milagros208
17.06.14,12:05
Ahojte. Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Manželovi dal zamestnávateľ novú pracovnú zmluvu. Vraj z dôvodu, aby zosúladil staré pracovné zmluvy s novými, ktoré uzatvára s novými zamestnancami v inej forme a obsahu. Nie je to však riešené dodatkom, ale novou pracovnou zmluvou s novým nástupom do práce od 01.04.2014, čo sa mi nezdá byť v poriadku, keďže nejde o vznik nového pracovného pomeru, ale len o doplnenie formy a obsahu starej pracovnej zmluvy. Jedine v ostatných dojednaniach je spomenuté, že táto pracovná zmluva nadväzuje na tú predošlú. Podľa §46 Zákonníka práce však pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Chápem to tak, že jeho pracovný pomer na základe tejto pracovnej zmluvy vzniká dňom 01.04.2014.´Zamestnávateľ však tvrdí, že tu nejde o novovzniknutý pracovný pomer. Ja si myslím, že táto pracovná zmluva nie je v poriadku a nemal by ju podpísať. Čo vy na to? Ďakujem za vaše názory.
Tweety
17.06.14,10:08
ÁNo, nie je v poriadku. ak sa v nej niečo ide meniť, zamestnáv. má urobiť dodatok k už existujúcej PZ, nie novú. PP neskončil, takže nie je dôvod na novú PZ.
milagros208
17.06.14,11:05
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať. Je správne vyhotovovať dodatky k PZ (nenašla som v ZP) alebo dohodu o zmene pracovných podmienok podľa § 54 Zákonníka práce. Vďaka.
Zuzanka_ba
17.06.14,11:08
Ak treba "prekopať" celú zmluvu, je možné použiť napríklad formuláciu, že obsah odseku 3 sa mení z xxxx na yyyy, čím sa nahradia celé bloky textu, aby to bolo prehľadné. Ukončenie a znovuzačatie PP je nevýhodné pre zamestnanca napr z hľadiska odstupného.
Zuzanka_ba
18.06.14,07:24
môžete uzavrieť číslovaný dodatok k pracovnej zmluve medzi z-teľom a z-com zo dňa xx.xx.1999, ktorý sa stane neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy, a jeho obsahom bude zmena pracovných podmienok - napr. miesto výkonu práce, výška mzdy atď.

zmluvy sa bežne dodatkujú, môžu sa aj pracovné.