kata58
17.06.14,12:40
Pri odstupnom je jedným z dôvodov neschopnosť dlhodobo vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov potvrdená lekárom.Pri odchodnom ide o prvý odchod do dôchodku z dôvodu zníženia pracovnej schopnosti o 70% a viac.Nie sú tieto dôvody v podstate rovnaké?Výpoveď som uzavrela ja ako zamestnanec dohodou. Ale ten rozdiel!Pri odstupnom by som mala nárok na 5-mesačnú priemernú mesačnú mzdu, no dostala som iba odchodné, čiže 2-mesačnú priemernú mesačnú mzdu...Ako to vlastne má byť???
Tweety
17.06.14,10:42
ZP nepozná spôsob skončenia PP výpoveďou aj dohodu zároveň takže upresni spôsob skončenia PP.
jslancik
17.06.14,10:43
očividne má dohodu a môže byť rada, že dostala, čo dostala...
ivka70
17.06.14,10:45
Nedostala si odchodne, dostala si asi nahradu mzdy pri okamzitom skonceni PP zo zdr. dovodov - to je 2 mesacne.
Pre narok na odstupne by si musela dostat taku vypoved alebo uzavriet dohodu o ukonceni PP kde bude definovane, ze je to zo zdravotnych dovodov podla paragrafu, ktoremu nalezi odstupne. Cize je velmi podstatne ako (akym paragrafom) bol ukonceny PP.

Pre narok na odchodne treba dorucit zamestnavatelovi potvrdenie zo Soc. poist o naroku na ID a znizeni prac. schopnosti o viac ako 70%, vtedy ti odchodne musi doplatit, to je 1 mesacne podla ZP.
veronikasad
17.06.14,10:46
Na odchodné vzniká nárok len v prípade, ak invalidita je viac ako 70 % (t.j. najmenej 71%) - ty píšeš o 70 %, kedy nárok nevzniká.