M77
16.06.14,19:39
Teraz som dozvedela a mala by som riešiť túto situáciu ale neviem ako: zamestnanec na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom (nahlásený do soc. a zdrav. poisťovne) celý mesiac máj nepracoval - jednoducho nedošiel do práce. Teraz mi volala živnostníčka (zamestnávateľ) že mám jej dať výpoveď, ten zamestnanec už určite nedôjde. Ako mám riešiť celý mesiac máj aby zamestnávateľ nemal problém - mzdu nemám počítať, keďže zamestnanec nepracoval, ale ako to mám nahlásiť do sociálky a zdravotnej poisťovne?
Zuzanka_ba
16.06.14,22:09
Jedna možnosť je podať oneskorene odhlášky k 30.04. a pokúsiť sa so zamestnancom ukončiť dohodu dohodou k tomuto dátumu.
Alebo vykázať nulový príjem - stáva sa aj nám, že celý mesiac dohodár nepracuje, nevidím v tom extra problém. A zariadiť ukončenie dohody. Ak by nechcel podpísať, môžete mu dať aj výpoveď s 15 dňovou výpovednou dobou, resp. okamžite skončiť (absencia), v tom prípade postačí doručenie.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
M77
17.06.14,10:36
Ďakujem za odpoveď. Konečne som sa dovolala do soc.poisť. Pani tam tvrdila, že u dohodára nič nie je prerušenie sociálneho poistenia - na mesačný výkaz jednoducho napíšem toho zamestnanca s nulovým VZ. Len dúfam že mala pravdu (už sa mi stalo, že čo mi povedali, to neplatilo...) Do zdravotnej zase viem že zamestnanca máme prihlasovať/odhlasovať iba na dni keď naozaj vykonával prácu a tam lehota je do konca nasledujúceho mesiaca - takže mám čas do konca júna. Pozerala som sa na pokuty za oneskorené podanie registračného listu - sú dosť vysoké, takže skúsim ho odhlásiť teraz v júni.
Zuzanka_ba
17.06.14,10:48
SP teraz celkom ide po všetkých. A názory referentiek na aplikáciu zákona do praxe sa rôznia. No keby mali každému nadeliť pokuty za neskoré a nesprávne RLFO tak sú za vodou:) Nulový výkaz nie je problém, máte ho mať prihláseného pokiaľ vzťah trvá, mám skúsenosť že ak majú otázky zvyknú zavolať. (Napr ak je dotyčný zároveň aj SZČO a robí im tam súbeh šarapatu, prípadne ak išiel na PN chcú vedieť či a kedy pracoval.)