamestnanec už je zaregistrovaný v SP a ZP na Slovensku. Bráni niečo, aby mu výplata mzdy bola posielaná na osobný účet v inom štáte EÚ?
Jana Motyčková
05.10.15,13:04
Myslím, že nebráni. len ten výkon práce v inom štáte má byť posudzovaný nie podľa našich predpisov.
ACCREDO
05.10.15,14:32
Myslím, že nebráni. len ten výkon práce v inom štáte má byť posudzovaný nie podľa našich predpisov.

Ďakujeme, pani Motyčková.
Klient sa rozhodol, že miesto výkonu práce bude v Bratislave a výplatu bude zamestnancovi posielať na je osobný účet v zahraničí.
Ludula
19.10.15,11:40
Dobrý deň, nakoľko mam stále problém s pravidelným a nepravidelným príjmom prosím o radu.

Firma chce zamestnať invalidného dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti a to od 20.102015 do 30.112015. Týždenne tento zamestnanec odpracuje 10 hodín a mzda mu bude vyplatená do posledného dňa nasledujúceho mesiaca. Ja som tohto zamestnanca prihlásila do SP ako typ 5. DoPČ-pravidelný príjem.

Dobre som ho prihlásila?
Ludula
19.10.15,15:12
Ja som sa riadila tým, že u dohôd v prípade že začnú v jednom a skončia v inom kalendárnom mesiaci, pôjde od 1.7.2014 vždy o formu pravidelného príjmu.
Jana Motyčková
19.10.15,16:33
Prihlásili ste ho dobre.
Ludula
20.10.15,05:12
Ďakujem pekne.
para
20.11.15,12:10
Dobrý deň,
sme zamestnávateľ, ktorý dočasne pridelil zamestnanca /u nás má zmluvu na dobu neurčitú/ k užívateľskému zamestnávateľovi.U užívateľského zamestnávateľa bude dočasne pridelený na dobu určitú so skúšobnou dobou. Nie som si istý či môžeme u tohto zamestnanca uzavrieť skúšobnú dobu. Aký názor máte na uvedený problém.



Ďakujem.