nikamo
17.06.14,08:30
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o odbornú pomoc. Zamýšľala som nad zmenou zamestnania, kvôli platu, firma zareagovala zvýšila mi plat (dorovnala ponuku konkurencie) no za podmienky podpísania dohody o obmedzení zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru v súlade s ustanoveniami paragrafu 83a zákona č.311/2001 Z.z. zákonníka práce. V príprade porušenia zákazu konkurencie musím uhradiť zamestnávateľovi peňažnú náhradu. Môže zamestnávateľ podmieniť zvýšenie platu podpisom dohody o obmedzení zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru? Stojí nejaký zákon aj na strane zamestnanca? Aké je Vaše odporúčanie v môj prospech, aby som nemusela platiť finančnú náhradu v príprade zmeny zamestnávateľa a práce v inej konkurenčnej firme, nakoľko v inom odbore si neviem predstaviť svoje uplatnenie. Za Vašu urgentnú odpoveď Vám vopred ďakujem, s pozdravom Monika.
Tweety
17.06.14,06:40
Dohoda, ktorú si podpísala, je v súlade so ZP. Určite ju nepodmienil zvýšením platu, len postupoval podľa §, ktorý mu umožňuje ZP.
Priložím spomínaný §:
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 z vážnych dôvodov písomne odvolať; v písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť tieto dôvody. Po odvolaní súhlasu zamestnávateľom podľa prvej vety je zamestnanec povinný bez zbytočného odkladu inú zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Súhlas zamestnávateľa podľa odseku 1 sa nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
Zuzanka_ba
17.06.14,11:54
nikamo ale hovorí o obmedzení činnosti po ukončení súčasného PP, a to je vecou dohody podľa § 83a, časť v § 83 sa vzťahuje len na čas trvania PP. myslím si, že je ok podmieňovať zvýšenie mzdy súhlasom zamestnanca s takouto dohodou. oni nemusia zvyšovať mzdu a ty nemusíš podpisovať:)

Upozorňujem na ustanovenia o náhrade pre zamestnanca ods.4
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-22-02-2014-a.html#83
majkii
20.06.14,15:56
podľa mňa nie je možné podmieňovať zvýšenie platu podpisom tzv. konkurenčnej doložky" v pracovnej zmluve. §83a hovorí o tom, že zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu, minimálne však vo výške polovice priemerného mesačného zárobku zamestnanca, za každý mesiac plnenia záväzku zamestnancom. Pokiaľ máš pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, nie je možné určiť mieru zvýšenia platu, ktorú predpisuje zákon, čiže povedzme o mesiac ti dá výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou a si v pasci, pretože sa nasledujúce obdobie nebudeš môcť zamestnať v odbore. Tiež sa plnenie predpokladá po ukončení pomeru a výška náhrady sa počíta z priemeru platu počítaného podľa ustanovení ZP, čiže ide o špekulatívny návrh tvojho zamestnávateľa.
Ak si v situácii, že zamestnávateľ len dorovnal ponuku konkurencie a podmieňuje zvýšenie platu záväzkom, ktorý ťa na nasledujúci rok vyradí z možnosti pracovať v odbore, nevidím dôvod zostávať u tohoto zamestnávateľa. Zmena zamestnania nieje jednoduché rozhodnutie, napriek tomu vidím špekulatívne konanie tvojho súčastného zamestnávateľa, nie je dôvod zostávať
misoft
20.06.14,16:01
Toto podmienenie je neprípustné! Porušuje sa §83a ZP.
Ods.1, 2, 3, 4 - toho sa treba držať.
Takéto podmieňovanie odmeňovania pracovného výkonu sa mi zdá ako diskriminujúce - a mal by sa na toto pozrieť ÚPSVaR + MF.